Procedura na hranicích - co mít u sebe

Nejdůležitější je mít pas. V Paříži se mě ptali na nějaké věci, kam jedu, proč, a tak. Pánovi nebylo skoro vůbec rozumět, navíc mluvil hodně potichu, takže to bylo komické, protože jsem se na každou otázku ptala asi 2x :) Pokud přestupujete v USA, musíte jim tam vyplnit formulář pro návštěvníky. Některé věci jsou tam matoucí, za celou dobu jsem ten papír vyplňovala asi 4x (při přestupu na letišti a pak ve vlacích při přejezdu Kanada-USA) a pokaždé jsem si tam nebyla něčím jistá. Při kontrole ale vždy opravili/upravili věci, které jsem nevyplnila tak, jak chtěli. Při pouhém přestupu z letadla na letadlo nemusíte vyplňovat část, kde je adresa, na které budete v USA zůstávat. Nevyplňujte tužkou, nelíbí se jim to :)

V Kanadě si připravte pas a potvrzení o přijetí ke studiu. Na imigračním ho po vás můžou chtít. Pokud máte CAQ, mohli by chtít i ten (po mě naštěstí chtěli jen vízum, CAQ jsem si totiž zapomněla někde doma, jak jsem během následujícího týdne zjistila, tak nevím, co by se stalo, kdyby ho chtěli taky), příp. i adresu pobytu/výpis z účtu. Nejspíš se vás taky zeptají, jak dlouho tam hodláte zůstat, co tam vlastně děláte, co přesně studujete. Poměrně dost lidí si odváděli někam dozadu a celkově tam trávili dost času, u mě naštěstí samotná kontrola proběhla asi během 5 minut.

Kamarádku, která za mnou pak přiletěla na návštěvu (spolu s dalšími 2 lidmi), docela vyslýchali, ptali se, co přesně tu bude dělat, co a na jaké škole tam studuju a otvírali jí i kufr. Ostatní prošli bez problémů, možná jen vzbudila podezření tričkem s lebkou, takže se netvařte moc podezřele a splyňte s davem, vyhnete se případným potížím :)

LS 2015: Nevozte si s sebou žádné salámy, ani sýry. Z nějakého důvodu se jim to nelíbí a když se k takové svačině přiznáte, čeká vás komplexní kontrola všech vašich zavazadel, jejímž výsledkem je, že ztratíte spoustu času, a ještě vám všechny tyhle potraviny vyhodí.

2016/2017: Mě vždy vpustili bez problému, při prvním příletu u sebe mějte potvrzení o předběžném schválení víza. Jen jsem jim to s pasem dal, počkal tak deset minut a bylo hotovo. Jinak musíte vždy vyplnit papírek, co dostanete v letadle nebo na hranicích (jen jednou za jeden vstup), kde akorát napíšete vaší adresu (pokud přilítáte poprvé, tak tu v pase, pokud jste jen byli na výletě, třeba v USA, tak Kanadskou) a pak vyplníte zase příslušné kolonky (pokud z čech, tak jako návštevník, pokud z usa tak jako resident kanady) odpověď ne, je dobrá odpověď.

Letenky

Já jsem kupoval letenky přes server http://e-dreams.com. Kamarád je kupoval přes http://skyscanner.com. Doporučuji zkusit více vyhledávacích serverů, některé občas najdou lepší ceny. Můžete také zkusit najít let přes tyto servery a letenku objednat přímo na stránkách letecké společnosti. Já jsem měl letenku za zhruba tak 23 000Kč. Letěl jsem s British Airways a American Airlines. Měl jsem celkem 2 přestupy – v Londýně a v New Yorku. Dejte si pozor, pokud máte přestup v New Yorku (či kdekoliv na území USA), musíte mít ESTA! Letiště v USA nejsou považována za mezinárodní půdu (jako skoro všude jinde ve světě), a tak jakmile vystoupíte z letadla už vlastně vstupujete na americkou půdu. A když nemáte ESTA (či jiné povolení ke vstupu do USA), můžete s tím mít nějaké problémy.

