Georgia Institute of Technology

Georgia Tech není jen výměnný pobyt, ale jedná se o kompletní několikaleté studium magisterského a případně i doktorského stupně na této prestižní americké univerzitě. Je to tedy one-way cesta a s ČVUTem už nemá pak nic společného. Proč je to tady?

ČVUT je jedna z mála evropských škol, která má možnost doporučit své studenty Naumann-Etienne Foundation (NEF). Tato nadace každý rok vybere jednoho až dva studenty, kterým poskytne full-ride scholarship pro studium vyšších stupňů Georgia Techu. Tedy poskytne jim finanční pomoc, která kompletně pokrývá školné i výdaje na život. Více informací tady.

Já (Vojta M.) jsem zatím prošel výběrem a nadace mi podmínečně poskytla toto stipendium. Podmíněné je tím, že projdu příjímacím řízením Georgia Techu. Nadace udržuje dlouholetou spolupráci s Georgia Techem a její stipendium je v očích školy ohromné plus pro studenta, který se na ní hlásí a i záruka toho, že daný člověk prošel už nějakou pečlivější selekcí. Není však záhodno přijímačky podcenit.

Jak získat NEF stipendium?

Příprava

Postup je z počátku podobný jako u ostatních dohod. Cesta začíná rektorátem - odbor mezinárodních vztahů. Je potřeba si pečlivě připravit tyto materiály:

  • Motivační dopis - mrkněte na internet a hledejte „statement of purpose“, dopis píšete prvotně spíš pro NEF než přímo školu. NEF rád uslyší o tom, co chcete se svým případným vzděláním dělat a očekává, že se vrátíte jednou zpět do ČR (nechtějí podporovat odliv mozků). Klasicky popište jaké máte zkušenosti a proč chcete studovat ten či onen obor.
  • Doporučující dopisy - asi nejdůležitější součást přijímaček na školu a imo i důležitá věc pro NEF. Obecně v americké kultuře kvalitní doporučení přebije všechno. Čím zajímavější člověk vám ho napíše tím lépe. Na druhou stranu je ale lepší mít propracovaný dopis od někoho méně důležitého, než mít 2 odstavečky obecných blábolů od CEO Googlu. To je z prostředí ČVUTu dost těžké získat, jelikož většina studentů neudržuje bližší vztahy s učiteli, kvůli masovosti celé výuky. Já jsem nakonec měl doporučení z letního internshipu ve Westinghouse, mentorky manažerky v Hewlett-Packard a profesora z Milwaukee School of Engineering, kde jsem byl rok na výměnném pobytu. Bohužel nikoho z ČVUTu, páč mě na FITu nikdo moc nezná. :(
  • Angličtina - předpokládá se dobrá znalost angličtiny, vše se v ní samozřejmě řeší. Rektorát tudíž bude chtít, abyste si napsali nějaký test. Mě to vzhledem k roku v USA bylo odpuštěno. NEF a škola budou chtít TOEFL. Například major Computer Science chce min. skore z TOEFLu 100, což je celkem už dost těžké. Já měl i po roce v Americe jen 97, i když zase bez žádné přípravy. Naštěstí pro mě Georgia Tech by měla TOEFL odpustit, pokud máte za sebou min rok US školy. :)
  • Studijní průměr (transcript) - Ten můj není zas tak skvělý, pohybuje se kolem 1.5. Naštěstí můžu použít ještě i ten druhý z MSOE, který je o něco veselejší. Nicméně zas bych průměru nedával tak velkou důležitost. Přeci jen nemohou úplně srovnávat českou a americkou stupnici.
  • GRE - Něco jako naše SCIO testy. Je to standardizovaný test pro uchazeče o americké magisterské studium. Skládá se ze 3 částí. První testuje angličtinu a pokročilou slovní zásobu. Pro čecha je to velká tipovačka. Škola by to neměla tolik řešit. Další je matematická. Matika je na úrovni prvního ročníku střední školy. Jde jen o to se dobře soustředit a přečíst si dobře zadání. Skorovat se v ní dá maximálně. Na tu se bude u přijímaček reálně přihlízet. A nakonec se píšou ještě 2 eseje. GRE stojí asi 4000Kč a testovací centrum je i v Praze.
  • Životopis - klasika, nezapomeňte tam dát i nějaký krátký statement of purpose, či životní cíl, to mají američané rádi

TOEFL a GRE nemusíte řešit dokud vám NEF neudělí stipendium. Nicméně deadline přihlášek na Georgia Tech Computer Science je 1. února a NEF vám dá vědět někdy v období svátků, takže už nebude moc času na přípravu a budete mít jen jeden pokus!

