Toto je starší verze dokumentu!


École Polytechnique Montréal

Informace pro vyjíždějící studenty

Na polytechnice jsem byl na stáži a popisuji tady hlavně stáž. Ve spoustu věcech je to stejné, jako klasický studijní pobyt, ale některé body se mohou lišit. Hlavně administrativa.

DOPLNĚNÍ HANA STAROŇOVÁ, 17.6.2014: Já jsem na Polytechnicu přijela na studijní stáž v rámci doktorského studia, můj pobyt byl studijní (nikoliv výzkumný). Studovala jsem 5 předmětů, po skončení studia jsem si našla práci do konce léta, hodně zde cestuji.

Ubytování

Asi to dost záleží na domluvě, ale mě Polytechnika neposkytla ubytování na koleji (dokonce ani kamarádce, která tam studuje v klasickém programu ne). Vlastně když nad tím tak přemýšlím tak skoro nikdo ze zahraničních studentů, které jsem potkal, nebydlel na koleji.

Takže je nutné si zajistit ubytování na privátě. Doporučuji použít server http://craiglist.com nebo http://www.kijiji.ca/ nebo http://www.easyroommate.com/ (tam jsem nakonec našel ubytování já). Ubytování doporučuji sehnat co nejblíže univerzitě – například ve čtvrti Cote des Neiges. Já bydlel v ulici Plantagenet a měl jsem to do školy cca 10 minut pěšky a nemusel jsem používat žádné MHD. První měsíc jsem si nekupoval ani permici na MHD a ušetřil jsem tak nějakej ten peníz. Cena ubytování se pohybuje zhruba tak kolem 500$.

DOPLNĚNÍ HANA STAROŇOVÁ, 17.6.2014: Já mám pocit, že Polytechnika snad ani žádné své koleje nemá. To tady moc populární není. Ale všude je spoustu míst, kde žijí mladí lidé spolu v bytě, domě atd.. Ŕíká se tomu „Colocation“. Najdete místo prakticky po celém Montréalu. Já zase nedoporučuju se úplně extra vázat na školu. Metro je rychlé a pohodlné a jede přímo do školy, takže je mnohem lepší bydlet 20min od školy metrem než 20 min od školy pěšky či autobusem (autobusy jsou pomalé). Oceníte to hlavně v zimě! Velmi doporučuji čtvrť Villeray, např. kolem metra Jarry. Je zde spoustu příležitostí v klasikých Montréalských cihlových domech. My jsme s přítelem bydleli zde: https://www.facebook.com/colocjarrymontreal - pokoj pro dva za 575 dolarů, (237,5/osoba) se vším všudy. Do školy jsem to měla 35 min (z pokoje do třídy).

Jídlo

Na polytechnice se nachází několik jídelen, ale jsou velice drahé a moc se tam nenajíte. Dokonce i místní mi říkali, že tam nejí, že se jim to zdá předražené. Je to smutné, ale vyjde vás pomalu výhodněji jít do nějaké levnější restaurace nebo fast foodu, než do jídelny ve škole :( Dávají tam velice malé porce a ceny začínají na cca 5$.

Doporučuji vařit si a nosit si jídlo v krabičkách do školy. Naštěstí tam mají k dispozici mikrovlnky, kde si můžete zdarma ohřát své jídlo. Takto to dělá spoustu lidí a dost možná i většina místních.

Další možností je chodit na jídlo například do komunitní jídelny Multicaf. Toto místo mi doporučili kolegové z laboratoře a pak jsme tam společně chodili. Najíte se velice levně (můžete si koupit jejich jídelní kartičku za 25$ na 20 jídel). Vaří tam ze surovin, které dostanou ze supermarketů jako neprodejné zboží (například kvůli poškození obalu apod.), proto je to tak levné. Je tam na výběr většinou ze 3 jídel. Jedinou nevýhodou Multicafu je, že je poměrně daleko od univerzity. Nachází se téměř na konci Cote des Neiges. Cesta tam zabere zhruba tak půl hodiny.

Pokud máte rádi pizzu, určitě navštivte Rodi Pizza. Nachází se poblíž stanice metra Snowdon. Byl jsem tam několikrát na pizze a vždy byla výborná. I cena je docela dobrá, vzhledem k tomu jak velkou pizzu dostanete. Nabízí i donášku. Za tu největší velikost pizzy i s donáškou jsem zaplatil cca 15$.

V Montrealu se nachází spoustu farmářských trhů s ovocem a zeleninou. Jeden menší je například na rohu Cote des Neiges a Jean Talon. Největší trh je asi Jean Talon Market, který se nachází v blízkosti stanice metra Jean Talon. Na těchto trzích naleznete čerstvější a někdy i levnější ovoce a zeleninu, než v supermarketech.

Co se týče nakupování tak doporučuji sledovat slevové akce. Já nakupoval většinou v supermarketu Metro, který má oproti ostatním supermarketům dlouhou otvírací dobu (bývá otevřený až do půlnoci, některé supermarkety zavírají už kolem 19 hod. a o víkendu už kolem 17 hod.). Také má otevřeno i v některé svátky, kdy jsou jiné supermarkety třeba zavřené. Metro je sice trošku dražší ve srovnání s Wallmartem nebo Maxi, ale měl jsem ho nejblíž a nakupování v něm bylo nejpohodlnější (má spoustu automatických pokladen).

