Volný čas a praktické

Kansas je ideálně umístěn přímo ve středu Spojených států, takže máte všude stejně (a velmi) daleko :)

Kam v Manhattanu

Alespoň jednou si zajděte na pořádný burgr do So Long Saloon v Aggieville. (bleu cheese burger)

Skvělé sendviče mají v Rock A Belly's Deli.

A nejlepší barbecue v Famous Dave´s, je nutné jet tam autem tak 7min, ale stojí to za to.

Pokud máte auto, zeptejte se někoho ať vám ukáže jak se dostat do Little Grill. Je to hospoda kousek za městem, dělají tam jamasko-americké jídlo a osazenstvo, to je pravý americký středozápad.

V Aggievillu také doporučuji kouzelnou kavárnu Radina's a Bluemont Bistro (vyzkoušejte vyhlášený slaný koláč Quiche).

Stredy a ctvrtky jsou special nights, takze je vsude v Aggievillu levno. Poznate az okusite. Cena za michany drink je od 50 centu po dolar. Pivo od 2 dolaru. Obzvlaste v Kite's. Nadherne misto na posezeni ja Auntie Mae's (ve ctvrtek boot night).

Velice prijemnym mistem je Library v Aggievillu. Jedna se o obchod s alkoholem.

DOporučuji podnik KatHouse v Aggieville. V roce 2011-2012 to byl středobod vesmíru všech mezinárodních studentů, navíc tam chodí spousta američanů, kteří mají zkušenosti s study abroad a znají některé studenty z předchozích let. Stejne tzak tomu bylo v roce 2012-2013 :-D

Koupani a posezeni u Tuttle Creek Lake je idealni pro jakykoliv letni den.

S autem jde vsechno lepe. Bez auta se vicemene neobejdete, takze doporucuju sehnat, nejlepe pomoci stavajicich studentu jeste pred prijezdem abyste se s tim pak nemuseli zdrzovat a marnit tak cas, ktery byste mohli stravit cestovanim.

A kdo ma rad sushi prijde si taky na sve. V Aggievillu prave otevreli novou sushi restauraci.

Hodne vhod prijde vstup na vsechna sportoviste KSU zdarma, krome basketbalovych a fotbalovych zapasu. Basketbal asi $20, fotbal $30.

I když je Manhattan, KS obecně považován za placku. Dají se i zde najít pěkné vydlídky na večerní posezení. Doporučuji Manhattan Hill, Kansas Hill, Konza Prarie overlook, „End of the World“ a další.

Za sebe můžu doporučit podnik Dirty Dawg Saloon. Jedná se o country club, ve kterém se celý večer tančí na country. Máte možnost se naučit tancovat country včetně takzvaných line dances. Nikdy jsem neměl extra rád tancování, ale tohle mě prostě bavilo! Podle mě by tento podnik měl každý alespoň jednou navštívit.

V roce 2014/2015 stále existovalo Thirsty Thursday, což znamenalo, že každý čtvrtek byly drinky velmi levné. Pozor na páteční ranní hodiny, vím o lidech, co neměli moc velkou docházku ;)

Kam v Kansasu

Kansas je sice tak trochu zapadákov, ale dají se tam najít místa kam zajet. prerie Konza - hned za městem, pěkné místo na odpolední procházku v přírodě

přehrada Tuttle Creek - na opačnou stranu od města než Konza, dá se tam koupat, campovat a grilovat

Topeka - hlavní město 60 mil východně od Manhattanu.

Kansas City - nejbližší velkoměsto široko daleko. je to asi 120 mil od Manhattanu. Dobré na nakupování. Mají tam muzeum výtvarného umění zadarmo. Také muzeum 1. světové války.

Nákupní centrum Legends - outletové centrum cestou do Kansas city, asi 100 mil od Manhattanu. Když jedete po I-70, vemte exit 411B.

Wilson - přezdívaný Czech capital of Kansas.

Jeďte do Lawrence! Tomuto městu se také jinak říká oáza středozápadu. Jakmile se vám bude stýstkat po normální civilizaci, normálním jídle, kultuře a lidech, jeďte si tam spravit chuť. Je to univerzitní město podobné velikosti jako Manhattan, nicméně tím podobnost končí.

