Chung Hua University

* Proč jet studovat právě na tuto univerzitu V rámci celého Taiwanu je univerzita umístěna poměrně vhodně. Dá se z ní cestovat na hodně míst. Není velká a je tam málo zahraničních studentů (nepočítaje studenty z Číny). Setkáte se s osobním přístupem v international office a bude vám téměř ve všem vyhověno. Z finančního hlediska to také nevychází zle.

* Pro koho je univerzita vhodná Univerzita je vhodná pro studenty, kteří se cítí dobře v malém kolektivu nebo sami. Je také vhodná pro studenty, kteří se v rámci svého pobytu chtějí naučit čínsky.

Informace pro vyjíždějící studenty

Zimní semestr byl vypsán od poloviny září do poloviny ledna včetně zkouškového týdne. Letní semestr byl vypsán od poloviny února do poloviny června včetně zkouškového týdne.

Po příletu do Taipei nás vyzvedl školní minivan a dopravil do kampusu, což bylo super. V international office jsem podepsal pár dokumentů, na základě kterých mi byl vystaven tamní ISIC. Pro získání stipendia je nutné si otevřít účet v místní bance, což se mi úplně ze začátku nelíbilo, ale pak jsem to dost ocenil, protože to je opravdu pohodička si téměř všude na taiwanu moci vybrat peníze z bankomatu bez poplatku. Zapsání předmětů už se řeší na katedře, na kterou jste přijati. Předměty lze ale zapisovat i na jiných katedrách (předmět na jiné fakultě jsem nezkoušel)

Vízum jsem obdržel až při příletu do Taipei a to 90. denní. Pro jeho obnovení musíte vždy odcestovat a přicestovat do země. S tím nebyl žádný problém. Jiné možnosti jsem moc nezkoumal. Letenku jsem kupoval zpáteční cca 3 měsíce předem za 16 000 Kč (na každé cestě 2 přestupy). určitě se dá koupit i pohodlnější cesta, ale vyjde to samozřejmě trochu dráž. Na pobyt jsem byl přijat až v rámci 4. kola výběrového řízení a protože už nebylo moc času do odjezdu, vše proběhlo trochu zrychleně. Seznam všech potřebných dokumentů jsem obdržel a nebylo to nic nereálného to sehnat během pár dní. V rámci přihlášky taky musíte vyplňovat study plan. S tím si moc nemá cenu lámat hlavu, protože se to stejně všechno ještě x-krát změní, takže tam prostě něco napište a uvidíte. Pojištění jsem měl celoroční od ISICu, ale nic jsem s nimi naštěstí řešit nemusel.

Letěl jsem přes Amsterdam a Shanghai do Taipei (TPE). S sebou rozhodně mějte vytištěnou letenku (hlavně při přestupu v Číně). Taky buďte připraveni na to, že v těchto zemích nemají rádi žádné ostré kovové předměty ani v odbaveném zavazadle.

Pick up proběhl bez problémů. Můj buddy, kterého jsem dostal přiděleného už před příletem, mě dokonce vyzvedl už u výlezu z letadla, protože pracoval na letišti. Ubytován jsem byl na koleji, ale taiwanci jsou zvyklí bydlet ve větších pokojích, což mi úplně nevyhovovalo. Ale nakonec jsem to nějak přetrpěl. Hygienická úroveň (zvlášť na kolejích) je taky někde úplně jinde. Kdybych tam jel znovu, tak si pronajmu pokoj mimo kampus, za cca 3-4 tis. Kč/měs.

Na fakultě managementu, kde jsem studoval, nebyla úroveň rozhodně vysoká. Spíš byla dost nízká. Bylo to také určitě tím, že Taiwanci moc nemluví anglicky a já měl většinu předmětů v angličtině (ale zapsal jsem si předmět v čínštině, to je ale na osobní domluvě s vyučujícím). Naopak úroveň vyučujících byla dobrá.

V kampusu je hodně sportovišť (bazén, posilovna, ping pong, tělocvična otevřená nonstop a další). Jsou tu také různé kluby (piano, cooking, cheerleaders..). Knihovna je také docela pěkná. Jinak je v okolí univerzity jedna kulečníková herna. Na celém pobytu bylo nejlepší neustálé cestování po Taiwanu. Za sebe rozhodně doporučuji Taroko National Park, LongDong, Teapot mountain, Lushiu Island, východní pobřeží na kole (z Hualienu do Taitungu) a mnoho dalšího. Rozhodně také doporučuji sledovat weby hikingtaiwan a followxiaofei.com. Co se týče kulurních akcí, tak jsem byl součástí dragon boat festivalu a zčástu Matsu pilgrimage (to opravdu stálo za to). Taiwanci jsou strašně milí lidé. Velkou zábavu od nich ale nečekejte. Když ale vidí, že jste v nesnázích, vždycky vám pomohou (pravděpodobně proto se na Taiwanu tak skvěle stopuje). Anglicky moc lidí nemluví, ale nakonec se nějak domluvíte. Objednávání jídla naslepo je denní chleba, kuchyně je celkově dobrá, takže jsem se toho nebál. Taiwan je celkově asi o čtvrtinu levnější než Česko. Jídlo u stánků je rozhodně levnější, celkově to ale vyjde na stejno, protože Taiwanci si doma nevaří, takže musíte pořád chodit ven (což má svoje klady i zápory). Pracovních příležitostí je dost. Mezinárodní studenti tady často učí angličtinu. Dá se tím velice solidně vydělat, takže nakonec budou náklady na celý pobyt na Taiwanu nulové. Ale to záleží..

Jediný dokument, co chce náš rektorát, je potvrzení o délce studia. To se nahrává do mobility.

Po návratu a obdržení Transcript of records se předměty řeší v rámci studijního oddělení.

 
taiwan/chu/start.txt · Poslední úprava: 2017/07/27 13:50 autor: budiltomStarší verze