První kolo

Na základě věcí výše proběhne nejdříve selekce na úrovni ČVUTu, který vybere 3 nejlepší uchazeče a ty doporučí NEFu. Se mnou se přihlásil už jen 1 další člověk (ano je to absurdní, že o tak skvělý deal mají zájem z 20 000 studentů jen 2 lidé). Takže jsem automaticky postoupil.

Druhé kolo

Budete vám domluvena schůzka s Dianou, což je zástupkyně NEFu, němka a neteř Dr. Neumanna. Schůzka bývá většinou osobní v Praze. U mě se ale nepovedl dohodnout dobrý termín a pohovor jsme udělali přes video hovor. K hovoru si musíte přivést nějakého svého mentora. Měl by to být zajímavý člověk, který vás dobře zná a podpoří vaši přihlášku. Měl jsem to štěstí, že se mnou mohla jít Senta Čermáková, kterou jsem poznal přes ČVUT mentoring. (ta stejná mentorka z HP, co mi napsala i skvělý doporučující dopis). Mentor tam bude spíše v roli posluchače a dostane maximálně 2 otázky. Senta mi občas pomohla i dotáhnout myšlenku, když jsem se zadrhnul. :)

Pohovor trval asi 20 minut. Diana je mladá, příjemná osoba, která mluví skvěle anglicky (není ani poznat, že je původem z Německa). Na co se mě ptala?

  • Proč mám o Georgia Tech zájem.
  • Proč jsem si vybral toto stipendium.
  • Na jakých zajímavých projektech jsem pracoval.
  • Co dělám ve volném čase.
  • Jestli sám sebe vidím jako leadra.
  • Tři pozitivní a negativní osobní vlastnosti.
  • Proč by měl někdo navštívit Prahu a ČVUT.
  • Jak bych uspořádal v Americe českou párty. Čím bych nás prezentoval.
  • Jaké čtu knížky.
  • Jestli mám na ní nějaké otázky.
  • Také padly otázky na některé věci z mého životopisu, který si pečlivě předem prošla.

Panovala uvolněná atmosféra a bylo to celkově fajn. U pohovoru byla jen ona, já a mentor. Z otázek tak nějak plyne, že jí nezajímají jen vaše profesní zkušenosti, ale také to, zda nejste suchaři a máte nějakou fantazii a kreativní myšlení. :)

Třetí kolo

To už oficiálně není, ale demonstrujete tím vaše odhodlání. Je dobré poslat po pohovoru follow-up email, kde shrnete a doplníte proč jste nejlepším uchazečem, poděkujete za pohovor atp. Je to myslím standardem v americké kultuře (a možná už i u nás?) a pokud se na to vykašlete, tak to může být dokonce i automatické minus pro vás.

A pak už jen čekáte a doufáte. Já se to dozvěděl už někdy v půlce prosince.

Máte stipendium a co teď?

TOEFL a GRE! A začít pracovat na online přihlášce na Georgia Tech, což zabere nějaký čas. Například doporučující dopisy se posílají online a musí to udělat osobně daní lidé. Takže nepodcenit.

Více informací doplním časem, pokud mě nakonec Georgia Tech přijme a možnám přihodím i ukázku motivačního dopisu a follow-up emailu. :)

Kontakty

Vojtěch Mikšů - vojtech@miksu.cz - http://miksu.cz - http://twitter.com/vmiksu

 
usa/georgiatech/georgia_institute_of_technology.txt · Poslední úprava: 2013/12/29 21:04 autor: miksuvojStarší verze