Architektura a Stavitelství

(další informace pro studenty architektury jsou také v sekci FA)



Především bych Vám chtěla doporučit, abyste se zapsali se na College of Architecture, Planning and Design. Já sama jsem se zapsala na College of Engineering, a potom jsem měla při Orientation Week spoustu běhání a vyřizování, abych si mohla zapsat achitektonické předměty vyučované právě College of Architecture, Planning and Design.

Studovat na College of Architecture, Planning and Design je pro americké studenty jedním z nejprestižnějších míst v USA. Obor Architecture je v celkovém hodnocení na 6. místě s ambicí dostat se ještě výš a obory Landscape Architecture a Interior Design jsou číslem 1. S tím samozřejmě souvisí i nároky na studenty a také se od studentů očekává maximální úsilí a nasazení. Studenti architektury jsou zřejmě nejvytíženějšími studenty na celé K-State. Nasazení studentů kolem vás vás velmi rychle strhne a pokud se nevzdáte, naučíte se toho spoustu a domů přijedete s velmi vzácnými zkušenostmi! Já osobně bych se tam vrátila hned.

Nyní k předmětům. Jak jsem již zmínila výše, byla jsem zapsána na College of Engineering, a proto jsem tam absolvovala V ZIMNÍM SEMESTRU předměty:

CNS 528 - Concrete and Masonry Construction Předměty začínající číslem 5 a výš jsou všeobecně považovány za těžší, ale já jsem ho odstudovala bez problémů. Richard Pikul tento předmět učil poprvé, ale všeobecně vzato, pokud počítáte domácí úkoly, nemáte s testy vůbec žádné problémy.

CE 522 - Soil Mechanics 1 Opět vcelku bez problémů - domácí úkoly jsou základem pro všechny testy. Vyučující David Chandler je odborníkem ve svém oboru a snaží se i složité věci vysvětlit polopaticky.

DEN 210 - History of Building and Construction Velmi jednoduchý předmět. Allan Goodman má české studenty velmi rád a kdykoli máte jakýkoli problém (i mimo jeho předmět), velmi rád a velmi ochotně Vám pomůže.



Na College of Architecture jsem V ZIMNÍM SEMESTRU absolvovala:

ARCH 302 - Architecture Design Studio 1 což je vlastně alternativa k Ateliérové tvorbě 1. Studio, to je páteř celé architektury. Studio budete mít podle rozvrhu v pondělí, středu a pátek vždy od 1:30 do 5:20pm, avšak strávíte tam také mnoho svého volného času včetně víkendů a nocí. Ve studiu budete mít svůj stůl, kde si necháváte všechny věci a díky klíčům se tam můžete kdykoli zastavit a pracovat na svém projektu. Tento předmět ARCH 302 je zaveden tak, že studenti VŠECHNY VÝKRESY KRESLÍ V RUCE. Pokud umíte kreslit na počítači, doporučuji si zapsat ARCH 403 nebo ARCH 605.

V LETNÍM SEMESTRU jsem na College of Engineering absolvovala pouze jeden předmět:

DEN 301 - Creative problem solving in engineering, který učí Allan Goodman. Tento předmět je spíš taková oddechovka.

V LETNÍM SEMESTRU jsem na College of Architecture absolvovala:

ARCH 304 - Architecture Design Studio 2 je pokračování předmětu ARCH 302

LAR 500 - Site Planning and Design jsou pouze přednášky, které v našem měřítku připomínají spíše Nauku o budovách.

IAPD 411 - Drawing in Black and White je kreslení tužkou a tuží, takže pro mě to bylo výborné odreagování od náročných ateliérů.

Na závěr bych chtěla všem doporučit, abyste si už v Čechách rozmysleli jaké předměty si chcete zapsat a také, abyste se pořádně podívali, v jakém semestru se ten onen předmět na K-State učí. Přijet nepřipraven a myslet si, že oni to zařídí, na to tam nemá nikdo čas. Američané jsou velmi nápomocní, ale jste to Vy a Váš zájem zapsat si takové předměty, které Vám zpátky v Praze uznají. Seznam vyučovaných předmětů najdete na téhle adrese: http://catalog.k-state.edu/content.php?catoid=13&navoid=1557, kde stačí kliknout na příslušný obor a objeví se Vám krátký popis fakulty a předměty, které se na ní vyučují. Po kliknutí na daný předmět se objeví jeho popis a ve kterém semestru se vyučuje.

