Před odjezdem

Nejprve je nutné kontaktovat profesora, který se věnuje oboru, ve kterém chcete dělat stáž. S ním se následně domluvíte na tématu a podmínkách stáže. Většinou pracujete na tématu, které vám nabídne profesor, kterého jste kontaktovali, případně někdo z jeho kolegů. Asi by šlo domluvit se, že byste pracovali na svém projektu, ale většinou preferují, že pracujete na jejich projektu.

Nechtějí ani moc formalit, po mě chtěl můj supervizor poslat pouze oskenovaný výpis známek (samozřejmě v angličtině). Žádné další papíry nebyly nutné. Domluva byla docela dobrá, nabídl mi několik termínů a mohl jsem si vybrat, který se mi hodí. Dokonce mi i proplatili letenku. Ale to už záleží na individuální domluvě. Třeba kamarádovi, který byl v Montrealu také na stáži, ale v jiném oboru, letenku neproplatili.

Když jsou všechny formality vyřízené, pošlou vám emailem oskenovaný zvací dopis. Ten je potřeba pro získání pracovního víza (na stáž je nutné pracovní, nikoliv studentské vízum). K získání víza potřebujete výpis z trestního rejstříku, doklad o zaplacení poplatku (pozor, akceptují pouze platbu osobně v hotovosti na pobočce ČSOB), vyplněný formulář s žádostí o pracovní vízum a pasovou fotografii.

LS 2015: Co se týče pracovního povolení, tak od února 2015 došlo k výrazným změnám. Viz odstavec Víza.

DOPLNĚNÍ HANA STAROŇOVÁ, 17.6.2014: Mně, jakožto PHD studentovi, bylo rovněž doporučeno najít si profesora, který mou stáž „zaštítí“. Studuji architekturu, která na Polytechnice není, takže je celkem logické, že se mi to nepovedlo. Nehledě na to, že jsem o pobyt začala žádat před zahájením mého PHD studia a tudíž jsem ani neměla co nabídnout. Nicméně domácí i zahraniční škola odsouhlasila, že jako PHD student si mohu na stáži plnit i svou studijní část programu. Vyjednávání s univerzitami (domovskou i zahraniční) trvalo několik měsíců a nakonec jsem v říjnu dostala svůj zvací dopis pro zimní semestr, který začínal 8. ledna. Měla jsem štěstí, mezitím zrušili vízovou povinnost a na 4-měsíční studijní pobyt jsem nepotřebovala ani studijní povolení, takže jsem přijela jako turista.

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Dopis o přijetí a několik papírů s dalšími instrukcemi mi došlo poštou domů, někdy na konci května. Jela jsem ještě v době, kdy byla vízová povinnost, která teď už opět není, takže je zařizování snazší. Pokud se chystáte jet jen na jeden semestr (méně než 6 měsíců), nepotřebujete asi zařídit žádné oficiální dokumenty, na Polytechnice si pouze musíte vybrat předměty, které budete studovat. Stačí poslat seznam e-mailem, oni vám ho buď schválí anebo napíšou, kde je problém a co je potřeba změnit. Je to zatím vlastně jen „předběžný“ plán, předměty si ještě během prvních 2 týdnů můžete změnit, tohle vám ale zaručuje, že na vámi vybraných přednáškách budete mít 100% rezervované místo.

Pokud se chystáte na dva semestry (více než 6 měsíců), potřebujete vyřídit speciální potvrzení o studiu v provincii Quebec (CAQ – Québec Acceptance Certificate; www.caq-studies.gouv.qc.ca/ ). Začněte ho zařizovat co nejdříve po obdržení dopisu o přijetí ze školy, já jsem letěla po půlce srpna, začala jsem to vyřizovat až během první červnového týdne, protože jsem na to úplně zapomněla a skoro týden mi trvalo zjistit a sehnat všechny věci a dokumenty, které jsem k tomu potřebovala. Celý proces trval něco přes měsíc, možná měsíc a půl, pak jsem ještě musela zařídit vízum (další asi 2 týdny) a už nezbývalo moc času na koupi letenky, naštěstí se mi povedlo ji sehnat ještě za celkem rozumnou cenu.

