Studium

Úroveň a forma studia

Studium na americké univerzitě probíhá trochu jinak než u nás. Vychází to z mnoha odlišností, které mezi americkými a evropskými univerzitami jsou, a osobně mi mnohem víc vyhovuje americký styl. Takovou hlavní odlišností je fakt, že každý předmět má víceméně vlastní strukturu, neexistuje nic jako pevně daná přednášky a pevně dané cvičení. Takže některé předměty jsou třikrát týdně 50 minut „přednáška“, některé zase dvakrát týdně „cvičení“, jiné různé kombinace dle uvážení učitele. Navíc vše většinou učí jeden učitel (alespoň na CIS), takže je se studenty neustále v kontaktu (ví, co se odučilo a co ne, ví, jaké úkoly se zadaly, ví, jak dopadly testy, atd. atd.). Dle mého názoru to má mnoho výhod, navíc atmosféra je velmi přátelská, diskuse je vítána a komunikace s učitelem probíhá v některých případech téměř na kamarádské úrovni. Během semestru bývá více testů než u nás a také o mnoho více domácích úkolů, které je nutno plnit. Možná to někomu může přijít zbytečně přísné, já si naopak myslím, že to přispívá k celkové úrovni studia a na konci semestru to člověk ocení, protože se díky tomu nemusí tolik učit.

Známka v předmětech není výsledkem jedné závěrečné zkoušky, ale obvykle 4 testů, které se píšou v průběhu semestru. Plus je často klasifikovaná domácí práce, které je na K-State hodně. PS. Připravte se na multiple choice testy :)

Studium na engineering college je dobré a člověk se i něco naučí. Klasifikace se většinou skládala z testů, které se psaly během semestru, ze závěrečného testu, z domácích úkolů, práce v hodině a docházky. Záleželo hlavně na učiteli a také na dohodě. Někteří se nestarali o docházku vůbec. Jiní to brali dost vážně. Některé předměty také byly dost jednoduché, skoro jako na základní škole, a to hlavně na business college.

Studium na katedře geografie (GIS, Remote Sensing, …) bylo rozdělené na přednášky a cvičení. Docházka na přednášky byla nepovinná, nicméně kdo tam chodil, ušetřil povinnost dělat Reading. Čtení na doma je opravdu hodně. U mě to bylo zpravidla tak 50 až 80 stránek před každou přednáškou (2x týdně), ale časem člověk zjistí, že většinu toho, co si přečte, potom znovu uslyší na následující přednášce. Někteří učitelé dělají během hodiny Pop-up Quiz z toho, co se mělo na danou hodinu přečíst. Potom se opravdu vyplatí čtení dělat. Cvičení vedli většinou TA (Teatcher's Assistant), což byli hlavně starší studenti. Probíhalo formou, co se nestihne na cvičení, zbyde na domácí úkol do příštího týdne. Hlavně dodržujte termíny odevzdání, pozdní odevzdání většina učitelů moc netoleruje.

Studium na katedře matematiky bylo jiné. Přednáška tam byla spojená s cvičením, kde se rovnou k probrané teorii ukázaly i příklady, kde se dá použít. To mi velmi vyhovovalo. Bylo hodně domácích úkolů, přibližně tak 10 větších příkladů na týden. Jejich vypracování zbralo hodně času, ale zase si student moc dobře osvojil, to co se naučil.

Testy jsem měla 2 během semestru a 1 final na konci, ten byl težší, z každého předmětu. Jejich náročnost mi přišla středně težká. U jiného předmětu byl jenom jeden test (midterm někdy už v listopadu) a potom se dělaly 2 poměrně velké projekty (individuální).

Studium se skládá většinou z testů během semestru a to i nehlášených (spíše ke kontrole docházky, jsou vážně lehké) a ze spousty esejí, které za ten rok napíšete. Je snad vždycky větší test midterm exam někdy uprostřed semestru a na konci další, což je final exam (vždy písemně)

Další odlišná forma studia je individuální předmět, který probíhá formou online kurzu. Takovou formu studia bych asi znovu nezvolila. Je poměrně těžké poctivě dodržovat to, jak často se předmětu věnujete a navíc kvalita online kurzů mi přišla o dost horší s porovnáním kvality v běžné výuce, která je hodně vysoká.

Výuka na KSU obecně

Výuka na KSU Na KSU plné studium představují zapsané 4 předměty. V případě architektury na KSU APDesign je to ateliér a 3 předměty, které ho doplňují.  Student si může zapisovat předměty z celé univerzity. Specialitou jsou například Degustace vína, Keramika nebo Golf.  Existuje možnost udělat si zároveň s hlavním oborem vedlejší specializaci tzv. minor, například nějakou společenskou vědu, základ technického oboru, nebo umělecký obor. Předměty se nedělí na přednášky a cvičení. Hodinová dotace předmětu je v první variantě 3x 45 minut pondělí, středa, pátek nebo 2x 75 minut úterý a čtvrtek.  Většina hodin vyžaduje domácí přípravu ve formě čtení textů nebo vypracování úkolů s kterými se na následující hodině pracuje.  Tedy příprava 3x týdně je značně intenzivní a zabírá hodně času, nicméně návratný efekt má stejnou hodnotu.  Krátké hodiny častěji v týdnu efektivněji pracují s pozorností studenta.  Je snazší udržet pozornost třídy po 45 minut a zároveň 2 dny je dostatečně krátký čas na to, aby se informace získané na předchozí hodině udrželi v čerstvé formě pro použití.

