Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Je třeba vyplnit nějaké papíry jako prohlášení o finančním zajištění (je nutné mít potvrzené od banky) a předměty, které hodláme studovat. Rektorát ČVUT to odešle na K-State, které provede přijímací řízení a nazpět pošle dokumenty nutné pro získání víza (např. formulář I-20).

Finanční zajištění, které K-State vyžaduje je cca $750 na semestr. Stačí zajít do banky a požádat je o oficiální stav účtu sepsaný v angličtině. Zkušenost s Českou Spořitelnou - mají předepsaný formulář, který paní na přepážce vyplní tak za dvacet minut. Toto potvrzení je potřeba i při žádosti o vízum a v USA na letišti.

Měli byste zajít za proděkanem vašeho studijního oboru, který vám podepíše předběžný návrh předmětů, které chcete studovat a jaké české předměty se vám za to uznají. Počítejte s tím, že maximální počet kreditů, co se můžete odstudovat na K-State za semestr je 15, na ČVUTu je to běžně 30. Zvolte tak vhodný počet předmětů. Pozn.: I za 4 předměty se dá na FEL získat prospěchové stipendium.

Pro studenty oboru Architektura a stavitelství na FSv doporučuji do přihlášky na K-State vyplnit College of Architecture, Planning and Design. Pokud si zvolíte College of Engineering a jako major zvolíte Architecture Engineering, budete mít v Kansasu problém zapsat se do ateliérů, které vyučuje právě College of Architecture, Planning and Design.

Žádost o vízum

Je potřeba zaplatit poplatek SEVIS ($200) přes www.fmjfee.com (nejlépe kreditkou) a vytisknout si potvrzení o jeho zaplacení (případně pokud je čas, tak ještě potvrzení přijde domů poštou), vyplnit formuláře DS-156, DS-157 (pouze muži) a DS-158 (všechny jsou dostupné online), zaplatit poplatek za vízum (asi 2 500 Kč) a kurýra (asi 190 Kč) (buď poštovní poukázkou nebo na ČSOB, je nutné mít útržek z poukázky nebo potvrzení ČSOB o zaplacení!, které musíte ukázat na ambasádě) a zarezervovat pohovor na ambasádě. Pokud člověk důsledně dodrží instrukce na stránkách ambasády, nemůže se dostat do problémů. Přibližně týden po pohovoru pošlou pas s vízem domů, při případném neúspěchu byste to věděli hned po pohovoru.

Formality na ČVUT

Toto je pravděpodobně hodně závislé na fakultě, ale obecně je potřeba zajít na pedagogické oddělení a pokusit se domluvit, co vše je potřeba zařídit, což někdy není úplně jednoduché. S největší pravděpodobností si budete muset zařídit individuální studijní plán a nechat si předběžně potvrdit, že vám uznají předměty, které budete studovat na K-State.

Může se stát, že předměty, které si ve vyberete před odjezdem, nebude pak možné na K-State studovat (dojde kapacita předmětu, neotevře se apod.). S tím počítejte a předmětů si předběžně vybete více. Až budete v Americe, můžete si zapsat maximálně 15 kreditů za semestr. Většina předmětů (ty hlavní) jsou na za 3 kredity. Proto při tvorbě ekvivalencí mezi českými a K-State předměty počítejte s koeficientem mezi 2 až 3 na přepočet kreditů.

Na Fakulte strojni rozhodne doporucuju vybrat si predmety, ktere chcete na KSU studovat, dopredu a nechat si garanty predmetu, za ktere je po navratu budete chtit uznat, potvrdit, ze se anotace ci obsah vicemene shoduji. Usnadni vam to pak uznani predmetu po navratu. Je to pak uz jen formalita.

