Volný čas a praktické

Kam v Taipei

  • V Taipei se střetává tradiční čínská kultura s moderním konzumem. Najdete vedle se be budhistický chrám a McDonalda. Užijete si noční trhy i levně nakoupíte notebook.
  • Doporučuji navštívit národní park YangMingShan těsně na sever od Taipei. Jezdí tam městské autobusy od hlavního nádraží a ze Shilinu. Hory jsou protkané turistickými chodníčky, jezdí tu okružní minibus pro turisty, ale je věčně přeplněný (nikdy jsem se do něj nevešel). V březnu v horách kvetou kytky, krásná podívaná, ale láká obyvatele celé metropole.
  • Určitě si nenecháte ujít Taipei 101, 4. nejvyšší budovu světa.
  • V Taipei je i mnoho nočních klubů s hlasitou muzikou. Tam se potkáte s ostatními cizinci. Namátkou jmenuji jenom Roxy 99, Wax, Revolver. V Trianglu a Brass Monkey bývají ladies night kdy holky mají pití zdarma, v Elektru to bývá pro všechny cizince (čtvrtky).
  • Místní dávají přednost KTV - karaoke klubům. Bohužel mají omezený výběr anglických písní, českou kupodivu žádnou.
  • velice oblíbené jsou nightmarkety, ketrých je v Taipei několik, jsou otevřené od 7 večer do půlnoci. Jsou to trhy plné oblečení, her ale hlavně jídla - taiwanci tam chodí jako studenti u nás do hospody (pobavit se s kamarády, jen místo pití se tu hlavně jí:)
  • V Taipei je spoustu hezkých míst a netrvá dlouho se k nim dostat. Např. v Zoo mají pandu a koaly. Hned u Zoo je hezký kopec - Maokong, kam vede lanovka, je to hezké ne procházku, je tam spousta čajovena restaurací. V Yangminshanu kvetou v dubnu/květnu Kaly! Je to nádherná podívaná. K Taipei 101 se dostanete metrem na stanici City Hall apod.
  • Nejznámější Night Market je Shiida - MRT (metro) station Guting, tam je spousta design obchodů a restaurací, umělecký potřeb apod. Další je Shilin - MRT Jiantan.
  • Muzea : National Palace muzeum, Taipei Fine Art Muzeum TFAM, Muzeum of Contemporary Art.
  • V Taipei se dá snadno půjčit kolo. S pomocí EasyCard (taková předplacená karta na všechno, hlavně MHD) se zaregistrujete na jedné ze stanic a hned si můžete půjčit jedno z kol, které se tam zrovna nachází. Počítá se vám čas - za první půl hodinu platíte asi 5 NTD, za každou další hodinu asi 1O NTD a po určitém čase cena začne stoupat rychleji. Je to ideální dopravní prostředek v noci, kdy nic nejezdí, pokud se nachází přímo někde v Taipei City. Kampus NTUT je přímo uprostřed města, takže se tam skoro odkudkoliv dostanete velice rychle. Skoro pokaždé jsem z klubu jezdil ve 3-4 ráno na kole, je to mnohem větší sranda než si vzít taxík a je to i levnější.
  • Shrimp fishing! Mistni nachytaji hromadu krevet a pusti je zpatky do maleho bazenku. Pak si muzete pronajmout maly prut na hodinu a co si nachytate to snite. My jsme toho moc nechytili ale Taiwanci se nad nama slitovali a dali nam jednou tolik krevet zadarmo.
  • Ruzne po meste najdete herny. Kupodivu tam neni moc deti ale dospeli taiwanci. Muzete zajit na bowling, biliar, air hockey a hromadu dalsich her. Nasli jsme jednu co je otevrena non-stop.
  • Velmi blízko NTUT se nachází pivovar taiwanského piva Taiwan Beer. Prodávají tam všechny možné druhy piva, které tam vyrábí - ať už lahvové nebo plechovky, a především se tam dá koupit i točené za 60 NTD, což je na Taipei velmi dobrá cena. Před pivovarem se nachází lavičky a stoly, kde se dá příjemně posedět.

