Volný čas

Kam ve Schenectady

Nebudeme vám nic namlouvat, Schenectady je díra, ne nadarmo se tomu říká Shit'nectady.

Union je tak hodnej, že plácá naftu pro místní studenty a pořádá výlety každou středu do Wallmartu (Walouš) i do nedalekýho Mallu Crossgates, kde jsou kina, obchody, prostě takovej Anděl, Zličín, Cernej Most, znáte to… Busy odjíždí od Reamru a maj svuj vlastní jízdní řád. Do crossgates jezdí bus i celou sobotu. Nejlepší nakupování levných značkových věcí je v Marschalls, který je v Mohawk Center, je tam i ATT, Foot Locker, Target (stejné jako Wallmart), a X amerických fast foodů (Ruby Tuesday, Chipotle Mexican Grill). Sem se dostanete autobusem ze stanice na Union Street, cesta tvrá asi 15 min. a stojí $1.5O.

Dál se dá ve Schenectady pěšky do downtown do kina, do divadla Proctor's a do nějakých barů - nejbližší je hned vedle campusu na Nott st. - Gepettoe's. Pěkná díra, ale je narvanej většinou frešmenama každou středu od 23 do 2. na Union st. je Union Inn a někde tam je i Liquer Store, kde se dá koupit tvrdej atd. My jsme ale zvyklý si dojít pro náš six-pak Sam Adams, Heiniken, Stela Artois, Blue Moon do Mohawks na Nott st. mezi Bank of America a Gepettoe's. (bohužel, 6 třetinek je za $10, ale v baru je jedna snad za 3+tip)

Na jaře 2009 otevřeli nový bar Bombers v centru Schenectady. Prostředí je příjemné a ve St a v Pá bývá narváno.

Na jaro 2012 otevřeli nový bar Rookies za Bank of America, naproti Liquor storu. Jeden z nejlepších v dosahu Unionu. Podle PRG měřítek by tento bar však neobstál.

Jedinou další přiznivou částí je malý park na břehu řeky, nedaleko campusu. Na jaře to může být fajn způsob, jak vypadnout z campusu a provětrat si hlavu.

Desítky klubů na Unionu pořádají výlety (třeba do NYC za $5 i s oběděm), takže sledujte akce a zapisujte se, ať můžete Schenect taky opustit častěji.

Ski Club: Pro vášnívé lyžaře snowboardisty, ski club na union dělá super tripy v sobotu 20 babek za výlet včetně dopravy a skipassu, super deal, protože denní skipass tam normálně stojí tak 50 - 100 babek. V týdnu se dělají výlety na noční lyžování a ty jksou kompletně zdamra, pouze výbava je potřeba půjčit / koupit / přivézt.

Kam v USA

Boston

Už někdo řikal, že vypadá víc evropsky?:-D Více u Ondry na blogu.

Boston je moc fajn. Dle meho nazoru uplne nej city v USA. Je to mesto plny studentu a zije. Jedte do Bostonu co nejdrive a na co nejdele.

New York City

Do NYC (Big Apple) se budete mít možnost podívat nesčetněkrát za rok, je docela fajn strávit tam víkend a prohlídnout si Mannhattan.

Washington D.C.

Mnohem tišší a klidnější než NYC. Pěkně všechno na jednom místě - Capitol, White House, válečné memorialy, místo z filmu Forest Gump:-) s muzeama zadarmo. Cesta cca 6 hodin, nebo taky levnej let.

Florida

Na Floridu jsme si zajeli s Honzou na spring break, bohužel jsme toho nestihli tolik, kolik jsme chtěli, provalili jsme víc peněz než bylo potřeba, ale aspoň jsme řídili 22 hodin v kuse, podívali jsme se do Kennedy Space Center, Panama City Beach a Miami (Ultra Music Festival)

Na Floride jsme byli o spring breaku - tehdy se z Floridy stava „party state“ - kouknete na MTV nekdy. Je to docela sila, ale jen pro silne povahy. Uz bych to znova nechtel. Z nejakyho duvodu tam bylo 97% lidi z Ohia.

California a spol.

Na západě USA najdete velkou koncentraci toho nejhezčího, co se v USA nachází. Pokud se tam vydáte, určitě se neomezujte na Kalifornii, protože malé národní parky v Utahu (Bryce Canyon, Zion) možná budou vaše nejoblíbenější. Během 18 dnů (prodloužený spring break) můžete stihnout např. následující: San Francisco, Big Sur, Santa Barbara, Los Angeles, Joshua Tree NP, Grand Canyon, Glen Dam, Horseshoe Bend, Antelope Canyon, Bryce Canyon, Zion, Los Angeles, Death Valley, Mono Lake, Lake Tahoe, Sacramento. Více informací na blogu Ondry nebo Zdeňka.

