Texas Tech University

Jedná se o jednu z největších a nejrespektovanějších univerzit v Texasu a i v USA. Univerzita má druhý největší kampus v celých spojených státech, kde je spousta možností ke sportu, kulturě apod. Škola také patří do tzv. Big 12, tedy univerzitní ligy škol z Texasu, Oklahomy, Kansasu, Iowy a West Virginie, který vévodí americký fotbal, který je zde nesmírně populární a škola má stadion pro 65 tisíc lidí. Celý školní kampus vypadá pěkně, protože architektura je ve španělském koloniálním stylu, čemuž vévodí béžová barva. Samotné město není tak hezké jako kampus, ovšem orientace v něm je neuvěřitelně snadná, protože jsou zde prakticky pouze vodorovné a svislé ulice. Ulice jsou zpravidla označeny číslem např. 1st street atd. a třídy, které jsou na ně kolmé mají většinou abecední pořadí. Velkou výhodou, ať už si člověk koupí nebo půjčí auto je, že cena benzínu je v Texasu velice nízká. Lubbock má malé letiště, které léta pravidelně do zhruba 5 dalších amerických měst, nejčastěji do Dallasu. Po příjezdu a prvním seznamovacím dnu jsem byl nepříjemně překvapen skutečností, že studenti na Engineering college mají obvykle pouze 3 předměty. 4 předměty vám ještě povolí, ale pět předmětů už vám bohužel nepovolí, protože na to už potřebujete povolení od děkana a ten vám ho prostě nedá (můj případ). Bylo mi řečeno, že to je z důvodu že předměty z Electrical Engineering a obecně ze všech technických obrorů jsou příliš těžké a 3 předměty je tak akorát. Zde bych chtěl upozornit, že je dobré už mít zapsané předměty předem než přijedete (raiderlink.ttu.edu), protože jakmile je plan kapacita na předmět, tak vyučující neberou nikoho navíc. Když se vrátím k předmětům, tak jsem studoval Solid-State Energy Devices I (Kde v celé třídě nebyl ani jeden američan a professor byl číňan), Modern Optics (kde bylo asi 40% američanů a professor byl brazilec) a dale Individual Studies in Engineering Applications (individulní project). Z toho můžeme vidět, že američtí student jen zřídka pokračují na magisterském studiu, a tak spíše potkáte student z Asie. Co se týče náročnosti, nepřipadalo mi stadium zas tak náročné. Několik testů/zkoušek během semestru, pár úkolů a nějaké prezentace, ale všechny tyto předměty jsem ukončil ještě před zkouškovým obdobím, takže jsem měl pak volno . Myslím si, že stadium v Americe je dost přeceňované, určitě ČVUT je o level těžší.

Co se týče ubytovaní, tak záleží na cenové hladině. Jelikož mi americký student hradil ubytovaní v USA, tak jsem si nemohl vybírat. Dostal jsem ubytovaní v Coleman Hall, což je vysoká 12 patrová budova. Studenti jsou na pokoji po dvou, pokoje jsou poměrně prostorné se spoustou skříní, psacími stoly, umyvadlem. Povlečení si musíte koupit sami. Na patře jsou společné koupelny (6 sprch a 6 záchodů). Pokud doufáte, že jsou patra smíšená, tak vás zklamu . Patra se střídají, tzn. Jedno je dámské, další na tím je pánské a tak se to střídá. Na patře je pak společná kuchyň s jídelnou. Ovšem vybavení je žalostné – žádné příbory, jenom jedna pánev a to je vše, pak ještě mikrovlnka a dvě lednice a sporák s troubou.

Z finančního daru dostanete zhruba asi 900$ (tato částka mi vyšla na celý pobyt celkem v pohodě) na vaši na kartu jako meal plan. Tuto částku pak můžete využívat na všechno jídlo v celém kampusu. V kampusu je spousta restaurací a občerstvení, za sebe můžu doporučit The Market. Ceny jsou ve většině z těchto restaurací za polovinu, pro studenty, takže plaťte vaší studentskou kartou.

Ještě bych chtěl zdůraznit nutnost vytvoření kreditní (ne debitní) karty. Protože s kreditní byste měli být schopni zaplatit skoro všude, ale s debitní kartou lze prakticky pouze jenom vybírat z bankomatu.

Texas Tech University

Proč jet studovat právě na tuto univerzitu

Každý asi ví důvody, proč chce jít studovat do USA. Proč zrovna Texas Tech? Jedná se o velkou a ve Spojených Státech celkem uznávanou univerzitu. Je členem tzv. Big 12, což se sice týká am.fotbalu, ale v USA se týká fotbalu skoro všechno. Jedná se o největší univerzity ze států Colorado, Iowa, Kansas, Missouri, Nebraska, Oklahoma a Texas.

