Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Moje zkušenost: Veškeré zařizování před odjezdem probíhá přes e-mail a poštou. První e-mail očekávejte tak v dubnu, květnu. Během čekání na první e-mail zatím můžete pracovat společně s vaším proděkanem na vašem studijním plánu na Texas Tech (ten pak také nezapomeňte ukázat na studijním). Jakmile Vám přijde uvítací e-mail z TTU, začne kolotoč vyřizování a zařizování. Budete dostávat různé dotazníky (napr. o ubytovani), které obratem budete posílat zpátky (doporučuju stánout si program pdf XChange viewer, kde můžete do pdfka psát na počítači). Pak by vám měl přijít poštou oficiální dopis o přijetí a hlavně životně důležitý formulář DS-2019. Na základě tohoto formuláře vám udělí vízum a pustí vás na celní kontrole do Ameriky (Důležité upozornění - vízum vám platí ještě 30 dní po konci semestru - pokud se nezměnily zákony. Jde to těžko najít na webu, ale je to tak - takže můžete měsíc cestovat po státech, což je super). Jakmile budete mít vízum, kupte si letenku a zařiďte si pojištění.

Pokud na něco nejste očkovaní, počítejte s tím, že to trvá několik týdnů (je tam povinná mezera týden až dva, někdy i déle mazi jednotlivími dávkami). Zajděte si ke svému lékaři a nechte si potvrdit prohlášení (v angličtině), že jste byli očkováni proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám (popř. i v jakém roce to bylo) - tento papír vezmete s sebou do Lubbocku a odevzdáte ho v Health care center. Na vše by vás měla upozornit koordinátorka, od které budete dostávat všechny maily. Bohužel záleží na tom, kdo to zrovna dělá. Monica Hopkins, která to dělala za nás nestála za nic a my si často řešili problémy se školním systémem a s papírováním sami.

Ubytovací kancelář po vás bude chtít zaplatit 50$ tak se s nima domluvte, že to zaplatíte po příjezdu (to jsem udělala já, protože po mně chtěli, abych jim poslala e-mailem informace o mé platební kartě, což jsem samozřejmě odmítla).

Pro pobyt na této univerzitě se rektorátu ČVUT platí necelých 50 000Kč. Od ministerstva školství pak dostanete stejnou (rozdíl maximálně pár tisíc) částku v podobě grantu. Platba probíhá přes rektorát ČVUT, tam co zařizujete vše ostatní) a je možné si ji nechat někým zaplatit (např. váš zaměstnavatel, může si to pak strhnout z daní), nebo si peníze můžete nechat strhnout přímo z grantu.

Dál je třeba doložit, že máte prostředky pro pobyt v USA. My museli přinést potvrzení z banky o příjmu, který se rovná 100 000 Kč na semestr. Nejlépe v angličtině, nebo s nějakým oficiálně vypadajícím překladem. Stejně tak je požřeba doložit kurz a převod na USD.

Při výběru koleje si dobře projděte nabídky. Z osobní zkušenosti doporučuju Carpenter/Wells, což je kolej ve stylu apartmánů - máte svůj pokoj, sdílíte ve 2 WC a sprchu, ve 4 obývák a kuchyni. Opravdu si dejte záežet, protože se taky můžete dostat na kolej typu Strahov :).

Studenti ČVUT automaticky dostávají Carpenter/Wells. Doporučuji si v jednom z dotazníků nasadit automaticky největší dining plan (!!) nám to s jídlem taktak vyšlo. Počítejte taky s tím, že si občas budete vařit. Rok na americké stravě se pro našince prostě nedá vydržet =j

Všechny informace dostanete dopředu poštou. Já sem je dostal asi 2 měsíce předem a nemyslím si, že by na všechno, co požadují byl dostatek času. V těchto požadavcích je napsané očkování, což může být trochu problém je očkování. Od každého studenta vyžadují mít 2 očkování na zarděnky, příušnice a spalničky. Zjistěte si dopředu, co máte naočkované. Nakonec nikdo po mě potvrzení nechtěl, ale nespoléhal bych na to. Dál jsem musel zaplatit zálohu $50 na ubytování. Rozesílané informace jsou dost obecné pro různé studijní programy. V současné době jsem jediný student na TTU na výměnném pobytu, takže se dobře ptejte, co všechno pro vás platí a co ne. Především se to týká různých záloh.

Žádost o J-1 vízum

Přestože turisti vízum nepotřebují, tak jako studenti si vízum vyřídit musíte. Nic komplikovaného ani stresujícího. Všechny podrobnosti jsou přehledně popsané na webu ambasády. Platí se 3 různé poplatky: ambasádě, kurýrovi (asi 100Kč) a ještě am. vládě (SEVIS fee). Ten poslední se musí platit platební kartou přes internet, tak mějte dopředu vyřízenou embosovanou platební kartu umožňující platby přes internet. Třeba KB má implicitně zakázané platby přes internet.