Na zařízení CAQ potřebujete dopis o přijetí (přijdou vám 2 kopie), ověřený výpis z trestního rejstříku v angličtině (zařídí to na poště), okopírovaný pas (s biometrickými údaji, jinak vás nikam nepustí). Za žádost se platí (kolem 100 dolarů) online, potvrzení o zaplacení musíte přiložit taky. Žádost sice vyplňujete i online, ale všechny dokumenty musíte poslat poštou na jejich adresu. Na jejich webových stránkách se dá sledovat, v jakém stádiu je proces vyřizování. Můj dopis jim tam došel asi po 20 dnech (nemyslím si, že to šlo lodí? Poslat dopis stálo docela dost, asi necelou stovku, nechala jsem si to radši i pojistit – přece jen se jedná o důležité dokumenty), vyřizování trvalo asi týden. Pokud by vám něco chybělo, měli by vám nějak dát vědět a snad by jen stačilo chybějící dokumenty dodatečně poslat. Po úspěšném zařízení vám zpátky pošlou potvrzení CAQ.

Při zařizování víza (teď už není vízová povinnost) jsem musela doložit, že mám na účtu dostatečnou finanční rezervu („oficiální“ částka byla kolem 10 tisíc kanadských dolarů na rok studia, tj. 200 tisíc českých, ale nemyslím si, že by to opravdu musela být taková suma). Teď již nic z toho není potřeba, ale možná by po vás na imigračním po příletu do Kanady mohli požadovat, ať jim nějak doložíte stav účtu, proto si pro jistotu v ČR nechte v bance potvrdit výpis z účtu, anglicky. Někde to možná ani neudělají, jinde za to budou chtít zaplatit, já jsem si výpisy vytiskla doma a přišla do banky (ČS na Dejvicích) a paní mi všechno potvrdila bez problémů a zdarma, asi záleží, na koho zrovna narazíte a jak ho případně oslníte/odradíte  Taky není špatné vytisknout si adresu a jméno někoho, u koho budete bydlet (nebo aspoň nějakou dočasnou), mohli by to chtít vědět, ale žádné velké drama a ověřování by dělat neměli.

Víza

Vízová povinnost byla pro občany ČR zrušena, odpadá tedy starost s dalším zařizováním. Nicméně, pokud letíte přes USA a přestupujete tam, musíte si zařídit ESTU. Dá se zařídit online, poplatek je 14 dolarů, platí se online. Po úspěšném vyřízení by vám mělo přijít potvrzení na mail, mě nic nepřišlo (docela dlouho) a začala jsem být nervózní. K žádosti ale naštěstí máte přístup na stránkách, tak si to tam můžete ověřit. Není potřeba nic tisknout a mít to u sebe, všechno to mají v databázi. Platnost víza je 2 roky, je vícevstupé, v USA však můžete zůstat max. 90 dnů v kuse.

LS 2015:

Pro stážisty: Během února 2015 došlo ke změnám, takže získání pracovního povolení je o něco složitější a musí za něj platit i váš profesor. Prakticky musí doložit, že tím, že vám nabídne místo v laboratoři, ho nesebere žádnému Kanaďanovi, což je docela problematické. Každopádně o pracovní povolení žádejte s předstihem, vyřízení trvá něco přes měsíc. Rozhodně nikam nelítejte bez vyřízeného víza/pracovního povolení! Mohli by vás posadit na nejbližší letadlo a poslat vás bez milosti zpátky domů. Když si nejste s něčím jisti, zaskypujte na CIC nějakému agentovi a raději se zeptejte přímo na váš případ. Já osobně jsem měla s prodlužováním víza z Kanady slušné problémy a následné nervy bych nikomu nepřála. Navíc kanadští úředníci (tudíž i zahraniční koordinátorky) mají přísný zákaz pomáhat cizincům s vyřizováním víz. Detaily můžete najít tady: http://www.cic.gc.ca/english/e-services/mycic.asp

Pro studenty: Nově (od března 2016 povinné pro všechny) se také požaduje pro přepravu letadlem vízum eTA, které je podobné ESTĚ v Americe. Viz http://www.cic.gc.ca/english/visit/visas.asp