Hawaii

Nejmladší ze států, kam jsme se vyrazili na dva týdny ohřát přes Winter break. Z Californie se tam nechá doletět za asi $400, round trip. Když si tam pak pronajmete auto a dva týdny se vozíte po ostrově, stojí to za to. Trochu povídání

Chicago

Udělejte si výlet vlakem do Chicaga, je to sice 15 hodin jedna cesta, ale na isica se dá ušetřit něco málo a zpáteční trip vás vyjde na 150$, letenky z Albany jsou okolo 300$. Přes NYC si moc nepomůžete, protože tam jedete půl dne a letenky budete mít tak za 200$ … Vlak byl supr, i s podporama na nohy, jenom si vemte deku, američané se řídí heslem, čím víc míň stupňů tím víc adidas …

Město má nádhernou nadzemku, atmosféru a suverénně nejhezčí holky ve státech. Do Milwauke jsou to 3 hodiny busem, pokud budete chtít navštívit své české kamarádky a nebo třeba muzeum Harley.

Hiking

Hned nad Schenectady je rozlohou největší Nation Park v Americe, Adirondack NP. Je moc pekný a přírodu tam mají prostě úžasnou. Bohužel neznají turistické mapy jako v čechách, kde by byly vyznačené všechny turistické trasy a zajímavá místa. Téměř ale každým městě ale najdete Tour Center, kde si zadarmo můžete nazbírat habaděj letáčků s mapama a atrakcema. Jsou tam i mapy NY zadarmo, takže nemusíte útrácet za koupi obyčejný mapy. V Adirondacku je několik pěkných vodopádu, můžete vyhikovat nejvyšší horu v Adirondacku, tojest Mt. Marcy, zajet do přírodních muzei či se podívat na bývalou oblast, kde se konala Olympiáda.

Kam mimo USA

No přece do Mexika a Střední Ameriky:) viz odkazy na blogy na hlavní stránce.. Pro Mexiko jsou ideální tři týdny, pro celou Střední Ameriku určitě víc.

Vánoční break z Panama City do Cancunu se povedl. Jenom to chce někoho mluvícího španělsky.

Naše generace nepotřebovala víza do Kanady, takže jsme vyrazili do Montrealu, Toronta, Niagara Falls (kanadská strana). Od r. 2014 už zase nejsou víza potřeba.

Generace 2009/10 díky naším „drahým“ romským spoluobčanům už víza potřebovala. Naštěstí se nechá vše vyřídit poštou a pas s vízy přijde do měsíce. Celá obštrukce stojí asi $90. Nejlepší je sbalit stan, pohorky a vařič a letět na západ Kanady (Alberta, BC, Yukon), půjčit auto a projet co se da- fakt to stoji za to. Kanada je hodně drahá země (ceny asi 2x až 3x vyšší než v USA), ale pokud budete spát v autě nebo ve stanu načerno tak se náklady výrazně klesnou. Jen bacha na medvědy :)

Kostarika. Je to prý nejbezpečnější stát ve Střední Americe. Jezdí tam teda nejvíc Američanů a ceny jsou kvůli tomu dražší než v okolních státech. Ale ne nijak dramaticky. Na druhou stranu díky většímu turistickému ruchu si tam víc hlídají bezpečnost. Je to dobrá varianta k putování přes Střední Ameriku. Strávila jsem tam celkem 4 týdny (s výletem na pár dní na Bocas Del Toro v Panamě) a pořád bylo, co dělat a co vidět.

Sport, kultura

suvenýry z centrální ameriky Kultura? Myslim, že tak zničený játra jsem ještě v životě neměl a snad nikdy nebudu.

