Před odjezdem

S přípravou na odjezd je dobré začít hned poté, co dostanete od MSOE dopis, že jste byli na univerzitu přijati (Martině s Petrem přišel na konci března, nám Kláře s Markem až na začátku května, Honza a Zuzka se museli MSOE připomenout, protože se jejich papíry nějak ztratily a stále nic nepřicházelo). Zejména shánění podpisů na formuláře pro uznání předmětů se může protáhnout. Není dobré nechávat vše na zkouškové období, protože musíte všechny zkoušky zvládnout v červnu, protože na začátku září už začíná škola v USA.

Musíte vymyslet studijní plán, který vám v Česku schválí. Stejně podle něj ale nepojedete, protože vám polovinu kurzů na MSOE buď nevypíší vůbec nebo tak, že se kryjí. O předmětech více v sekci Studium.

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Přihláška se vyřizuje přes OMS na rektorátu, poté, co uspějete ve výběrovém řízení a potvrdíte svůj zájem o studium na MSOE. Přihláška na MSOE se vyplňuje online na webových stránkách (doporučuji při vyplňování přihlášky nepoužívat diakritiku, ani ve vašem jméně - jejich systém na to vůbec není stavěný a výsledkem, jak se přesvědčil Marek, bude, že tam místo českých písmen budete mít otazníky :) ).

Dále se také vyplňuje žádost o kolej (kauci 100 USD, která je ve formuláři uvedena jako základní podmínka pro přidělení koleje, studenti ČVUT platit nemusí). V rámci dohody máte nárok pouze na pokoj po dvou (Double), „Single“ pokoj je za tučný příplatek. Zjištěno 2016/2017, kdy jsme se po půl roce bydlení dozvědeli, že máme záporný zůstatek v systému MSOE, ale naštěstí nám to po dohodě odpustili. Na žádosti bude také výběr za třech meal plans. Zaškrtněte extended (ten největší) Aktualizace 2016/2017: máte zdarma nárok pouze na Standard meal plan (prostřední)! Jídlo máte stejně v rámci výměnného programu zadarmo. Na body z meal planu se pak dají nakupovat třeba i různé sušenky, zmrzlina, lahve s pitím, jogurty a podobně, takže je určitě využijete. V sekci Koleje se o bydlení dozvíte trochu víc.

Kupodivu jsem dostal asi 5x otázku, zda chci bydlet na koleji. Radši si buďte jisti, že kolej máte. Petr

Asi nejnepříjemnější formulář je „Financial Certificate“ a jde v něm především o to doložit, že máte na účtu a z dalších zdrojů (stipendium MŠMT, účet rodičů, …) nějaké peníze, které pokryjí náklady na život během studia na MSOE. Záleží na vaší bance (a asi taky konkrétním úředníkovi), jak moc se jí bude nebo nebude formulář líbit. V KB se sice divili, ale dali mi razítko bez problémů. V případě cizího účtu nemusíte shánět razítko banky, stačil jen podpis vlastníka. Dá se to zkrátka trochu „ošidit“. Důležité především je, že výměnným studentům stačí doložit podstatně méně než místním (což nikde napsáno nebylo, ale po pár e-mailech na MSOE jsme zjistili, kolik vlastně chtějí). Toto potvrzuji (Honza), ale oni sami kolikrát nevědí, takže se musí ptát.

Ještě jeden „zajímavý“ formulář bylo potřeba vyplnit o něco později po odeslání přihlášky - bylo nutné do něj vypsat informace o všech vašich očkováních, zdravotních omezeních a podobně.

Co vše je potřeba zařídit se dozvíte na následující webové stránce MSOE: http://www.msoe.edu/community/admissions/international/page/1342/international-admissions. Pozor ovšem na to, že některé věci pro náš výměnný program neplatí (jako např. placení různých poplatků nebo nutnost mít certifikát z angličtiny). Pokud si nejste jistí, zeptejte se na rektorátu.

Žádost o vízum

Ačkoli na turistickou cestu už víza do USA nejsou potřeba, pro studium na VŠ ano. Na pohovor se objednáte předem na stránkách americké ambasády v Praze. (https://evisaforms.state.gov/default.asp?postcode=PRG&appcode=3). Pečlivě si přečtěte pokyny, ať nezapomenete zaplatit nějaký poplatek (třeba SEVIS). Vyřízení trvá pár týdnů, ale asi bych to radši neriskovala nechávat až na srpen.

