Po příjezdu

Pick up nebo samostatná cesta z letiště

  • Mezinárodní letiště je cca 50 kilometrů od Taipei, ale doprava není náročná. Každých asi 15 minut jezdí několik autobusových linek do centra (na Taipei main station 24h denně, je to linka číslo 1819), jedna přímo před školu (Evergreen bus - číslo 5201 (nejkratší trasa, ale ne o moc), 5202, 5203). Škola standardně zajišťuje vyzvednutí studenta na letišti. Často tam jezdí sama Samantha Wang z mezinárodního oddělení a hned vás zahltí všemi důležitými informacemi, dovede do pokoje na koleji, pomůže založit účet, koupit simkartu. Bude o vás postaráno jako od maminky :)
  • mě taky vyzvedávala Samantha a hned mi zařídila simku, dovedla na kolej a ukázala kampus. (Samantha už na NTUT bohužel není)
  • Pár týdnů před odletem mě kontaktoval můj Taiwanský student buddy. Zjistil ode mě všechny informace o mém příletu a omluvil se, že v době mého příletu má naplánovaný výlet do Japonska, ale že za sebe sežene náhradu. Letěl jsem společně s dalšími dvěma studenty z ČVUT a naši buddies nás společně přivítali na letišti a vzali nás na kolej, pomohli najít pokoj a večer nás ještě vzali na večeři a dokonce mi i koupili dortík, protože jsem zrovna ten den měl narozeniny.
  • V jednom z emailů od NTUT přišel Student Guide book ve kterém byla cesta z letiště popsána. Zároveň v něm byla i cedule se stanicí kam jedete, kterou pouze stačilo ukázat řidičovi autobusu a on vás pak vysadil přímo u školy. Doporučuju sledovat obsah emailů, hodi se to.
  • Pred odjezdem by vam meli z NTUT poslat prirucku kde je mimo jine popsano jak se dostat z letiste do skoly. Pokud pojedete ve dne tak jede Evergreen bus ktery stavi primo pred skolou
  • Na letišti je bankomat a směnárna, kde si můžete rovnou vybrat peníze. Zařídíte zde i SIMkartu, doporučuji vzít si SIM od Chungwa rovnou zde (na letišti mají jiné nabídky než pak v běžných pobočkách ve městě) s neomezeným internetem na celou dobu pobytu. Vyhnete se pak složitému prodlužování a shánění nové simkarty každý měsíc.
  • Taxík z letiště na kolej stojí asi 1000 NTD, využijete ho v noci, kdy nejezdí žádná MHD a není tak jiný možnost jak se dostat do města.

