Studium

Obtížnost

Celkově je studium lehčí než u nás (shoda s kluky z jiných uni), nicméně si nakonec pamatujete víc (tedy nefunguje 13 týdnu pařit, ve čtrnáctém dát zápočet a odpoledne před zkouškou se naučit na dvojku). Studenti musí hodně pracovat během semestru (kolikrát vám bude připadat, že máte úkoly jen proto, abyste měli něco na práci, ale tak to tu prostě chodí).

Mně (Kláře) přišel akademický přínos mého studia na MSOE jako asi největší mínus celého mého pobytu v USA. Možná to bylo i tím, že jsem tam studovala bakalářské předměty, i když na ČVUT jsem už zapsaná v magisterském programu. Ale i tak myslím, že by to pro mě bylo lehké. Na druhou stranu jsem ale měla několik opravdu velmi zajímavých předmětů a dozvěděla se věci, které se u nás vůbec neučí.

MSOE je přitom škola z akademického hlediska na vysoké úrovni. Donutí vás se to zamyslet nad tím, jestli má ČVUT opravdu tak klesající úroveň, jak se všude povídá. Za sebe můžu říci, že jsem si začala svých studií na FELu naopak mnohem více vážit (navíc za ně ani nemusím platit). V přístupu ke studentům nicméně na MSOE rozhodně nemáme, o tom žádná.

Co se týče angličtiny, nemusíte se bát. Američané mluví celkem jednoduchou angličtinou a je jim dobře rozumět.

Průběh výuky

MSOE má trimestrový systém. Trimestru se nicméně říká quarter, protože výuka je možná i v létě. Výuka vám možná bude trochu připomínat středoškolský systém. Na MSOE nemají naše přednášky, kde studenti jen poslouchají vykládajícího učitele. Jejich lectures jsou spíše jako naše cvičení. Učitel vysvětluje látku, ale zároveň se probírají příklady a studenti jsou aktivně zapojeni do výuky. Druhá část jsou labs, tedy laboratoře (ať už klasické měření v případě fyziky nebo třeba programování v softwarových předmětech), které ovšem nemusí být součástí všech předmětů.

Známkování

Známkovací stupnice je trochu jiná než u nás. Známek mají na MSOE víc. Nejlepší je stejně jako na ČVUT „A“, odpovídající čtyřem bodům. Pak to jde postupně po půl bodu dolů až k jedné, tj. AB, B, BC, C, CD, D. Za nula bodů je „F“, neboli failed - důvod k opakování předmětu. Pozor na to, že F je na MSOE už od 70% dolů.

Učitelé

Učitelé tu fungují na úplně jiném principu, než na ČVUT. Mají pracovní zkušenosti z oboru, neučí tu žádní doktorandi. Snaží se látku vysvětlit, jdou dopodrobna a radši než by něco přeskočili ukazují věci z více stran. Učitel se vás tu nesnaží potopit. Jeho práci je vás naučit tak, abyste rozuměli. A funguje to. Jinak na konci roku dostane špatně hodnocení od studentů a může se rozloučit přinejmenším s prémiemi.

Nicméně nečekejte úplný ideál. I na MSOE jsou učitelé s uspávacím hlasem nebo takoví, kteří moc učit neumí. Nejvíce se vám ale bude líbit ten rozdíl v přístupu. Drtivá většina učitelů je ochotná vám s látkou pomoci a američtí studenti jsou mnohem více než my zvyklí využívat jejich konzultační hodiny.

Na hodině se většinou pracuje s učitelem a kolikrát připomíná spíše diskusi (protože alespoň někteří lidé si přečetli knížku a tak ví, o čem mluví, anebo mají mozek a taky ví o čem mluvit).