Přeji hodně úspěchů při studiu na K-State!



Architektura na K-State je především o ateliérech. Vyučují se 3krát týdne, dohromady 12 vyučovacích hodin. A k tomu se očekává takových 15 až 25 hodin práce mimo výuku. Takže fúra práce. Naštěstí se dalo domluvit nechat si ateliér uznat za ATT plus nějaká další předmět. A navíc, ostatních předmětů k tomu není tolik. Doporučuju si zapsat předměty za 12 kreditů (ATT, dva běžné a tělocvik). Já měl 14 a z vlastní zkušenosti to nedoporučuju!

V podstatě na cokoliv, na co na CAPD (Collage of Architecture, Planning and Design) narazíte, stojí za to. Takže jde jen o to se nebát a objevovat. Můžete se učit kreslit pastelkami v kvalitě fotografie. Můžete dělat hry a stránky ve Flashi. Můžete nahlédnout do základů grafického designu. Anebo třeba dělat digitální video…

Učitelé jsou, stejně jako všude jinde, různí. Pokud si chcete z K-State odnést co nejvíc, určitě doporučuju: Torgeir Norheim, Fayez Husseini, Vladimir Krstic, Nathaniel Howe. Ti jsou opravdu spicka, ucitele, ktere na CVUT nepotkate.

moje predmety:

Management Concepts 420 nahlednuti do zakladu a pricnipu americkeho managementu, aneb jak si vyvorit cestu k dosazeni cile, at je jakykoliv prijemny celkem nenarocny predmet

Environemntal Systems in Architecture 3 takovy rychly prulet principy SF1, SF2, TZB1, TZB2 a podobnych - konecne mi nekdo vysvetlil, jak to vlastne cele funguje… aneb z ceho vseho se ten barak vlastne sklada. muj nejoblibenejsi predmet zimniho semestru

Urban design and preservation theory teorie urbanismu, letmy nahled do jednotlivych architektonickych stylu 20. stoleti, environmentalni aspekty, auta, dejiny americkeho urbanismu… hodne teorie, ale dobre vysvetlene a prehledne setridene

Graphics Design Workshop kresleni pastelkami na urovni grafockych designeru a k tomu teorie, jak komponovat, lidske oko vnima tvary a barvy… aneb jak i z nudneho pudorysu kvalitni prezentaci udelat vyborne architektonicke dilo uci Fayez Husseii, mc prijemny a hodny pan pripravte se na cca 18 zadani, kazde zhruba na 4-5 hodin. A behem vyuky pouze kritika domacich zadani a teorie+navod jak postupovat na nove zadani

Seminar Digital Architectural Films vytvorit prezentaci architektury pomoci filmu, vse modelovano digitalne ve 3ds Maxu. Spousta prace, spousta casu, ale naucite se trycky, ktere v Cechach skoro nikdo neumi. Doporucuju aspon minimalni znalost Maxu ci neceho podobneho, jinak to bude spis trapeni nez zabava.

Construction Management teorie, teorie, teorie… o tom, co vsechno zahrnuje managerovani staveb - typy kontraktu, typy jednotlivych subjektu, ktere se na stavbe podili, slovickareni ve smlouvach… moc velky prinos to pro me nemelo staci si od ucitele pucjit ucebnici a pred testy ji pozorne cist a podtrhavat, pak jste docela v pohode

ATELIERY Ateliery jsou tezistem vyuky. kazdy student ma prideleno svoje pracovni misto, kam muze 24 hodin denne 7 dni v tydnu prijit a pracovat. brzy pochopite, proc to tak je. Prace do atelieru je spousta, stavi se fyzicke modely, od 3. rocniku se pracuje s pocitaci, delaji se prezentace, kde vas triclenna ucitelska porota dokaze pekne koupat. Ale stejne na to budete vzpominat s laskou, pze toto nikde jinde asi nezazijate a nikde jinde se za semestr tolik nenaucite. Co se v Praze stihne v atelieru za semestru se na K-State zvladne zhruba dvakrat az trikrat…



Ano, se vsim vyse zmineným souhlasim a proto pouze pridam a okomentuji dalsi predmety, ktere nezazneli.

