Protože můj obor na FS je Ekonomika a řízení podniku, absolvovala jsem převážně ekonomické předměty - business classes. Určitě dobrá volba zapsat si je, protože profesoři mají dlouholeté zkušenosti z praxe a poradí vám spoustu vychytávek, jak řešit REÁLNÉ problémy.

Dobrá volba jsou předměty Micheala Payna - např.Principles of Management. Michael je showman a lehce udrží vaši pozornost. To se nedá říct o Kenu Dobbsovi - sice Managerial Cost Accounting asi rozuměl, ale byl neuvěřitelně nezábavný. Na business school také učí manželé Ken a Carol Mannino, Ken je flegmatik a v podstatě všechny testy jsou open book, open notes, ale když se vyhecujete, něco si z jeho hodin Business Finance odnesete. Carol je přísnější a akčnější a Principles of Accounting umí dobře vysvětlit.

Na Intro to MIS s Paulem Hudcem musíte dělat spoustu úkolů a psát příspěvky do diskuze, ale pokud se sejde dobrá skupina lidí, předmět je to dobrý. Tzn. nezapisujte si to hned v prvním trimestru, kdy je tam skoro 100% freshmanů. Na první trimestr se naopak hodí Marketing s Ms.Kristin Shebesta, která má výslovnost přesně podle učebnice a budete rozumět úplně všemu co říká. (Jen na konci trimestru vás trochu zavalí úkoly, ale dá se to zvládnout) Pokud si moc s angličtinou na začátku něvěříte, vyvarujte se Dr.Reeda. Mluví celkem nesrozumitelně a psaní na tabuli taky nic moc - nepobírají to ani Američani. Má vytříbený smysl pro humor, který skoro nikdo nechápe - mně to zrovna sedlo, ale byli jsme ve třídě asi tak tři:) Taky je třeba na tuhle hodinu číst i mimo učebnici a testy jsou záludné, vždycky mi přisly spíš jako zkouška z angličtiny než z ekonomie.

Když jste už na MSOE, měli byste si zapsat předmět s Dr.Kuhfittigem - je na katedře matematiky a já jsem ho měla na Business Statistics. Je to tak trochu blázen a je sranda ho pozorovat a poslouchat. Poslední business class, kterou jsem absolvovala byl Project Management s Mindy Davies - určitě doporučuju, naučíte se spoustu z teorie i praxe, součástí předmětu je i projekt ve skupině - naše skupina organizovala turnaj v minigolfu. Naučíte se jednat s ostatními ve skupině i mimo skupinu a vytvářet dokumentaci k projektu. Sice to zabere spoustu času, ale kdy budete mít možnost zkoušet něco nanečisto?!

Kromě business classes jsem si zapsala i 3 IE classes (industrial engineering) - pro ty co nejsou ortodoxní strojaři doporučuju zapsat si IE classes co nejvíc - hlavní výhoda: málo lidí ve třídě, dobří profesoři a spousta věcí z praxe. Já jsem měla všechny předměty s Dr.Leah Newman - určitě doporučuju!! Ergonomie - měli jsme i laborky, kde jsme vymýšleli např.nový design automatů, uspořádání pracoviště, nový systém na zpracování volebních lístků. V závěrečném projektu jsme navrhovali nový design třídy, auly a značení v Science Building a návrh jsme na konci předali presidentu MSOE…takže možná skončil v šuplíku, ale ne hned v tom prvním:) Engineering Economy - doporučuju všem strojařům. Počítají se příklady z praxe, např. zda nakoupit nové stroje nebo zůstat u starých, jak se zvýší produktivita, kdy zainvestovat peníze atp. Rozhodně užitečné. Je to v podstatě business class, ale vyučují to lidi z IE, takže ti rozumí i strojům i penězům:) Safety in Engineering - tak tohle je must-take class, ve třídě nás bylo jenom pět, rozebírali jsme spoustu případových studií a diskutovali o jejich řešení, na závěr opět projekt z praxe - požární bezpečnost laboratoří v Science Building a tentokrát to v šuplíku určitě neskončilo, takže skvělý pocit:)

Na závěr asi největší zklamání - Nanotechnology s Dr.Nickel. Prvních 7 týdnů to připomínalo středoškolskou chemii (Dr.Nickel chemii učí) a pak se to konečně trochu rozjelo, ale už bylo pozdě:( Rozhodně nedoporučuju.

Pokud si nebudete jistí volbou předmětu nebo profesora, podívejte se na www.ratemyprofessor.com, ačkoli je třeba říct, že občas jsou hodnocení trochu neobjektivní.

Já (Petr Adámek) jsem až na jeden IE předmět absolvoval výhradně strojařské předměty. Musím uznat, že jsem s výukou i profesory byl převážně velmi spokojen. Hlavní rozdíl mezi přístupem ČVUT a MSOE je, že ČVUT je mnohem víc teoretický. Na MSOE se setkáte se spoustou příkladů a hlavně vás naučí jak řešit konkrétní problémy (což je podle mě pro bakaláře užitečnější). Spousta profesorů má mnohaleté zkušenosti z průmyslu, což se častlo při výuce hodí. Teorie se samozřejmě učí také ale většinou se nezkouší. Během výuky i testů jsou povoleny kalkulačky. Většina studentů má grafickou od Texas Instruments. Podle mě je to zbytečné, ale když si zajdete do Account office a řeknete, že jí potřebujete pro výuku, tak dostanete poukázku za kterou vám jí v bookstoru „prodají“. Většina profesorů dovoluje mít k testu papír se vzorečkama (ne příklady) buď vlastní, nebo vám dají jejich. Toto obzvlášť oceníte v předmětech jako Pružnost nebo Termodynamika, kde je v testu tolik příkladů že na vzpomínání si nebo odvozování není čas. Jeden profesor říkal, že život je otevřená kniha a stejně tak jsou jeho testy. S „open book exams“ se také setkáte celkem bežně, nepočítejte ale že budete mít čas v té knize něco hledat. Absolvobané předměty a jejich uznání na ČVUT:

