Po příjezdu

Pick up nebo samostatná cesta z letiště

Markéta, FA: Na letišti nás vyzvedl onen PHD student, který nás měl pak celou dobu na starost, to je běžný postup, myslím, vždy. Pro další cesty jsou možné tři způsoby: 1/ Taxi (cca 1500 NTD za auto, smlouvat!!, do kampusu to trvá kolem hodiny) 2/ Vlak High Speed Rail (cena 130 NTD jede 15 minut, ale není přímo u letiště – na zastávku Taoyuan jezdí z letiště autobus, to trvá asi 25 minut, cena asi 40 NTD; zastávka HSR v Hsinchu je trochu dál od centra –> skútr, taxi, mhd buď až „domů“ nebo k městskému vlakovému nádraží přímo v centru Hsinchu, odkud jezdí autobus ke škole, ten jede cca 30 min a stojí 20 NTD a když nemáte skútr je to jediná spojka mezi kampusem a downtown. Skútr ale vřele doporučuji! Benzín je levný, jste flexibilní, jen pozor na místní provoz a na místo, kde ho zaparkujete!)

Jirka FEL: Bez scooteru je to hruza, vrele doporucuji koupi, myslim, ze tak za 6000 Kc se da sehnat celkem slusnej scooter, ivestice se vam nekolikanasobne vrati

Ubytování

Markéta, FA: Univerzita nabízí koleje. Jsou čisté, ale máte pro sebe hrozně malý prostor (palanda – nahoře se spí, dole pod ní je stůl a poličky). Těchto paland je na každém pokoji 6 – 3 a 3 po každé straně, mezi nimi ulička od dveří k oknu. Sice prý ubytovávají na každém pokoji jen 4 lidi a cena je velmi příznivá (tuším kolem 5 – 7000 NTD za semestr), ale osobně mi přijde lepší vlastní byt. Okolí kampusu tvoří v podstatě studentské městečko, kde se dá bydlení sehnat celkem jednoduše. My jsme měli garsonku vzdálenou 5 – 10 min chůze od školy za 5000 NTD na měsíc. Poplatky za vodu, elektřinu a internet činily kolem 1500 NTD/měsíc. Jinak na místě jsem se od místní spolužačky dověděla, že slečny na magisterském studiu mají možnost koleje pro dvě. Jasou vybaveny těmi samými palandami, ale celkově prostornější, světlejší a mají vlastní sprchu a wc. Tato informace nám (mi) byla úspěšně zatajena i samotnou universitou :-) Je to asi dobré řešení, pokud jedete samy. Cenu nevím, myslím, že také kolem 7000 NTD/semestr, ale to je potřeba zjistit.

Jirka FEL: Souhlas s Marketou, garsonka ve dvou je asi nejlepší reseni, ceny za najem jsou oproti Praze fakt smesne…

Jan, FD: Zvolil jsem absolutní lowcost v campusu (10 000ntd na semestr). Takže si představte 6 lůžkový pokoj o rozměrech 7×3,5m. Klíma tam byla, ale platí se za ní, možnosti větrání jinými způsoby omezené. Ale takové prostředí vás sblíží se spolunocležníky (pokud vás tedy absolutně nerozdělí). Net přes kabel, vypíná se od 2 do 5 ráno (jinak by taiwanci pařili online nonstop). Jinak holky měly o něco dražší ubytko po 4 taky v campusu.

Honza, FD: Bydlel jsem rovnez na koleji, tedy v pokoji pro dalsich 5 lidi. Kazdy ma stul, skrin a nahore pak svou postel. Mistnost byla dost tmava a pro uceni na muj vkus celkem nevhodna, takze jsem tam pouze spal a snazil se travit cas nekde jinde. Na druhou stranu byla prijemne niyka cena za ubytovani (10000 NTD na 5 mesicu).

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontaky

Markéta, FA: S registrací na univerzitě pomůže starající se PHD student, jiná registrace není potřeba. Co je dobré s sebou mít jsou pasové fotografie (ISIC, víza). V případě nutnosti návštěvy nemocnice – opět můžete požádat kohokoli z univerzity o pomoc, za registraci se platí a za veškerá ošetření také. Doporučuji po vlastní zkušenosti vyžadovat všechny účty a lékařské zprávy (nejlépe z každého oštření) v Aj/Nj/Latině! Po delších peripetiích je možné je získat (téměř nezbytný je ale doprovod čínsko-anglicky mluvícího člověka) a pojišťovna je vyžaduje, aby po návratu vše proplatila. Když by byl závažnější zdravotní problém, asi je lepší kontaktovat asistenční službu pojišťovny a poprosit je o vyhledání lékaře. Nebo navštívit „normální“ nemocnici po doporučení někoho z univerzity. Na tradiční medicínu bych nespoléhala, ale je to dobré dobrodružství i zkušenost. :-) Další, co je potřeba v případě vlastního bydlení, je podpis nájemní smlouvy a následné placení nájemného. Opět je nutný čínsko-anglicky mluvící doprovod. Opakuji – není problém ho sehnat, se vším vám ochotně pomůžou v International Office v hlavní budově školy.

Zápis předmětů

Markéta, FA: Dostanete/vyžádáte si seznamy předmětů (můžete si zapsat i předměty z jiných fakult, o uznání je třeba dohodnout se v průběhu zapisování se studijním oddělením/proděkanem v Praze), v Int. Office nadiktujete výběr a oni vás zaregistrují do systému a zapíší předměty (něco jako KOS).

 
taiwan/chu/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2013/05/09 13:18 autor: hamplja1Starší verze