Praktické a volný čas

Doprava

Dopravu po městě zajišťuje metro alias MRT, autobusy, skútry a kola.

  • MRT - funguje na EasyCard = kartu, kam si budete dobíjet kredit na MHD. Při použití EasyCard je jízda levnější než při koupi jednotlivých lístků. Jako EasyCard je nejlepší použít studentskou kartičku, kterou dostanete zdarma od univerzity asi 2 týdny po příjezdu - studenti totiž mají slevu na každou jízdu. Pokud ale přijedete dřív, možná se vám vyplatí koupit si nejprve nestudentskou EasyCard v automatu v metru za 100 NT (80 Kč) a po těch 2 týdnech ji vyměnit za studentskou. Pokrytí Taipeie metrem je skvělé, informace v angličtině jsou přehledné, v metru mají krásné záchody, wifi a dokonce i nabíjecí stanici na telefon :) Cena jízdy v MRT se odvíjí podle vzdálenosti - od 16 do 45 NT.
    • 2017 - Studentská sleva se vztahuje jen na autobusy. Pro MRT jsou Adult a Student ceny totožné.
  • Autobusy - síť autobusů je velmi hustá, dostanete se jimi téměř kamkoliv a funguje také na EasyCard. Velkou výhodou je cena: stojí jen 15 NT, pro studenty 12 NT, je to tedy často výhodnější než MRT. Velkou nevýhodou je orientace v systému, protože cedule jsou jen v čínštině. Naštěstí výborně fungují Google Maps, které vám po zadání destinace najdou přímé spojení včetně jmen zastávek - s jejich pomocí se autobusy brzy naučíte používat a oceníte finanční i časovou úsporu. (Ještě si dávejte pozor na jeden chyták: v autobuse si někdy EasyCard pípáte při nástupu a někdy při výstupu. Proto při nástupu sledujte svítící monitor, kde bude buď Pay on boarding nebo Pay on alighting). Autobusy je potřeba si na zastávce stopnout, jelikož vám jinak nemusí zastavit.
    • Pokud přestupujete z autobusu na MRT, tak dostanete 20% slevu na MRT lístek.
  • Kolo - pro dopravu po Taipei je kolo ideální dopravní prostředek, protože Taipei je plná cyklostezek. Můžete si jej koupit: cena se pohybuje kolem NTD 2500 (tedy asi 1800,- CZK) za nové kolo. Pokud vám nevadí kolo ojeté, poptejte se na univerzitě na Roberta - na začátku semestru u něj lze koupit kolo za přijatelnější cenu a na konci semestru ho od vás za polovinu koupí zpět. Můžete také využívat systém sdílených kol UBike. UBike funguje také na EasyCard (poté co se zaregistrujete v elektronickém kiosku na libovolném stanovišti). Od roku 2015 stojí první půlhodina 5 NT (4Kč), každá další půlhodina 10NT. Pokrytí stanicemi je velice dobré, jedna je přímo u NTUST. http://www.youbike.com.tw/ (UBike mezi Taipei a New Taipei City je první půl hodinu zdarma)
  • Skútr - přímo v Taipei je vše dobře dosažitelné MHD nebo na kole, ale po půl roční zkušenosti skútr doporučuji zvláště těm, kdo chtějí hodně cestovat. Skútr je ideální pro tripy po okolí Taipei a skutečně je kam jezdit. S řidičákem je to tak, že si před odjezdem necháte vystavit mezinárodní řidičák. Ten můžete využívat po dobu prvního měsíce po příjezdu. Pak je třeba jej nechat oštemplovat Taipei City Government Motor Vehicles Office http://163.29.36.51/tcmvd/index.jsp a platí další rok. To je ale možné jen v případě, že máte ARC a Resident Visa.
  • Skútrů je na Taiwanu stejný počet jako lidí, tedy přes 20mil. Skútry jsou všude a jejich moc, ale na druhou strnu řidiči, a zvláště pak řidiči automobilů, jsou mnohem více ohleduplní než u nás. Obrovské množstí skůtrů způsobuje, že ulice jsou velmi hlučné. Velmi!! Když se jde hlavní bránou směrem na MRT, člověk neslyší vlastního slova po většinu dne. Výfukové plyny také zahlcují vlhký horký vzduch. Naopak je překvapivé, jak může být toto 5 milionové město tak klidné a tiché po jedenácté večerní. Zřejmě je to dáno neuvěřitelnými stavebními konstrukcemi silnic. Highwaye jsou zde vystavěny až čtyřpatrově nad sebou takže případný hluk by se šířil někde výš. Nebo je to tím, že většina lidí tou dobou spí a nikdo nejezdí.
  • Doprava ma iste specifika. Neexistuje pravidlo pravej ruky, obieha sa aj z prava, chodci na prechode nemaju prednost, pri prechode krizovatkou neplati, ze prednost maju auta iduce priamo a tiez chodec nedostane prednost ak je sucasne zelena pre chodcov aj auta. Tiez pozor na predchadzanie taxi alebo autobusov, cyklistov celkom radi ignoruju, jazda na poslednu chvilu cez cervenu sa tiez nemusi vyplatit, skutre z opacneho smeru vyrazaju takmer okamzite. Ak toto beriete do uvahy, stane sa jazda mestom pomerne bezpecna, vodici su ohladuplni.