FSv, obor K : vše má na starost prof. Máca (jako proděkan pro pedagogickou činnost). Je velmi vstřícný a není problém se domluvit v zásadě na čemkoliv. Jemu je třeba předložit studijní plán na KSU, který potvrdí a po příjezdu bez mrknutí oka uzná vše, co předtím podepsal. Změny, které nastanou na KSU, je třeba konzultovat emailem, ale opět - všechno vždy bez problému schválil. Doporučuji udělat si záložní variantu (tzn. nechat si na papír potvrdit více předmětů, než kolik budeš studovat), pokud něco pak vypadne, nemusíš to složitě řešit. A ještě je dobré vědět, že na K-State funguje, když se budeš ohánět tím, že jsi exchange student a že předměty nutně potřebuješ. Většinou tě pak do kurzu vezmou, zvětší kapacitu, zařídí jinak. Dokonce jsem se setkal i s tím, že otevřeli předmět pro jednoho člověka (formou individuální výuky), jen se stačilo zeptat.

FSv, obor C: o všechno se stará paní prof. Vašková. Ačkoliv se tváří velmi přísně, lze se s ní domluvit na všem. Jak bylo zmíněno výše, na srovnávací arch si napište předmětů více, kdyby nějaký v US vypadl (Internationals se zapisují jako poslední, takže se může bez problému stát, že bude kurz už plný. V tom případě se zapište na Waiting list a okamžitě pište svému Advisorovi s tím jak to musíte hrozně moc studovat. Vše lze domluvit). Já měl například dvoje americký betony, s tím že si poté vyberu jedny který budu studovat, ale na srovnávacím archu muselo být oboje… Z USA poté lze vše projednávat mailem. Stačí s paní ze studijního oddělení… Po příjezdu, paní Vašková vše bez problému uznala.

FSv, obor V: Studijním proděkanem je Martin Dočkal, takže se všechno zařídí bez sebemenších problémů. I když pak potřebujete na K-State nějaký předmět vyměnit, protože vám nesedí do rozvrhu, jednoduše mu napíšete e-mail a on všechny změny bez zbytečných otázek schválí. Po příjezdu vám uzná všechny předměty a známky a pak už jen s papírem jdete na studijní, odkud to přepíšou do KOSu.

Na FSv u oboru Architektura a Stavitelství má vše na starost pan Košatka. Tomu doneste Váš předběžný studijní plán, který Vám podepíše a udělá si na Vás složku. Váš studijní plán se pravděpodobně změní ve chvíli, kdy si budete chtít předměty na K-State zapsat. Pana Košatku o změnách informujte e-mailem. Nesetkala jsem se s tím, že by mi něco zamítl. Jediné důležité je mít na paměti, že po návratu Vám musí uznat minimálně 40 českých kreditů. Já jsem individuální studijní plán neměla a bez problémů mi byly uznány předměty celkem za 46 kreditů.

Na FA většinou pro zahraniční stáže platí, že musíte odstudovat ateliéry plus několik dalších předmětů, které vám budou uznány jako balík volitelných předmětů. Kredity za ateliéry se převádějí (dostanete 11 kreditů za atelier), za ostatní předměty se nepřevádějí. Tzn. předmět v Kansasu ohodnocený 2ma kredity vám v Praze uznají za 2 kredity. Rozdíl si uvědomíte, když porovnáte průměrný počet kreditů za semestr v USA (cca 15) za průměrný počet kreditů u nás (30). Dá tedy hodně práce přivézt 40 kreditů, naštěstí lze poměrně snadno dojednat snížení počtu kreditů, např. na 38. Díky balíku volitelných předmětů je poměrně jedno, co v Kansasu studujete (v rámci oboru) a nemusíte mít stres z toho, že se vám plány po příjezdu změní. Hlavní je nepřivézt méně kreditů než máte domluveno.

Pro FEL obor Kybernetika a měření, případně pokud studujete na katedře řídící techniky, je zodpovědnou osobou pan docent Jan Bílek. S ním se dohodnete na uznání předmětů a podepíše předměty v dokumentu který si před odjezdem vyplníte. Ten si pak necháte potvrdit na děkanátu fakulty paní proděkankou Demlovou. Vybírejte si jenom povinně volitelné nebo volitelné předměty. Kdybyste si chtěli v zahraničí vystudovat povinný předmět, narazíte. Předměty nejsou nikdy stejné a u státnic by mohly nastat problémy. Na uznání volitelných předmětů se dohodnete rovnou s paní proděkankou. Z vlastní zkušenosti (2011-2012) mohu říci, že není problém s uznáním povinně volitelných či povinných předmětů. Důležité je, aby se náplně hodně shodovaly, po příjezdu budete muset v rámci procesu uznávání předmětů dokázat, jak velký je průnik obou předmětu a na základě toho vám to pak příslušný učitel uzná.

