Po příjezdu

Pick up nebo samostatná cesta z letiště

My (Martina a Petr) jsme dojeli do Milwaukee busem z O'Hare na stanici Amtrak a odtud jsme si vzali taxík na MSOE (asi 10 dolaru). Na kolejích nás už očekávali a nebyl problém se ihned ubytovat. Pro cestu z letiště v Milwaukee na kampus můžete také využít GO Airport shuttle, ceny jsou přijatelné. http://www.mkelimo.com/

Nicméně jezdit taxíkem vůbec není nutné. Na letišti (autobusové zastávce, vlakovém nádraží… prostě tam, kam v Milwaukee dorazíte) si vás totiž klidně vyzvedne někdo ze školy. Budou na vás čekat, pokud jim včas napíšete místo, datum a čas vašeho příjezdu. To bylo moc příjemné (a taky to nic nestálo), protože po letu budete dost unavení.

Ať vás ani nenapadne, že se po příjezdu dostanete ke škole pomocí MHD. Ta je na o dost horší úrovni než u nás a určitě byste vůbec nevěděli, co jak dělat :). Časem si ji možná zvyknete využívat, ale hned po příletu ji rozhodně nelze doporučit :).

Pokud přiletíte až do Milwaukee vůbec bych se MHD autobusu nebál. Z letiště až prakticky ke škole jezdí přímá linka autobusu Green line za nějaké 3 dolary/cesta (platba pouze v hotovosti a nevrací). Souhlasím (Petr).

Další možností je Uber/Lift pokud nechcete jet MHD nebo vás někdo ze školy nevyzvedne. Není to tak drahé jako taxík.

Ubytování

Na kolej vám zřejmě pomůžou ubytovat se ti, kteří vás vyzvednout na letiště, respektive vás předají do těch správných rukou. Bude potřeba, abyste podepsali několik formulářů, ale papírování není moc. Lidi ze školy se vám asi pokusí trochu ukázat, co kde je, a možná vám dají i nějaké sušenky, „abyste neměli hlad“ :). Pak už dostanete klíč od pokoje a nechají vás se vyspat :).

Podle toho, kdy přijedete, bude nebo nebude k dispozici i menza. Protože členové sportovních týmů se na koleje stěhují dřív než ostatní studenti, je možné, že už pro ně bude menza otevřená, a tak budete moci jít na snídani nebo na večeři. Dokud nebudete mít kartičku od školy, nechte obsluhu napsat vaše jméno na papír, body za jídla vám odečtou později. Se vším vám poradí ti, kteří vás budou ubytovávat.

Nezapomeňte se také co nejdřív (třeba hned druhý den) poptat po „czech stuff“, tedy věcech, které jsme tam pro vás nechali my, bývalí výměnní studenti :)

Mohli by o nich něco vědět v „Housing Office“, což je to okénko (v RWJ) naproti vrátnému, nebo se zeptejte svého RA (student, který je na kolejích zaměstnán jako „vedoucí patra“). Jsou uložené v nepoužívaném pokoji č. 1207 na koleji MLH. (Poslední patro budovy úplně vzadu) V českých věcech jsou ramínka, nějaké nádobí, peřiny (od MSOE dostanete jen tenkou deku, což by vám v zimě určitě nestačilo), krabice na prádlo a podobně, lednice, rychlovarná konvice, stan pro 3 osoby… Až pak dokupte, co vám bude chybět.

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontaky

Během Orientation Week (resp. jeho prvního dne, ostatní dny je už jen zábava) se dozvíte vše potřebné. Setkáte se s ostatními mezinárodními studenty (nejvíce je Němců) a přijdou vám něco povědět různí zaměstnanci školy. Je dobré si dělat poznámky, informací bude totiž tolik, že si to určitě nebudete pamatovat. Také dostanete letáčky s informacemi o škole a o Milwaukee.

Pak vám vyrobí kartičku, kterou budete potřebovat k přístupu do školních budov, na kolej a do menzy. Ten samý nebo další den dostanete notebook (ten budete muset na konci roku ovšem vrátit). Žádné poplatky se nikde ve škole neplatí. Vše jde hladce a jednoduše, není se čeho bát.

Určitě se také přihlašte do Mentor programu (asi vám ho nabídnou právě během té informační session). Ten je určen hlavně pro prváky (ale i pro ostatní nové studenty) a spočívá v tom, že jeden člověk z řad zaměstnanců nebo učitelů plus několik studentů z vyšších ročníků se jedenkrát týdně sejdou na oběd/večeři (což samozřejmě platí škola) a popovídají si o tom, co je nového. Plus jednou za trimestr se pořádá nějaká větší akce (cokoli od kina po snowtubing :) ).

Pokud budete chtít pracovat (na studentské vízum můžete pracovat pouze v rámci kampusu), budete si potřebovat zařídit Social Security Number. S tím vám poradí Nick Seidler (nebo ten, kdo ho třeba v budoucnu nahradí… zkrátka někdo, kdo má na starosti Student Life).

Zápis předmětů

Poprvé se budete registrovat (na rozdíl od ostatních studentů) až na začátku podzimního trimestru (Fall Quarter). Rezervují vám čas, kdy se potkáváte se svým studijním poradcem, a ten si s vámi projde předměty, které máte v plánu. Počítejte s tím, že ne všechny předměty budou otevřené. Některé se vám budou třeba také krýt nebo budou mít už naplněnou kapacitu. To poslední je jediné, s čím se dá něco dělat (většinou není problém zavolat vedoucímu katedry a požádat, aby vás do té které paralelky přece jen ještě zapsal). Pro ty ostatní případy mějte připraveny nějaké „rezervní“ předměty, které by se vám líbily, budete to mít pak jednodušší. Poradce vám samozřejmě také může doporučit předměty, které by vás mohly zajímat. Všichni jsou velmi ochotní, nebojte se ptát. 2013/2014 Na zápisu předmětů jsme se domluvili předem mailem. Po vyplnění všech MSOE přihlášek se mi sám ozval Liang Shen (shen@msoe.edu), který nás delegoval na příslušné lidi a vše jsme zařídili. Vyplatí se řešit předměty předem, člověk se vyhne výše zmíněným problémům s kapacitou. Nicméně zápis na místě, zvláště pro zahraniční studenty, asi taky nebude nepřekonatelný problém.

Do dalších trimestrů se už budete zapisovat sami online. Jejich informační systém ovšem není nic moc (věřte tomu nebo ne, KOS vám najednou začne připadat jako docela šikovný systém :) ).

 
usa/msoe/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2018/04/23 00:29 autor: elexapetStarší verze