Kam v USA

Kansas je doslova uprostřed států, takže stačí koupit auto a sehnat posádku a vyrazit (anebo sehnat lidi s autem:). Výhoda mít vlastní auto je zřejmá, můžete jet kam chcete kdy chcete. Výhoda aut z půjčovny je, že to jsou nejnovejší auta (max rok staré, najeto minimum mil) v perfektním stavu. Dobrý fígl je zamluvit to nejmenší auto přes internet na poslední chvíli u nějaké malé půjčovny, oni už ho většinou nebudou mít, takže vám za stejné peníze dají něco jiného, obvykle většího. Měli jsme tak perfektní auta ve kterých se dalo i spát. A bez auta je v Americe opravdu těžký život…

jet se dá na všechny světové strany a všude to stojí za to anebo všude dobře, v Kansasu placka… na sever Chicago, na jih Texas (Dallas, Houston, Mexický záliv), na východ St. Louis, Atlanta, Florida, Washington, New York…

na západ pak Colorado, Utah, Las Vegas, Kalifornie…

Lyžování - před začátkem letního semestru jezdí banda lidí z K-State lyžovat do Colorada. Doporučuju se přidat, je to levnější a spousta legrace. Hledejte na Facebooku K-State Ski and Snowboard Club (http://www.facebook.com/groups/35247940151/) anebo typka jmenem Tyler Richard, možná to bude mít na starosti i další rok.

K-State SNB Club je skvělá parta lidí a výlet do hor víc než doporučuji. Lyžování/SNB je v USA celkem drahá záležitost a takto se podíváte za skvělé peníze (cca 500USD- s K-State: v ceně ubytování, permice a půjčení vybavení, bez Kstate vám budem 500USD stačit jenom na permici). SNB Club využívá služeb http://www.lifestylez.com/

Colorado je opravdu Mekkou zimních sportů. Byl jsem tam dvakrá na snowboardu a byl to jeden z mých nejlepších zážitků z celého pobytu v USA. Americká zimní střediska jsou obecně víc zaměřená na freeride. A čertvého sněhu tam jsou opravdu spousty.

Určitě si s sebou nevozte vlastní zimní vybavení jako lyže /snowboard a boty. Nejlepší je si v Coloradu např. přes Craigslis.com koupit starší věci a po sezóně je prodat.

CESTUJTE, CESTUJTE, CESTUJTE!!! :-) My toho procestovali mraky, ani se to nedá všechno sepsat. Kdyžtak navštivte sekci Blogy, tak se dozvíte víc…

Doporučuji hlavně národní parky, asi to nejhezčí, co se v Americe dá vidět. Hlavně nevynechejte Grand Canyon a parky v Utahu. Dále určitě nesmíte vynechat Everglades na Floridě, Sequoiu a Yosemite v Californii.

Určitě jeďte do Chicaga (autem), ale připravte se na 10+ hodin v autě. Já tam byl dvakrát, ale jedno z nejhezčích a nejčistších měst v USA. Dejte si tam Chicago pizzu nebo zajdětě do české restaurace. V St. Louis nic není, jen oblouk a hokejová aréna. Nuda. Jeďte do New Yorku, Washingtonu D.C., na Floridu, do Utahu (Zion, Arches, Bryce), do Colorada do Rocky Mountain National Parku atd. Autem je to jednoznačně nejlevnější.

Kam mimo USA

Kanada, Mexiko… nějak se to nestihlo, je to na vás přátelé…

Pokud máte (hodně) peněz nazbyt, sledujte nabídky Zahraničního oddělení K-State, můžete si vybrat z mnoha nabídek na Summer Study Abroad. Většinou se jedná o měsíc za hranicemi USA s profesorem K-State, asi polovina nabídek je zaměřena na obor. Samozřejmě Evropa vás asi moc zajímat nebude, nicméně loni byl v nabídce například měsíční program pro architekty v Japonsku. Je to ale finančně opravdu náročné, pokud ale máte sponzora, můžete zvážit tuto alternativu a při cestování se zároveň vzdělávat.

Nám se podařilo za rok 2014/15 stihnout jak většinu USA, tak Mexiko a ještě část Kanady. Koupili jsme minivan v 6 lidech, kde se všichni střídali v řízení, což zjednodušilo dlouhé cesty. Od cesty autem do Mexika nás plno lidí odrazovalo, zvlášť některé z host families z toho byli vyděšení, ale zpětně to byl nejlepší z tripů, které jsme udělali. Pro podrobnosti koukněte na blog Tomáše Felcmana.

