Po příjezdu

Než začne škola, tak se dozvíte všechno možný i nemožný na orientation week od Shelly a Michelle.

Host family

Jedná se o rodiny z First Presbyterian Church a víceméně jim jde o to, abyste poznali život v americký rodině s věkovým průměrem 60+. Někoho s vírou moc neotravujou, ale někteří ano, a tak vás třeba budou furt zvát do kostela. Zapojení je dobrovolné a zapsat se můžete na společné velké večeři v září, na kterou budete pozváni. Celková spokojenost záleží jednak na rodině a také na vašem přístupu. Někdo z toho vytěžil jen večeře a házení na vlak do Albany, jiný byl v kontaktu s rodinou častěji a udělal si společné výlety, promítání fotek, vyřezávání do dýně, využil pomoci s nakupováním atp.

Ubytování

Dostanete pokoj v luxusním College Park Hall (Ramada), kterej je dál od campusu, nebo jinde - Fox, díra, co smrdí po Keystonu (představte si ty nejlevnější český piva, nechaný 14 dní na sluníčku smíchaný dohromady a za tu dobu vykvašený a zvětralý). Amíci tam paří snad každej večer a lezou vám do pokoje a pučujou si věci amíckýho spolubydly se slovy „Chris wouldn't mind“ (klíče od auta) :-D

Pokud chcete single a vlastní kuchyň, nastěhujte se do jednoho z theme houses na Seward St., nalezení přítelkyně, co už v tomto domě bydlí, tento proces značně urychlí.

2008: Postupně se 3 češi odstěhovali do Language House B a jeden do Asian House. Jeden válčí ve Foxu:) úspěšně se mu tam povedlo udělat narozeninovou párty pro 20 lidí na 3×3 metrech, za což byl kázeňsky potrestanej bodama. Ale u nás má respekt - nejlepší párty.

Sorum a Mesa jsou nejpravděpodobnější, dole velká společenská místnost, většinou dvoják s amíkem nebo dalším cizincem. Úplně v pohodě, jenom v létě je tam vedro jak blázen a v zimě není nejtepleji.

Union je jediná college v USA, kde funguje systém bydlení v tzv. Minerva Houses. Tohle je právě Messa, Sorum, Beuth, Wold, Green, Golub a Breazzano. Tyto domečky jsou pro studenty výhradou, ale téměř všichni výměnní studenti bydlí tady. V přízemí je vždy společenská místnost, studovna, kuchyň a další… Prostory pro společenský život, kde se pořádají různé akce a párty. V horních patrech jsou vždy pokoje. Já jsem bydlela v Messe, což je polohou asi nejlepší z Minerva Houses, na patře jsou dvou i jednolůžkové pokoje a dvě koupelny pro 9 lidí. Také je tu vždy min. jedna prádelna.

Pokud chcete bydlet v Minerva Houses a v singlu, tak si co nejdřív zajděte za Benem Fostrem a proste ho na kolenou, dělejte ze sebe chudáčky, že váš spolubydlící je úplně jiný, nerozumíte si, je mladší, atd. a po několikátém škemrání vám ten single dá!:)

Jinak pokoje jsou vybavené vždycky stolem, postelí, komodou a skříní. Moc pěkné!:)

Doplním, já jsem bydlela ve Woldu, což je vzdáleností od hlavního centra Reamer asi 1 minutu zadní cestou. Je to nejklidnější místo z Minerva Houses. Například od Messa a Green jsou tu pokoje (pokud Vám jde o detail) maličko příjemnější v tom, že mají dřevěné parkety (Messa má dlaždice), v zimě jsou pak pokoje více „cosy“.

Obecně pak platí - kdo se první nastěhuje, první uspořádá nábytek v pokoji a tak to uspořádání zůstává. Vzhledem k tomu, že většina místností má pouze 1 okno, bývá výhodou, že přijíždíte na orientation week. Nebojte si tedy pokoj uspořádat dle svého gusta a roommate to přijme.