K žádosti budete potřebovat formulář I-20, který vám přijde z MSOE.

Pohovor je kraťoučký a probíhá velmi rychle. Úředník se zeptá jen na pár otázek. My jsme se setkali s těmito: co studujete, kam jedete, na jak dlouho, jak výměnný program mezi školami probíhá, kdo ho financuje a co hodláte dělat až se VRÁTÍTE domů… a třeba taky jestli umíte anglicky a jak se máte :). Na ambasádě si také naskenují vaše duhovky a otisky prstů.

Formality na ČVUT

Především je třeba nechat si schválit studijní plán pro váš rok na MSOE. Na webu MSOE je seznam všech dostupných předmětů a tam se pokuste najít co nejvíce těch, které se shodují s vaším studijním plánem na ČVUT (nemusíte se vůbec ohlížet na to, do jakého oboru na MSOE je předmět zařazen, můžete si zapisovat předměty odkudkoli). Poté kontaktujte proděkana pro pedagogickou činnost a domluvte se s ním na dalším postupu. Budete muset naštívit vedoucí všech předmětů, které chcete uznat a získat jejich podpis (pozor, to může trvat déle, než čekáte, vedoucí kateder nejsou často až tak snadno k sehnání). Se všemi podpisy navštívíte proděkana, který vám stanoví počet kreditů potřebných k postupu do dalšího akademického roku. Zjistěte si, kolik kreditů musíte v USA odstudovat a kolik předmětů vám musí být uznáno, aby vám mohlo být uznáno i celé studium. Na každé fakultě je toto pravděpodobně trochu jiné. Zuzka: za FJFI doporučuji se domluvit na katedře a za proděkanem jít až s hotovou věcí. napište si klidně více předmětů, všechny je studovat nemusíte a proděkan rád škrtá, tak ať vám něco zbude.

Schválený studijní plán se předkládá na OMS a pokud máte splněny všechny ostatní formality (vízum a pojištění), podepíšete smlouvu o přidělení stipendia od MŠMT.

Extra zařizování vás čeká, pokud pojedete na MSOE v rámci prvního ročníku magisterského studia. Nejen, že musíte samozřejmě složit bakalářské státnice před prázdninami, ale musíte se také do magisterského studia zapsat dříve než ostatní, protože v září (kdy jsou řádné zápisy) už budete pryč. Diplom předem ovšem nedostanete, takže si také nezapomeňte nechat vystavit potvrzení (i v angličtině) o ukončení bakalářského studia.

Očkování

Očkování do USA žádné zvláštní nepotřebujete. Pokud chcete cestovat z USA do exotických krajů, všechna očkování je možné dostat v Milwaukee, ačkoli budou pravděpodobně určitě :) dražší než v ČR.

Letenka, pojištění

Letenku je dobré zařídit co nejdříve, ceny totiž rychle stoupají. Data stěhování na koleje, která jsou uvedená na stránkách MSOE, pro zahraniční studenty neplatí a můžete tedy dorazit dřív. Na kolejích jsou v tomto hodně flexibilní, proč toho tedy nevyužít a nenechat si před Orientation Weekem pár dní na aklimatizaci.

Letět se dá buď přímo do Milwaukee nebo do Chicaga. Do Chicaga to bývá zpravidla levnější. Z letiště O'Hare jezdí každou hodinu autobus Coach USA (http://www.coachusa.com/) do Milwaukee (staví u Amtrak Station - několik bloků od MSOE). Letět přímo do Milwaukee je sice trochu dražší, ale určitě pohodlnější, protože si nemusíte dělat starosti s hledáním autobusu. Záleží na vás, na co se cítíte. Z Prahy do Milwaukee ani Chicaga žádné přímé lety nejsou, a proto budete muset přestupovat. Důležité je zjistit, kolik stojí změna zpátečního letu (někdy to může být i v řádu tisíců, někdy je první změna zdarma) a podle toho se zařídit. Při koupi letenky bude možné zarezervovat let zpátky nejdéle na březen/duben. Já (Klára) a Marek jsme se rozhodli letět rovnou až do Milwaukee a určitě toho nelituji, let je dost únavný, takže čím méně starostí, tím lépe :). 2013/2014 už byly letenky rovnou do Milwaukee tak drahé, že se vyplatilo v Chicagu přestoupit na autobus. Nejlevnější letenky měl LOT přes Varšavu, nicméně Poláci v letadle moc nekrmí, tak svačinu s sebou. Mrkněte taky na http://www.studentuniverse.com/. S LOTem jsem letěl i já (Honza) a zařídil jsem si první změnu zpáteční letenky zdarma. A platit několik tisíc navíc za letenku abych se o trošku víc najedl mi přijde blbost.