DOPLNĚNÍ HANA STAROŇOVÁ, 17.6.2014: Vzhledem k tomu, že zimní semestr začínal na začátku ledna, měla jsem trochu potíž z cenou letenek, která je kolem Vánoc a konce roku mnohdy i několikanásobná. Nejlevnější letenku jsem nakonec sehnala přes Student Agency (kombinace SWISS Air a United Airlines) a do školy jsem přijela o den později. Byla to trochu škoda, protože jsem přišla o spoustu užitečných informací do začátku a po příjezdu toho na mě bylo poměrně hodně, ale za ty ušetřené tisíce to stálo.

LS 2015: Já osobně jsem si kupovala letenku přes www.letuska.cz a neměla jsem s tím žádné problémy. Cenově mě vyšla hodně podobně s jedním přestupem v Paříži. Navíc je to česká firma se sídlem v Dejvicích.

2016/2017: Pokud můžete leťte s AirTransat, více informací v sekci Před odjezdem.

Pojištění

Pojištění jsem si zařizoval přes ISIC a vyšlo mě na nějaké 3000Kč a to roční a pro celý svět. Mělo i poměrně slušné krytí, myslím že je to jedno z nejvýhodnějších pojištění co seženete. Ti, co nejedou na stáž, ale na klasický studijní pobyt, si musí zajistit pojištění od univerzity.

DOPLNĚNÍ HANA STAROŇOVÁ, 17.6.2014: Mně bylo řečeno, že je povinné mít pojištění, které sjednává místní universita všem studentům. Toto pojištění pro exchange studenty stálo cca 80 dolarů na měsíc. Na zbytek pobytu po skončení školy jsem si uzavřela roční pojištění na ISIC.

2016/2017 (stáž): Po mě nikdo žádné pojištění nechtěl, pojistil jsem se čistě z vlastní vůle, ale teoreticky i bez něj by mě přijali a nechali studovat.

Co sebou

Je to Kanada, takže určitě teplé oblečení na zimu! :) Co se týče financí tak je dobré si sehnat nějaké kanadské dolary v dostatečném předstihu. Domluvte si to v bance alespoň 14 dní předem, kanadské dolary většinou nemívají a musí je objednat a nějakou dobu to trvá! Já jsem je sháněl na poslední chvíli a nakonec jsem si vzal americké (v Montrealu je poměrně bez problémů berou, ale nemusí to platit vždy). Jinak doporučuji používat kartu – já měl VISA od Zuna a České spořitelny a obě mi fungovaly bez problémů. V době kdy jsem tam byl jsem používal účet plus od Zuna, který má neomezený počet výběrů z bankomatů v zahraničí zdarma! Vřele doporučuji, velice tím ušetříte. Účet plus stojí cca 60Kč měsíčně, kdežto za výběr byste zaplatili mnohem víc. Ale je lepší používat kartu kde to jde. Já hotovost vybíral jen občas, hlavně na placení nájmu.

DOPLNĚNÍ HANA STAROŇOVÁ, 17.6.2014: Pokud jedete na podzimní nebo zimní semestr, tak určitě teplé oblečení! Na nějakou extra módu se tu v zimě nehraje, je běžné chodit v pohorkách, sněhulích, zimních péřovkách, šusťákovkách atd.. Tenké kozačky na podpadcích nechte doma. Když přijde zima, tak je opravdu tuhá a i na ty přechody z metra je dobré být připraven. Škola je na kopci a fučí tam. Doporučuju taky termosku na čaj, občas mi bylo ve škole i zima. Léto (jaro) začíná až tak koncem dubna, opravdu letní věci jsem vytáhla až na konci května. Léto je naopek velmi příjemné, hodně slunce. Pro letní výlety doporučuju stan a spacák.

Peníze jsem vezla v hotovosti, výměna v Praze v Exchange, mají nejlepší kurzy. Nedoporučuju měnit v bankách, ale ve směnárnách. Zde jsem si udělala studentský účet zadarmo. (Bank of Montréal)

2016/2017: Já měl Visu od České spořitelny a Mastercard od EquaBank. Na Vise jsem měl poplatky od české banky za výběr v zahraničí, ale zase po mě nic nechtěly bankomaty v Kanadě. Na Mastercad jsem měl výběr jen za 9 korun, ale zase mi každý kanadský bankomat naúčtoval za výběr 3 dolary. Takže to ve výsledku bylo asi jedno.

Procedůra na hranicích - co mít u sebe

Nečekané změny

 
canada/epm/cesta_tam_a_zpet.txt · Poslední úprava: 2017/07/26 19:53 autor: halapet1Starší verze