Kam v Taipei

Protože každý si v Taipei přijde na své, co ho zajímá, uvedu zde pouze seznam míst rozdělený do kategorií s jednoduchým popisem (většina z nich je detailně popsána v kterémkoli průvodci typu Lonely planet)

Turistické atrakce

  • National Palace Museum: největší sbírka čínského umění na světě. Pokud budete mít možnost, jděte s průvodcem. Anglické popisky jsou mizerné a je toho prostě moc. Průvodce Vám ukáže jen to nejdůležitější a Váš dojem z muzea bude mnohem lepší!
  • Taipei Fine Arts Museum(TFAM): novodobá interesantní stavba, byla zde např. výstava Pixartu, Gaugaina. Expozice se pravidelně mění. Stanice Yuan Shan(圓山). Za muzeem je i kopie tradiční taiwanské rezidence Lin An Tai Resicende.
  • Museum of Taiwan Aboriginees: velmi zajímavé nahlédnutí do Taiwanské historie, včetně Taiwanských lovců lebek :)
  • Museum of Miniatures: co je malé, to je hezké - to rozhodně platí i zde
  • Zoo: cena v přepočtu 12 CZK, úrovwň mnohem vyšší než Pražské ZOO. Nově má navíc pandu (dárek od ČLDR)
  • Danshui (útulná část Taipei, nepostižená jinak všudypřítomným shonem)
  • Elephant Mountain (menší hora hned za Taipei 101 nabízí úchvatnou podívanou při západu slunce s Taipei 101 v popředí. Pro odvážnější doporučuji pokračovat až k Mt. Thumb asi hodinu cesty od Elephant Mountain)
  • Taipei je perfektním místem pro hiking. Kdo má rád putování přírodou, přijde si jistě na své. Okolo Taipei je bezpočet půldenních i celodenních tras, některých jednoduchých, na některých se zapotí i ti nejodvážnější. Všechny větší hikové trasy, které jsem prošel, najdete podrobně popsané na http://www.tomaszavadil.eu/?page=taiwan/trips. Další dobré stránky s traily na hiking: https://bikehiketaipei.wordpress.com/

Party

Taipei se některým zahraničním studentům může zdát doslova jako Party town… Což ke studentskému životu evropského stylu prostě patří. Většina Taiwanců ale do klubů moc nechodí, i tak jsou kluby vždy plné zahraničních studentů. Téměř všechny kluby se nacházejí v těsné blízkosti Taipei 101, tedy trochu stranou od studentské části města. Na Taiwanu neexistuje nic jako hospody, protože Taiwanci se většinou scházejí spíše na jídlo než na alkohol. Zahraniční studenti proto ocení síť obchodů 7-11, kde se 24 hodin denně dá koupit pivo (na Asii dost dobré) za cca 35-40 Kč (doporučuji Taiwan Beer Gold Medal v zeleno-červené plechovce).

  • Roxy 99: velmi důležitý bar, zvláště pak ve středu, kdy je zde speciální nabídka, 2 piva zdarma pro prvních 200 příchozích. Vlastně bar sám o sobě je pouze částí středečních rituálů. Jakmile je dopito, mnoho lidí se přesouvá před 7/11 jen 100 metrů od klubu, kde si nakoupí za 1/6 ceny. Má to za následek, že je zde chumel lidí a máte jedinečnou příležitost se seznámit s někým novým..zajímavým…popř. duševně krásným.
  • Hive: často All inclusive za dobrou cenu (dámy zdarma nebo 200 NT)
  • M-Taipei: různé akce podle programu, často All inclusive za dobrou cenu
  • Babe 18/Room 18: v neděli slečny vstup zdarma All inclusive, kluci 400 NT
  • Roxy Roots: příjemný bar poblíž 101
  • Roxy Jazz: nový jazz klub v Taipei. Hraje se hlavně v pátek a v sobotu. Koncerty jsou na velmi slušné úrovni
  • Blue Note: taipeiský jazz klub s nejdelší tradicí
  • Pasaul: night bar, dancing, vstup je NTD 600, konzumace neomezená
  • Wax: doporučení na středeční večery a pokračovaní po Roxy 99. Ve středu je zde foreigners night: vstup NTD 300 pro pány a NTD 100 pro dámy. Konzumace neomezená.
  • Deep Passion: další night bar s neomezenou konzumací
  • Revolver: bar západního typu, točené pivo, rockové koncerty
  • Korner: underground bar, DJ - d'n'b, elektronika, opravdu hodně underground atmosféra
  • Elektro - Klub hned vedle Taipei 101. Každý čtvrtek all inclusive pro zahraniční studenty.

Nabídka all you can drink zdarma pro slečny se mění (prakticky se ale dá najít na 5 dní v týdnu). Obvykle stačí jít dříve do fronty před klub a do 23/23:30 to mají levnější i kluci.