Informace pro studenty jednotlivých fakult (v případě, že takoví už na univerzitě studovali):

Na KSU se také dají studovat cizí jazyky.

Vybavení - kampusy, menzy

REC center

Recreational center, aka REC je velice dobře vybavený komplex sportovišť, jehož hlavní část je přímo u Jardine apartments. Najdete toho zde opravdu hodně - viz www. Dále se o RECu mluví ve Volný čas a praktické.

Campus je ryze americká věc a moc se mi to líbí. Díky němu je člověk neustále v kontaktu s univerzitou, přechody mezi budovami buď neexistují vůbec, nebo to znamená chvilku chůze. Navíc campus je hezky upraven, v podstatě takový park, takže je to příjemné studijní prostředí. Na K-State existuje tzv. Student Union, taková centrální budova pro studenty, kde jsou restaurace, kavárna, obchod s učebnicemi a spousta dalších věcí, např. se tu každý týden promítají filmy.

Menzy

Menzy jsou na campusu dvě (Kramer a Derby). Je možno platit každé jídlo zvlášť (přibližně 6 dolarů) a nebo si zaplatit meal plan (plný meal plan - snídaně, obědy, večeře - stojí asi 1 300 dolarů). Meal plan doporučuju, nabídka jídla je velmi dobrá a člověk se o sebe nemusí starat. Navíc se v menze potká s ostatními a prohodí pár slov.

Z pohledu studenta architektury bych si mealplan dobře rozmyslela, přecijen, vetšinou je váš organismus najetý na jiný než standardní režim, tekže rozhodně nesnídáte ráno a neobědváte v poledne. Pak vám spousta jídel takto propadne.

Mealplan (20 jídel za týden, není nedělní večere) jsme měli hrazený v rámci výměnného programu. Jídlo v menze je docela dobré. Ze začátku vám příjde naprosto skvělé, velký výběr, forma all-you-can-eat a tak, ale po čase se jídla dost opakují a přestanou být tak skvělá. Co určitě vyzkoušejte je tzv. Call Hall zmrzlina. Je to zmrzlina, většinou se podává během večeří, kterou vyrábějí sami studenti K-State. Dá se i koupit přímo v Call Hall (obchod na kampusu s výrobky, povětšinou mléčnými, které jsou vyrobeny přímo na univerezitě). Rozhodně ji vyzkoušejte, budete muset uznat, že lepší zmrzlinu jste nikdy neměli :) (lepsi je snad jenom Ted Drews v Saint Louis…)

Jediný problé s menzou jsou otvírací hodiny, které vám nemusí sednout. Oběd končí už v jednu, večeře končí v šest… Letos se ale dalo najíst do osmi v Derby komplexu. Výběr nebyl tak velký, ale na zahnání hladu to stačilo.

2011/12 Derby

- rozděleno na sekce classics, Mexiko & Itálie, Čína, hamburgery a sendviče

- snídaně 6:45-10, oběd 10:45-14 (od 13:15 jen buergery), večeře 16:45-20 (classics končí 18:45) o víkendech 8-10, 11:30-13:30, 16:45-18:45

- každé jídlo je možné si odnést s sebou

- na večeři určitě zkuste Chef's Table, je zapadlý, ale skvělá nabídka

- občas bývá i Training Table - velmi dobrá a zároveň zdravá jídla. Navíc skoro žádné fronty.

K dalšímu „vybavení“ kampusu bych ještě zmínila knihovnu. Je to poměrně příjemné místo na studování, pokud nemáte dost klidu na koleji. Jedna studovna je otevřená 24 hodin denně. Najdete zde i malý (a drahý) obchod s občerstvením. V knihovně je možné použít počítače, tiskárny, skener, …

[2016/2017] K Derby přibyl i Kramer jako místo ke stravování. Sekce jsou v obou stejné, jen v Krameru dělají i Sushi a občas tam vaří i studenti v rámci nějakého předmětu. Pokud máte Full Access meal plan, máte nárok asi na 70 swajpů během semestru na to vzít si jídlo s sebou na On-The-Go lajnách. Můžete tam dostat mlíka, jogurty, sandwiche, saláty, atd.

 
usa/ksu/studium.txt · Poslední úprava: 2017/06/24 20:43 autor: kubisma1Starší verze