Jak už jsem psala dřív, J-1 vízum, které vám udělí, vám platí ještě 30 dní po konci semestru (říkám to proto, že ve vízu v pase budete mít napsáno, že vízum končí poslední den semestru - tak nemusíte plašit, pokud se ovšem nezměnily zákony). Po pohovoru na ambasádě jim tam pak necháte pas, který vám i s vízem bude doručen kurýrní službou. Ale jestli zrovna někam odjíždíte, nemějte strach - já ho měla ještě ten večer zpátky.

Na ambasádu se musíte objednat na pohovor přes jejich internetové stránky, je to jednoduché, ale je dobré s tím počítat, zvláště když člověk vyřizuje všechno na poslední chvíli :)

Pohovor byl v pohodě. Ambasádu najdete na Praze 1 pod hradem. Největší porod byl s proklikáním, že nejste terorista ani výrobce bomb.

Formality na ČVUT

Jak už bylo zmíněno v úvodu, musíte mít dopředu potvrzené předměty, které chcete studovat na TTU, tedy takzvaný Studijní plán na zahraniční univerzitě. Na FJFI to funguje tím způsobem, že zajdete za vedoucím katedry kterou studujete s formulářem z rektorátu, dohodnete si, kolik dostanete kreditů za každý předmět. Poté jdete na studijní, kde vám to podepíší a dají na schválení studijnímu proděkanovi. Ten vám dá na tento formulář další podpis a je hotovo. Přijedete na Texas Tech a zjistíte, že vámi vybrané předměty se buď neotevřeli nebo se kryjí. Vyberete si nové předměty a po návratu absolvujete kolečko znovu.

Na FSV to funguje tak, že si utvoříte přehlednou tabulku - na jedné straně jsou předměty, které budete studovat v Americe (pro mě to byly 4 předměty, abych splňovala status full time studenta) no a k nim přiřazené předměty dle mého studijního plánu (k jednomu předmětu na TTU jsem měla 2-3 předměty na ČVUT). S tím jsem šla za svou proděkankou. Ta to trochu upravila a pak to podepsala. To bylo celé. Na studijním si jen udělali kopii. Doporučuju vybrat si 2 předměty do zálohy, kdyby se vám na místě nepodařilo si ty první zapsat.

Na FEL to funguje podobně, jako na ostaních fakultách. Vyplníte tabulku s názvem předmětu v USA a jeho českým ekvivalentem. Je požadováno potvrzení od českého vyučujícího vedoucího katedry, v podobě podpisu v tabulce, že Vám předmět předběžně uznává. S takto vyplněnou tabulkou následně dorazíte na pedagogické oddělení, kde je předána paní proděkance. Také si doporučuji vybrat několik předmětů do zálohy, může se totiž stát, že Vámi zapsané předměty nebudete moci z nějakého důvodu na TTU studovat.

Dejte si pozor zda si zapisujete předměty magisterské (kódy nad pět tisíc), nebo bakalářské. Na TTU jste buď bakalář, nebo magistr a s přechodem z jedné role do druhé můžete mít obíhačky.

Srovnávací arch najdete na této stránce jako studijní plán.

Očkování

Krom toho, co jsem již zmínil, tak musíte mít očkování na TBC udělané tady. Opět se nikdo nestaral a nikdo z ostatních international ho tu nemá udělané.

Moje zkušenost je taková, že poté, co jsem se nechala očkovat TBC, musela jsem si doktorem opět nechat potvrdit speciální formulář, který po mně vyžadovala ubytovací kancelář TTU (poslala jsem jim sken tohoto formuláře e-mailem). Mám pocit, že je to nové nařízení (celostátní), že studenti ubytovaní na kolejích musejí mít toto očkování.

Hlavně ale musíte mít očkování proti meningitidě alespoň deset dní před nástupem na kolej, jinak těch deset dní musíte bydlet jinde, takže doporučuji udělat před odjezdem v klidu v Čechách.

V neposlední řadě bych pak doporučil pro ty z vás, kteří nemají mezinárodní očkovací průkaz a mají ten starý (jako já), aby si jej nechali udělat nový, kde je již vše popsané v angličtině. Vyhnete se tak nepříjemnému vysvětlování na klinice, které razítko znamená jaké očkování a překládat další věci z onoho „socialistického“ očkovacího průkazu.