2016/2017: Vyřídit si pracovní vízum do Kanady, které potřebujete i pokud jedete jen na doktorskou studijní stáž, není nic příjemného. Musíte dodat spoustu dokumentů, jejichž popis je navzájem prakticky totožný, takže mnohdy vlastně ani nevíte co po vás chtějí. Prý je to z důvodu, že se ve vašich dokumentech snaží hledat nesrovnalosti a tím odhalit, zda lžete. Takže si ještě před odesláním žádosti zkontrolujte, zda se vám všechny termíny shodují. Já vyplnil požadované dokumenty následovně a vyřízení mé žádosti proběhlo bezproblémově a do měsíce: 01 - Formulář IM1295E - stáhněte si a vyplňte 02 - Fotografie pasu 03 - Dopis od mého zaměstnavatele obsahující můj plat, výše úvazku, náplň práce. Podepsán vedoucím oddělení v práci (na ČVUT vedoucí vaší katedry) 04 - Potvrzení o udělení stipendia a nominaci na zahraniční univerzitu. Vystavila Kateřina Bošková z Odboru zahraničních vztahů ČVUT. Doplnil jsem ještě kopií smlouvy o výměně studentů mezi ČVUT a PolyMontreal, též za ní děkuji paní Boškové. 05 - Dopis od zahraničního školitele popisující náplň mé práce a mou smlouvu uzavřenou s Polytechnikou, která zaštiťovala mou stáž. 06 - Dopis obsahující můj plat, výše úvazku, náplň práce, podepsaný vedoucím osobního oddělení mého zaměstnavatele (na ČVUT Lenka Kubíčková). Přiložil jsem i výplatní pásky za jednotlivé roky, které jsem si přeložil do angličtiny a nechal znovu potvrdit na osobním oddělení. 07 - Zvací dopis z Polytechniky 08 - všechny studijní diplomy a potvrzení zahraničních stáží co jsem měl, plus potvrzení o znalosti anglického jazyka (vystaví Robin Healey nebo ten u koho jste byli na osobním pohovoru z angličtiny než jste byli na stáž nominováni). 09 - životopis (dejte pozor ať se v něm vše schoduje s ostatním diplomy, potvrzeními atd.) 10 - prakticky to samé jako 06, ale bez výplatních pásek a bez zmínky o náplni práce, místo ročního platu jsem zmínil měsíční (jen aby to nebylo úplně to samé), opět vystavil vedoucí osobního oddělení mého zaměstnavatele (na ČVUT Lenka Kubíčková) 11 - vaše fotka 12 - formulář IMM5257B, stáhněte si a vyplňte

Formality na ČVUT

Před odjezdem si musíte nechat potvrdit předměty, které se chystáte studovat, fakultou. Vyplníte Studijní plán na zahraniční univerzitě, je potřeba tam uvést studované předměty v originále (francouzsky) s počtem kanadských kreditů a také jejich případné české varianty nebo prostě jen český překlad. Na FJFI jsem s vybranými předměty nejdřív šla za vedoucím katedry, který navrhl, kolik kreditů za co dostanu a podepsal to. Pak s tím musíte na studijní, kde by vám to měl schválit proděkan. Pokud budete mít „štěstí“ jako já, čeká vás celý tento proces několikrát, případně i dokládání charakteristiky předmětů z oficiálních stránek Polytechniky a nebo taky neschválení celého výjezdu… Začněte to proto řešit s dostatečnou časovou rezervou pro tyto případné problémy.

Celý proces je na straně ČVUT naprosto stejný jako pro výjezdy na jiné zahraniční univerzity. Platí, že od rektorátu žádné problémy nejsou a vše záleží na domluvě na domovské fakultě (se studijním proděkanem, vedoucími předmětů, které chcete uznat a případně studijním oddělením.)

Očkování

Žádné speciální očkování nebylo třeba, nebo ho po mě aspoň nikdo nechtěl. Pokud byste na letišti vypadali vyloženě nemocně a podezřele, asi by s tím nějaký problém byl :)

Na preventivní prohlídky (hlavně zubař a oční) ale doporučuju zajít v ČR před odjezdem, v Kanadě to není hrazené v rámci pojištění a vyšlo by vás to asi dost draze.