Keystone NE-E. Levný Vodky, Rumy a Whisky NE-E. Už jste někdy viděli dvoulitrovou plastovou lahev s nápisem Finlandia?:-D btw. 1.75l láhev Bacardi nám taky zachránila pár víkendů

Dále jsou tu hromady dalších house parties po campusu a samozřejmě frat party se sudama Keystone a hromadama holek a kluků, ale zadarmo… stejně fuj. Pokud jste viděli How I met Your Mother, tak víte co je to Bro/Chick Ratio, dalo by se konstatovat, že ve 23:00 je 1:1 a ve 2:00 už jen ∞:0.. škoda, že DokuWiki nekreslí grafy:-D

Ale vraťme se na zem, dá se tu chodit do kina, nějaký to divadlo tu taky je, občas se poštěstí, že místní studenti předvádí nějakou zajímavou divadelní kreaci, promítaj se tu filmy na campusu v místnim kině zadarmo (ne zrovna nejnovější a nejznámější ale zajímavý). Student Activities pořádaj koncerty a představení zajímavejch týpků - na hypnotistu si určitě zajděte, já se válel smíchy, co ty lidi předváděli, když je zhypnotizoval.

Zapiště se do intramural soccer, je to každý term, hraje se na malém hřiští, v hale a velkém, ptejte se po Josem, ten by tam měl být … není nad to porazit namachrované amíky v každém termu a stát se šampiony :))

Posilka - všiměte si těch televizí Sporty, hmm, Zděněk hrál basketball za místní team (já ho viděl o zápasy teda jen sedět na lavičce:1) Z alternativ vycházelo dobře simple mobile.

Praktické odkazy

Mobilní operátor h2o Wireless

h2owirelessnow.com - Klasický předplacený kredit. Příchozí/odchozí sms/hovor za 5 centů a za 10 centů sms do světa včetně ČR. Normální simka - funguje s většinou novějších telefonů.

2015/2016 Používal jsem H2O taky, je to dobrý operátor pokud využíváte telefon naprosto minimálně. Pokud budete se ucházet o práci, nebo pak mít práci a budete potřebovat být na telefonu tak bych ho nedoporučoval. Účtují Vám stejnou cenu i za příchozí hovory a sms a pokud nemáte kredit tak se vám nikdo nedovolá ani nedopíše. Místo toho bych vám doporučoval Google - Project Pi - neomezený hovory a sms + 1 giga dat za $30, plus když nevyužijete všechny data, tak vám o to účtují méně další měsíc. Pokud potřebujete nový telefon, tak často můžete získat telefony od Googlu za spešl cenu pokud si k tomu zároveň pořídíte Project Pi.

1) Dál tu kluci kopou fotbal vedle CPH a někdo se snaží chodit pravidelně do posilky nebo plavat (všechno na campusu). Dá se ale zařadit do téměř všech týmů od Rugby, pres Karate az po Jachting s plachetnicemi na Mohawk River. Meze se nekladou, vse zalezi na tom kde se zapisete. Napr. Bowling 2 tydne je taky docela pekna relaxace (samozrejme zdarma:) ) ==== Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty ==== Hmm, tak jsou tu dolary, je lepší si je přivezt, vybírání v bankomatech stojí balík a banka je hned na rohu, takže si tam pořiďte účet;-) I když se snažíme využívat platby kartou a platit všechno českejma embosovanejma kreditkama, tak se nevyhneme platbou v hotovosti za nějaký blbiny, třeba výlety do NYC, Bostonu… Proto jsme si tu všichni pořídili účet u Bank of America, kterej je na 5 let zadarmo a má docela dobrý služby, kromě převodu peněz na účet, z toho strhává neuvěřitelný částky - jinak by mělo bejt všechno zadarmo. Pokud budete pracovat na campusu, tak si tam budete chodit proplácet šeky, nebo si peníze necháte posílat na účet přímo, za což se neplatí nic. KB G2 studentské konto má jeden výběr ročně v zahraničí bez poplatku … ==== Co, jak a kde koupit ==== mobil, z domova je na nic, protože se tu nedá koupit simka, místní mobilní trh je jeden velkej humus. Koupili jsme si mobily nakonec všichni, někdo Virgin prepaid a někdo NET 10 ve Wal-Martu. Další varianty jsou T-mobile, Veriozon apod. Ceny se v „go“ programech moc neliší. Nejhorší je, že se platí jak za příhozí smsky tak za příchozí hovory (nemyslim tim roaming) a kredit vyprší po docela krátký době. Pozor na to, že se platí i za příchozí hovory i SMS. AT&T se dá pořídit mobil asi za 20$ na kredit, na netu se lognete a zaplatíte si balíček 1000 smsek za asi 10$ na měsíc, dá se to přežít potom, ale žádná výhra to není. Jinak wifi na campusu je všude, takže skype a fb to jistí jenom to chce mít něco lepšího než nokii 3310 :
 
usa/uc/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2016/09/23 12:18 autor: halajak2Starší verze