Na letišti (nebo u autobusu) si vás vyzvedne někdo ze školy, stačí jim včas napsat čas, kdy přijedete. Dovezou vás pak přímo ke kolejím.

Pojištění si zařiďte do konce školního roku na MSOE a poté prodlužte podle toho, jak budete cestovat. MSOE nabízí zahraničním studentům pojišťovací program, který pak pokrývá veškerá ošetření v Health Services a pravděpodobně v dalších smluvních místech. Jednodušší ale je sjednat si cestovní pojištění v Čechách - např. s Kooperativou. Pokud se nebudete během roku vracet do ČR, počítejte s tím, že roční pojištění je docela drahé. Já (Klára) i Marek jsme našli nejlevnější pojištění od Generali, ale ceny se mohou samozřejmě rok od roku měnit. (Vzhledem k tomu, že se vše vyřizuje po internetu, můžete experimentovat s datumy - já jsem tak zjistila, že si můžu pojištění nastavit ještě o měsíc delší, než jsem původně chtěla, a přitom pořád za stejnou cenu). V roce 2013/14 bylo nejlevnější dlouhodobé pojištění od České Pojišťovny (cca 7 tis.).

Pokud budete ve sportovním týmu (základní cestovní pojištění se vztahuje jen na rekreační sporty), je dobré se vždy pojistit na den zápasu/závodů - připojištění lze sjednat online den předem. Athletic department nabízí extra pojištění sportovcům, ale rok přišel v přepočtu na 10 tis., takže jsme se raději připojišťovali. Zdravotnická péče v USA se pohybuje v jiných cenových relacích a tak je dobré nic nepodcenit.

Co s sebou - finance ...

Doklady

  • Hlavně pas a formulář I-20 - bez těch neodletíte :)
  • Pojištění - smlouvu budou chtít vidět i na MSOE, takže je lepší ji (nebo alespoň tu malou kartičku) mít i v angličtině
  • Občanka, řidičák - hodí se, když chcete jít večer do hospody - mnohem skladnější než pas :) (nicméně se může stát, že vám pivo někde nenalejí, takže já, Marek, bych doporučoval kopii pasu pro všechny případy…přece nechcete zůstat na suchu nebo se vracet)
  • Řidičák - pokud plánujete v USA řídit, je vhodné si obstarat mezinárodní ŘP. (Udělají vám ho na počkání na magistrátu za poplatek 50 Kč a platí jeden rok od vydání). Přestože tento mezinárodní řidičák by neměl být nutný v USA, je lepší ho mít.

Hotovost

Nějaký cash na začátek se určitě hodí, já (Martina) jsem s sebou měla 500USD, což mi přišlo až moc. Na druhou stranu cestujete na druhou stranu zeměkoule, kde nikoho (většinou) neznáte a tak je dobré mít nějakou rezervu. Já (Klára) jsem si v ČR vyměnila všechny svoje úspory na cestu a pak jsem si je v USA uložila na nově otevřený účet. Vzhledem ke kurzu dolaru, který během našeho pobytu stoupal, se mi to vyplatilo, ale to samozřejmě nikdy nevíte předem. Záleží zkrátka na vás. Já (Petr) jsem si s sebou bral asi 170USD a bohatě mi to na začátek stačilo.

