Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Žádost o vízum

Než začnete, ujistěte se že máte kreditku(debetku) odblokovanou pro platby po internetu. Během placení SEVISu Vám to ušetří pár dní.

Je potřeba :

  • Zaplatit SEVIS poplatek ON-LINE
  • Po obdržení dopisu od školy sjednat schůzku online na Americký ambasádě
  • Před schůzkou jsou potřeba 2 věci (všichni to praktikujou před schůzkou na poslední chvíli někde na malostranský okolo ambasády…)
    1. zaplatit poplatek za vízum - 14/15 uz bylo online, na ambasade uz jsem nic neplatil - příkazem na účet, nebo složenkou, je potřeba doklad, online e-bankovnictví se nepovažuje jako korektní, protože nedostanete papír s razítkem.
    2. nechat se vyfotit - 14/15 jsem se doma fotil digitalem a fotka se nahravala uz pri zadosti
  • S pasem, všema dopisama a potvrzeníma dojdete na ambasádu, projdete bezpečnostní rutinou a pokecáte s nějakým konzulem a po pár dnech máte pas s vízem doma (na ambasádě zaplatíte další poplatek za kurýra/poštovné, cca 150Kč, aby vám pas doručili)

dále letenky…

Formality na ČVUT

podepsané smlouvy o financování

schválené archy s uznáním předmětů

Očkování

Očkování doma je dobrá věc, ale na Unionu se dá doočkovat, ale je to obvykle dražší. Předešla léta Bill platil očkování čechům, ale on už zde není. edit: Lara Atkins už nic takovýho bohužel nedělá.

Všechno potřebný očkování je napsaný na formuláři, co vám přijde z Unionu, nebo je dostupnej i online.

Mimo jiné potřebujete Mantoux test na tuberkulózu. Nám tento test vychází pozitivní, protože máme protilátky díky očkovaní. V USA se ale tuberkulóza neočkuje, takže pozitivní výsledek signalizuje nemoc. Máte v zásadě dvě možnosti. Buď vám doktorka napíše, že na testu naměřila 0 mm a tečka. Nebo napíše skutečný počet milimetrů a pak si musíte nechat udělat rentgen plic. Když vám ho dají i na CDčko, vemte s sebou, ale pravděpodobně to už nikoho nebude zajímat.

Další očkování si musíte platit sami. Pokud víte, že budete chtít cestovat po Střední Americe (jako to dělá většina Čechů), tak se asi vyplatí se naočkovat už v ČR - vyjde to mnohem levněji, v USA zaplatíte stovky dolarů. Do Mexika potřebujete určitě Hepatitis A, raději i břišní tyfus. Do dalších zemí Střední Ameriky (Guatemala atp.) si naočkujte navíc i další očkování - žlutá zimnice, Hepatitis B.

Veškeré zdravotní dokumenty (a nejen ty) si okopírujte, občas se jim tu na Unionu něco ztratí, tak abyste si je nemuseli složitě znovu získávat z domova.

Letenka, pojištění

Letenku je určitě dobré koupit dostatečně dopředu (v dubnu?). Pokud vám záleží na ceně, srovnávejte více prodejců - Student Agency, Letuška, GTS Int. nebo přímo u aerolinek Delta Airlines, ČSA. Možná budete rozmýšlet, zda letět do New Yorku nebo až do Albany. Ti, co letěli do Albany, čekali 8 hodin na letišti, takže doporučují mít let jen do JFK. Dále nezapomeňte, že zpáteční letenky bývají jen o něco dražší než jednosměrné, takže kupujte zpáteční, pokud se plánujete vrátit na Vánoce nebo o spring breaku. Zjistěte si také, kolik vás bude stát přebookování data letu.


