Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

south_korea:au:ondrejzdvomka 2012/01/05 15:39 south_korea:au:ondrejzdvomka 2013/09/28 00:19 aktuální
Řádek 1: Řádek 1:
-**Ajou University, Suwon, Korejská republika +//Ondřej Zdvomka//
-Ondřej Zdvomka +
-Fakulta architektury ČVUT +
-2011+
-Zpráva z pobytu**+**Zpráva o pobytu na univerzitě AJOU v Jižní Koreji v zimním semestru 2011/2012**
-Suwon je u Seoulu, půl hodiny cesty, je velký jako Praha, ale charakterem asi tak jako Liberec nebo spíše Pardubice. Každé město v Koreji je stavěno úplně stejně. Najde se kopeček, na jižním svahu se postaví chrám. Před chrámem vede cesta z východu na západ, kde jsou soustředěni obchodníci. Za cestou už bydlí normální lidi. U chrámu vyšší vrstvy a duchovní. Tak je to v Suwonu i Seoulu a všude jinde. V Suwonu je hrad či pevnost. Postavil ji tam korejský král, protože se mu zachtělo přesunout zde své sídlo. Je tu několik center dění. Suwon station je zrovna teď největší, ale kdysi to byl Namdun, který nevím kde je, i když je možné, že jsem tam byl. Suwon station obsahuje tři věci. Nákupní centrum s vlakovým nádražím, okrsek barů a restaurací a Red Light District kde probíhají masáže a česání vlasů. Další ohnisko je u radnice, kde je obrovský obchod HomePlus, což je Tesco, dokonce mají i podobný grafický styl, a kolem něj soustředění barů a barů. Navíc hned před hlavní branou kampusu Ajou university je ulice plná víte-čeho. V Suwonu má asi cenu jít do pevnosti a potom na výšlap do hor, navíc hned za kopečky je zábavní park Everland ve kterém se Vám podaří strávit i noc když budete mít štěstí.+// 
 +http://blog.naver.com/archjeon77 //
-Za celý semestr nemusíte vyjít z kampusu, protože je v něm vše. Co je dobré, je to všude do kopce nebo z kopce, takže se Vám zocelí srdce. Budete bydlet v prostřední ze tří kolejí. V horní koleji jsou děvčata, v dolním chlapci, ve Vaší je mix po patrech a navíc obchod. Bydlet můžete buď s dalšími výměnnými studenty, nebo s mezinárodními. Rozdíl je ten, že mezinárodní často pracuji v laboratoři. Jsou tam kolejdědové, a mají kamery. Vyhazov z kolejí je skoro za všechno, ovšem ty kamery taky nemají všude, pouze před centrálním vchodem a v kuchyni. Je třeba je z lehka zkoušet, jako žábu v hrnci. Navíc Vám kolejdědové objednají pizzu či jiné jídla a taky taxík. Na střeše je zakázáno provozovat sexuální aktivity a pít. Na začátku tam bylo zakázáno pouze hodně pít. Ve studijních místnostech je wifi připojení, jinak kabelem. A pokoje jsou velké asi tak jako na strahově. Stůl, židle postel skříň. Sprchy trpí stejnými problémy jako na strahově, ale nejsou tak zábavné. Voda se pouští posláním páky dolů, zastavuje posláním páky nahoru, to jsem nepochopil. WC jsou naplněna vodou až do tří čtvrtin, což má několikero výhod, a jednu nevýhodu. Pokud budete mít uklizený pokoj, dostanete 1600 korun, ale musíte ho mít uklizený víc než například chlapci z Číny, a to nedáte. Proto to nikdo ani nezkouší. Stanete-li se součástí fotbalového týmu, budete obdařeni přízní všech fanoušků – všech studentů. Chodili jsme i na fotbalový stadion hned vedle, kde hrál Suwon proti jiným machrům, ale bylo to jak Gambrinus liga. A stadion je ten z mistrovství světa. Navíc se zde v zimním semestru konal turnaj sportovní, který lidi vyhráli a dostali za to miliony wonů, a to právě můžete strávit noc na chatce v zábavním parku všichni.+Studoval jsem v ateliéru profesora You Chan Jeona, který je výborný, a všichni studenti v jeho ateliéru si vedli blog, který je možno si prohlédnout. Musel jsem za ním jít a domluvit se s ním přímo, jestli tam mohu studovat, protože ateliér standartně nabízen není. Upozorňoval mně, že práce zabere mnoho času, a že je třeba dobře uvažovat, zda-li je chci obětovat studiu a ne kupříkladu poznávání, v čemž měl pravdu.