Kam na Taiwanu

  • Doporučuji všechny národní parky, zejména Taroko stojí za to. Taiwan je hornatou zemí, jestli rádi chodíte po horách, budete tu jako v ráji. Pro návštěvu většiny vrcholů nad 3000 metrů je třeba povolení. Pro výpravy doporučuju kontaktovat některý horolezecký klub. Obchody s vybavením najdete zejména v ulici Zhongshan (中山路) kousek od hlavního nádraží.
  • 2016 - města ne, národní parky ano. Mimo zde jmenovaných stojí za návštěvu Yu-shan park, kde se na speciální povolení (není těžké získat, jen chce zažádat 2 měsíce dopředu) dá vystoupit na nejvyšší horu (3952 mnm) - není to vůbec náročné - DOPORUČUJI.
  • Na samém jihu jsou vyhlášené surfařské pláže s velikými vlnami. Dá se zde také potápět u korálových útesů. Z Taipei nejlépe dostupná pláž je ve Fulongu, asi hodinu a půl jízdy vlakem. S vlastní dopravou se dá vyrazit k severnímu pobřeží.
  • Východní pobřeží je dobré projet na skútru. Jsou zde krásné útesy a dramatická scenérie. Silnice vede mnoha tunely, případně zařízlá do skály vysoko nad oceánem. Bohužel je úzká a jezdí po ní veliké množství náklaďáků.
  • Z měst stojí za návštěvu Tainan se svými památkami z období, kdy Taiwan patřil Holanďanům a spoustou starých chrámů. Hualien je dobrým východiskem k prozkoumání východního pobřeží a cestu do soutěsek národního parku Taroko. Mile mě překvapil i průmyslový Kaohsiung s jedním z největších přístavů světa. Ostatní města většinou za návštěvu nestojí - jsou si dost podobná, zajímavé bývají jen noční trhy a některé chrámy.
  • Taiwan není veliký a dá se dost dobře projet celý. My jsme si půjčili na 10 dní auto a ostrov jsme objeli dokola…chvílemi po pobřeží, chvílemi v horách…jednu noc spíte ve 2000 metrech a druhou na pláži:) Půjčení auta nevyšlo draho (jelo nás 5) a benzín je na taiwanu taky levný. Pokud přímo necestujete v zimě, stan a spacák ani není třeba a cestou se dá vždycky přespat v kempu celkem za rozumné ceny. Jenom je třeba si doma zařídit mezinárodní řidičák (s tím můžete na Taiwanu řídit první měsíc, potom je třeba zajít na policii aby vám jej jakoby „prodloužili“)
  • Doporučuji si půjčit auto na výlet do Taroka, jinak většina Taiwanu je dobře dostupná vlakem - noční přejezdy jsou levné a pohodlné.

V Yngee na severu je krásný národní geologický park a akvárium. Dále Yilan- na východním pobřeží, kde je spousta surfařských pláží, vnevhodné na koupání ale. V okolí Yilanu je spousta Hot Spring (termálních pramenů). Na západním pobřeží doporučujeme Tainan a kousek od něj nádherný národní park Alishan - spousta čajových plantáží. A Taitung kousek od něj je SunMoon Lake největší jezero na Taiwanu se spoustou budhistických chrámů! U Taitungu je také skvělý Theme park (Zábavní park) jinak je Taitung velmi hezké město, myslím že jedno z nejmodernějších na Taiwanu, je tam skvělé muzeum moderního umění a spousta velmi zajímavých budov. Poslední z velkých měst Kaohsiung je průmyslové město s velkým přístavem, samotný je naprosto odlišný od Taipei, je krásný v létě kdy je opravdu teplo a můžete z něj vyrazit rovnou do Kentingu (národní park na jihu Taiwanu) kde je spousta pláží a korálových útesů možnost pučení elektrokola nebo skůtru. Hostely všude kolem Taiwanu se dají sehnat za 150-300 NT/noc.