Mně (Kláře) trochu vadilo, že učitelé se někdy právě až moc snaží, aby opravdu všichni ve třídě vše chápali, než se výuka posune dál. Způsobovalo to totiž občas to, že jsme strávili třeba celou hodinu vysvětlováním nějakého jednoduchého principu někomu, kdo ho stále nechápal. To ale brzdilo všechny ostatní, kteří s tím problém neměli. Vím, že na ČVUT (nebo aspoň na FELu) by se nic takového nestalo, tam by prostě takový člověk v předmětu neuspěl nebo by si musel domluvit individuální konzultaci. Samozřejmě ale záleží i na konkrétním učiteli, jak tyhle situace řeší.

Materiály

Místo skript používají na MSOE odborné knížky (mnohé z nich jsou nicméně stejně pořád „jen“ učebnice). Některé se vám budou líbit, jiné třeba za semestr ani jednou neotevřete.

Učitelé většinou používají připravené slajdy, které pak dají k dispozici online. Jinak však až tolik online materiálů nepoužívají (proti tomu, co jsem zvyklá z FELu). Vyžadují spíše právě tištěné učebnice.

Úkoly a projekty

Úkolů je opravdu dost. Zvlášť pokud si zapíšete něco, co pro vás bude lehké, budete množství práce docela proklínat. Nejvíce disciplíny vyžadují dlouhé lab reports a papers, což jsou elaboráty (slohovky :) ) na nějaké odborné téma v rámci předmětu. No, alespoň se naučíte pěkně anglicky psát (mimochodem, někteří američtí studenti na tom budou s angličtinou možná hůř než vy, aspoň co se gramatiky týče).

Při psaní papers doporučuji kontaktovat Jennifer z Learning Resource Center (dostanete kontakt na úvodní schůzce). Pomůže s gramatikou a opraví chyby. Využil jsem jejich služeb hodněkrát a paper zněl mnohem lépe. Navíc mi dala hodně rad na psaní angličtiny.

Zadává se také hodně čtení, na což nebudete asi ze ČVUT zvyklí. Je možné, že za dva dny školy nakupíte třeba 150 stránek k přečtení. A opravdu si to nechcete nechat na potom. To už jich bude 300. Nicméně časem se naučíte, na co se můžete vykašlat a na co ne :).

Hodně se pracuje i na projektech v týmu. Na některých hodinách dostanete opravdový rozpočet, někde volné mantinely, jinde se musíte přizpůsobit podmínkám. V jiných projektech máte cochcárnu, tak jsme například uspořádali soutěž ve stavení mostu na K-12 school, což byla škola s dětmi do 12 let plná afroameričanů. Byla to zkušenost, které si vysoce cením. Práci v týmech jsem si vyloženě užíval. A opravdu to funguje, potkáváte se a řešíte detaily a následující kroky. Vždyť vzájemné hodnocení je součástí klasifikace. Studenti na MSOE otevřeli vlastní Caffe, takže se spoustu projektů točí právě okolo něj. Svoje výsledky prezentujete právě šéfům (taky studenti MSOE) a Alumni, takže nepíšete papír, který na konci můžete dát akorát tak do šuplíku.

Já (Klára) bych k těm projektům v týmu jen poznamenala, že bych to až tak růžově neviděla. Studenti jsou totiž všude stejní, a to platí i o práci v týmu. Kromě zodpovědných studentů tak možná dostanete do týmu i flákače, co není schopný odevzdat práci včas. V tom bych změnu proti naší škole neviděla :).

Testy a zkouškové

Během quarteru se většinou píše několik testů (midterm, což je taková menší zkouška v půlce quarteru, a pak několik dalších menších testů, kterým se říká quiz). Na konci vás čeká tzv. final. Ten ovšem rozhodně není tak náročný jako zkouška na ČVUT. Je to zkrátka jen takový větší test a kolikrát má stejnou váhu jako midterm (obvykle cca 25% výsledné známky). Hodně váhy bývá i na úkolech a laborkách.