 +Prvních šest týdnů jsme pracoval i na strešní dostavbě jedné ze školních budov. Od toho co by tam mělo být, až jak by to mělo vypadat. Každý našel nějaký koncept, jako výstavní síň, kanceláře, respirium. Dbalo se na modely, od malých, konceptuálních, až po velké finální, výstavní. Prezentoval jsem na promítačce přímo z blogu, prezentovali anglicky, konzultovali korejsky. Využívaly se diagramy, toho jak bude dům fungovat, které sloužily jako pomoc k formování budovy, modelu. Studenti trávili v ateliéru celý svůj čas, odcházeli na přednášky, domů jezdili jednou nebo dvakrát za týden. Jídlo se objednávalo do ateliéru. Po velké prezentaci jsme všichni šli na večeři a soju.
-Až se nastěhujete, tak máte do 26. Srpna volno. To věnujte sociálním aktivitám. 26. Srpna je orientační den, který Vám moc nepřinese. Projdete kampus, to stejně nikdo nedává pozor, kde se jde. Dostanete zapsané předměty. Budete mít zapsaný asi jeden předmět. Problém to není, tam kde chcete jít, tam půjdete, a profesor Vás zapíše. To ovšem až po víkendu. No a potom jsou další uvítací pařby. +V zbývajících 10 týdnech jsme řešili území na sever od Seoulu, kde jsme zamýšleli navrhnout soubor obytných domů, přičmž jsme vymýšleli jací lidé v jaké komunitě tam budou žít. Pracovalo se ve skupině 3 lidí, kde jsme společně vytvořili jednotný koncept, a následně jej rozpracovávali samostatně, popřípadě později opět spolu, jak bylo potřeba. Opět jsme pracovali s modely, které se připravovaly na každou hodinu. V půlce práce jsme prezentovali před pozvaným architektem, kamarádem profesora, který byl španělem. Poslední měsíc byl jako vždy hektický, profesor odjel na týden do Spojených Států a tak konzultoval přes Skype.
-AGA je speciální útvar složený z korejských studentů, kteří umí anglicky a prošli výběrovým řízením. Jejich úkol a přání je pomoci Vám s problémy. Taky připravují výlety, a chodí s výměnnými studenty do hospod a amfiteátru – to je dobré místo, zejména dokud je ještě v noci teplo. Budou organizovat výlet do Seoulu, výlet do Gyeongju, což je sídlo vládců staré Koreje, Mezinárodní den, tam jsme měli stánek, ale pokud jste ve dvou, tak to dá zabrat. Výlety jsou těžce organizované, bez minima volného času, takže si potom přijdete jako na provázku, ale tak je to do puntíku aspoň. Taky jim lidi psali o různé pomoci s koupí telefonů a dalších kravin, což zvládnete i sami. Ostatní studenti anglicky mluví méně nežli více. Ale jde to. Naučte se korejštinu a nebudete mít problém.+Přišlo mi dobré spojení diagramů a modelů, z čehož vznikaly poměrně dobré návrhy, hlavně se moc dobře s modelem uvažuje. Nad správností, reálností, při ověřování jakýchkoli pochodů. Také jsem byl fascinován nasazením svých spolužáků, a tím jak to zvládali v klidu. Profesor nosíval na každou hodinu stohy knih s půdorysy, příklady projektů, typologiemi, vše ukazoval, vysvětloval, doporučoval. Studenti pak byli schopni zkompilovat snadněji všechny části projektu do sebe, a studium příkladů jim zdá se ulehčilo významně práci.