Ubytování

  • NTUT má v rámci kampusu dvě budovy kolejí. Pro výměnné studenty je vyhrazeno přízemí první z nich. Jde o celkem 6 5 pokojů (jeden vybourali minulý semestr, co tam bude místo něj jsme se nedozvěděli), tři jsou po jednom, další tři po dvou studentech všechny jsou po dvou studentech. V rámci pokoje je i koupelna se záchodem a sprchou. Takto luxusní ubytování vám budou taiwanští studenti závidět, protože jejich pokoje jsou po čtyřech a sprchy a záchody jsou společné pro celé patro. Na kolejích je striktně zakázáno kouřit. Jíst se dá velmi levně ve studentské jídelně, nebo v malých restauracích okolo školy.
  • Není jisté, že budete bydlet v pokojích určené pro exchange studenty. Nás bylo evidentně moc a čtyři jsme bydleli ve standartním pokoji pro Taiwance. Bylo to drsné, ale zajímavá zkušenost.
  • Vedle pokojů je otevřená Kuchyň se vším potřebným zařízením. Bohužel je poněkud špinavá a švábi tam taky nechybí. Je potřeba si na recepci půjčit klíč výměnou za studentskou kartu. Posledni rok kuchyn zrusili protoze studenti z Afriky vzdycky nadelali hroznej bordel. Ted uz to neni kuchyn ale Heating room, coz je vznesenej nazev pro mistnost se trema mikrovlnkama a lednickou. Ja to pouzival na chlazeni piva ale zaviraji to tam v 10 vecer a pak uz se pro pivo nedostanete. Přístup je elektronicky přes studentskou kartu, kterou jsme ale dostali až po polovině semestru. Navíc pokud chcete tuhle místnost používat, musíte o to zažádat formulářem do určitého data - to vám sdělí emailem, jinak karta nebude pro přístup fungovat.
  • Menzy jsou v kampusu 2…jedna přímo na koleji a druhá v suterénu 6th technical building. Jejich menzy jsou podstatně lepší než naše. V suterénu 6th building je několik mini restaurací, kde vaří opravu dobře za skvělé ceny. Vedle kampusu (směr západ) je také foodstreet, kde se dá najíst stejně dobře a levně jako v menzách.
  • Díky bilaterální dohodě ČVUT a NTUT je ubytování zdarma. Odbor mezinárodních styků vám nicméně strhne cca 4000,- Kč měsíčně na zajištění ubytování taiwanského studenta v Čechách.
  • Jak je řečeno výše, v přízemí první budovy je speciální oddíl, kde se nachází pokoje pro výměnné studenty. Jsou opravdu pěkné a je to jediná část koleje, kde bydlí holky i kluci vedle sebe. Zbytek koleje je striktně rozdělen na pánskou a dámskou část a příslušníkům opačného pohlaví je přísně zakázán vstup do druhé části. Je to docela úsměvné.
  • Výměnných studentů bylo víc, než je míst na pokojích, pro ně určených, takže jsem byl ubytovaný odděleně, na standardním 4-lůžkovém pokoji, společně s dalším studentem z ČVUT, Číňanem a Korejcem.
  • Na kolejích nedostanete žádné povlečení, takže doporučuji přivézt si vlastní nebo si hned první den zajet do IKEI a koupit si ho tam. Matrace na pokojích taky nejsou, seženete jí ale třeba v RT martu (supermarket cca 10 minut chůze od školy, najdete tam všechno) nebo v IKEA.
  • Jako vetsina taipeiskych budov ma i kolej pristupnou strechu. Oficialne se tam nesmi ale podle pozarnich regulaci ji museji nechat otevrenou. Ze shora budete mit pekny vyhled na Taipei 101. Na střechu navíc vede pouze klučičí výtah, takže pro holky trochu challenge, ale zvládnete to :).
  • V suterenu (tam se oficialne taky nesmi) je pokoj plny kulecnikovych stolu.

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontakty

  • Veškerou registraci na univerzitě za vás zařídí sami, stačí pár podpisů. Zařízení ARC (taiwanská občanka) stojí asi 1000 TWD (cca 600,- Kč), Samantha vás chytí za ruku, svezete se s ní taxíkem na jakýsi úřad, kde ona všechno zařídí, na vás je jenom dát pas, podpis, fotky a peníze. Hotové ARC za vás vyzvedne škola, stačí si je vyzvednout v kanceláři, nebo vám ho někdo donese.
  • nevím jestli se teď už za to neplatí nebo to za mě zaplatila škola, ale já jsem ani nemusela nikam na úřad. Samantha si ode mě vzala první den pas a fotku a asi 3.den po příjezdu mi přinesla studentskou kartu a ARC.
  • My jsme ani nedostávali žádnou ARC pouze studentskou kartu bez poplatku.
  • Na jeden semestr žádnou ARC kartu nedostanete. Akorát zhruba po týdnu dostanete studentskou kartu, která funguje podobně jako ČVUT karta - dává vám všude přístup, prokazujete se s ní v knihovně, atd.
  • Museli jsem na začátku semestru zaplatit 1000 NTD vratnou zálohu za pokoj, na konci pokud není pokoj špinavý a zničený vám zálohu vrátí Jessica ze studijního, která má na starost ubytování exchangů a podobné věci.
  • Také si musíte koupit a nechat nabít na 500 NTD kartu, aby vám fungovala klimatizace (hlavně v létě se fakt vyplatí :).