„Zkouškové“ vlastně žádné zkouškové není. Trvá jen jeden týden a je to vlastně jen série testů ze všech předmětů. Pro každý předmět dostanete určený čas, kdy musíte přijít na test. Na rozdíl od nás tu máte jen jeden pokus, nicméně to není vůbec problém zvládnout. Známky se většinou dozvíte cca za týden.

Informace pro studenty jednotlivých fakult (v případě, že takoví už na univerzitě studovali):

Vybavení - kampusy, menzy

Kampus

Nový kampus, nové vybavení, stroje atd. Byl jsem ve výzkumném centru kde se navrhoval nový materiál pro sedačky Harley Davidson. Vše je na vysoké úrovni. Žádné dřevěné židle z dob Obecné školy a maličké stolečky, kam si dáte půllitrovku a dost. Na kampusu je výborná knihovna (mají mnoho, mnoho časopisů), obsahuje jak literaturu pro školní účely, tak poezii, filozofii a některé české autory. Velmi příjemné studijní prostředí a pohodlné gauče (i na to si dát krátký nap).

MSOE se nachází přímo v centru Milwaukee, takže nemá takový ten klasický kampus s parkem uprostřed jako znáte z amerických filmů. Víc připomíná kampus ČVUT - prostě seskupení několika budov univerzity.

Na MSOE je hodně prostoru, kam se jít učit nebo posedět s kamarády, ať už pro zábavu nebo kvůli práci na školním projektu. Nejlepší je asi třetí patro budovy CC (Cudahy Studetnt Center), kde se nachází bufet, spousta stolečků a křesílek a je tam otevřeno dlouho do noci.

Koleje

Budovy kolejí jsou celkem tři. V Roy W. Johnson a Margaret Loock Residence Hall (říká se jim ovšem výhradně zkratkami RWJ a MLH) jsou dvoulůžkové pokoje, v Regents jsou jednolůžkové pokoje v buňkách se společnou kuchyňkou a koupelnou. V MLH a RWJ bydlí většinou jenom prváci a druháci. studenti z vyšších ročníků bydlí v Regents nebo mají pronajatý byt někde v Milwaukee.

Proti Strahovu je tu spousta různých omezení (typu žádný alkohol na pokoji, kde jsou nezletilí (což je ve Wisconsinu 21 let), žádné přespávání holek s kluky, každou návštěvu musíte zapsat u vrátného atd.). Při vstupu musíte poctivě ukazovat školní kartičku, jinak dostanete vynadáno :).

Petr dál říká: Nejlepší je Regents Hall (buňka typu Masarykova kolej), nejhorší RWJ. Zase vám tam ale nikdo nepaří na patře, máte prostor a většinou i klid se učit, nehádáte se se spolubydlou o tom, kde má přespat kamarádka atd. Já bydlel čtvrt roku na RWJ, vedle afroameričana Aarona, co miloval pouštění opravdu trapné hudby (R&B, hip hop, rap atd.) až do 4 do rána. Všichni ostatní většinou hráli počítač. Ze čtyř sprch byly teplé jen dvě, vůně desinfekce z WC se šířila celým patrem. Číše trpělivosti přetekla, když jsem zjistil, že u okna je palcová díra a okna netěsní, což je v zimě -40 stupňů velký problém. Na pokoji jsme chodili v rukavicích a čepici. Naštěstí jsem do dvou dní dostal samostatný pokoj na Regents Hall. A pokud se chcete zbavit otravného seržanta Twinkie (Officer Zdick dostal slušivou přezdívku po místní sušence za jeho rozteklý pupek), běžte na MLH. Sice kvalitou jako RWJ, ale lidé jsou zpravidla mnohem odvázanější a pravidla mnohem méně dodržována. Důležitá poznámka - v RWJ, které má 12 pater, jsou pouze 2 výtahy. A každých 14 dní (mno, já bych řekla, že i častěji :) Klára) se právě minimálně jeden rozbije. 20 vteřinová jízda se tak může změnit na 15 minut.

