Studovat a žít v USA bylo mým snem po dlouhou dobu a byl jsem opravdu šťastný, že se mi to díky bilaterarní dohodě podařilo tam vycestovat. Po návratu se mne všichni ptají, jak jsem se ve státech měl a co mi to dalo. Moje odpoveď je ve stručnosti vždy stejná: “Byla to, zajimavá zkušenost, ale znovu bych do toho nešel.”Ale nepředbíhejme…

První nepříjemnost, na kterou jsem narazil po úspěšném výběrovém řízení a zdlouhavých a dravých procedurách na získání víz, něco co je stejné pro všechny studenty, co chtějí vyjet za ocenán, byl fakt, že semestr tam začínal o dost dříve než zde u nás. Ve výsledku to znamenalo, že veškeré zkoušky jsem musel dělat v dřívějších termínech, protože když na ČVUT začínalo zkouškové období, už jsme museli nastupovat první týden letního semestru. Určitě si dovedete představit, že je těžké vmáčknout 5 těžkých zkoušek do jednoho týdne, ale zároveň bych chtěl moc ocenit naše profesory, kteří mi vyšli maximálně vstříc a dali mi tu možnost předměty uzavřít včas.

Další věc, na kterou si dejte pozor, pokud do Lowellu pojedete, je ubytování. Ve zvacím dopise je psáno, že je silně doporučeno ubytování na kolejích. Rozdíl je v tom, že jejich koleje nejsou vůbec nastaveny jako u nás, že to je jedno z nejlevnějších ubytovani a je to tam přesně naopak (nejlevnější za 1000 USD/měsíc a povinným meal plan za 500 USD/měsíc). Na druhou stranu je těžké si zajistit pronájem na dálku, protože většina lidi vyžaduje osobní kontakt předem. Můj plán byl se nastěhovat na koleje na pár dnů, než si najdu něco jiného a opravdu jsem našel za krásných 350 USD/měsíc, ale narazil jsem. Jak jsem před odjezdem řesíl moc jiných věcí, nepřečetl jsem si ubytovací smlouvu, kde je psané, že jak se jednou nastěhujete, musíte zaplatit celý semestr, bez ohledu na to, co se stane. Je možnost žádat o vyjímku, ale tu mi zamítli s tím, že už tak mají málo studentů (nikdo tam bydlet nechce, protože to je horší jak Strahov) a že by moc prodělávali.

Samotné studium je v porovnání s ČVUT dost jednoduché a nenáročné, doporučení je mít na magisterkém programu jen 3 předměty, ale když je budete dost prosit, dovolí vám zapsat si čtvrtý, ale víc nejede vlak. Já jsem měl zapsané Algorithms jako náhradu za Kombinatorickou optimalizaci, Foundation of CS – Teorie Algoritmů, Special topics in CS a výzkumný projekt. Všechny hodiny jsme měli ve večerních hodinách, protože američtí studenti dopoledne pracují. (my nesměli, ale o tom později) A jsou jenom přednášky (2.25 h), žádná cvičení a povinné úkoly jen ve Foundation a Special Topics a maximálně průběžné testy za semestr. Na mne ta výuka působila velmi demotivujícím dojmem, přišlo mi to, jak jsem již řekl, velmi jednoduché a hodiny moc chaotické. Mají méně předmětů, tak ty předměty musí krýt více látky a nebudí to dojem ucelenosti. I přes náš nezvyk na tento způsob výuku a chabou domácí přípravu jsme dosáhl na GPA 3.67 ze 4. (B+, A-, A-, A+).

Ohledně práce, jsem zvyklý studovat a přitom pracovat na částečný úvazek, takže jsem doufal, že něco podobného půjde i tam. Věděl jsem, že mne asi firmy nezaměstnají během semestru, to jsem měl domluvene až na léto, ale byl nám přislíben studentský job pro universitu na opravování programovacích domácích úloh. Normálně je pravidlo, že se studenti smějí zaměstnat až po ukončení alespoň jednoho semestru, takže jsme za to byli velmi rádi. Naneštěstí, nám bylo po příjezdu řečeno, že nejsou pezíze, že práce nebude. A druhá věc spojená s prací je, že visum, které od UML dostanete je jen a pouze na semestr, takže pokud chcete pracovat přes léto, musíte požádat zaměstnavatele, což ale většina neudělá, poněvaž je to dost finančně náročné (to byl i můj případ).

Lowell samotný je strašná díra. Mimo jedné hlavní ulice s pár bary tam nic moc nenajdete. Ano čas od času můžete zajít na studentský hokej (vstup pro studenty zdarma), nebo se podívat na softball/baseball, ale jinak brzy zjistíte, že tam není moc co dělat. Studentský život je dost chudý, sem tam nějaká akce pro zahraniční studenty, takže je dobré se přihlásit do jejich buddy programu, ale jinak se budete asi nudit. Pak jediná pamětihodnost v okolí je Boston, dostanete se tam jednoduše vlakem – asi hodina cesty. Navštívit ho doporučuji, podle mne jedno z nejkrásnějších měst v Americe. Mimo normální prohlídky taky zajděte na prednášku na MIT, ale pozor, pak se vám nebude moct chtít vrátit do Lowellu. Pokud byste chtěli objiždět nějaká jiná zajímavá místa v okolí, budete hledat marně.

Jsem si vědom, že to zní dost negativně a taky je takový můj postoj na tamní universitu, vím, že z pohledu co jsem se naučil ve škole, mi to tam tam dalo tak 1/5 toho, co bych se naučil u nás. V čem vidím ale přínos je, že jsem si pořadně procvičil angličtinu a musel se vypořádat s mnoha obtížemi – Američané se bojí cokoliv přiohnout a vždycky musí zůstat v rámci nějakých pravidel. Beru to jako svoji životní zkušenost, ale pokud se tam chcete učit, určitě si vyberte jinou univerzitu.

 
usa/uml/borovon2.txt · Poslední úprava: 2017/07/26 10:44 autor: borovon2Starší verze