Pick up nebo samostatná cesta z letiště

Z letiště jezdí poměrně často autobus, cesta stojí 10 dolarů (lístek vám pak platí 24 hodin na bus i metro), zastávky má v centru a hnedka u metra, není tedy problém se kamkoliv dostat. Další možnost je taxi, ale je to zbytečně drahé.

Ubytování

Asi to dost záleží na domluvě, ale mě Polytechnika neposkytla ubytování na koleji (dokonce ani kamarádce, která tam studuje v klasickém programu ne). Vlastně když nad tím tak přemýšlím tak skoro nikdo ze zahraničních studentů, které jsem potkal, nebydlel na koleji.

Takže je nutné si zajistit ubytování na privátě. Doporučuji použít server http://craiglist.com nebo http://www.kijiji.ca/ nebo http://www.easyroommate.com/ (tam jsem nakonec našel ubytování já). Ubytování doporučuji sehnat co nejblíže univerzitě – například ve čtvrti Cote des Neiges. Já bydlel v ulici Plantagenet a měl jsem to do školy cca 10 minut pěšky a nemusel jsem používat žádné MHD. První měsíc jsem si nekupoval ani permici na MHD a ušetřil jsem tak nějakej ten peníz. Cena ubytování se pohybuje zhruba tak kolem 500$.

DOPLNĚNÍ HANA STAROŇOVÁ, 17.6.2014: Já mám pocit, že Polytechnika snad ani žádné své koleje nemá. To tady moc populární není. Ale všude je spoustu míst, kde žijí mladí lidé spolu v bytě, domě atd.. Ŕíká se tomu „Colocation“. Najdete místo prakticky po celém Montréalu. Já zase nedoporučuju se úplně extra vázat na školu. Metro je rychlé a pohodlné a jede přímo do školy, takže je mnohem lepší bydlet 20min od školy metrem než 20 min od školy pěšky či autobusem (autobusy jsou pomalé). Oceníte to hlavně v zimě! Velmi doporučuji čtvrť Villeray, např. kolem metra Jarry. Je zde spoustu příležitostí v klasikých Montréalských cihlových domech. My jsme s přítelem bydleli zde: https://www.facebook.com/colocjarrymontreal - pokoj pro dva za 575 dolarů, (237,5/osoba) se vším všudy. Do školy jsem to měla 35 min (z pokoje do třídy).

Doplnění - Bittová: Škola nezajišťuje žádné koleje, můžete si sice podat žádost o koleje patřící Université de Montréal (UdeM), ale nejspíš vám vyhoví až během semestru (žádosti se totiž začínají vyplňovat už od března, takže když si ji podáte až po obdržení dopisu o přijetí, tj. tak v květnu, už bývá dost pozdě, navíc mají hodně omezené kapacity). Velice populární je tedy spolubydlení (colocation). Sehnat ubytování na celou dobu není kupodivu problém už z ČR, existuje řada možností. Nejvíc můžu asi doporučit (jak už bylo zmíněno) easyroommate.com, stránka i inzeráty působí věrohodně – registrace je sice zdarma, pro většinu věcí je ale potřeba mít placené členství (zprávy můžete posílat zdarma, ale pouze těm, kteří mají toto placené členství). Vpodstatě ihned po registraci a specifikaci toho, co hledáte, vám začnou chodit nabídky od lidí, během pár dnů tedy můžete sehnat to, co hledáte. Mě se povedlo sehnat ubytování už začátkem prázdnin (tj. skoro 2 měsíce před příjezdem).

Snad všude varují před posíláním zálohy předem – po mě zálohu tedy chtěli a poslala jsem ji – vypadali v pohodě, nejdříve se mnou udělali „skype pohovor“ a chtěli zaplatit část nájmu jako příslib toho, že to myslím vážně a opravdu přijedu (jednou se jim stalo, že člověk jim v den příjezdu oznámil, že nepřijede, proto pak zavedli tyhle zálohy), dostala jsem k tomu i potvrzení. Tady prostě nejspíš záleží na vaší intuici – může se jednat o podvod, ale zase chápu, že chtějí mít jistotu, když se chystají pronajmout pokoj někomu z druhého konce planety, koho v životě neviděli.