Pro FEL obor Ekonomika a řízení energetiky, předměty jsou v pohodě uznány pokud se rámcově studují. Po návratu je lepší mít odstudované povinné předměty, které byly před-uznané před odjezdem, uznání po návratu je pak v klidu.

Pro obor Geodézie a kartografie / Geionformatika zajděte za proděkanem profesorem Čepkem. K výběru předmětů je vždy velmi otevřený. S podepsanými ekvivalencemi a indexem zajděte na studijní (po domluvě se studijní referentkou jsem tam byla v červenci). Tam si nechají váš index a zapíší vás na další semestr(y), že absolvujete zahraniční stáž.

Na FIT se předměty schvalují u proděkana Balíka. Podle mé zkušenosti moc nedovoluje předměty mimo IT, dovolil mi jeden (chtěl jsem studovat více manažerské předměty). Zápis na K-State mi to stejně celé přeházel, napsal jsem o tom mail Balíkovi a vše v pořádku.

Hlavně si vyberte dopředu více předmětů, protože na KSU rádi mění. Jelikož si zapisujete jako poslední, tak už hodně předmětů bývá plných, či jsou ve špatný čas, nebo je vůbec nevypíšou. Takže je dobré mít něco v záloze a nehonit to na poslední chvíli.

[2016/2017] Předměty se na začátku řeší s panem Balíkem, ale obecně vzato byl velmi vstřícný. Říkal, že studenti si z Kansasu vozí třeba Němčinu (taky jsem si ji přivezl :)). Studovat se tam dá cokoliv, pokud to prý nebude sbírání pomerančů. Když jsem se ho zeptal na degustaci vína, říkal že to je v pohodě. Je to asi na domluvě. Na jarní semestr jsem ani nenahlašoval, co si zapíšu a všechno mi zpětně uznali bez problému.

Na FD se od podzimu 2014 začlo s elektronickým uznáváním předmětů, takže odpadá jakékoliv obýhání lidí. Hlavním šéfem je stále proděkan Čárský, se kterým jsem neměl vůbec žádný problém (ale nevím, jetli to může říct každý). Rychlá a jednoduchá domluva a umí i přimhouřit oči. Jak je již zmíněno výše, tak je dobré vybrat si víc předmětů na KSU, abyste pak měli něco v záloze v případě, že KSU nějaký předmět nevypíše. A taky si dejte pozor na posloupnost předmětů na KSU, u některých je nutné mít splněný nějaký předchozí předmět.

FJFI: Musíte sepsat studijní plán (formulář je studijním oddělení nebo online) a následně jej nechat podepsat vedoucího katedry. Na KM jsem musel změnit některé předměty i navrhované kreditové dotace, než mi byl plán uznán. Potom jsem ale stejně z poloviny studoval jiné předměty a vlastně je to docela jedno. Nakonec se totiž vyplňuje podobný papír znovu s předměty, které byly skutečně odstudovány a znovu se řeší převody kreditů s vedoucím katedry. Ten plán na začátku je prakticky dobrý jen pro představu, jak to bude probíhat po skončení pobytu. Ve finále se vše uznává jako volitelné předměty, nevím o nikom, komu by byl uznán ekvivalent povinného.

Očkování

Není potřeba žádné speciální očkování. Můžete se poradit s praktickým lékařem nebo ve speciálním očkovacím centru, kde vám za 100 Kč vydají mezinárnodní očkovací průkaz (který jsem nevyužila).

Na internetu jsou seznamy s doporučeným očkováním pro vybrané země. V roce 2008 bylo pro území USA doporučené očkování proti žloutence a meningokoku.