Martina: Na holčičím patře se dá celkem dobře existovat, pokud si zvyknete na to, že je to skutečně jen „Chicks only“. Nesnažte se jako holka vstoupit na záchody na klučičím patře a naopak. MSOE není Strahov :)).

Klára: Já bych určitě koleje neviděla tak tragicky jako Petr. Záleží asi na tom, na co jste zvyklí. Proti Strahovu je to myslím mnohem lepší. Na holčičím patře mívali všichni neustále otevřené dveře, takže se můžete zastavit na kus řeči, zahrát si videohru nebo koukat s kamarády na televizi… Společné koupelny mají své výhody i nevýhody, za tragické bych je ovšem neoznačila. Uklízečka chodí každý den kromě víkendů. Já bych třeba nechtěla v Regents bydlet už jenom proto, že za úklid koupelny, záchodu a kuchyňky si zodpovídáte sami. A kdo ví, jaké prasátka člověk dostane za spolubydlící :). MLH je opravdu o dost volnější v dodržování pravidel. Ten rok, co jsme byli na MSOE my, byla zima jako u nás (když odmyslím vítr tak podobná jako u nás). Pod peřinou bylo teplo a přes den (většinou :D ) topili, takže OK. Já bych řekla, že v pohodě vydržíte všude, je to přece jen na rok ;).

Vojta: Já si na to MLH6 celkem užil. Měl jsem asi dost štěstí na patro (měl jsem vlastní pokoj). Většina lidí nechávala téměř pořád otevřené dveře do svého pokoje, nebyl tak problém si kdykoliv zajít na kus řeči a celkově tam panovala velmi přátelská atmosféra. Z patra se mi nakonec rekrutovali i nejlepší kamarádi. Jasně neni to Hilton, ale o to přece nejde. Určitě vám přijde vhod topení z Czech stuff, protože na to centrální není moc spoleh.

Pokud chcete mít celý den klid, můžete na žádosti o kolej zaškrtnout, že chcete tzv. quiet floor. Podle mě je to ale zbytečné, protože i na běžném patře musí být od 11 klid (jehož dodržování závisí na tom, jak přísný je váš RA, tedy student, který má patro na starosti). Mně osobně víc rušil hluk z ulice než zevnitř.

Menza je v přízemí RWJ. V přízemí se nachází rovněž tiskárna, mikrovlnka a televize. Pračky a sušičky jsou v suterénu (vyprání je za 1$).

Stravování

Menza (tzv. „cafeteria“) je tu jedna. Funguje systémem all-you-can-eat, což znamená, že u vstupu projedete kartičkou a pak si můžete nandat a přidávat, kolik chcete, Ze začátku vám to bude připadat úžasné, ale časem pochopíte, jak se to má s tou kvantitou a kvalitou. Hodně jídel jsou nějaké umělotiny, které se skutečným jídlem nemají pranic společného. Postupně se naučíte, co se je bezpečné sníst :). Pokaždé se nicméně dá najít něco, co se dá sníst, i když vaši američtí spolužáci budou pravděpodobně nesouhlasit. Nejlepší jsou asi snídaně. K obědu i večeři je k dispozici salátový bar a v případě, že opravdu nic teplého nenajdete, si vždy můžete udělat vlastní sendvič.

K obědu a večeři vám vždy na přání udělají hamburger, což místní hojně využívají, opravdu je tu jedí asi jako my chleba :). Také bývá skoro vždy pizza. A když si jako dezert nevyberete ze spousty různých koláčů, dortíků a cookies, je k dispozici dokonce i stroj na točenou zmrzlinu.

Občas v cafeterii dělají tematickou večeři (homecoming, Halloween, Valentýn).