Edit: V roce 2013/14 bydleli už všichni Češi a většina dalších mezinárodních studentů v Minerva houses nebo v Theme houses, takže pokoje s věčně pařícíma prvákama není třeba se bát. (viz popisek výše)

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontaky

Pokud přijedete na Orientation Week (DOPORUČUJU), tak se nemusíte o nic starat. Union se totiž začne starat o vás. Během toho týdne dostanete mraky materiálů o tom, co je kde na kampusu, jak funguje škola, jak si zřídit účet, mobil, jak s práci v kampusu,atd. Prostě všechno důležité. A taky dostanete bonbonky!:))))

Orientation Week je povinný. S žádostí o práci neotálejte, pozeptejte se ihned po příjezdu, míst na práci zase není tolik a rychle se plní. Pro práci v knihovně se ptejte po paní Mary Eiffe. Práce spočívá v 10 hodinách týdně - shání studenty na víkendové směny, tedy celý semestr budete mít vždy buď směnu v pátek, sobotu nebo neděli 6-7 hodin a zbylé hodiny odpracujete během týdne. Pokud si chcete vydělat víc, během týdne stále někdo práci ruší a hledá náhradu (to chodí na email a kdo dřív odepíše, hodina je jeho). Max můžete pak odpracovat 20 hodin týdně. Zpravidla je 8 hodin u výdeje knih, kde si pouze děláte úkoly a 2 hodiny práce, kdy zařazujete knihy zpět na své místo.

2015/2016 Určitě práci v knihovně doporučuju. Není to ani tak práce, spíše si to tam musíte odsedět. Ideálně využít čas na úkoly do školy, či druhou práci. Za trimestr si můžete vydělat někde mezi 1000-1500 USD, což se pak náramně hodí na cestování. Češi v knihovně pracují tradičně, jak již bylo řečeno co nejdřív zajdětě za Mary a práci dostanete.

Stravování

Meal plan si na začátku školy aktivujete v Dinning Services v Reamru. (12,15,20 jídel týdně plus nějaký peníze na term na útratu v Convenient Store, Dutch, Rathskellar). My jsme si nejčastějš zvolili 15 jídel + 200 dolarů declining balance za term. To odpovídá obedům a večeřím 7x týdně a jedný snídani. Na snídaně vás stejně nebude bavit chodit, protože jsou ve Westu a tam se prakticky nedá snídat, obědvat ani večeřet, bohužel je o víkendu otevřenej jenom ten. 2009/10 - osobně jsem nikdy nevyužil 15 jídel týdne, proto další dva termy jsem si zapisoval pouze 12 jídel + $235 na declining balance. Pokud si najdete zde praci u Sylvie v dining hallu (dělat číšníka), vždy dostanete tam najíst, kde je jídlo mnohem lepší než v Upper Classu, navíc Vám vždy něco přibalí i domu, ale to se tu nesmí.

Zápis předmětů

Na první term se zapisuje přes email Laře Atkins. Vyžadujte od ní potvrzení o tom že vás zapsala. Na nás zapomněla, předměty jsme žádný neměli a museli jsme první den školy obíhat profesory a prosit je aby nás vzali. Ze seznamu předmětu někdy bývá těžké najít o předmětech detatily. Zkuste hledat i přes stránky kateder nebo profesorů.

Na další termy se zapisujete řádně jako každý jiný. Pouze si dejte pozor na včasný termín zažádání o kurz, který je „s petition“.

Výhodou exchange studentů je, že mají zápis do kurzů otevřený dříve než ostatní studenti a tak si mohou zapsat i kurzy dosti žádané bez obav, že se nedostanou. Některé kurzy jsou ovšem povinné pro seniors a ti mají přednost, proto je důležité na to dávat pozor a včas se domluvit s profesorem, který ten kurz má učit.

 
usa/uc/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2016/09/20 21:26 autor: halajak2Starší verze