Pokud se obáváte prasečí chřipky, je možné očkování provést až na místě ve školním zdravotnickém centru (Lafene). Vakcína stála v roce 2009 myslím $15. Během zimního semestru 2009 mělo na KSU prasečí chřipku téměř polovina všech studentů (asi 10000). U všech co jsem potkala se to projevovalo jako slabší chřipka. Léky na to nejsou, takže jediné, co je třeba je zůstat pár dní v posteli.

Po příjezdu musí všichni absolvovat prohlídku u doktora. Vyplňuje se dotazník, kde je dotaz i na navštívené cizí země (od narození do současna). Je dobré nebýt ve vyplňování příliš důsledný, protože pokud jste byli v některé rizikové zemi (což je např. celá jihovýchodní Asie včetně Sigapuru apod.) tak budete muset jít na TBC test, který si zaplatíte $80.

Letenka, pojištění

Letenku si každý musí koupit sám. Na K-State se dá buď letět přímo do Manhattanu, ale je to malé regionální letiště, kam se mnoho nelítá, nebo spíše na letiště Kansas City International Airport, přibližně 2 hodiny od Manhattanu. Je ideální letět pohromadě, je to větší sranda a navíc tím zjednodušíte život těm, kdo vás na letiště přijedou vyzvednout.

Příjemné je sehnat přímý let do Atlanty (létá Delta, ČSA), pak přesedáte jenom jednou. Také pokud plánujete létat i při cestování po USA, zaregistrujte se do programu té či té aerolinky a sbírejte míle, zaoceánský let vám jich nasbírá hodně už sám o sobě.

Kupovali jsme letenky v dubnu 2008 s dohodou, že první změna zpátečního letu bude zdarma (u Letušky.cz), protože na červenec 2009 ještě nebyly vypsány letové řády. Já si letenku změnila bez problémů, někteří to štěstí ale myslím neměli a museli něco platit. Pokud to tedy budete řešit podobně, doporučuji opatřit si písemné potvrzení změny zdarma, ať se máte kdyžtak čím ohánět.

Při koupi letenky dejte pozor, ať máte dostatek času na přestup na prvním americkém letišti, budete procházet přes celní a imigrační kontrolu a to může sebrat hodně času. Plus let může mít zpoždění.

Čím dřív letenku koupíte, tím líp! Já jsem kupoval letenku Praha - NYC, zpáteční s otevřeným návratem, asi 8 týdnu před odletem, cena byla 24 000,-. U přepážky jsem se pak dozvěděl, že kdybych jí koupil o den(!) dříve, cena by byla 20 000,-. Jinak se mi osvědčilo koupit letenku u ČSA, mají program mládežník a nabízejí open return (není v nabídce na netu, je třeba vyřídit osobně). Pokud plánujete cestovat po skončení školy, není špatný nápad koupit si letenku domů z nějkého většího města (NYC, Chicago, Atlanta), plány se často změní a je pak dost limitující se muset vracet do Manhattanu nebo KC. Jinak vnitrostátní letenky se pohybují kolem $150, zse čím dříve koupeno, tím lépe.

Jestliže letíte jenom na semestr a kupujete si zpáteční letenku u Student Agency, budou Vám tvrdit, že změna termínu odletu zpět je zpoplatněná. Pokud ale letíte s Deltou a zajdete si přímo na jejich pobočku (třeba přímo na letišti) tak Vám provedou změnu zdarma.

Letenky jsem kupovala u StudentAgency. Vyřízení bylo bez problému. Jenom bych dopuručila napsat svoje přesné požadavky na letenku (klidně i včetně ceny) nějakému oprátorovi z agentury než se spoléhat na vyhledávací systém na jejich stránkách (lety, které se tam zobrazují je pak velmi težké skutečně koupit, většinou už jsou obsazené). Pracovník StudentAgency toho najde mnohem víc a většinou i za lepší ceny a vám to ušetří práci s hledáním letů. Cestu tam jsem zvolila se dvěma přestupy (s lehkým kufrem mi to bylo celkem jedno a výrazně to sníží cenu letenky). Přestupovala jsem v Paříži a v Altlantě, obojí uplně bez komplikací. Hlídejte si kurz dolaru. I nepatrná změna se velmi projeví na ceně letenky, kretá naroste nebo spadne v řádech tisíců. Cestu zpět jsem si zvolila přímou z New Yorku a letenku z Kansas City do NY jsem kupovala později přes internet. Je to tak opět levnější a navíc si datum odletu z Manhattnu můžete zvolit později, třeba až v říjnu, když už budete vědět, kdy vám končí škola a zkoušky.