Pokud máte rádi sladké limonády, budete si libovat. Natočit si můžete všechny produkty od Coca-Coly, ale taky třeba energetické nápoje a podobně. Vše ledové chlazené (Američani milují tuny ledu v pití :) ), což nepomůže v zimě. Kromě toho je vždy také mléko, kafe, čaj, horká čokoláda…

Nicméně přes to všechno vám menza začne dříve či později lézt krkem a bude se vám stýskat po poctivém (českém… nebo jakémkoli) jídle. Vzhledem k tomu, že v budovách RWJ a MLH je dohromady jen jedna ošklivá kuchyňka, sami si asi neuvaříte. Obyvatelé kolejí většinou vše řeší mraženými produkty a mikrovlnkou. Další možnost samozřejmě je jít se najíst někam „ven“.

Další stravovací zařízení je Roscoe's. To je bufet ve stylu fastfoodu, který se nachází na opačné straně chodby než cafeteria a otevírá až později večer. Najdete tam velkou koncentraci všeho nezdravého a smaženého. Nejlepší je asi nechat si tam udělat sendvič, udělají vám ho podle přání.

Poslední možností stravování na kampusu je Skylight Marketplace (neboli „Sky“) ve třetím patře budovy CC. To se trochu podobá Roscoe's, ale mají tam trochu rozmanitější nabídku a dají se tam koupit třeba i jogurty, saláty a podobně.

Váš meal plan se skládá z bodů (points) a jídel (meals). Když vám dojdou jídla, začnou se vám automaticky odečítat body a naopak. Jedno jídlo (meal) mělo za nás hodnotu 2.5 bodu 3 body (někdy se jim taky říká meal dollars). V Roscoe's a ve Sky se dá za 1 meal koupit jen určité věci, jinak musíte platit body jako by to byly dolary. Pokud vám tyto body dojdou, napište do student account office, přidají vám zadarmo další.. Bohužel v roce 2015/2016 už nám nové body přidat nechtěli, je třeba šetřit.

Sport

Nejlepší na MSOE je Kern Center, čtyřúrovňová multifunkční hala. Vše je pro studenty zdarma. Pokud nechcete z toho všeho nezdravého jídla z menzy skončit jako koule, asi se stanete pravidelnými návštěvníky. Jsou tu rotopedy, běžecké pásy, obrovská posilovna, ledová plocha, kde se pravidelně pořádá bruslení (brusle si tam můžete zdarma půjčit) a hraje hokej, hřiště na basketbal, malá běžecká dráha,…

Na MSOE je spousta sportovních týmů (volejbal, tenis, hokej, softball, basketball, běhání, veslování…) a není problém se do některého z nich zapojit. Případně se zapojte do intramural lig s kamarády.

MSOE sice nemá plavecký bazén, ale můžete si kdykoli zajít pro jednodenní vstupenku do nedalekého fitness centra Golds gym, kde je kromě bazénu i sauna, výřivka a další spousta super věcí.

Když je hezké počasí, je nejlepší chodit běhat do parku k jezeru (pokud vám tedy nevadí, že povětšinou budete muset běžet po asfaltových cestách). Trasy kolem jezera jsou také vhodné pro projížďku na kole nebo kolečkových bruslích.

Další

Na MSOE funguje Campus Shuttle (takový školní taxík), ale jezdí jen po třech blocích, kde je škola, plus ke stanici Amtrak a studentským parkovištím. O bezpečnost se starají Safety Officers.

MSOE nabízí hodně služeb pro studenty (doučování a pomoc s domácími úkoly, pomoc (nejen) mezinárodním studentům s psaním v angličtině a podobně). Ať už máte jakýkoli problém nebo starost, vždy je za kým zajít.

Hlavně nezapomeňte, že na MSOE se dá zařídit snad opravdu vše. Pokud tedy něco potřebujete, nebojte se zeptat. Zvlášť kvůli mezinárodním studentům jsou ochotní obejít klidně i nějaké to pravidlo.

 
usa/msoe/studium.txt · Poslední úprava: 2017/09/22 11:08 autor: bilovkatStarší verze