2016/17 Zimní semestr

Analytical Sketching za 3 kredity, učitel má dobrou angličtinu a je moc fajn, předmět formou vycházek, takže uvidíte i kus Taipei, odevzdávka i hodnocení bez problémů.

Community Empowerment za 3 kredity, víceméně v angličtině, profero moc milý člověk, spousta výletů a exkurzí, různorodý a fajn předmět. Odevzdávka i hodnocení bez problémů.

Ateliér u profesora Joseffa Huanga (umí německy a anglicky). U nich za 5 kreditů, na FA záleží za jaký ateliér vám to uznají, ale klidně i 11 nebo 13 jako ATVZ nebo ATU). Také jsem se s ním domluvily na samostatném zadání a ve skupině 3 českých architektek jsme pracovaly samy a chodily k němu jen na konzultace.

Project management - předmět za 3 kredity, který sice nesouvisí přímo se studiem architektury, ale ve výsledku ho považuji za užitečný. Profesor má dobrou angličtinu. Nebylo těžké projít, ale v průběhu semestru se odevzdávaly průběžné úkoly, v půlce semestru se psal test a zakončení je formou prezentace vybraného projektu.

2016 Letní semestr

Přihlašování předmětů na NTUT probíhá podobně jako u nás. Studenti jsou vedeni elektronickém systému kde se během prvních dvou týdnů semestru mohou online přihlašovat na předměty a v těchto dvou týdnech je také navštěvovat a zjistit, jestli jim vyhovují. Funguje to dobře, až na to, že exchange studenti v elektronickém systému vedeni být nemohou (z neznámých důvodů) a musí to celé obstarat analogově s papírem v ruce.

Celý semestr má 16 týdnů včetně těchto dvou a dalších dvou na midterms a finals.

Sehnat předměty v angličtině je spíše těžké než lehké, v LS 2016 byly pro architekty jen 4. Z toho jeden v závěru nevypsali pro nízkou účast a na druhý nás odmítli přijmout. Proto jsme se zaměřili i na jiné fakulty. Předměty na NTUT mají tři hodiny (180 minut), ale je to snesitelné, jelikož po dvou hodinách se často vyhlásí dvouhodinová pauza a když se po ní znovu usadí do třídy, tak učitel hodinu ukončí.

Přikládám seznam mých předmětů:

A briefing on Architecture Design Course - normální ateliér, probíhá v menších skupinách než u nás (4-6 studentů), v mém případě vedený sympatickým Rémi Wangem (studoval v Paříži, mluví Anglicky, Francouzsky, a má smysl pro humor (!)). Probíhá to velmi volně, prezentace nejsou, jen finální.

Special Topics on Urban disaster Management and Reconstruction - sympaický předmět vedený děkanem Mr. Pengem, jeho asistentem Mr. Wangem a následně jeho asistentkou, která si předmětem ráda procvičuje angličtinu. Volný kurz, který se zabývá katastrofami na Taiwanu (je jich mnoho) a zároveň se snaží studenty poučit o taiwanské kultuře. Jedna prezentace v průběhu, paper jako uzavření předmětu.

Analysis on Historicity of Cities and Architecture - Opět Rémi Wang a spousty vtipů. Jinak celkem zajímavý předmět o historii vývoje Paříže vedený asiatem. Dále se prochází tradiční Asijská architektura (tvarosloví a podobně). Dvě prezentace v průběhu + paper na konci.

Tím končí předměty z Faculty of Design.

Management of technology - další ze sympatických předmětů, doporučuji zapsat. Také ve výsledku získáte velký přehled o místní kultuře. Vedený tuším Mr. Wu, jehož poznáte podle velké, chlupaté bradavice na krku. Dvě prezentace v průběhu.

Leadership and communication - lehký předmět, vedený doktorkou Kuo, která, ačkoli je vysokoškolským pedagogem, zvládá přípravě hodin věnovat ještě méně času a pozornosti, než průměrný líný student ČZU. Výuka probíhá formou Youtube videí a diskuzí bez pointy. Zároveň tam ale člověk pozná spoustu dalších zahraničních studentů z ostatních fakult a naučí se nesmírné trpělivosti. Dvě prezentace v průběhu.

Chinese - čínský jazyk. Zajímavá zkušenost. Doporučuji vyzkoušet, i přes nulové kreditové ohodnocení na FA. Kurzy pro začátečníky i pokročilé. Ný shi Ji Ji!

—–starší—–

Na Department of Design je od roku 2011 nově otevřen International program pro Master degree v angličtině. Zahrnuje omezené množství předmětů včetně ateliéru. Tento program bohatě stačí pro získání dostatečného množství kreditů i když tady neděláte diplomovou práci. Většina předmětů je zaměřena spíše na „Green building“ nebo „Inteligent housing“ žádné technické předměty. Ateliér je možné si také zapsat stejně jako Taiwanští studenti s profesorem Tsai - Děkan Fakulty, hovoří perfektně anglicky a je ochoten s vámi probírat ateliér v angličtině ačkoliv to není součástí mezinárodního programu. Dá se zapsat místo ateliéru, který je v mezinárodním programu.