Computing in Architecture v tomto predmetu se naucite praci s Photoshop, InDesgin, Illustrator, AutoCAD, Revit, SketchUp and 3DSMax. Je zde nekolik projektu kde se kombinuje prace s temito programy. Napr. udelate pudorys v CADu vylepsite v Illustratoru a date dohromady na plachte v Indesign. Tento predmet bych doporucil, ikdyz se myslite, ze tyto programy znate. Naucite se krome effektvini prace take spravne postupy, grafickou komunikaci a prezentaci. Professor dba na terminy a je neustupny ale sympaticky …a ma macbook pro:-)(pokud je to teda Knox). Osobne jsem se naucil hodne!

LAR 500 - Site Planning and Design drive to byl predmet uplne na prd - kvuli cloveku co to ucil. Na jare 2010 to zacal ucit Blake Bellanger, mlady energicky proffesorr ktery je na spravnem miste. Jak nazev napovida predmet se zameruje hlavne na vztah urbanismu a samotneho architektonickeho navrhovani - Jak urbanismus ovlivnuje design. Je to formou prednasek 2krat tydne, na jedne z nich vzdy probehne jednoduche cviceni, ktere se resi v tymu. Osobne se mi tento predmet libil a na to ze nebyl casove narocny jsem se naucil dost.

Environemntal Systems in Architecture 1 nazval bych to „Stavebni fyzika 1 - pouze uzitecne znalosti“ Tento predmet se zabyva problematikou svetla a vetrani v budovach s durazem na ekologii. Jsou zde cca. 3 male projekty kde jde hlavne o funkcni design (a je to v tymech). Zadne nekonecne vypocty nebo silene diagramy se zde nekonaji. Tento predmet mi vytvoril podvedomi, o techto jednoduchych ale dulezitych systemech, pri navrhovani.Formou prednasek 2tydne + 3krat cviceni (obcas velice kratke). Nekdy mi to pripadalo az prilis jednoduche ale o to lepe se to pamatuje :-)

Environemntal Systems in Architecture 2 pokracovani ENVS1, asi jako SF a opet jen to dulezite co by mel architekt vedet. V uvodu bylo nekolik prednasek obecne o energii, pote o budovach a jejich spotrebe stavebni a provozni - trvale udrzitelny rozvoj. Dalsi cast byla dukladneji na klimatizaci/vytapeni, osvetleni/stinici prvky. Formou 2tydne prednaska, vsechny testy i se zkouskou byly online.

Environemntal Systems in Architecture jsou v podstate nase Stavebni Fyziky. Ale zatimco u nas se resi konkretni pripady s vypocty atd. Na CAPD jsou prednasky i cviceni v obecne rovine,a pokud se resi konkretni pripad, tak jenom z toho uhlu co by mel architek vedet, takze ne moc dukladne :-)


(další informace pro studenty architektury jsou také v sekci FA)




Konstrukce pozemních staveb



Jel jsem na semestr na KSU v prvním ročníku magisterského studia. Jen zlomek předmětů, co najdete v courselist university se bude daný semestr vyučovat. Pozor na to. Dokud radši napsat e-mail, někomu z Department of Engineering, jaké předměty se budou vyučovat daný semestr (platí hlavně pro předměty 700 a výše) Všechny předměty obsahovaly neuvěřitelné množství práce, samostatné práce a úkolů. Máte k dispozici všechny materiály a všichni studenti projdou zkoušky, ale práce je opravdu hodně. Navíc všechno vypracováváte sám a to na rychlosti také nepřidává.