Další výhoda Texas Techu, resp. Lubbocku je přítomnost letiště. Pokud budete chtít cestovat někam dál, tak je to z Lubbocku celkem pohodlné. Nevýhodou je, že letiště je velmi malé a tudíž lety jsou poněkud dražší než například z Dallasu nebo z jiných větších měst. Lety z Lubbocku (LBB) stejně směřují jen do okolních větších měst (DFW, DAL, IAH, AUS, LAS, DEN).

Osobně se mi spíše vyplatilo cestovat autem, než letadlem. Pokud však zvolíte auto, je rozhodně dobré zvážit, zda auto koupit či jen půjčit. Pokud vyjíždíte na celý rok a plánujete se také podívat někam jinam než po okolí Lubbocku, osobně bych doporučoval koupi nějakého ojetého auta. Není to tak drahé jako si jej půjčovat, obzvlášť vezmete-li v úvahu, že téměř vždy se najde někdo kdo bude chtít vyjet na výlet s váma a tak si náklady můžete rozdělit.

Pro koho je univerzita vhodná

Kromě fjfi mají všechny fakulty ekvivalent na Texas Tech. Studenti FJFI můžou využít předmětů z Computer Science, Electrical Engineering nebo Art and Science, kde je Physics. Na Texas Tech jsou i fakulty/katedry netechnického směru. Bylo možné si zapsat i jimi nabízené předměty, např. angličtina pro freshmeny, zeměpis …

Studenti z FELu mají celkem možnost najít ekvivalentní předměty v nabídce univerzity, přesto je místní department o hodně menší než FEL a například studenti katedry řídicí techniky budou mít problém najít podobné předměty, nehledě na to, že úroveň v této disciplíně je o hodně menší než u nás.

V případě Computer Science (studenti informatiky na FEL a FIT) je situace poněkud rozpačitá. Předmětů není moc, jsou časově náročnější a snazší co do vědomostí, než na ČVUT. I předměty pro magistry (s kódy CS5???) jsou často na úrovni našich bakalářských předmětů. Velmi kvalitní je ale místní reasoning and knowledge representation lab.

Ani studenti z fsv nemusejí mít strach. Na stránkách univerzity zadejte do vyhledávače course description - tam si dle svého studijního plánu lehce vyberete své předměty. Já ze své zkušenosti mohu doporučit Principles of Structural Design, Design of Concrete Structures, Transportation Engineering nebo Design of Hydraulic Systems. A vůbec nemusíte mít strach - studium na TTU je daleko lehčí, než na ČVUT - hlavně ty závěrečné zkoušky! Trochu by vás mohli zmást kódy předmětů a jejich náročnost, z vlastní zkušenosti mohu říct, že lehké předměty jsou až do úrovně 4000. Předměty s kódem 5000 a vyšší mají již o něco větší nároky, co se domácích úkolů a projektů týče :)

Studenti FBMI si předměty z nabídky TTU taky jistě vyberou. Sice jsou jednotlivé studijní plány trochu prohozené - odborné bakalářské předměty vyučované na FBMI jsou na TTU nabízeny až v magisterském stupni studia, ale jejich obtížnost by celkově neměla být nijak nezvládnutelná. Pro magisterský stupeň studia se dají najít ekvivalenty pro oba studijní programy - PMB i SIPZ.

Pro uměleckou menšinu ČVUT, tedy pro architekty, je v Lubbocku nachystána skvělá příležitost, jak vylepšit své CV. Místní fakulta architektury (College of Architecture, COA) nabízí studijní moduly/programy zaměřené na zdravotní stavby, historii architektury a především program DDF, z kterého již po jednom roce snažení můžete získat certifikát. DDF znamená Digital Design and Fabrication. Studiem tohoto modulu si poměrně zásadně rozšíříte rozhled v (na naší fakultě opomíjeném) oboru digitální architektury - parametrický přístup a inovační technologie jsou zde silně podporovány, ze strany fabrikace zde budete mít možnost v běžném denním studiu pracovat s CNC stroji, lasercutterem nebo 3D tiskárnou. Všechny tyto technologie jsou zde naprostou samozřejmostí. Modelování zde dostává nový rozměr, často zde pracujete z odlíváním modelů, vrstvenými plasty vyztuženými uhlíkovými vlákny, atd. Z hlediska obtížnosti Vás to samé, co ve všech školách architektury - urputná práce během semestru, nocovky a to vše eskaluje směrem ku konci semestru..

Informace pro vyjíždějící studenty

 
usa/ttu/start.txt · Poslední úprava: 2016/06/08 11:03 autor: bilovkatStarší verze