Po příjezdu

Pick up nebo samostatná cesta z letiště

Z letiště je možno se dostat pomocí služby RoadRunner asi za 90 dolarů nebo doporučuji domluvit se s Liz (koordinátorka Helping International Students), která vždy a ochotně pomůže. Je to příjemné, člověka zdarma odvezou z letiště až přímo na ubytování, což většinou bývá homestay family, alespoň na prvních pár dní (znova možno domluvit s Liz). v roce 2012-2013 se adlo telefonicky domluvit s ATA (spolecnost co provozuje autobusy v Manhattanu) a jedna cesta vysla o dost levneji nez vyse uvedeny roadrunner, nicmene nejezdi nekolikrat denne…

Pro transport z letiště do Manhattnu (cca 2 hodiny cesty) jsme všichni využili pomoc našich homestay families. To jsou rodiny, které jsou v kontaktu s Liz Beikmann a postarají se o vás, pokud přijede před otevřením kolejí. Budete u nich bydlet, ukáží vám město a kampus, zavezou po obchodech, do banky zařídit bankovní účet, pomohou vám se založením amerického telefonníha čísla a také vám pomohou si na škole zařídit studentské průkazy ještě před začátkem Orientation Week, což je velice dobré, protože potom se tam stojí několikahodinové fronty. Většinou se jedná o starší manželské páry a během semestru plní i roli vaši host family, což je rodina, se kterou se vídáte během semestru (pokud si o host family u Liz zažádáte PREDEM dogwood.angus@gmail.com)

[2014/2015] Nebojte se o odvoz z letiště požádat rodinu. Některé z nás rodiny braly i třeba na letiště do Kansas City, kde jsou letenky o poznání levnější.

Host family

Na K-State funguje organizace HIS, která je víceméně složená z amerických důchodců, kteří strašně ochotně pomáhají zahraničním studentům. Alespoň taková byla moje zkušenost, takže doporučuji si o host family požádat, od nás to mnoho nevyžaduje a přitom v případě problémů je na koho se obrátit.

Pravděpodobně budete Liz kontaktování e-mailem ještě před odjezdem (my jsme byli kontaktováni cca na konci června), ale pokud ne, tak můžete Liz napsat e-mail na adresu NOVA: dogwood.angus@gmail.com nebo budete mít možnost zažádat si o host family při orientation.

Nabídnou vám vyzvednutí na letišti a ubytování na první týden, než začne škola. To je tzv. homestay family. Host family pak s vámi bude po celý rok, zvát vás občas k sobě domů na oběd, na výlety apod… 2011/12 škola za nás zaplatila ubytování při orientation weeku, takže lze již od začátku bydlet na koleji

[2014/2015] Host/homestay family můžu velmi doporučit. Ochotně vám se vším pomohou, odvezou vás na nákup, z/na letiště, zařídit věci. Nám jedna z rodin pomohla také s nákupem auta a vozili nás po okolí po autobazarech. Moje rodina mě například zvala každou neděli na večeři, popřípadě na jiné aktivity. Párkrát mne také odvezli z/do Kansas City.

Ubytování

Podle posledních informací nebude pro international studenty vůbec možné bydlet off-campus. Budete si muset zažádat o kolej, kterou budete mít plně hrazenou. Ke koleji automaticky dostanete i meal plan (7 snídaní, 7 obedů a 6 večeří týdně v AllYouCanEat menze). Pokud budete chtít za každou cenu bydlet off-campus, nedostanete od K-State ŽÁDNÉ peníze. To platí i pro školní apartmány Jardines (v roce 2009/2010 hrazené nebyly, pro aktuální informace můžete kontaktovat někoho z oddělení pro zahraniční studenty na KSU, vždy se snaží ochotně poradit).

2010/2011 - stále žádná změna, je třeba bydlet na koleji. 2012-2013 taky..i kdyz pri prodlouzeni na leto se dalo domluvit aby vam penize na housing a dining dali, cimz se da zase neco usetrit..ale mate s tim starosti s hledanim bytu hned po prijezdu kdy jste vyjukani, navic se ochudite o kontakt s cizinci…