CE743 - Advance reinforced concrete theory
Profesor Esmaeily je výborný učitel. Jedná se o on-line kurz, takže jsou uploudovány přednášky na místní KOS a každý týden se na ně díváte na koleji a pak vypracujete úkol. Předmět je na úrovni BEK 4, ale jde více do detailů, předmět neobsahuje žádné předpínání. V závěru je třeba vypracovat semestrální práci na dané téma (rešerše vědeckých článků) a odprezentovat
CE728 - Advance Geotechnics
Doktorka Tuckerová je velice energetická. Předmět se mi také líbil. Opět je to hodně, ale opravdu hodně práce. Výuka je třikrát týdně a pořád něco děláte. Předmět se spíše podobá Zakládání 1, ale jde více do hloubky. Prezentuje se hodně empiryckých a rychlích návrhů základů. Na předmět chodilo jen 6 lidí, velice intenzivní. Součástí předmětu je semestrální práce vpočívající v najití geotechnické poruchy na stavbě, anylýzy a přepočítání původního návrhu. Také to vyžaduje hodně času.
ARE729 - building seismisity design
Doktorka Kramerová je velice hodná a poctivá. Poctivost je vyžadována od studentů taktéž, takže se připravte na extrémně moc práce. Je to neuvěřitelně moc práce. Ale také se toho dost naučíte, jak navrhovat ocelové budovy proti účinkům zemětřesení. Ne že by se to v Čechách úplně odilo, ale stejně.
CE533 - Mechanics of Materials Klasický „undergraduate“ předmět, velká aula, hodně studentů. Podobnost se stavební mechanikou 2,3 - žádný problém.
Jako výměnný student si musíte zapsat 12 kreditů, odpovídá to našim 30ti kreditům. 700 a více jsou magisterské předměty, malé třídy, hodně znalostí. Pod 500 jsou bakalářské předměty - velké auly.Většina Američanů končí bakalářským studiem. Pokud jedete již v magisterském studiu doporučuji zapsat 2-3 700 předměty a doplnit to něčím lehčím jen tak na zopakování. Pokud si vyhradíte dost času, tak předměty nejsou těžké, ale pokud máte v plánu o víkendech cestovat a také poznávat Americkou kulturu jinak, tak pak máte přes týden hoňku. Takže hodně optimismu.

Já vyjel v zimním semestru ve třeťáku. Předměty, které jsem měl:

CE528 Foundation Engineering: klasické zakládání staveb. Učí Dunja Peric. Téměř každý týden je domácí úkol, který zabere dost času i přes to, že většinou je řešení v knížce a jde jen o změněná čísla nebo jen dosazování do vzorečku. Také se dělá skupinový projekt, kde každý z členů týmu musí udělat jednu část. To bylo trochu problematické, jelikož pořádně nevysvětlila co po nás chtěla. Jinak se píšou tři nebo čtyři testy v průběhu semestru, ale naštěstí jsou openbook, takže lze všechno najít v knížce.

CE537 Introduction to Structural Analysis: odpovídá mechanice 2 a 3 a Analýze konstrukcí. Opravdu toto vše v jednom semestru. Většina věcí se bere docela povrchně. Žádný příklady na dvě A3 jako u nás, ale většinou příklady co jsou za čtvrt hodiny hotový. Opět každý týden úkol, který trvá pár hodin. Ob týden je test. Na konci semestru se odevzdává týmová práce, což bylo vyřešení nějakých příkladů pomocí softwaru.

CNS524 Steel Construction: naše Ocele 1, ale jednodušší, všechny informace budete hledat v ACIS Code, což je 2200 stránková příručka. Domluvte se zda můžete používat pdf verzi, ušetří vám to hodně peněz.

CE544 Structural Engineering in Concrete: Učí Dr. Esmaeily. Obdoba našich Betonů 1 a části 2, nebo teď nově NNK. Budete se učit betony od začátku, přes dvojité vyztužení až po průhyby a praskliny. Úkol jednou za dva týdny, který ale zabere dost času. Žádný průběžný quiz jen midterm a finals. Před koncem semestru se bude dělat betonový trám, který se bude následně lámat a každý student bude dělat cca 15 stránkový protokol z toho plný vzorečků ve Wordu.