Z USA se rozhodně levněji než z Evropy dostanete i do Latinské Ameriky. Já byl třeba na týden v Dominikánské republice (Leden 2017) a v prosinci po škole jsem dojel Greyhoundem až do Toronta, což je mimochodem pěkné město, mají tam ZOO s pandama, Hockey Hall of Fame a pomocí lodí se dostanete i na Toronto island, odkud je nádherný výhled na Downtonw, zejména večer. Pokud pojedete do Toronta přes Buffalo, budete určitě míjet i Niagarské vodopády. Určitě hezčí z kanadské strany. Do Kanady nepotřebujete vízum, pokud jedete po zemi. Ale co potřebujete je podpis ve vašem imigračním formuláři od Study Abroad Office na K-State.

Sport, kultura

fotbalový (rozuměj rugby) stadion pro 50 tisíc lidí, basketbal, volejbal - v tom všem se tu závodí

a pak je tu Recreation center, kde je vše pro studenty ZADARMO. Kuurty na tenis, badminton, basket volejbal, fotbal (soccer), ping pong, posilovna, ktera je neuverielne obrovska a disponuje jednoruckama az do 150 liber a obrovske mnozstvi posilovacich stroju od znacky hammerstrength. Mimo jine v tomto centru naleznete boxovaci pytle, horolezeckou stenu, mistnost pro ruzne kurzy jako napriklad „six pack attack class apod. ktere jsou zcela zdarma. V neposledni rade najdete v prvnim patre budovy vnitri bezecky okruh a v satnach samozrejme nechybi sauny. Na kampusu je samozrejme k dispozici i bazen, ale nachazi se v jine budove zhruba 15 min chuze od Rec. centra…. prostě vše co vás napadne

Intramurals - doporučuju se zúčastnit, jedná se o organizované soutěže, s pravidly, s rozhodčím, po dobu několika týdnů… jsou tam jak týmové, tak individuální sporty

Hudba a divadlo - v McCain auditoriu mají dost často dobrý program, občas se něco děje ve Student Union, ale nějaké divadlo a podobné kulturní akce moc nečekejte

Aggieville - místní barová čtvrť, kde to večer žije

Jinak sezonní permice na football, kterou si koupíte můžete pak na jednotlivé zápasy dost výhodně prodávat. V roce 2014/2015 se myslím našlo i pár lidí, kteří na pár zápasů zašli, na zbytek lístek prodali a ve výsledku na tom ještě vydělali. Alespoň na jeden zápas zajděte, ta atmosféra stojí za to.

Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty

Co se týká financí, tak v USA lze snad úplně všude platit kartou. V hotovosti si stačí přivézt jen malé „kapesné“.

Na campusu je pobočka Commerce Bank, u které si můžete založit americký účet. Velkou výhodou je snadná dosažitelnost banky a poplatky jako studenti neplatíte žádné. Při zakládání účtu si můžete zažádat jak o platební kartu, tak o šeky a obojí máte samozřejmě zdarma. Založit si americký účet vřele doporučuji - budou vám na něj chodit výplaty (pokud budete při škole také pracovat), ale budete ho potřebovat i při nákupu věcí na internetu. Jediný problém s Commerce bank je, že vám neumožní mít internetové bankovnictví pokud nemáte Social Security Number (dostanete pouze pokud pracujete) a ještě že Commerce Bank není nikde jinde než v Kansasu a Texasu, ale komplikace s tímto spojené jsou malé, proto i přes to účet u Commerce bank doporučuji.

Souhlasím, že americký účet se může hodit, ale rozhodně to není nutné. Obešel jsem se bez něj celý rok, hotovostí jsem platil jen co bylo nutné. Skoro nikdy jsem neměl problém platit českou kartou, a tak mi to přišlo zbytečné, protože bych si tam stejně musel posílat peníze z českého účtu s vysokými poplatky. Až na konci semestru, když jsem řešil jak nejlépe dostat peníze za prodané auto (cash) na svůj český účet jsem objevil službu transferwise.com, která zprostředkovává mezinárodní převody za minimální poplatek. Převod vychází ještě výhodněji, než směnárny v Česku. S tímhle odpadají všechny důvody nemít US účet, takže taky doporučuji.