Koleje jsou celkem fajn, nevýhodou je, že pokoje jsou relativně menší (stále alespoň 2x větší než Strahov), bydlí tam obvykle jen prváci a druháci, a „nesmí se“ tam pít. Takže na party budete muset chodit k americkým kamarádům, které si během semestru najdete. Výhodou kolejí je, že jsou na kampusu hned vedle učeben a laboratoří, a hlavně to, že to tam žije-bydlí tam spousta dalších intl. studentů, se kterými se potkáváte a rovnou domlouváte „co večer“. DOporučuji si požádat o amerického spolubydlícího. Můžete mít smůlu a natrefit na X-Box maniaka, ale taky můžete mít štěstí a výborně si zlepšit angličtinu. JInak můžete třeba dostat spolubydlící/ho z Číny a ti tam většinou právě přijeli studovat angličtinou, kterou zrovna nevládnou. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit toho x-box maniaka. Nebál bych se sestěhovat i s nějakým Čechem, nebo krátce po začátku semestru prohodit pokoje k nějakému dobrému mezinárodnímu studentovi.

Vzhledem k tomu, že jsou koleje jediná hrazená varianta ubytování, rozhodně o ně požádejte. Atmosféra je vesměs příjemná, ale budete si muset zvyknout na ulítlé dětinské prváky nebo čínské mezinárodní studenty, se kterými si moc nepokecáte…

Lepší mi přijde komplex Derby (kokrétně koleje Haymaker, Moore…). Souhlasím, Moore má v přízemí i občerstvení a můžete zůstat i přes prázdniny nebo si tam aspoň nechat věci a nemusíte se stěhovat.

Určitě Derby komlex, Haymaker je nejlepší!!! Hlavně z toho důvodu, že je to nejblíž do Aggievillu - kde budete opravdu často :)

2011/12 kvůli velkému zájmu o ubytování na kolejích byla část Jardines vybavena nábytkem a dalo se na nich bydlet na kolejní kontrakt (= neplatíte žádné peníze navíc) Pokud máte štěstí, tak můžete bydlet v Jardine i na normální kontrakt. Jenom vyřízení je náročnější. Musíte si včas zažádat o apartmán, případně najít spolubydlící (mají na to formuláře). O jídlo v menze nepřijdete, K-State vám uhradí Off-Campus meal plan. Já bydlela ve čtyřpokojovém apartmánu a pokoj jsem nemusela s nikým sdílet. Nábytek jsem nekupovala, vše jsem sehnala přes Host family a HIS. ve 2012-2013 byly koleje opet plne takze jsme byli persunuti do Jardine, nic navic jsme neplatili, jidlo nam zustalo, takze parada, navic je to hned vedle RECu a na kampus jezdi busy

[2014/2015] V tomto roce jsme všichni bydleli v Jardines Living Communities v Jardines Apartments. Bydlí se v zařízených apartmánech s kuchyní, 1-2 koupelnami a po dvou na pokojích. Většinou bylo na apartmánech 4-8 lidí. Jíst se dalo pouze v Derby Complexu, kam jezdil každých 10min microbus a bylo to tak 15min pěšky od Jardines.

KSU Salina je malý campus, kde jsou dvě budovy sloužící jako koleje. Dvoulůžkové pokoje s umyvadlem, koupelna společná s vedlejším pokojem. Na jejich webovkách lze najít i obrázek rozložení. Do jídelny je to asi 1 minutu pěšky, do nejvzdálenější učebny 5 minut, když půjdete pomalu.

[2016/2017] Drtivá většina lidí bydlela na Jardines v Living Communities. K dispozici jsou nejrůznější apartmány, s tím že nejlépe vychází apartmány pro osm lidí. Na pokoji budete mít jednoho spolubydlu, nebo i nikoho, pokud zůstáváte i na Spring semestr. Apartmán je skvěle a moderně vybavený, kuchyňský kout s lednicí, troubou a sporákem, pračka a sušička a vlastní koupelny.

Nově otevřeli i Kramer, kde je obrovská jídelna. Je to fungl nové, ale i přesto mi trochu chutnalo více v Derby.

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontaky

Veškeré formality se vyřídí během orientation, jednotlivé kanceláře mají naplánované přednášky, takže člověk se vše dozví a nejaktuálnější informace získá tam.

Připravte se na to, že orientation může být dvojjazyčná (aj a čínština). To dost zdržuje.

Jinak při prvním dni Orientation Week se dozvíte (několikrát) všechny důležité „co a jak“. Třetí den jsme si domluvili schůzku s advisorem (bude vám přidělen podle vašeho major oboru) a ten vám zařídí zápis předmětů, poradí apod… Je to velice příjemné, protože on za vás mnoho zařídí.