CNS523 Timber Construction: Učí Don Phillippi. Velmi zábavný učitel. Vše skvěle vysvětlí. Úkoly nenáročné každý týden, stejně jako quizy. Super předmět, jelikož se v Americe většina rodinných domů staví právě ze dřeva, tak tento pán vám ukáže jak je to jednoduché. Dokonce i toleroval, že jsem jako Evropan vykresloval momenty na druhou stranu, než se dělá v USA.

Vodní hospodářství a vodní stavby

Na K-State jsem studovala v letním semestru prvního ročníku magisterského studia. Předměty byly o dost lehčí než u nás, zato ale byly poměrně časově náročný. Dostávali jsme spoustu úkolů a domácí práce. Ano, opravdu ještě víc než na ČVUTu :-D Avšak byla jsem ráda, že se vůbec nějaký vodařský předměty našly.

CE552 Hydraulic Engineering: Klasická hydraulika až na to, že jsou to všechny naše hydrauliky dohromady. Není to vůbec nic těžkýho a má to velkou výhodu v tom, že si takhle na konci studia pěkně ucelíte a zopáknete celou hydrauliku. Učí to Dr. Steward, úplně nejlepší učitel, se kterým jsem se kdy setkala. Nebazíruje na žádných vzorcích, ani jiných teoretických nesmyslech a místo toho každej týden ukazuje nejrůznější experimenty v laborce. Učebnici do tohohle předmětu jsem si dokonce dovezla domů, protože je skvěle přehledná a obsahuje to nejdůležitěší, co bude dobudoucna potřeba.

CE565 Water and Wastewater Engineering: Tenhle předmět učí Dr. Mathews. Ve srovnání z ostatníma učitelama na K-State docela podprůměr, nezapisuje průběžně známky do KSISu a celkově moc nekomunikuje. Je trošku přísnější, ale aspoň něco naučí. Skoro jako průměrnej učitel na ČVUTu. Nic extra, ale člověk si aspoň něco zapamatuje.

CE563 Environmental Engineering Fundamentals: Dr Parameshwaran je strašně moc hodnej. Všechno se snaží vysvětlit srozumitelně a jasně, kdykoli si najde čas na to, aby vám poradil a pomohl. V předmětu se hodně probírá čištění vody, takže je tam i docela dost chemie, na kterou se musel člověk rozpomínat. Každopádně to nebylo nic těžkýho, všichni jsme dostali nádherný známky.

GEOL125 Natural Disasters: Přírodní katastrofy učil Dr Muller. Moc zajímavej pán, kterej všechno podával velice srozumitelnou cestou. Pro mě to byl opravdu Pan učitel, kterej se rozhodě neminul povoláním. Ačkoli jsem tenhle předmět měla zapsanej jen tak pro zábavu, odnesla jsem si z něj možná nejvíc ze všech a velmi mě bavil. Rozhodně si jej doporučuju zapsat, pokud potřebujete kredity a nevíte, co vybrat.

Management a ekonomika ve stavebnictví



Já jsem se zapsala na Construction Science, kde mají předměty podobné našim. Horší je, že na tomto oboru nemají až tak moc studentů (hlavně skoro žádné studentky), takže jsou předměty dost uzavřené pro americké studenty. Většinou jsou i plné, takže se do nich vůbec nedostanete. Nakonec jsem na této katedře studovala jen 2 předměty.

Construction Management - vskutku jen teorie smluv, amerických zákonů, lidí podílejících se na stavbě a tak. No prostě zákony, zákony, zákony. Celkem zajímavé se o tom něco dozvědět, ale na druhou stranu dost nuda a hodně čtení.

Construction scheduling and cost control - zajímavý předmět o plánování staveb, druhů diagramů, softwarů. Na konci se dělá celý velký projekt, kde se plánuje stavba se vším všudy. Předmět není těžký, ale slovíčka ano. Každá práce na stavbě má několik názvů a občas mi to ani Američani neuměli vysvětlit. Je dobré předtím mít aspoň nějaké tušení o teorii staveb.