Letenka, pojištění

Letenku jsem kupovala necelý měsíc před odletem (musela jsem počkat na zařízení CAQ a víza), sehnala jsem zpáteční kolem 22 tisíc, s přestupem v Paříži a New Yorku. V Paříži se mi ztratily kufry, trvalo asi týden, než mi je doručili. Co jsem tak slyšela, tak je spíš zázrak, když se kufry v Paříži neztratí, pokud přes ni teda poletíte, radši s tím počítejte a všechny důležité věci (hlavně dokumenty – pas, dopis o přijetí, případně CAQ, atd.) mějte u sebe :)

V ČR jsem se pojistila pouze na cestu a pro jistotu na první týden, během kterého jsem zařizovala veškeré oficiality. Každý student Polytechniky musí mít pojištění zařízené přes školu, žádné jiné vám neuznají. Měsíčně stojí kolem 85 dolarů a zařizuje se během prvních 2-3 týdnů. Prý by mělo začít platit automaticky po příletu (ne však dříve než kolem poloviny srpna), ale nebyla jsem si jistá, jestli to tak opravdu funguje :) V pojištění není pokryté akorát oční a zubař. Platí dokonce i v USA a možná i v jiných zemích (je tam nějaké časové omezení). Po nějaké době od zařízení by vám měl dojít e-mail, že si máte vyzvednout kartu pojištěnce. Mě nic nedošlo a byla jsem líná zjišťovat si to, vyzvedla jsem si ho proto asi až v únoru nebo březnu, kdy jsem potřebovala jít k doktorovi.

V LS 2014/15 po mně jako po stážistovi nikdo žádné povinné pojištění na Polytechnice nechtěl. Měl jsem celoroční pojištění přes ISIC.

V případě, že v Kanadě zůstáváte i po skončení semestru a vypršení platnosti pojištění, byl docela problém se na tuto dobu pojistit. Přes ČR to už zařídit nešlo, protože jsem už byla v Kanadě. V místních bankách to taky moc nešlo – odkázali mě na hlavní centrály, které ani nebyly přímo v Montrealu. Řekli mi ovšem naštěstí o jiné možnosti – Croix Bleue (www.qc.croixbleue.ca/). Pojistí vás tam bez problémů a za docela přijatelnou cenu, specializují se na zahraniční studenty a turisty.

2016/2017: Do Montrealu začal lítat přímý let z Prahy společnosti AirTransat, který zároveň vychází jako nejlevnější varianta. Létá však jen v sezóně (květen až říjen), chcete-li letět tam či zpět v jiný termín, dá se vhodně nakombinovat s lety Montreal-Paříž/Brusel od stejné společnosti. Pojištění bych doporučil přes ISIC, dá se uzavřít i online za zahraničí, ale začne pak platit až jeden týden po potvrzení smlouvy.

Co s sebou

Brala jsem si s sebou jen hotovost pro začátek. Zůstávala jsem tu 10 měsíců, zařizovala jsem si proto účet u RBC – studentský, zdarma. Nájem jsem musela platit v hotovosti (neexistují tu bankové převody jako v Evropě), tak se mi to vyplatilo. Navíc v několika (velice) málo obchodech brali jen speciální kanadské karty (Interac), ale v ostatních mi šlo platit Visou/Mastercard v pořádku.Taky si nezapomeňte vzít redukci na zásuvky :) Na jednom velké cestovatelském fóru jsem našla, že zásuvky tam mají stejné, pár dnů před odjezdem jsem zjistila, že to ale není pravda, tak jsem to musela ještě na poslední chvíli shánět.

LS 2015: Pokud si zapomenete redukci, dá se dokoupit přímo na Polytechnice ve druhém patře hlavní (staré) budovy. Samozřejmě si ale připlatíte, takže je lepší ji nezapomenout :) A pokud letíte na zimu, nezapomeňte si super teplé oblečení! Koupila jsem si i krém na obličej do mrazu a opravdu jsem ho využila. Kdo nikdy nezažil takovou zimu, neví, co ho čeká.

2016/2017: Za celou dobu jsem se nesetkal s obchodem, kde by se dalo platit jen kartou Interac, i Dollarama nově podporuje Visa a Mastercard. U stánku je většinou možné platit jen hotově, ale jinde byste měli být schopni vždy zaplatit svojí kartou.

 
canada/epm/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/07/26 19:37 autor: halapet1Starší verze