Možná Vás trochu zmate jejich alternativa našeho KOSu (mypackportal nebo packabroad), ale jakmile přijdete na to, jak to funguje, tak už je to pak jednoduché. Navíc neváhejte se emailem zeptat vašeho kontaktu.

Přihláška na univerzitu

Můj odjezd do zahraničí byl zařizován velmi na poslední chvíli (dohoda byla velmi čerstvá) a tak jsem asi neprošla úplně standardním procesem. Nicméně všechno probíhá přes jejich internetové portály, kde jsem, pokud se dobře pamatuji, odpovídala na nějaké formální otázky, vyplňovala údaje, formuláře (transcript of records, banka, očkování a další věci o zdraví na healtweb portál, …) a psala motivační dopis (+ se tam možná nahrávalo nějaké portoflio, už si nevzpomínám). Pohovor žádný nebyl. Univerzita studentům zajišťuje i ubytování na koleji (bohužel velmi drahé - 3000 USD na semestr, ale zase na kampusu) skrz tyto portály o něj žádáte.

Žádost o vízum

Jako Exchange Student žádáté o J-1 vízum. Je dobré žádat už s předstihem, nikdy nevíte, co se jim zrovna zamane. Bohužel při žádosti musíte mít už koupenou letenku, což je trochu risk, kvůli tomu, že žádost mohou bez udání důvodu zamítnout (peníze nevrací), ale jako studenta nemají prakticky moc důvod, proč by Vás nepustili. Dokládá se formulář DS-2019, který vám zašle univerzita, I-901 SEVIS fee potvrzení, že jste jim zaplatili dalších 180 USD (ano, 2x 180 USD to stálo), invitation letter od university, a teď nevím, zda potvrzení od banky o tom, že máte na účtu dost peněz (to bylo možná už při přihlášce, uploadováno škole, aby vůbec vystavila DS-2019 formulář). Seberou Vám pas a pošlou do pár dní poštou - pokud se Vám z toho podaří u pohovoru nějak vymluvit, tak doporučuji, protože pošta umí docela pěkně ztrácet a na koleji Vám také nikdo negarantuje, že k Vám dorazí.

Formality na ČVUT

Papírování nás čeká všechny, je to nepříjemné ale stojí to určitě za to. Jakmile vyřešíte vše s ČVUT, na NC State už nic horšího nečeká. Pro nás je trochu komplikace při výjezdu na Spring semester, který koliduje s naším zimním. Tady končíme v půlce února, ale Spring semester začíná už první týden v lednu, takže se asi vyplatí jet spíš ja zimní (popřípadě celý rok), kdy se vyhnete tomu, že musíte uzavřít předměty dříve či zažádat o nějaké výjimky.

Očkování

Nemusela jsem si očkovat nic navíc, byla jsme očkovaná podle požadavků, které měla univerzita (váš lékař musí vyplnit a vy dodáte Immunization records už při přihlášce)

Letenka, pojištění

Pojištění si můžete buď nechat to od univerzity přes StudentBlue (cca 850 USD) nebo si zařídit svoje. V takovém případě ale musíte jejich pojištění odříct (máte ho automaticky) - to obsahuje poměrně složitou proceduru přes formuláře na internetu a Vaše pojištění musí splňovat určité pořadavky (výše částek atp.). Doporučuji si před zřizením vlastního pojištění waiver request projít, abyste pak nezjistili, že vaše pojištění tyto požadavky nesplňuje a nemuseli ho rušit a uzavírat jiné (pak také proto, že potřebujete potvrzení v angličtině od vaší pojišťovny, že tyto požadavky opravdu splňujete, doporučuji si to všechno projít a požádat o to pojišťovnu s předstihem, aby Vás to pak nepřekvapilo den před deadlinem, že nic z toho nemáte).

Co s sebou - finance ...

Univerzita předpokládá Váš rozpočet na semestr 9400USD (dokládáte jejich přitomnost na účtu), což je dostačující částka. USA je bohužel drahá země, ale my (architekti) třeba ušetříme na učebnicích, které jsou tam veeelmi drahé (protože těch pro nás aštěstí moc není a když už, tak se dají půjčit v knihovně nebo „pronajmout“ za podstatně menší částku v univerzitním bookstoru.

 
usa/ncsu/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2016/07/18 17:26 autor: faltyterStarší verze