Foundation Engineering - klasické zakládání staveb. Víc podrobná mechanika zemin. Já jsem měla Chorvatku Dunju Peric. Učitelka zapálená do svého oboru, hlavně byly všechny písemky open book, neboli jste mohli používat všechno, co jste chtěli.

Management Concepts 420 - něco jako teorie řízení, prostě základ úspěchu v oblasti managementu.

Accounting for business operations - základy amerického účetnictví, různé druhy potřebných účetních dokladů. Celkem lehký předmět.

Business and economic statistics - statistika pro základní školu. Opravdu nenáročný předmět, kde se počítají průměry, odchylky a různé další statistické věci.

Economics of design and construction  - jak vybrat projekt s nejlepší hodnotou. Různé způsoby ohodnocování projektů do budoucnosti - který nejvíc vynese a kdy. Na konci ještě základy plánování staveb. Předmět byl zajímavý a zároveň jednoduchý.

Public speaking - jednoduchý předmět, kde vás naučí jak správně připravit a přednést projev, aby byl co nejzajímavější a publikum při tom neusnulo. Hodí se to do budoucího života.

Introduction to Operations Research 1 - Operační výzkum - lineární programování, matice, různé grafy. Takže počítání a zjišťování nejvýhodnějšího projektu. Zajímavý předmět, trochu náročnější.

Principles of Finance - Naučíte se jak nejlépe obchodovat s akciemi, něco o Newyorské burze, jak si vypočítat budoucí či současnou cenu atd. Prostě finance. Jednoduchý oddechový předmět s počítáním.






Geoinformatika



Na KSU je několik vhodných předmětů, které zasaahují do oboru geoinformatiky. Vybrala jsem si tyto:

Cartography and Thematic Mapping - lehčí předmět, ale na velice zajímavé téma, se kterým jsem se u nás moc nesetkala. Probírá se vzhled mapy, kompozice, barvy, přizpůsobení účelu mapy apod.. Na konci se dělají 2 projekty. Jejich vypracování mi zabralo poměrně dost času, ale na druhou stranu práce na nich mě opravdu bavila.

Remote Sensing of the Environment - profesor (Kevin Price) vedl opravdu zajímavé přednášky na téma dálkového průzkumu. Měl hodně zkušeností z praxe, mj. pracoval pro NASA, takže studenti se dozvěděli hodně o skutečném využití dálkového průzkumu. Cvičení bylo horší, probíhalo nezávisle na přednáškách, jeho obsah moc přínosný nebyl a hlavně trvalo 4 hodiny v kuse… Nicméně kvůli přednáškám bych předmět hodnotila jako velmi přínosný.

Topics in GIS - individuální předmět formou online kurzů od ESRI. Vyberete si úplně libovolné kurzy a potom se podle nich učíte. Některá témata jsou poměrně zajímavá a k ESRI kurzům se jen tak někdo nedostane, protože jsou (alespoň v Čechách) opravdu velmi drahé…

Discrete Mathematics - asi nejkvalitnější předmět (profesorka byla Jennifer Paulhus). Přednášky/cvičení byly vedeny svižným tempem ale všechno bylo vysvětleno srozumitelně a za jeden semestr se toho probralo dost. Úkoly jsou poměrně náročné (časově i vědomostně, hodně se v nich dělají důkazy), ale dají se zvládat. To samé platí o testech, celkem 3, poslední byl z celého semestru a byl nejtěžší.

Database Systems Concepts - tento předmět zněl za začátku slibně, ale po měsíci bylo vidět, že profesor vůbec nedodržuje daný sylabus a předmět pro mě ztratil smysl, takže jsem si ho nakonec odhlásila. Pro geoinformatiku bych tenhle předmět rozhodně nedoporučovala.

 
usa/ksu/fsv.txt · Poslední úprava: 2016/06/23 20:56 autor: jurecpe1Starší verze