Green island, Orchid Island - tyto dva ostrovy jsou vzdálené kousek od Taiwanu, Green island na východě, Orchid Island na Jihozápadu, jsou krásné na prodloužený týden, dá se tam dostat lodí nebo letecky. Ubytování je dražší, poskytují krásné šnorchlování a nádherné pláže.

Kam mimo Taiwan

  • Z Taiwanu se dá podniknout výlety po celé jihovýchodní Asii. AirAsia létá do Bangkoku, Kuala Lumpuru a do Kota Kinabalu. Cebu Pacific létá na Filipíny. Při včasné koupi můžete do těchto destinací letět takříkajíc za hubičku.
  • Dále lze letět do Japonska, Hong Kongu nebo Korei, to jsou ale poněkud dražší destinace. Nově lze celkem snadno navštívit Čínu, ovšem vzhledem k nestandardním vztahům s Taiwanem je problematické (drahé) získání víza, ani letenky nejsou za hubičku.
  • Zpáteční letenka na Filipíny se dá v akci sehnat cca za 1 000kč. Všechny lety jsou přes Manilu na ostrově Lutzon ale doporučujeme další ostrovy - Boracay, Bohol, Cebu, Coron, Palawan. Přelety jsou velmi levné a lítá se několikrát denně. Cebu Pacific je hodně nízkonákladová společnost ale je vcelku bezpečná)))

Zpáteční letenka na Borneo - Kota Kinabalu vyšla celkem na cca 4 000,- kč. Jednosměrná letenka do Kuala Lumpur přes Singapore stojí cca 3 500,- kč. Doporučujeme procestovat co se dá, to je asi to nejlepší co můžete v Asii udělat když už tam jste! Ceny jsou neuvěřitelné.

  • Na Taiwanu není čínská ambasáda. Pokud chcete do Číny, máte dvě možnosti. Buď si můžete zřídit vízum přímo na Taiwanu s pomocí z jedné z agentur, ale je to dost drahé. Mnohem zajímavější varianta je proletět se do Hong Kongu. Když koupíte letenku s předstihem, často bývají extrémně levné. V HK si pak hned zažádáte o vízum a za další 3 pracovní dny si ho můžete přijít vyzvednout. Náklady na cestu + vízum vás vyjde podobně jako když si to budete zařizovat přes agenturu přímo na Taiwanu a hlavně se ještě navíc podíváte i do HK. A to se vyplatí.
  • Existuje možnost navštívit Čínu na 3 dny bez víza (platí jen pro některá čínská města, jejich aktuální seznam je na stránkách ministerstva zahraničí). Musíte ale mít letenku z mimočínského města 'A', přiletět do čínského města 'B' a do tří dnů odletět do mimočínského města 'C'. Města A a C nesmí být v jednom státu. Taiwan a Honkgkong se pro tyhle účely z čínského pohledu jako Čína nepočítají.

Sport, kultura

  • Taiwan je hodně ovlivněn americkou kulturou, takže nejoblíbenějšími sporty jsou basketbal a baseball. Na baseball se chodí koukat, basket zase neustále hrají na školních hřištích. Zahraniční studenti většinou preferují fotbal, takže se k nim můžete přidat. Osobně jsem si ještě občas zašel zaplavat, ale místní plavání moc nebere.
  • Za rozumný peníz se dá koupit kolo, ale v Taipei a obzvláště v okolí NTUT je obrovský provoz. Jinou možností je si kolo pro případné projížďky půjčit (50-100 NTD/hodinu). Půjčovny jsou poblíž všech cyklostezek, ty ve valné většině vedou podél řek.
  • Centrem taiwanské mládeže je bezesporu Shimen. Je tu hodně fancy obchodů, restaurací, multikin, KTV a podobně.
  • Mezi studenty je oblíbeno okolí ulice Shida. Je tu noční trh, několik barů a nočních klubů.

viz. Kam v Taipei.

Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty

  • Na Taiwanu se platí Taiwanskými dolary. Kurs je cca. 100 NT$ ~ 60 CZK (březen 2010). Osobně jsem na Taiwan peníze dostával pomocí výběrů z bankomatu. Bankomat je v budově kolejí, asi 10 metrů od pokojů mezinárodních studentů. Pro nižší obnosy se vyplatila mBank, pro větší obnosy jsem používal KB (lepší kurz, ale poplatek 100,- za výběr). Mezinárodní převody jsem nezkoušel, vzhledem k neblahým zkušenostem s poplatky českých bank bych to ani nedoporučoval.
  • Pokud z nějakého důvodu potřebujete účet, stačí dojít do některé z bank. Založení je rychlé, vedení bezplatné. Pro založení účtu na poště si je třeba nechat udělat dřevěné razítko s vaším čínským jménem, jinak vám účet neudělají.
  • Bankomaty jsou v každém 7-11 obchodě, na kolejích ve škole. Platební karty moc neberou pouze ve větších supermarketech nebo v elektro obchodech.

Vyplatí se vybírat větší obnosy poplatky jsou 100-150kč za výběr. Převody peněz v Bance mají kurz dobrý ale platíte poplatek, takže to taky nedoporučuji.

  • Kurz únor 2016 100NT$ ~ 73 CZK

Práce

  • Studentské vízum stejně jako vízum rezidentní neumožňují legálně pracovat. Pokud ale máte ARC mělo by jít požádat o pracovní povolení. Na Taiwanu lze za slušné peníze učit angličtinu, ale osobní zkušenosti nemám. Jiné zaměstnání se bez znalosti čínštiny hledá obtížně.
  • Angličtinu můžou oficiálně učit pouze rodilí mluvčí. Bez smlouvy však jde všechno.

Co, jak a kde koupit

  • 7-11 síť amerických obchůdků, které jsou téměř na každém rohu. Nabízejí stálý sortiment nápojů, baleného jídla a hoddogů, ceny jsou ale o poznání vyšší, než v supermarketu. Většinou otevřeno non-stop.
  • poblíž školy je také několik supermarketů. Například RT Mart jeden z nejlevnějších obchodů - koukněte na internet.
  • KungHua - oblast, kde se prodávají počítače a ostatní elektronika. Tato čtvrť je podobná pražské tržnici, místo zeleniny se ale všude prodávaní laptopy a počítačové příslušenství. Ceny jsou o poznání nižší, než v čechách. Je zde také několik obchodů s elektrickými součástnami (jako GM), jde o samoobsluhy, kde místo rohlíků mají odpůrky a kondíky.

Levně seženete věci od Flash disku po Iphone.

Stravování

Kolem školy je několik dobrých míst kde se levně najíst. Mimo školní kantýnu doporučujeme malé restaurace hned na rohu školního kampusu většinou podávají smaženou rýži nebo smažené nudle všeho druhu! V okolí ale najdete i Pizzerii nebo Hot pot - což je zvláštní restaurace kde má každý plotýnku a hrnec dle svého si v něj uvaří zeleninu/maso. V okolí se nacházejí i Subway, Mc Donald, Mos Burger a jiné fast foody. Ceny jsou srovnatelné s čr. Blízko školního kampusu je hend Sushi express které sice není nejlepší ale je velmi levné a většinou mají všechny ryby čerstvé a dobré.

  • U kampusu přes ulici (směr západ) je skvělá foodstreet s velkým výběrem a příznivými cenami.

Praktické odkazy

 
taiwan/ntut/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2017/07/24 22:57 autor: slifkjanStarší verze