S nákupem letenek jsem čekala asi měsíc před odletem a byly tím pádem hodně drahé, pokud možno je kupte co nejdřív, pokud neseženete nějakou speciální nabídku levnější už nebudou.

[2014] Mám zkušenost, že kdo jede na rok - klidně si kupte jednosměrnou. Přebookování nás stálo tolik co cena jednosměrné (7000 Kč) v květnu.

2016: Letenku jsem kupovala u Student Agency asi s tříměsíčním předstihem. Zpáteční do Kansas City mě stála okolo 22 000 Kč, takže super nabídka. Horší je, že by se vám mohla prodražit cesta z Kansas City do Manhattanu. Nicméně pro mě si přijela host family a na cestu zpátky už si určitě najdete nějakýho americkýho kamaráda, kterej vás tam za pár piv hodí.

[2016/2017] Letenka se vyplatí zpáteční i s přebookováním, které může vyjít cca na 5 tisíc (British). Já letěl s jednosměrnýma a dal jsem za ně třeba o deset tisíc víc. Obecně jsou jednosměrné letenky z USA do Evropy docela drahé. Na levnocestování přes oceán je asi nejlepší Norwegian.

K-State má na pojištění speciální požadavky a někdy je problém takové pojištění a zároveň s anglickou smlouvou v ČR sehnat. Já jsem se nakonec rozhodl koupit pojištění přímo od K-State a myslím, že to je nejlepší volba. Vše se dá vyřídit na internetu, cenově to vyšlo stejně nebo možná i levnější než v ČR a hlavně jsem bez problémů splnil všechny požadavky. //Problém je spíše v kolísajícím kurzu dolaru. Když byl dolar kolem 15 Kč, dalo se sehnat cenově dobré pojištění, např. u Generali, které splňovalo podmínky univerzity. Během půl roku ale koruna oslabila natolik, že na druhý semestr by podmínky splněny nebyly. Nicméně v roce 2008/2009 stačila obdoba čestného prohlášení, že pojištění máte. Každopádně otázka pojištění je natolik individuální, takže pár hodinám zkoumání podmínek a různých nabídek se nevyhnete.

Taky si myslím , že pojištění od K-State je nejlepší volba, když jsem si sháněla pojištění, ceny se lišili hodně, dostala jsem nabídky za 10 - 30 tis korun.

Pro zimní semestr 2009 jsem vyřešila pojištění takto (neberte to jako reklamu, je spoustu jiných možností, jak zařídit pojištění;): prvních 90 dní jsem měla pojištění k osobnímu účtu u České Spořitelny (55 Kč/měsíc), na zbytek pobytu jsem si koupila od Č. Spořitelny pojistění Kolumbus (asi 4 000 Kč). Volila jsem nějakou tu lepší variantu, abych splnila limity, které požaduje K-State. Podmínky pro pojištění jsou celkem přehledně popsané na jejich stránkách někde v sekci pro přijíždějící zahraniční studenty.

Pokud by někdo chtěl ještě o trochu levnější variantu, tak doporučuji zkombinovat pojištění na 90 dní k účtu (platební kartě) a na zbytek je levnější Uniqua (navíc se dá zařídit v průběhu po internetu. S platbou léčby u Uniquy nikdo problém neměl. Pro to pojištění ke kartě musíte dokazovat, že ještě nejste v USA více než 90 dní, takže si radši schovejte letenku nebo palubní lístek.