Kreditní kartu/karty

Pokud máte jednu kreditku, zařiďte si pak druhou americkou a nenoste je v jedné peněžence (praktická zkušenost). Určitě zajděte před odletem do banky a sepište plnou moc pro vaše rodiče - pokud v USA kartu ztratíte, oni vám můžou zařídit v ČR novou a poslat vám ji. Nezapomeňte si kartu pojistit. Pro případ, že o kreditní karty přijdete je dobré nechávat si pořád nějakou hotovost na pokoji. 150 USD vám na dobu než vám dojdou z Čech nové karty stačí - praktická zkušenost :). Další poznámka - pokud hodláte platit pouze českou kartou, ujistěte se, že s ní můžete platit online, a pokud ne, tak si to zařiďte (budete to potřebovat minimálně na letenky). 2013/2014 - celou dobu jsme platila českou kartou -Mastercard od AirBank. V obchodech v pohodě, přes net to občas zlobilo kvůli označení Credit/Debit. PayPal to jistí.

Rada v případě plateb pomocí české debitní karty, pokud vás platební terminál vyzve k výběru debit/credit zvolte vždy credit jinak platba selže zejména se to týká plateb paliva u stojanu na benzínce.

Je značná šance (zkušenost moje i kamaráda), pokud budete při cestování po USA často platit kartou, že Vám vaši kartu někde okopírují/ukradnou, proto silně doporučuji mít pojištění k debitní kartě nebo mít kreditní kartu.

Léky

Je dobré si do kufru zabalit „lékárničku“ s různými léky a mastičkami, které používáte v ČR. Moc místa to nezabere a až budete mít zdravotní problémy, budete rádi, že můžete sáhnout po tom, na co jste z domova zvyklí. I když léky proti chřipce a bolesti v případě potřeby samozřejmě můžete koupit i v USA - jsou volně dostupné v supermarketech. Pokud sportujete, nezapomeňte si vzít s sebou několik balení Voltarenu - v USA krémy proti bolesti nemají a všechno řeší Ibuprofenem. Pokud trpíte atopickým ekzémem, rozhodně si vezměte dostatek krémů, protože vzduch ve Wisconsinu je suchý.

Další

Nezapomeňte na konvertor na americké zásuvky. Většina adaptérů od notebooků a nabíječek je dělaná na větší rozsah napětí, takže asi bude stačit ten nejobyčejnější. Jen pozor na to, jestli má nebo nemá možnost připojení zemnícího kolíku. Můj třeba neměl, ale vzhledem k tomu, že zemnící kolík jsem měla akorát na zástrčce od notebooku, až tak mi to nevadilo. Ke zdroji od notebooku vám pak může buď pasovat kabel od počítače, který dostanete od MSOE, nebo si ho koupíte v elektru v USA - u nás není tak lehké americký kabel sehnat. Anebo si pořiďte o trochu dražší konvertor s dírou pro zemnící kolík a máte to bez starostí :).

Zabalte si věci, které máte rádi a nejsou v USA k dostání - kartáčky Curaprox, zubní pasta Elmex… (Celkově co se potřeb z drogerie týče, překvapilo mě, že v některých věcech nemají vůbec takový výběr jako u nás.) Dál třeba oblíbenou knížku (uvidíte, že se rádi pro změnu podíváte také na česká písmenka :) ), Červeného trpaslíka, českou hudbu. Taky je dobré přivézt něco typicky českého (třeba sladkosti). Pozor, nedávejte si plechovky Pilsner Urquell navrch krosny! (Btw Plzeň je běžně k dostání v obchodech, takže žádný strach :) ).

Je také dobré si přivézt fotky rodiny a kamarádů (vyvolané) nebo třeba pohledy z vašeho rodného kraje a vyzdobit si s nimi pak pokoj. Pomáhá to, až se vám bude stýskat, a taky je pak můžete ukazovat kamarádům z MSOE.

Čekejte, že věci (oblečení, elektronika) jsou v USA třetinu trochu (podle kurzu) levnější než v ČR. Když umíte googlovat, najdete minimálně poloviční cenu oproti ČR. Mrkněte taky na Craigslist. Moc výbavy z Čech nevozte (hlavně ne trička, těmi vás bude dostatečně zásobovat škola ;) ). Naopak věci, které připomínají domov a Česko, jsou životně důležité :).

Absinth, který je zakázáno dovážet do USA (je tam ilegální), rozhodně nebalte mezi věci ve velkém kufru. Sice ho v pohodě přepravíte a mezi americkými studenty se stanete legendární, ale pořád, je to zakázané.

 
usa/msoe/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2018/05/07 19:49 autor: elexapetStarší verze