2016: Já měla taky účet u Commerce bank, dokonce se mi to podařio zařídit tak, že jsem ho mohla zrušit až po návratu do Česka.

[2016/2017] Americký účet budete potřebovat, pokud budete chtít na kampusu pracovat. Commerce bank je přímo v Unionu, já měl ale Meritrust (u Walmartu), Roam Free účet nemá žádné poplatky, nebo jsem si jich nevšiml. Vybíral jsem si jen peníze z bankomatu nebo platil kartou na netu nebo v obchodech.

Práce

Na studentské vízum F-1 můžete pracovat pouze na campusu v maximálním rozsahu 20 hodin týdně. Proto, abyste mohli začít pracovat, je třeba získat Social Security Number. Kvůli tomu musíte podstoupit následující postup. Nejprve si musíte najít práci, potom zajdete za Vaším budoucím zaměstnavatelem a ten Vám dá dopis pro International Student Center (!!dopis musí být na hlavičkovém papíře K-State!!), že jste zažádali o práci. Vy to donesete do ISC, kde Vám k tomu do druhého dne dají nějaký další dopis. Vy potom vezmete oba dopisy a pojedete za město do kanceláře, kde vyřizují Social Security Number. Až budete mít SSN, vrátíte se k zaměstnavateli a ten s Vámi sepíše všechny potřebné papíry a vystaví Vám kartičku zaměstnance. Hurá, můžete pracovat! Celá procedura trvá cca 3 týdny. Nasledujici nabidky josu jen ukazkou, skutecna nabidka je mnohem vetsi,..Pozice visi ve Student Unionu na nastence naprosti Commerce bank, v baracku Carrer and Employment Services nebo na jejich strankach. Internationl je tam plno a kazdej je ma rad, takze se toho nebojte. Minimalni plat byl ted $7,25/hod coz je slusne kapesne do baru:-) Ale da se sehnat i lepe placena pozice…

Práce pro Facilities - Grounds

Jedná se v podstatě o zahradničení. Plat je 7.5 dolaru na hodinu. Čeští studenti tam mají velmi dobré jméno, a proto jsou na groundsech v podstatě vítáni. Když půjdete žádat o práci, hledejte pány jménem Joe nebo Dave. Ti Vám nechají něco vyplnit a dají Vám dopis pro ISC.

Pracovat pro groundsy je v podstatě nejflexibilnější práce. Sice vyplníte předběžný papír, kdy budete pracovat, ale nakonec vše záleží na domluvě. Když se domluvíte se svým nadřízeným (za nás to byli Dan, Dave a Valerie), tak tam můžete být, jak se Vám hodí. Na podzim se především hrabe listí, v zimě odklízí sníh, na jaře pleje a sází se nové kytičky.

Práce na koleji recepci pohodová práce, můžete mít notebook a brouzdat po netu nebo dělat úkoly a ještě vám za to platí 7 dolarů na hodinu. Stačí jen, když se na lidi usmíváte a vydáváte jim klíče a poštu. Pozor - musíte na dané koleji bydlet a všas si všimnout inzerátu.

Catering Tady sice musíte pracovat za 7 dolarů na hodinu, ale zato dostanete najíst. Vždy po akci se můžete nadlábnout a občas si i něco odnést domů. Je tam hlavně nová šéfová Juli, která je fajn. Každý týden dostanete rozvrh, podle kterého se pak vždy musíte dostavit a pracovat. Občas bývá práce hromadu, jindy se zas vůbec nic nedělá. Pokud máte někdo zájem, můžete napsat Juli na email: Juli.Cuthbertson@compass-usa.com

Catering je rozhodně ten lepší v Unionu. Někdo by se mohl přihlásit na catering do menzy a pak tam 8 hodin denně postávat… V Unionu se pořádají akce pro „lepší“ společnost, plat byl v roce 2009 skoro 8 dolarů. Pokud není co na práci, tak se leští příbory a nádobí a skládají se ubrousky :) ale většinou je co dělat, zažijete spoustu věcí, podíváte na luxusní místa v kampusu (Presindent's House, Alumni, fotbal a basket bez lístků…) a práce většinou rychle utíká. Navíc můžete pracovat, v podstatě kdy se vám to hodí. Čestí studenti tam mají navíc výborné jméno :)

Další dobrá práce určitě bude v knihovnách (doporučuju se hlásit do té architektské anebo do té společně, nejlépe do sekce Circulation, tam se moc nenadřete). Pak můžete taky zkusit Recreation center, fastfoody ve Student Union, catering…možností je spousta, chce to hledat a najít, co by vám vyhovovalo. Existuje web http://www.k-state.edu/ces/students/ kde se dají prohledávat inzeráty. Práci doporučuju zařizovat co nejdřív.