-OIA je kancelář zahraničních věcí. Jsou tam dva studenti a paní Younghwa Kang, která to koordinuje. Mají toho hodně na starosti. V základě, na nic netřeba spěchat, o všem se včas dozvíte, nepanikařit. +Problémem bylo zapsat si předměty ostatní, v zásadě je možné zapsat si pouze betonové nosné konstrukce a technická zařízení budov a základy urbanismu. Z těchto nejpozitivnější zkušenost mám s betonovými konstrukcemi, které byly sice velmi těžké, ale srozumitelně vykládány velmi dobrým profesorem.
-Ke všem je třeba chovat se uctivě. Starší a vážení lidé, jako například Vaši profesoři. Tak ty zdravte jako první a s nejlépe s úklonem. Na takovéhle věci si hrozně potrpí, a pokud je budete používat, velmi si všechny nakloníte.+
-Cestovat po Koreji je príma, ale problém je, že ty chrámy jsou navlas stejné. I města. Ovšem když se vydáte někam a nevíte kam, pak můžete skončit například na ostrově Sapsido, kde jsou tři motýlky, 50 stavení a jinak nic, a tam je krásně. Pak tu jsou ještě národní parky, zábavní parky a další srandy jako ostrov Jeju, což je velká turistická destinace. A vlaky jsou levné a pohodlné. A neváhal bych se soustředit pouze na Seoul. Ve dne v noci. Je tam několik ohnisek Hongdae, Itaewon, Gangnam, Sinchon, kde se žije studentsky a nekonečné moře dalších věcí jako muzeum ledu nebo Hello Kitty. A to si myslíte jak je to obrovské město, ale tím jak tam je všude metro a jiné serepetičky, tak se Vám to hrozně zmenší. Cesta je za hubičku, akorát se po dvanácté nejde vrátit zpět. To lze ovšem vyřešit mnoha způsoby. Třeba taxíkem za levňocha. Nebo prvním autobusem v šest ráno. Je to teda hodně náročné, ale každý semestr to lidi zvládají. V Seoulu v Gangnamu je i hospoda s českým pivem. Autobusy do Seoulu odjíždějí přímo z hlavní ulice před kampusem a stojí to 32 korun. Jedou do Gagnamu nebo Sadangu. Je asi jedno kam, neboť jsou vedle sebe.+Bydlel jsem na koleji. Jedl jsem v menze. Studuje zde mnoho výměnných studentů Často jsme jezdívali do Seoulu, což trvalo půl hodiny.
-Skoro všichni výměnní studenti studují byznys nebo ekonomiku, a mají spoustu volného času. Takže cestují nejenom po Koreji. Většina zpátečních letenek bude stát 6000 korun do zemí jako Japonsko, Malajsie, Filipíny a tak. A třeba na Bali jde žít v luxusu za 200 eur za týden. Dáte-li dohromady skupinu složenou ze dvou zahraničních a dvou domácích studentů, dostanete peníze na výlet libovolně po Koreji, akorát musíte připravit projekt kam. Jet se dá i do Severní Koreje, jeli tam přes Čínu s nějakou cestovkou. +Byli jsme i na návštěvě u rodiny, a maminka nám uvařila výborné jídla. Také jsme se s Eliškou zúčastnili Mezinárodního dne, kdy vařila bramboráky, a rozlévala pivo a rozdávali jsme letáčky z ambasády, a dalšího dne, kdy jsme mazali tousty sýrovou pomazánkou.
-Co se týče těch peněz, vemte si raději více nežli méně. Jako jídlo stojí prakticky stejně, Pivo víc a ještě není dobré, a v hospodě tím tuplem. Tam stojí pivo nejlevněji 48 kč, stejně tak i Soju s džusem, což je jejich 19 procentní vodka. Nalijou to pivo do džbánu, bez pěny a bublin, a ještě si do toho lijou Soju. Nedobré. Vstup na diska a živé hudby 160 – 700. 700 se platí akorát tak v klubu Octagon nebo Mass, ale tam měli zase bazén. Ale v Hongdae je dobrých věcí dost. No hlavně peníze na to cestování si vemte.+Chlapci z Bangladéše mě jednou pohostili výbornou rybou, jindy výbornou polévkou.