Poznámka Petra Diviše: nejlepší je, když si koupíte letenku přímo u dopravce v úterý v poledne ET času, protože:

  • úterý poledne máme potvrzený několika zkušenostma
  • zpáteční letenka vyjde levnějš než jednosměrná (lepší si koupit 2x zpáteční než 2x jednosměrnou, pokud uvažujete, že zůstanete dýl jak rok) edit: Při kupování zpáteční letenky z níž využijete jenom jeden let pozor. MUSÍTE nastoupit na první let. Jestli poletíte nazpátek už nikoho nezajímá. Nám takhle letenka propadla, protože jsme chtěli letět jenom druhým letem.
  • můžete si u aerolinek zdarma přebukovat datum odletů
  • u Delta airlines vyjde prebookovani na 3000

Pozn: Pro ty, kteří se neplánují podívat na Vánoce domů se hodí na zpáteční letenky Air France a Lufthansa. Tyto společnosti otevírají možnost bookování letenek na nejdelší časové období do předu a není problém koupit letenku na konci července s odletem v srpnu a návratem v červnu následujícího roku. Ceny byly stejné prakticky celé léto. Při plánování přebooku, pozor na bookovací třídy, nejlevnější přebookovat nejdou vůbec. Nejlevnější je samozřejmě letět do NYC, z NYC alternativně pak použít vlak amtrak, nebo megabus. Pozor imigračka je vždycky alespoň na 2 hodiny v NYC

Občas bývají i velmi slušné ceny letů do Bostnu, doporučuji ale zjistit možnou dopravu do Schenectady dle času příletu v daný den letu než letenku koupíte (poslední Greyhound bus z Bostnu odjíždí kolem 5 PM). Jinak Amtrak je drahý, při koupi jízdenek Megabus a Greyhound s předstihem mohou být ceny jízdenek i $1.

2015/2016 Doporučuji koupit jednosměrnou letenku přes www.kiwi.com buď do Bostonu anebo do NYC. Zpáteční letenky s dlouhým časovým spanem vyjdou draho a navíc během roku na Unionu se toho může dost změnit. Většina z nás tenhle rok třeba posouvala letenky kvůli internshipům či cestování. Doporučuji stejný portál na letenky po severní americe.


Od roku 2011/2012 si Češi musej platit pojištění sami. Edit: Tento rok (2011/2012) jsme ještě neplatili. Nechtěli po nás nic. Nevím jak to bude příští rok. Ale mělo to být cca $600. Edit: Rok 2013/14 jsme platili už asi 800 USD za pojištění. Škola to za vás zaplatí v srpnu a vy jí to pak dlužíte, takže se to dá doplatit během školního roku. Aktuální částka se dá dohledat na webu školy zde: http://www.union.edu/offices/finance/student-accounts/student-charges/

2015/2016 - Pojištění se výrazně zvýšilo a je povinné. Platili jsme celkově $1405. I tak je to hodně dobrý deal, když vezmete v potaz, že za celý rok na Unionu máte prakticky nulové náklady na život.

2016/2017 - Opět pojištění za $1405 na rok, já se placení úspěšně vyhýbal a zaplatil jsem to až před návratem zpátky, prý by mi jinak neposlali transkript. ČVUT nám letos asi půlku přispěl. Možná jim jen zbyly peníze, nevím, jestli se to stane pravidlem.

Co s sebou - finance, dárky, praktický věci k nesehnání, pivo ...

Peníze

Jídlo, ubytování, školné neplatíte, takže potřebujete peníze víceméně jen na učebnice a osobní výdaje - např. výlety s kluby (NY, Boston) se mohou pohybovat kolem $20.

Ostatní věci
  • dobré kafe, oblíbené speciální čaje (mají opravdu nekvalitní sáčkové čaje a to nejen na campusu, ale i např. ve Walmartu) - dle gusta
  • čokolády, pivo, Absint?
  • suvenýry a dárky - Becherovka, Fernet, Slivovice, lázeňské oplatky, perníky, pivo, pohledy, české sklo
  • osobní léky (přibalte si dostatek levného Paralenu) a i antibiotika
  • elektroniku, která se připojuje na 120V/60Hz
  • konvertor(y) pro zapojení české vidlice do US zásuvky
  • pořádnou zimní bundu !!! - bundu bych netahal, koupíte si značkovou za pár šupů v Burlington Coat Factory
  • pro slečny - v USA se nedají sehnat antiperspiranty ve spreji/ jenom pro pány / nějaký zákon kvůli ozonu.
  • „něco českého“ (během roku pobíhají různé akce, kde studenti představují svoje země)

Oblečení bych si vzal co nejmíň, v Americe se dá nakoupit lépe a levněji.

 
usa/uc/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/11/01 18:53 autor: smrzjoseStarší verze