Můj osobní názor je, že na pojištění není dobré šetřit. Veškeré úkony v USA jsou dost drahé (př.: operace slepého střeva $15,000) a pokud plánuješ si to tam užít, tak rozhodně budeš dělat věci, kde je riziko zranění. A takový transport ve vrtulníku odněkud z kaňonu nebo hor, následná operace a doléčení se může vyšplhat fakt na hodně, což by pojištění s limitem 1,500,000 Kč nemuselo pokrýt. Já měl pojištění od Allianz, na rok stálo cca 25,000 Kč. Pojištění zdravotních výloh bylo neomezené. Plus dej bacha na pojištění ostatních aktivit (lyže, prkno, lezení,…), to chce ještě něco extra.

Pojištění od K-State také není špatné, limity přesně neznám, ale mělo by to stačit. Cena je zhruba $400/semestr.

Pojištění na zubaře - nedá se pojistit (resp. limit je 15000,- CZK - Allianz, takže to nepokryje skoro nic), doporučuju nechat si prohlédnout zuby před odjezdem :-).

[2014 ]Pojištění od VZP stojí asi 1/2 toho co K-State a je mnohem lepší. Pokud budete cestovat do Mexika, nebo Kanady, tak je to v podstatě nutnost. Takhle už nic nemusíte nic řešit. Pojištění na rok stojí cca 9-10 tisíc. Já osobně jsem si zlomil holenní kost a bez dobrého pojištění vám hrozí, že i na spoluúčasti zaplatíte desetitisíce. Ostatní měli občas pojištění od ISIC, které je myslím taky v pohodě. Splňovat limity K-State pojištění NEMUSTÍTE. Jen vyplníte, že vaše pojištění kryje to co K-State - i když třeba ani nekryje.

14/15 - Já bych jen zdůraznil, že pojištění od K-State kryje tuším 85% nákladů. V případě, že se vám stane něco vážnějšího, 15% může být hodně. Do USA bych nevolil nic, kde je spoluúčast.

2016: Pojištění jsem měla přes Českou pojišťovnu. Platilo celý rok a na celý svět a stálo asi jenom kolem 4 000. Nicméně se mi vůbec nic nestalo, takže jsem ho nepoužila a nemůžu soudit, jaký by bylo krytí. Každopádně si dávejte pozor při půjčování auta, na to se totiž zahraniční pojištění nevztahuje.

[2016/2017] Co vím, tak spousta lidí si sjednala cestovní pojištění v ČR. Nejlepší je asi od AXA s 50% slevou, ale i tak vyjde na dost peněz. Zdravotnická péče v USA není nejlevnější a AXA nabízela snad největší plnění. Pokud si sjednáte vlastní pojištění, v průběhu semestru pak vyplníte Waiver, klidně i nepravdivě, nikdo to nekontroluje. Jinak ve školním zdravotním středisku Lafene jsou některá vyšetření hrazená v rámci školného a za antibiotika jsem tam doplácel asi $14.

Co s sebou - finance ...

Co se týče hotovosti, tak není třeba sebou brát mnoho. V USA se všude dá platit platební kartou, takže doporučuji mít jenom malou hotovost a zbytek platit kartou. Navíc pokud člověk nebydlí na kolejích a dostane od K-State peníze, tak je alespoň na určitou dobu zajištěn. (To už od roku 2009 neplatí. Student buď bydlí na koleji a má hrazený pobyt tam, nebo bydlí jinde ale v tom případě nic nedostane a všechno si hradí sám.)

Před odjezdem jsem se snažil zjistit, kolik budu potřebovat peněz, a nikdo mi to neuměl říct, tak tady je moje osobní zkušenost: na osobní výlohy jsem měl měsíčně $500 (odpovídá to nákladům, které mám v Praze) a bohatě to stačilo. Z těch peněz jsem pokryl běžný provoz, bary a party, občas jsem si koupil něco na sebe. Určitě se dá utratit i více, na druhou stranu se dá v Manhattanu žít i za mnohem méně - minimum bych viděl tak na $200/měsíc. Navíc můžete počítat se stípkem od ČVUT a KSU, to taky pomůže.