Ceny za pokoj/měsíc se průměrně pohybují kolem 300-600/700 dolarů, záleží hodně na počtu dalších spolubydlících, poloze bytu, velikosti pokoje atd. Dejte si pozor, někdy v ceně nebývá zahrnutá voda, energie, internet, takže by se vám to mohlo prodražit. Pokud seženete pokoj do 500 dolarů (zahrnuté jsou i všechny ostatní poplatky), tak je to ještě dobrá, přijatelná cena.

Další možnosti, jak sehnat ubytování, jakou craiglist.ca nebo kijiji.ca, případně se dají nabídky najít i na facebooku, kde přibývají docela často.

Výhodné je bydlet v blízkosti metra (případně někde u školy), v okolí totiž bývají i obchody a člověk tak nemusí chodit/jezdit moc daleko na nákupy :) Navíc doprava autobusem zvlášť ze vzdálenějších oblastí Montrealu nebývá rychlá, na hlavních tazích bývají zácpy, takže je potřeba s tím počítat. Taky si dávejte pozor na smlouvu, kterou podepisujete, abyste náhodou nepodepsali něco o převodu vlastnictví na vás – pak byste byt museli zase přepsat na někoho jiného, až byste odjížděli :) (často jsem tohle varování četla, tak předávám dál).

PJ 2015: Já bydlel v pěkné čtvrti Outremont (5 minut na metro a pak 2 zastávky do školy, celkem cca 20 minut od dveří ke dveřím). Bydlel jsem se 2 spolubydlícími a za svůj pokoj jsem platil se vším všudy C$ 380 / měsíc. Ubytování jsem sehnal přes easyroommate.com během prvních dnů po příjezdu. Zároveň bych ale doporučil si domluvit střechu nad hlavou na první noc nebo dvě už před odletem. Já psal na FB PolyExplore až z letiště z Prahy a musel jsem doufat, že než přistanu, tak někdo odpoví a nabídne se.

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontaky

Během prvního „seznamovacího“ týdne se dozvíte všechny potřebné informace, pořádají i workshopy, kde vám pomůžou se sehnáním bydlení, zařízení účtu v bance, mobilu, atd. Dá se to zvládnout i bez nich, na stránkách mají taky nějaké užitečné informace a kdyžtak stačí pátrat – studentské účty by měly být u bank zdarma (je výhodné si vybrat banku, která má dost bankomatů, např. RBC, Bank de Montréal, Bank of Scotia).

Pokud byste chtěli při studiu pracovat (což ani není moc šance nějak stíhat, máte-li 5 předmětů…), tak to nejspíš nepůjde – alespoň podle informací, které jsem si hledala. Jediná možnost pro zahraniční studenty by byla na kampusu, ale je tam málo míst, a bývají většinou rychle obsazena, ovšem někde jsem se dočetla, že můžete začít pracovat až po 6 měsících a to ještě jen pokud máte dostatečně dobrý studijní průměr.

PJ 2015: Jako neplacený stážista jsem neměl potřebu si zřizovat účet. Možná to není ale úplně špatný nápad, protože se stává, že samoobslužné benzinky neberou jiné než kanadské karty - těmi lze platit jen u obsluhy, ale když je už po zavíračce, tak máte smůlu.

Stravování

Na univerzitě je několik kafeterií (italská, mexická, fast food, zdravá, …) a spousta automatů, jídla ovšem bývají docela drahá (nejlevnější hlavní jídlo je snad kolem 5 dolarů, porce nebývají nijak velké), během obědů tam bývá opravdu hodně lidí. Jako varianta je tedy vařit si a nosit si jídlo do školy – na dvou místech tam mají mikrovlnky, je tedy možnost si tam oběd ohřát.

Zápis předmětů

Ke svému školnímu účtu se můžete dostat přes stránky – jsou tam veškeré informace o vás, seznam případných poplatků, které je nutné zaplatit (platí pro regulérní studenty, výměnní z ČR neplatí nic), váš osobní rozvrh a seznam předmětů, které máte. Ty jste si zapisovali přes e-mail před začátkem semestru, během prvních dvou týdnů se ale ještě dají měnit. Můžete si zapsat i předměty, které se vám kryjí, zobrazí se vám v rozvrhu červeně. Pokud vám u nějakého předmětu píšou, že je kapacita již naplněna, doporučuji napsat přímo vyučujícímu. Stalo se mi to jednou a rychle a bez problémů mi to zařídili. Při jiných problémech pište vyučujícímu nebo na studijní, odpovídají docela rychle a měli by vám tam poradit, jak máte postupovat dál.

 
canada/epm/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2015/06/18 00:41 autor: jandipe2Starší verze