* Měla jsem přesně zapsaný volitelný ateliér (ATVZ) u prof. Tsai společně s taiwanskými studenty- výuka probíhala jednou týdně (cca 5 hodin)formou promítání prezentace návrhu každého studenta (u místních bohužel jen v čínštině) a následnou konzultací nad projektem. Téma ateliéru jsme si mohli v podstatě vybrat a prof. Tsai a jeho asistenti byli ochotní anglicky konzultovat a dávat podnětné rady.

Dále je možné si připsat podle zájmu jiné předměty z dalších fakult. Na vše se zeptejte Samanthy. Například Kaligrafii, ta je sice vyučováná v čínštině, ale vyučující hovoří velmi slušně anglicky a je ochotná spolupracovat se zahraničními studenty. Dále každý zimní semestr začíná čtyřletý kurz čínštiny pro Gambijské studenty bakalářsého programu, je možné se připojit k prvnímu semestru-začátečníci. Na NTUT se také nachází velké množství sportovních klubů a posilovna. Stačí se zeptat studentů a je možné se připojit k nějakému.

Všechny učebny jsou velmi dobře zařízené. V budově je také modelárna a tiskové centrum, studenti dokonce dostanou omezené finance na tisk zdarma. My jsme mohly pracovat v laboratoři ovšem pouze zhruba do desíti hodin do večera. Nebo případně v atliéru, kde bylo všechno možné a hlavně velký stůl. V laboratoří jsou stoly cca 70×100 čili dost omezený prostor, to samé na kolejích. Všude je wi-fi na koleji i kabelové připojení. * Na koleji v pokojích wi-fi připojení není, pouze ve společných prostorách (jídelna, pingpongový stůl, atd.)

2015 - zimní semestr:

* Výběr předmětů byl celkem malý, neměla jsem rozhodně pocit, že jako studenti architektury máme větší výběr předmětů než jiné obory, naopak, člověk musel brát, co bylo.. Několik předmětů z původního seznamu na začátku semestru zrušili, popř. anotace byly docela mimo. * Doporučuju se poohlídnout i po předmětech z jiných departmentů nebo oborů, já jsem například měla 2 předměty z oboru Information design (u kterých jsem si podle anotace původně nebyla jistá, jestli nejsou pro programátory): Analytical sketching - skicování venku + občas výklad ve třídě, skicování bylo hodně o tom jak si rozkládat objekty, aby jste je správně nakreslili, nemusíte umět skvěle skicovat, aby jste sem mohli chodit, úroveň jednotlivých studentů byla různá, ale chodil tam se mnou třeba i kamarád, co studoval strojařinu, učitel i hodiny byly skvělý; Visual and Information design - modelování ve sketch upu, následná prezentace v Illustratoru, příprava obejktů pro laser, laserování, tvorba dynamické prezentace v pluginu Folio builder pro Adobe Indesign pro prihlížení na telefonu v Adobe viewer (studenti nejsou architekti, takže ve sketch upu se dělali celkem jednoduché věci, spoustu ostatních věcí jsem ale neuměla, neznala, dynamická prezentace je podle mě celkem zajímavá a užitečná věc, učitel má super tutorialy krok za krokem v angličtině dostupné na jeho stránkách, ve třídě jsem byla jediná, kdo nemluvil čínsky a nebyl to problém, učitel mluvil anglicky / čínsky, vžycky mi ale se vším poradil, vysvětlil všechno jenom mně v angličtině) - Na oba tyto předměty jsem měla učitele N.C.Tai a můžu určitě doporučit, byly to nejlepší hodiny, co jsem na NTUT měla. Mluví dobře anglicky, je hodně exchange student friendly, neměl vůbec problém když jsme chyběli, protože jsme chtěli cestovat, ještě se se mnou domlouval, že třeba odučí látku, kterou znám, v té hodině, kdy tam nebudu.

* Chinese and Taiwansese culture byla čínština pro pokročilý, Culture concept byla taky čínština pro pokročilý :-D

* S ateliérem to bylo docela těžký, ze začátku semestru jsme nemohli nikomu vysvětlit, že ten předmět opravdu potřebujeme a ne, opravdu si nemůžeme zapsat jiný. :-D Připadala jsem si, že tu nikdy neměli zahraničního studenta architektury. Přihrával si nás mezi sebou Lio Lin z exchange office a studijní oddělení fakulty architekttury, kde ale nemluví anglicky. Jediný kdo nám s tím pomohl, byly naši buddy. Všechno se nakonec nějak vyřeší a nějaký ateliér najdete, byl to ale trochu boj.

* Náš semestr (zimní 15/16) měl zahraniční studenty na ateliér Rémi Wei-Chou Wang z design departmentu. Mluví anglicky a francouzsky a je s ním rozumná domluva.

 
taiwan/ntut/fa.txt · Poslední úprava: 2017/02/14 21:09 autor: feldolucStarší verze