-Kontaktujte hned na začátku ambasádu, oni Vám budou posílat pozvánky na akce, a navíc Vám dají materiály pro Mezinárodní den, jednou se tam byli i podívat.+Se školou jsem jel na výlet do Gyeong - Ju. Spolu s kamarády jsem pak také jeli na ostrov Sapsido a na bienále designu do Gwang Ju.
-V kampusu je studentský dům a tam se můžete naučit, čemu chcete. Hře na kytaru, vyšívání a podobně. Také posilovny tady jsou. To všechno zjistíte. +http://www.gwangjubiennale.org/
-Jídlo je dobré, já jsem na rýži alergický nebyl. Všechno kromě masa připravují hlavně syrové, jako třeba zeleninu. Hlavní složky jsou vepřové maso, hlávkový salát těžce fermentovaný v chilli a rýže. Ten salát se jmenuje Kimchi. Kimči se používá i při fotografování místo sýra. Ono se to pak používá ještě mnohem víc. Obchody jsou tu ve formě řetězců. I kavárny a ostatní věci. Starbucks style. Restaurace jsou zejména barbecue, tedy maso si připravujete sami, a k tomu máte tisíc bezedných mističek s česnekovými stonky, čočkovými výhonky, jablky v jogurtu, kimchi, a tak. Pak můžete dostat taky vařící kotlík rýže, na které je zelenina, kibimpab. Anebo polívku. Všecko je to pálivé, ale to si člověk zvykne. Jak jsem kimchi nenáviděl, tak jsem ho potom cpal furt. Ráno se snídá to samé, ovšem v obchodě mají kimbap, zeleninu obalenou v rýži a řase – dobrota. Polévky v sáčku servírují i v menze, to je nejlepší vysvobození z kocoviny. Mimoto je tam i malý kuřecí mekdonaldek, který se jmenuje Dotek Matky. +http://english.visitkorea.or.kr/enu/SI/SI_EN_3_1_1_1.jsp?cid=804281
-Co se týče jejich způsobu studia a práce. Oni to všecko dělají hrozně metodicky a ukázkově, jako z učebnice. Puntičkáři. A vše dovedou do zdárného konce. Ten český styl – to nějak pude – tady nenajdete. Pracují pořád, v kavárnách v knihovnách, ve školách v domovech. Takové posedávání v hospodě, to tady není. Teda Vy to dělat budete, ale oni mají důležitější věci na práci zřejmě. Je to taky hodně o kompilacích, prostě všechno nějak sešijou, a ono to kupodivu funguje dobře. Hodně se od nich naučíte, ne přímo schopnosti, ale spíš Vás to nutí přehodnotit něco své a něco jejich. Když vidíte, například v laboratořích nebo v ateliérech, kolik úsilí do toho dávají, světla tam nepřestávají svítit. No ale výsledek teda nevím, to pal čert, ale tipoval bych si, že pro ně je ten proces důležitý, a to je taky správně. To jak je uvidíte pracovat, nebo rovnou práce ve skupině s nimi, to je asi nepřínosnější co se studia týče.+http://www.lonelyplanet.com/south-korea/chungcheongnam-do/sapsido 
 + 
 +A Seoul. Čtvrtě Hongdae, Itaewon, Gangnam, Sinchon jsou velmi živé a dobré. 
 + 
 +http://wikimapia.org/14266473/Club-FF 
 + 
 +http://en.wikipedia.org/wiki/Spring,_Summer,_Fall,_Winter..._and_Spring 
 + 
 +http://en.wikipedia.org/wiki/Joint_Security_Area_%28film%29 
 + 
 +http://www.researchcatalogue.net/view/40254/40255 
 + 
 +http://www.youtube.com/watch?v=YE9A_PJuRbU
-Jinak jsou lidi všude stejní. A pijte Soju, na to si zvyknete… 
 
south_korea/au/ondrejzdvomka.1325774357.txt.gz · Poslední úprava: 2012/01/05 15:39 autor: zdvomondStarší verze