Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Jel jsem tam jako Ph.D. student, takže jsem oficiální přihlášku podávat nemusel. Celá domluva šla neoficiální cestou, což se ale později ukázalo jako problém. Informatika na BU nemá Ph.D. studium, takže nevěděli jak se mnou zacházet. Nakonec mě tu přihlášku stejně nechali vyplnit, abych se řádně dostal do jejich systému. Nicméně to bylo až přímo na Bayloru a za jejich účasti s tlačenkou v zádech. Jinak myslím, že vyžadují TOEFL pro běžné studenty, ale nevím jistě.

Stipendium rektorát

Rektorát ČVUT nabízí stipendium 10 000 Kč měsíčně pro tyto zahraniční výjezdy. Více o tom zde. Stačí vyplnit žádost a donést na rektorát paní Spurné případně panu Požárovi. Pak budete pozvání na test z angličtiny, který stačí složit na úroveň B2. Pokud projdete testem, koná se ještě ústní pohovor. Bylo to docela v pohodě, nic záludného. Pak už je stačí vyplnit a podepsat finanční dohodu. Akorát je okolo nějaké papírování jako motivační dopis a souhlas školitele a proděkana s výjezdem. Nicméně pokud člověk umí aspoň trochu anglicky a je na Ph.D., tak je celý proces spíš formální a lze počítat s tím, že to stipendium dostanete.

Stipendium FEL Mobilita

Neznám původ stipendia, ale na FEL je to Mobilita - Akce 200. Stačí vyplnit žádost a odnést na oddělení pro vědu a výzkum do Dejvic. Kontakt pí. Mikšovská. Výše stipendia je myslím až 12 000 měsíčně, ale já dostal jen 6 000 Kč. Žádost je na webu a zase musí být podepsaná školitelem a vedoucím katedry.

Vízum

Já jsem žádal o výzkum J-1, což je vědecké, ne studentské. Bylo to hodně komplikované, protože na roční výjezd jsem musel prokázat, že mám asi $24,000 buď na účtě nebo na stipendiích. Ze stipendií jsem získal 10 000 Kč/m (rektorát), 6 000 Kč/m (mobilita), 5 000 Kč/m (doktorské stipendium) a ke každému z nich jsem musel mít dopis s razítkem ČVUT. To je za rok zhruba $11,500, takže jsem k tomu potřeboval výpis z banky, že mám na účtu asi 260 tisíc Kč. K tomu jsem měl ještě připravený zvací dopis z Bayloru a magisterský diplom z ČVUT, ale ani jedno jsem nepotřeboval. Žádost o vízum je stejná jako popisují ostatní, tak to tu nebudu moc rozebírat. Stačí na ambasádě vyplnit žádost o J-1 vízum, zaplatit SEVIS poplatek a vyplnit hrozně dlouhý formulář, že nejsem terorista a neobchoduji s lidmi. Pak je potřeba ještě zaplatit manipulační poplatek za schůzku na ambasádě. Tam jsem přišel se všemi dokumenty viz výše + potvrzení o zaplacení těch poplatků pro ambasádu + připravenou žádost o vízum, kterou mi poslal Baylor FedExem. Na ambasádě jsem byl asi hodinu a mluvil jsem u 3 okýnek. První česky, kde paní kontrolovala jen jestli mám všechno. Další dvě byla anglicky. První bylo o bezpečnosti, dělali mi tam snímání otisků prstů a poučovali mě o tom jak se tam chovat. V tom druhém se mě pán ptal proč tam chci, co tam budu dělat a jestli se vrátím do Čech. Stačilo mu říct, že tam jedu na rok jako na studijní stáž a pak tu chci napsat dizertační práci a byl spokojený. Celkově to nebylo nijak extra příjemné, ale ani mi nedělali žádné problémy. Jen pozor, na ambasádě vám zabaví všechnu elektroniku - mobil, kindle, sluchátka, mobil, … takže si nic neberte. Nemá to cenu.

Ubytování

Ubytování zajišťuje v oblasti Brothers Management. Stačí jim tam napsat email a oni vám pak dají kontakt přímo na nějakého property managera v komplexu, kde chcete bydlet. Já bydlel v The Oaks. Je to docela blízko kampusu, byt je to velký a cena průměrná. Osobně bych doporučil možná Cottonwood, kde bydleli kamarádi. Přišlo mi to tam lepší a bylo to o fous blíž. Jinak počítejte s tím, že se tam s vámi nikdo moc mazat nebude. Musíte vyplnit žádost po mejlu a doložit, že máte na zaplacení 3 nájmů (stačí ty doklady viz výše). Pak vám to normálně rezervují. Akorát pozor, nájemní smlouva se nedá vypovědět!!!!! Takže pokud nevíte jistě jak dlouho tam budete, tak radši méně než více. Jinak budete mít hrozné problémy. Lze se podívat i na http://www.bearcribs.com/index.php?sublease. Tam se lidi snaží zbavit svých bytů, když mají moc dlouhou smlouvu. Výhoda je, že se tam dá sehnat byt se slevou i vybavením. Nevýhoda je, že si nemůžete vybrat od-do a v podstatě přebíráte zodpovědnost za byt, aniž byste ho předtím viděli. Jinak standardně jsou byty úplně prázdné, je tam jen lednice, sporák, mikrovlnka a klimatizace. Vše ostatní si musíte sehnat. To lze buď na facebooku (je tam Free and For sale skupina, do které se můžete dostat pokud máte email @baylor.edu) případně od lidí co tam jsou. Hodně věcí je putovních. Určitě se vyplatí sledovat tyhle věci v době kdy končí semestr, to je nabídka obrovská a poptávka malá, to se dá vybavit byt skoro zadarmo a fakt dobře.

Pojištění

Baylor vyžaduje, abyste si vzali jejich zdravotní pojištění. Za mě to bylo $175 na měsíc. Pomohou vám ho získat, takže to je v klidu. Moc o tom nevím, naštěstí jsem ho nepotřeboval.

Finance

Bral jsem si s sebou $1,200 a ukázalo se to tak akorát. Dá se tam z toho celkem dlouho vyžít (tak 2-3 měsíce, podle toho co z toho platíte). Mě trvalo asi 2 měsíce, než se mi podařilo získat bankovní účet. Zpočátku se mi ztrácela pošta, je nutné u adresy uvádět i apartment number, jinak vám to nedoručí. Náklady počítejte tak $60 týdně na jídlo za osobu, $175 měsíčně pojištění za osobu, $700 měsíčně byt se dvěma ložnicemi včetně vody, $50-$100 měsíčně elektřina za celý byt, podle toho jak moc používáte klimatizaci. Jako banku jsem měl Bank Of America a kromě problémů s poštou, což byla možná moje chyba, tak celkem žádný problém. Založení i zrušení účtu byla pohoda a zadarmo. A díky většímu zůstatku na účtu (přes $1,200) jsem neplatil ani poplatek za vedení účtu.

 
usa/bu/before-departure/start.txt · Poslední úprava: 2015/01/25 12:12 autor: cemuskarStarší verze