Jednou za semestr se nějakému Čechovi poštěstí získat pozici učitele češtiny. Je to opravdu práce, která stojí za to. Příprava na hodinu, výroba úkolů a testů a jejich oprava sice zabere poměrně dost času, ale taková práce je opravdu zábavná a přínosná. Plat je taky velice dobrý. Rozhodně doporučuju se na tento post přihlásit. Až dorazíte na K-State tak projdete výběrovým řízením a pár dní na to se dozvíte, jestli vás vzali.

Výuka Češtiny Hlavně pro architekty. K-State si jednoho z vás najme na výuku Češtiny a přípravu amerických studentů na výjezd do Prahy. Je to velmi dobře placené a nenáročné. V Čechách si koupíte učebnici Češtiny a podle toho si uděláte osnovu.

Research Dostala jsem skvělou příležitost pracovat pro Dr Stewarda jako výzkumný pracovník. Byla to opravdu skvělá práce, kterou jsem mohla dělat jak z vlastního malýho kanclu ve škole, tak z domu. Dostala jsem se dokonce i do dílny, kde mě nechali pracovat úplně se všema přístrojema, takže jsem z toho byla neskutečně nadšená. Určitě se nestyďte a ptejte se, třeba se vám taky povede něco najít. Je to zkušenost k nezaplacení a taky spousta srandy a nových přátel.

Prace pro pana profesora Simon Ou Na KSU jsem mel tu cest pracovat pro naprosto uzasneho profesora Simon Ou a jeho CYBER DEFENSE CLUB. Po prvnim semestru co se mi nepodarilo najit zadnou praci jsem sebral odvahu a zasel za profesorem me fakulty. Ten me po radnem prozkoumani prijal do sveho vyvojoveho tymu, kde jsem dostal ke zpracovani maly projekt. Skvela prilezitost a uzasna financni pomoc.

Co, jak a kde koupit

Walmart - asi největší americká síť supermarketů se vším, levné ceny, jen ta kvalita pokulhává. Nedoporučuji pro věci jako ovoce a zelenina. Na to je lepší HyVee.

Dillons a Rays Apple - obchod hlavně na potraviny, mají lepší zeleninu, ovoce a maso, ale zato jsou většinou dražší. Dá se však pořídit Dillons kartička, takže máte některé výrobky levnější a pár kaček ušetříte. Dillons byl můj favorit a dá se dobře přirovnat k evropským supermarketům. Ovoce a zelenina tam nejen vypadá, ale i chutná dobře.

Aldi - klasický německý obchod.

Vše pro architekty ve Student Union. Připravte se že tam pár stovek necháte, materiály na modely budete kupovat častěji než chleba. Je vážně příšerně předražené, pokud máte auto (když ne je lepší se s nějakým Amíkem domluvit), lepší je nakupovat v Hobby Lobby nebo podobné, neco jako naše OBI, mají víceméně to samé a za mnohem nižší ceny. Další obchody jsou Menards nebo Home Depot. Případně přes internet, v Union doporučuji nakupovat opravdu minimálně. Většina učebnic se dá sehnat přes internet za poloviční i nižší ceny.

Učebnice ve Student Union či na www.amazon.com, www.ebay.com. Student Union (neboli Varney's Bookstore) učebnice na konci roku i vykupuje, nicméně dost pod cenou. Já tu svojí radši věnovala knihovně. Vyplatí se počkat jestli danou učebnici vůbec budete používat, i když vám učitel na začátku tvrdí že jo, vždycky to tak není a učebnice stojí opravdu hodně.

Spousta věcí se dá sehnat na internetových shopech, dopočuju Amazon a eBay, ty ostatní jsou bez záruky. Dost často se dá věc koupit s dopravou zdarma. Doplním jen že to je leckdy jediná možnost, protože Manhattan je na některé věci zásobován dosti omezeně nebo vůbec, například kvalitní knihy apod. Navíc pokud nemáte auto, nakupuje se dost blbě. Do košíku od kola se vám toho moc nevejde. U Amazonu máte se studentskou email adresou (koncovka .edu) půlroční Prime membership (free shipping) zdarma, ale je třeba včas zrušit, jinak vám ho začnou účtovat.