Dá se platit kreditkou i obyčejnou českou debetní kartou. Pokud chcete uložit nějaké peníza na váš budoucí americký účet, vemte si hotovost v dolarech s sebou a tam je uložte. Převod peněz z českého účtu stojí většinou celkem dost. Nějakých 300 až 500 dolarů s sebou vám neuškodí…

Nicméně občas dojde k odmítnutí české debetní karty (např. platby u benzinových pump, koupě letenky přes internet) Proto můžu doporučit obstarání kreditní karty, s kterou by žádné problémy neměly nastat.

Co se týče balení kufrů, tak doporučuji nebrat sebou mnoho věcí, v USA je oblečení hodně levné, takže v případě potřeby se dá nakoupit, respektive většina lidí nakoupí tak jako tak a pak to těžko vezou vše domů. Je třeba se připravit na letní i zimní počasí, často se to mění a změny jsou někdy dost velké, takže nelze spoléhat na to, že v zimě bude pouze zima. Nenechte se zlákat volným místem v kufru před odjezde a opravdu tam to místo ponechte na cestu zpátky.

Obecně řečeno, do USA se jezdí s jedním kufrem, zpátky se dvěma. Co zapomenete, koupíte mnohdy levněji než doma.

Hlavně si přibalte něco proti větru. Dost často a hlavně silně tam fouká. Doporučuji si vzít teplejší bundu, protože se v Kansasu nedá pořádně na podzim sehnat a v Manhattanu už je tou dobou hodně zima.

Já bych doporučil si otevřít americký dolarový účet. Je pravda, že s českou platební kartou nikde problém není, na druhou stranu všechny převody atd. dle mého názoru ve výsledky vyjdou dráž. Americká platební karta se používá všude včetně registrace na Amazon, Ebay atd. a někteří internetoví prodejci zahraniční karty neberou. A je škoda nevyužít možnosti nakupovat v Americe přes internet, protože se občas dají sehnat věci neskutečně levně. Pokud ale budete otevírat americký účet, doporučuju si nejdřív zjistit, kde všude má ta která banka pobočky, protože např. Commerce Bank, která je přímo na kampusu, je pouze na středozápadě, takže pokud budete po skončení školy cestovat např. na pobřeží, budete mít problém se zavřením účtu, resp. budete to muset udělat před opuštěním Manhattanu. Takže Commerce Bank nedoporučuju. Já měl Wells Fargo a vše OK (ale nemá pobočku v Manhattanu, nejbližší je myslím asi hodinu jízdy). Hodí se mít kreditní (pozor - v USA se striktně rozlišuje debitní/kreditní) kartu jako zálohu, občas může být problém s debitní kartou, např. při půjčování auta.

Ikdyž teoreticky máte všechno placeno, tak ostatní náklady nejsou malé, zvlášť pokud se chystáte i trochu pocestovat. Finální částka na rok je kolem $7.000 bez letenek, ale hooodně cestování. Trochu podrobněji: $1.200 jídlo, $1.000 věci do školy (učebnice jsou pekelně drahé a architekti utratí hodně za materiál na modely (staví se jich hodně) a tisk), ostatní výdaje cca $1.500 a zbytek připadá na cestování (letenky po státech, půjčení aut, vstupy, busy, ubytování,…) což je přes $4.000. Výdaje, co dáte ještě než odletíte, je cca $1.200 (víza, pojištění,… opět bez letenek).

V roce 2014 byla částka 7000 USD docela reálná - koupili jsme minivan a byli na Floridě, v Utahu na národních parcích, v celé Californii, v Mexiku (Mexico City), v Kanadě, v Chicagu, New York, Washington. Takže jsme viděli celou Severní Ameriku. Na druhou stranu pokud nebudete tolik cestovat, nebudete si kupovat značkové věci a zbytečně utrácet, tak se dá obecně vyjít s cca 2000 USD, možná i míň.

[2014/2015] V podstatě jediné, kde jsem platil v USA hotovostí byly bary, ale i tam berou kartu, pokud nemáte strach tam s ní platit. Všude jsem si vystačil z českou kartou, americkou kartu jsem vůbec neměl. Pokud vám nebude karta fungovat jako debit, tak zadejte, že je to kredit ;)

 
usa/ksu/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/06/24 20:31 autor: kubisma1Starší verze