Určitě navštivte Tim Hortons, což je Kanadská obdoba Starbucks a Donkin' Donuts, a dejte si Double-Double a Timbits. Double-Double je káva s dvojitým cukrem a dvojitým krémem. Timbits jsou takové malé kuličky z koblihového těsta (dělají je z děr v koblihách :-) ). Jedná se o velice typické Kanadské pochoutky. Další typickou specialitou je Poutine. Jsou to hranolky s kousky kuřecího masa, omáčkou a sýrem.

No a samozřejmě si přivezte domů javorový sirup! Doporučuji koupit sirup v plechovce (bývá mnohem kvalitnější než ten, který prodávají v různých ozdobných nádobách). Kupte ho buď přímo na Jean Talon marketu, nebo v obchodě, který je kousek od Jean Talon marketu a specializuje se na věci z Quebecku a má přímo oddělení s javorovým sirupem. Bohužel si nepamatuji jméno, ale když se porozhlédnete kolem Jean Talon marketu, určitě ho nepřehlédnete!

DOPLNĚNÍ HANA STAROŇOVÁ, 17.6.2014: Já jsem si 99% jídla vařila. Jsme zde dva, takže to bylo výhodnější. Pokud budete bydlet s lidmi z Francie, je možné, že vás přizvou do společného vaření. „Jídelna“ (spíše bufet) ve škole je přesně, jak popisuje Honza. Taková nouzovka.. Jinak určitě doporučuji navštívit China Town (jsou to v podstatě jen dvě ulice), kde se dá za rozumné peníze sehnat spoustu asijských dobrot. Supermarkety mají skvělé maso, hlavně hovězí, které vychází i levněji, než u nás.

Volný čas

Ve volném čase doporučuji určitě navštívit botanickou zahradu Jardin Botanique. Kupte si balíček vstupenek (nabízí jich několik, já kupoval balíček do botanické zahrady, planetária a biodomu). U pokladny řekněte, že jste místní student. Kdyby chtěli, ukažte jim kartičku od polytechniky. Občas se ptají i na PSČ (když jim řeknete že jste místní), takže je dobré si ho zapamatovat. Místní tam mají slevu oproti ostatním (asi 10%), takže se vyplatí zapamatovat si PSČ :-)

Dále určitě doporučuji zajít na zápas NHL. Lístky na předsezónní zápas vyjdou na 50$, v sezóně už na 100$ a více. Za tyto ceny sedíte sice téměř na střeše stadionu, ale i tam je dobrý výhled, takže nemějte strach, že nic neuvidíte.

No a pokud budete mít více volného času, doporučuji cestovat. Nesmíte vynechat Niagárské vodopády. Jsou kolem 600km od Montrealu, cestou se můžete stavit například do Kingstonu nebo do Toronta.

Také je to docela blízko do USA, takže doporučuji podívat se i tam. Já se vydal na 10 denní cestu po východním pobřeží - byl jsem v Bostonu, New Yorku, Filadelfii a Washingtonu D. C.

Na polytechnice funguje studentský klub pro zahraniční studenty COPEC. Je to obdoba našeho ISC. Občas pořádají výlety a různé další akce. Jel jsem s nimi do westernové vesničky St. Tite, na venkov trhat jablka a na horu Mount Tremblant. Westernovou vesničku a horu Mt. Tremblant mohu určitě doporučit. Trhání jablek bylo poměrně nudné (a hlavně zdlouhavé, byli jsme tam asi 4 hodiny), takže je to na zvážení, zda tam jet.

DOPLNĚNÍ HANA STAROŇOVÁ, 17.6.2014: Trávení volného času je velmi odlišné v zimě a v létě. V zimě doporučuji zařídit si brusle, bruslí se tady všude, někde za poplatek, někde zadarmo. Brusle jde i půjčit, ale je výhodnější koupit si, třeba použité (www.kijiji.cz). Dále je v Montréalu spoustu plaveckých bazénů se vstupy zadarmo. Jako studenti Polytechniky máte přístup do sportovního centra CEPSUM, kde je mimo jiné i velký bazén, sauna, výřivka… Na zimu super.

Od jara trávíme veškerý volný čas cestováním. Koupili jsme si auto, což se velmi vyplatilo. Na většinu míst se jinak, než autem dostat nejde. Do okolních měst jezdí vlaky či autobusy, ale jsou poměrně drahé. Do přírody se bez auta téměř nedostanete. Doporučuji navštívit: New York, Toronto, Boston, Ottawa, Quebec City, New Brunswick - Saint John a pobřeží - nádhera!!, USA - stát Maine - Moosehead Lake, Baxter State Park, pobřeží, USA - stát New Hampshire - White Mountains, USA - stát New York - Adirondack Park, Quebec - provinční parky - Mt. Tremblant, Mt. Meganic, Mt. Orford atd.. Dále se dají dělat výlety i na kole, v Montréalu je hezká síť cyklostezek jak po městě tak kolem řeky, kanálů.

 
canada/epm/start.1407747567.txt.gz · Poslední úprava: 2014/08/11 10:59 autor: spurnaleStarší verze