Letenka, pojištění

Letenka do Lubbocku je celkem drahá. Já sem letěl přes Londýn a Dallas. Spáteční letenka mě stála něco přes 20 000. Přebookování zpátečního letu bylo dalších 3000. To přebookovaní bylo taky zajímavý. American Airlines v USA chtěli $300, v ČR to stálo polovinu. Jako vždy je nejlepší se všude zeptat a klidně i víckrát.

Mně 20 000 přijde v poho - taky jsem letěla za podobnou cenu. Zpáteční letenku jsem si ale koupila jenom z New Yorku, abych mohla cestovat a nevracet se zbytečně do Lubbocku. Co se týče pojištění, hledejte! Já jsem měla štěstí, protože můj pobyt byl nakonec jen na 120 dní a moje banka (ČSOB) poskytuje svým zákazníkům permanentní pojištění během roku. Platíte ročně určitou sumu a můžete vyjet do ciziny, jak se vám zachce - já si vybrala pojištění, kdy platím 1500,- ročně a maximální doba pobytu v zahraničí je právě 120 dní, takže to bylo docela za babku :). Ale když jsem potřebovala využít zdravotní středisko na TTU (přijela jsem totiž do Lubbocku se sádrou a potřebovala jsem to po měsíci zrentgenovat), nechtěli po mně ani dolar!

Letenka mě stála kolem 24 000, letenka je hodně drahá, právě kvůli tomu, že Lubbock je hrozně malé letiště. Rozhodně doporučuji neotálet a koupit letenku co nejdříve, já jsem chvíli váhal a mohl jsem ji mít levnější, kdybych ji koupil na poprvé. Pojištění se vyplatí mít u dobré pojišťovny, protože například samotná návštěva lékaře mě stála 15$ a podobnou částku jsem pak platil za léky a to se jednalo pouze o banální záležitost.

Při koupi letenky je také důležité zjistit povolená zavazadla a přípdaně poplatky za ně. American Airlines si účtují za vnitrostátní lety celkem velké příplatky za odbavovaná zavazadla. Nutno tedy dodat, že u většiny amerických společností jako American Airlines nebo Delta airlines nemají v ceně letenky zahrnuty poplatky za zavazadla. Hlavně pak při zpátečním letu se tudíž vyplatí, pokud se vás vrací víc, dohodnout se, koupit jedno zavazadlo v případě že máte všichni nadváhu a odbavit jej společně a náklady si zas rozdělit. S tím že v ČR si ty věci nějak předáte.

Co s sebou - finance ...

Výběr z bankomatu je celkem drahý, takže se určitě hodí hotovost. Stejně se nakonec asi výběrům v bankomatech nevyhnete, pŕestože se skoro dá všude platit kartou. Americká banka si vezme tak $3, poplatky české bance jsou různé (KB 100kč nebo 1%). Nemá cenu tahat věci, co si tady koupíte: povlečení(stejně mají postelel jiné rozměry), papíry(zase jiné rozměry). Byl jsem v Lubbocku od ledna do května. Pokud neplánujete cestu na sever nebo do hor, tak nepotřebujete ani zimní bundu. Sněžilo tu 2x a zima na zimní bundu bylo tak 3 dny. Jako dárek určitě američani ocení třeba becherovku nebo něco, co symbolizuje ČR nebo Prahu.

To je zvláštní, jak se naše pohledy liší :) já jsem si s sebou nebrala skoro žádnou hotovost, protože mi to přišlo zbytečné - všude se dá platit kartou a výběr z bankomatu stojí jen 2 dolary :) kurz pro výběr z bankomatu od mojí banky byl o něco nevýhodnější, ale nebyly to nijak závratné částky! Pořád lepší, než si úpěnlivě držet kabelku, aby mi z ní náhodou někdo nevytáhl všechny moje peníze :)

Velice jednoduché je si zřídit účet u mbank, účet je zadarmo a výběry v zahraničí nad 2500 Kč jsou také zadarmo. Přesto si amarický banky účtují od zmíněných 2$, ale v pochybných částech města mi jednou naúčtovali i 5$ :) Kartou se dá skoro všude platit. S sebou jsem měl asi 150 dolarů, pro jistotu, ale asi by nebyly potřeba, když to vezmu zpětně.

Platby kreditní kartou u obchodníka jsou opravdu po celých státech velice rozšířené, takže s kartou zaplatíte i kolu v automatu. Hotovost se pak hodila zejména na placení výletů, které pro exchange studenty pořádají místní studenti a podobně..

Hotovost se také může hodit do různých barů, v Americe je totiž běžné, že si barman kartu vezme a otevře vám na ni účet. Celou tu dobu ji má tedy u sebe a až když odcházíte, tak vám ji vrátí i s účtem připraveným k podpisu. Pro někoho nedůvěřivého to může být celkem nepříjemné.

 
usa/ttu/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2013/11/11 11:51 autor: podlajakStarší verze