Zápis předmětů

  • Zápis předmětů se provádí pomocí na formuláři, který si necháte potvrdit od vyučujícího. Formulář vám dá Samantha Wang, jí ho následně vyplněný také vrátíte. Obdobně jako na ČVUT si je i zde možné během prvních 2 týdnů předměty měnit. Doporučuji během prvního týdne navštívit více kurzů a následně se rozhodnout, které jsou ty pravé. Kreditové ohodnocení předmětů je značně nižší oproti ČVUT. Průměr je 15-20 kreditů za semestr. Získání každého kreditu je také mnohem pracnější a profesoři vám nedají nic zadarmo. Poněkud nezvyklé je zadávání domácích úkolů, jejichž hodnocení se často podstatnou měrou promítne do závěrečného hodnocení. Úkoly nebývají obtížné, zato dosti pracné. Často nad nimi strávíte i několik hodin, ne-li dní.
  • NTUT nabízí pouze omezené množství předmětů v angličtině, je ovšem ideální pro psaní diplomové práce. Každý student dostává místo v laboratoři, kde má vlastní počítač. Taiwanci zde tráví většinu svého volného času a domů často odcházejí pozdě večer. Profesoři mají na studenty mnohem více času a jsou vám k dispozici pro případné konzultace.
  • NTUT má zvláštní program v angličtině pro studenty z Gambie…vždy jim vytvoří čtyřletý bakalářský program. Je tedy možné si zapsat nějaké předměty k nim. Když jsem byla na NTUT tak tam zrovna byla IT třída a stavební inženýři, ale mají vypisovat nový program pro architekty…vše ale jen bakaláři.
  • Na Department of Design je od roku 2011 nově otevřen International program pro Master degree v angličtině. Zahrnuje omezené množství předmětů včetně ateliéru. Tento program bohatě stačí pro získání dostatečného množství kreditů i když tady neděláte diplomovou práci.

Dále je možné si připsat podle zájmu jiné předměty z dalších fakult. Na vše se zeptejte Samanthy. Například Kaligrafii, ta je sice vyučováná v čínštině, ale vyučující hovoří velmi slušně anglicky a je ochotná spolupracovat se zahraničními studenty. Dále každý zimní semestr začíná čtyřletý kurz čínštiny pro Gambijské studenty bakalářsého programu, je možné se připojit k prvnímu semestru-začátečníci. Na NTUT se také nachází velké množství sportovních klubů a posilovna. Stačí se zeptat studentů a je možné se připojit k nějakému.

  • Výběr předmětů v angličtině byl dost omezený, ale každý si tam něco najde. V některých případech je možné si i zapsat něco v čínštině, pokud se jedná o něco, kde se moc nemluví nebo vyučující umí anglicky. Např. jedna studentka z FA si zapsala nějaké focení v čínštině.
  • Program pro gambijské studenty už byl bohužel ukončen a čtvrťáci tam letos končí (2016). S předměty v angličtině a výukou čínštiny to tak bude asi horší. My jsme ale kurz čínštiny pro začátečníky ukecali, i když původně otevřen být neměl.
  • Některé předměty, které jsou v rozvrhu uváděné jako anglicko-čínské nakonec v angličtině být vůbec nemusí, záleží na domluvě s učitelem (někdy je to těžká domluva).
  • Pro studenty FA - byl to trochu náročné, protože to zpočátku vypadalo že pro nás nebudou skoro žádné předměty a nikdo se o nás moc nestaral, nakonec se nám všem ale podařilo na ZS 2016/17 zapsat dost předmětů i kreditů.
 
taiwan/ntut/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2017/02/15 06:05 autor: petrija9Starší verze