Pokud to není nutné doporučuju nekupovat si kontrakt od T-Mobile, nemají nikde signál a mají příšerné služby. At&T je OK, akorát má např v Coloradu horší signál než např. Verizon. Ale v USA je obecně hodně míst kde není signál vůbec.

Library, Aggieville

Nejlepší liquer store se jmenuje Fridge a je to pravděpodobně nejbližší liquer store od Jardines. Podle mého názoru byl také nejlevnějším.

Učebnice

Když jsem sečetla částku za učebnice, které jsem si měla pořídit na semestr a převedla to na české peníze, vyšlo mi skoro 12 000 Kč… Nevýhodou je, že učitelé chtějí, abyste si kupovali ta nejnovější vydání, zadávají z nich úkoly (tam je největší kámen úrazu oproti starým vydáním) a čtení. Proto se často nedá moc sehnat učebnice z druhé ruky… Něco se dá koupit použité v Union Bookstoru, ale sleva oproti nové knížce je prakticky nepatrná… Podívejte se také na internetu (Amazon nebo servery orientované přímo na prodávání použitých učebnic). Já jsem většinu knih nakonec sehnala v knihovně (většinou Interlibrary Loan, protože v té na KSU měli třeba starší vydání) a potřebné věci jako zadání domácích úkolů si oskenovala. Hlavně nesmíte říct, že knížka, kterou si půjčujete, je textbook! Pak vám to dost možná ani nepůjčí, protože chtějí, aby si studenti textbooky předepsané na předměty kupovali. Prostě, když se budou ptát, jen řekněte, že si to půjčujete „z vlastního zájmu“.

Doporucuji nakup „International edition“. Je to edice obsahove naprosto shodna (vetsinou se lisi obalka knihy) s americkou edici, jenom je urcena pro chudsi zeme a tomu odpovida i cena. Je treba trochu googlovat, ale daji se najit opravdu vyhodne dealy. Ja napriklad koupil pouzitou International edici za 7 dolaru, zatimco mi spoluzaci si kupovali novou, americkou verzi za 180 dolaru.

Pokud studujete na CIS, tak žádné učebnice potřebovat snad nebudete. Pokud si ale vyberete němčinu, tak se připravte, že se plácnete přes kapsu. Nová učebnice na němčinu stála cca $400, rental na Amazonu cca. $60, vstup do aplikace, kde se dělají úkoly a testíky dalších $140.

Praktické odkazy

http://ksu.craigslist.org/ - Starší věci všeho druhu za zlomek původní ceny. Dobré na nákup auta.

http://www.backcountry.com/ - Sportovní věci. Možnost vrácení bez udání důvodu.

http://www.kayak.com/ - Ubytování, letenky, půjčení auta

http://www.booking.com/ - To samé, mnoho hodnocení, naplánovali jsme tam celou Fall Break

http://www.couchsurfing.org/ - Skvělý způsob jak sehnat zdarma bydlení a společnost do nového města.

http://airbnb.com - něco jako couchsurfing, ale placené. Domluvíte se na ubytování u jednotlivých osob za většinou mírnější poplatek, než v hotelu

http://slickdeals.net/ - fórum, kam uživatelé postují všemožné výhodné akce. Na vše od ultrabooků přes oblečení po toaleťák. Po registraci si můžete nastavit sledování určitých klíčových slov. Sehnali jsme tam spoustu oblečení za zlomek ceny, zrcadlovku za polovinu ceny u nás, SSD a mnoho dalšího.

http://retailmenot.com/ - stránka s různými kupony a kódy na slevy. Ušetřili jsme na půjčení auta během Fall Break asi tak $400.

Zdravotní péče

Při úrazu jsem navštívil lékařské centrum, které je přímo součástí KSU. Lékaři byli velice milí, v rámci vyšetření mi dělali dva rentgenové snímky (cca 1500 Kč) a pak jsem platil očetření (cca 500 Kč), další kontroly už byly zdarma (nevím, zda je to tak vždy, ale nic už po mně nechtěli.)

 
usa/ksu/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2017/06/24 21:25 autor: kubisma1Starší verze