Moje zkušenost je, že harmonogram orientation weeku je značně poddimenzovaný, tudíž stihnete vyřídit všechno, na co si vzpomenete a není teda třeba přijíždět již předchozí týden v pátek…

SUMMER 2016: Ohledně student ID nám na Orientation Week řekli, že je potřeba za jeho vydání platit (asi 20$) ale my jsme neplatili nic! Nechali jsme si to připsat do KSIS na účet a oni to pak postupně mažou. (Máme to zahrnuto v rámci stipendia.)

Zápis předmětů

Zápis předmětů probíhá asi dva dny před začátkem semestru spolu se všemi americkými studenty. (V zimním semestru 2009 probíhal zápis zahraničních studentů o den dřív než pro Američany, což je výhodné, protože se vám prakticky nestane, abyste se do předmětu nevešli kvůli kapacitě.) Student si může předměty vybrat, potom se setká se svým advisorem a dohromady se na výběru musíte dohodnout, on to musí schválit. Poté už je možno to zapsat do systému iSIS. Pokud má nějaký předmět „prerequisities“ většinou se na to neohlížejte - advisor kontaktuje vyučujícího a ten vám dám právo si předmět zapsat. Obecně má study advisor docela velké pravomoce a stalo se mi, že přestože byl předmět plný, dokázal mě procpat dovnitř. Chovají se k international studentům skoro lépe než k vlastním.

Academic advisora má každý student, jeho jméno se patrně dozvíte ve zvacím dopise ještě před odjezdem na K-State. Všichni advisoři byli moc fajn, vstřícní, speciálně k mezinárodním studentům, a měli výborný přehled (ach ČVUT:(

Dejte pozor na web based courses (některé předměty nejsou vyučovány jinak) - jsou za ně speciální poplatky. Jeden nebo dva vám projdou, ale když jich budete mít více, mohli by to chtít zaplatit. Je dobré se na to zeptat Karli.

Super správou je, že je možné si zapisovat předměty i z jiných fakult, než na kterou jste byli „přijati“. Jen je občas potřeba na onu fakultu či za oním učitelem zajít, a domluvit se. To ale záleží na situaci, někdy zvládne vše vyřídit váš advisor po telefonu.

Stejně tak jde většinou zapsat i kurzy z grad school (pokud jste undergraduate). Zase stačí se domluvit.

Budete překvapeni, jak na vás všichni budou milí. A jak vám budou slibovat. A budete překvapeni, až zjistíte, že co slíbili, neudělali. Jinými slovy, co si nezařídíte, mít nebudete. Takže to chce vyjednávat, obcházet, nebát se a vyhrávat. Na K-State jsem narazil na samé zajímavé předměty, nebojte se a perte se o to, co můžete.

Všichni jsou hodně milí, ale z mojí zkušenosti hodně Američanů neví, jak vám pomoct, a první, co udelají, je, že vás pošlou s úsměvem za někým jiným. Čech na studijním se sice tváří tak, že máte nutkání schovat se za pult, ale většinou nakonec pomůže a řešení najde. Stalo se mi párkrát, že jsem potřeboval poradit s nějakou trochu složitější věcí a jednotlivá oddělení K-State si mě přehazovala jak horkou bramboru :). Nakonec mi poradili v úplně první budově, kam jsem se po velkém okruhu vrátil.

Pokud si zapíšete tělocvik, může se stát, že se na vašem ISIS účtu objeví nutnost zaplatit poplatek. Toho si nevšímejte, časem to sponzor zaplatí. Problém je, že vám kvůli tomu můžou zablokovat přístup k výběru předmětů (například pokud chcete tělocvik až v druhé částí semestru).

Pokud se vám dlouho po přijetí nikdo neozve, tak zkuste napsat někomu ze studijního oddělení departmentu, na kterém chcete studovat. Je lepší si zapsat předměty už před odletem do Manhattanu, aby se vám pak nestalo, že již nebude místo.

2016: Advisorka (Architecture) mě kontaktovala ještě před začátkem semestru, aby mi zarezervoala místa v předmětech + zařídila povolení k zapsání předmětu. (Kontrola, zda už máme odstudovanou látku, na kterou žádané předměty navazují.) Potom v Kansasu jsem si už ty předměty jen zapsala v KSISu a bylo hotovo. Během prvního týdne lze ještě dělat změny, vždy je ale potřeba se s Advisorem domluvit.

 
usa/ksu/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2017/06/24 20:39 autor: kubisma1Starší verze