IE340 Project Management – s již zmíněnou prof. Newmanovou. Jako strojař jsem předmět příliš neocenil ale bylo zajímavé vyzkoušet si vedení projektu od začítku až do konce. Na můj vkus moc psaní o ničem.. Na ČVUT uznáno za 2381096 Projektový management.

ME1601 Intro to Engineering Design – profesor Joe Musto, vedoucí Dept. Of Mechanical Engineering, můj advisor a postrach místních studentů. Také ale výborný a férový učitel a člověk. Úkoly jsem odevzdával včas a podle zadání, nikdy jsme se s ním nehádal, o hodinách jsem dělal to co jsem měl a nikdy jsem s ním neměl nejmenší problém. Před návratem do ČR mě dokonce pozval na oběd. ME1601 je kurz modelování v Solidworksu. To co jsme se v Inventoru na FS naučili za 3 semestry jsem se tady naučil v Solidu za 10 týdnů.

ME190+ME191 Computer Applications in Engineering – profesor Dragomir Marinkovich, rodiče z východní Evropy ale již narozený v USA. Major US Army a opět výborný učitel s lehce vyššími nároky něž někteří kolegové. ME190 je základní kurz Matlabu kde se naučíte vše potřebné k práci v tomto velmi užitečném programu. ME191 je pak aplikace programovacích dovedností na praktické použití Matlabu s hardwarem. Naučíte se získávat a zpracovávat data z měřidel, ovládat motorky nebo robotickou ruku. Na závěr se dělá projekt kterému se meze nekladou. My jsme dělali robota otáčejícího se za světlem  Tento kurz velmi doporučuji, je krásné vidět, že ten program co napíšete opravdu něco dělá. Uznáno za 2371086 Simulační programování - Matlab

ME206 Engineering Dynamics – profesor Luke Christie, původem jamajčan který vám na každé hodině řekne že to co zrovna probírá je very important a extremely critical. Jeho testy trvají dvakrát víc času než všech ostatních profesorů a domící úkoly jsou nekonečné ale něco se naučíte. ME206 je základní kurz dynamiky. Možná by se dalo uznat za Mechaniku III ale já si to nechal jako volitelný předmět ME230 Dynamics of Systems – profesor Vincent Prantil, New Yourčan s italskými předky, má celkem vysoké nároky a A u něj jen tak někdo nedostane. U domácích úkolů se opravdu musí přemýšlet a testy také nejsou nejjednodušší. Žádný list se vzprečkama vám nedovolí. Když ale člověk dělá, tak se to dá a můžu do jedině doporučit. Druhý profesor vyučující tento předmět (Ficken) je sice pohodář, ale ztráta času.. ME230 je takové spojení dynamiky, matlabu a automatického řízení, možná ješta další předměty. Za nic jsem si to neuznával.

ME309 Intermedia Mechanics of Materials – opět prof Christie a platí to samé co u ME206. Pokročilý kurz pružnosti, hodně příkladů. U tohohle předmětu jsem popsal asi nejvíc papírů ze všech. Dá se uznat za PP II, já si to nechal za PP I A.

ME311+ME314 Principles of Thermodynamics – profesoři Damm (311) a Swedish (314). Pokud budete mít možnost vzít si Swedishe, vřele ho doporučuji. Na všechno se dívá jinak než ostatní a získáte tak větší perkpektivu o světě a inženýrskkých problémech. Na hodinách se zabývá spíš teorií a koncepty. Jak co spočítat se budete muset naučit sami při dělání domácích úkolů ale sučitě to za to stojí. Klasickou termo už jsem na FS absolvoval takže mi tohle bylo uznáno za 2121004 Technická termodynamika

ME317 Fluid mechanics – profesor Subha Kumpaty, původem Ind (chvíli mi trvalo zvyknout si na jeho přízvuk a po první hodině mě třeštila hlava, ale po pár dnech už mi to vůbec nepřišlo) a výborný profesor. Své studenty má rád a není problém s ním cokoliv vyřešit. Laboratorní práce vyžaduje aby měly všechny náležitosti. Testy jsou reprezentativní probrabré látce takže pokud se na to podíváte tak není problém. Ke konci ještě každému přilepšil. ME317 je základní, ale celkem obsáhlý, kurz mechaniky tekutin. Bez problémů uznáno za 2121500 Mechanika tekutin

ME423 Materials Selection – profesor Dennis Tronca, postarší pán se spostou životních zkušeností o které se během hodin rád poděluje. Vlastní výuky se moc nekoná. Jednou nám dal dokonce volno aby studenti mohli jít volit. ME423 je něco mezi pružností a materiálama. Zabývá se vlastnostmi jednotlivých materiálů v závislosti na tvaru tváření pro různé aplikace.

 
usa/msoe/fs.txt · Poslední úprava: 2011/07/15 13:45 autor: adamepe4Starší verze