Je ale nutno říci, že (a to nejen v Taipeii) existuje mnoha (většinou trochu skrytých) barů, kde se prodává místní craft-beer, a kam mladí Taiwanci chodí na pivo a představení. Například v historické části Taipeii Dadaocheng (Beimen Station) jich je hodně: Lok hue Hng, Mikkeller nebo Le Zinc Cafe.

Restaurace a night markety

  • Shilin night market (zastávka metra Shilin nebo Jiantan) http://filanataiwanu.blogspot.com/2009/09/shillin-nigh-market.html
  • Shida night market (zastávka metra Taipower Building Station, v dochodu - cca 15 min od Campusu)
  • Gongguan night market (zastavka metra Gongguan, kousek od kampusu)
  • Raohe Night Market - jeden z nejstarších a nejlepších night marketů v Taipei (26 minut MRT z Gongguanu)
  • Hot Pot na Gongguanu (za poplatek 550 NT$ můžete jíst co hrdlo ráčí. Dostanete hrnec s několika druhy omáček, v kterých si můžete sami uvařit maso a zeleninu dle své chuti - krevety, krabi, chobotnice, ale i tradiční kuřecí a další. V ceně je zahrnuté veškeré pití včetně piva a neomezeně zmrzliny Haggen Dasz)
  • Pizza Hut - sněz co sníš, vypij co vypiješ. Parádní pizzy, na výběr asi z 10, nejlepší čokoládový dortík
  • Kousek od Revolveru (stejná strana ulice, směrem ke Gutting MRT je oblíbená restaurace, částečně otevřená na ulici. Mají tam kulaté stoly na ochutnávky od kamarádů, neomezeně rýži a relativně levné pivo.
  • Nan Ji Chang Nightmarket(南機場夜市) - jeden z mála nočních trhů, kde stále ještě dominuje jídlo a ne obchodní stánky. Jezdí jsem Bus 1 z NTUST, ale nejlépe na kole, blížko Xiao Nan Men Station.

Kam na Taiwanu

V blízkém okolí Taipei je nepřeberné množství jednodenních výletů.

  • Rueifang / Jioufen / Keelung: Jioufen je defakto součástí Rueifangu (Rueifang Township) poblíž města Keelung proslulého svým night maketem. Z Taipei Main Station jezdí několikrát za hodinu vlak do Rueifangu (který sám o sobě nabízí možnost procházky historickým centrem a malebnými uličkami). Jinou možností je vzít bus ze stanice Zhongxiao Fuxing, který jede přímo. Výlet vlakem vychází na NTD 60, jedna cesta. Jioufen je v podstatě hlavně jedna tržní ulička, ale dlouhá:). Najdete zde spoustu delikates typické právě pro toto místo (některé se těžko shánějí jinde). Na jejím konci je se nabízí krásný pohled do údolí. V okolí je možnost tripů na vrcholky hor, takže ani jeden celý den zřejmě nebude stačit na důkladné projití všeho. Ale pro ty kdo nemají až tak silnou potřebu pořád někam šplhat je to na celý den. V Jioufenu je také muzeum zlata z dob Japonské nadvlády. Keelung trip: http://www.tomaszavadil.eu/?page=trips/20100314 Jiufen trip: http://www.tomaszavadil.eu/?page=trips/20100823
  • Wulai: drobná vesnice v horách, v okolí opět krásná příroda, možnost rivertracingu, známý vodopád a hlavně hotsprings (divoké i resorty). Do Wulai jezdí autobusy z Xindianu. Wulai trip (na kolech): http://www.tomaszavadil.eu/?page=trips/20100327
  • Yangmingshan: cesta z Gongguanu do Yangmingshanu zabere metrem a autobusy asi 2 hodiny, vyplatí se proto si tam naplánovat celodenní výlet. Já podnikl pouze dva, tři na nejvyšší horu (bohužel, pokaždé zahaleno mlhovinou) a do wild springs (dostat se sem je lepší osobně na skútru nebo si půjčit auto.
  • Fulong beach: 2 hodiny vlakem, půjčovna serfů a oblíbený surf spot (swell předpověď na MSW), další pláže jsou v horní části Taiwanu 180° kolem Taipei.
  • Hualien / Taroko: jeden z nejznámějších národních parků Taiwanu. Proslulá je Highway num.8 vystavěná opět za doby Japonské nadvlády. Doporučuji si projet na skútru a nechodit ji pěšky. Pěšky je to pro drsoně, semtam, ale je to docela často se uvolní balvan nebo kamínek velikosti pěsti a spadne na cestu. Občas se uvolní i větší kamínek. Stěny kaňonu se táhnou do výšky snad jednoho km nebo i víc. Park Taroko, podobně jako sousední Shei-Pa National Park (s druhou nejvyšší horou Taiwanu, Snow Mountain, tedy Xueshan) nabízí možnost i několikadenních přechodů po hřebenech v nadmořské výšce 3000 metrů. Pro vstup do těchto zón potřebujete povolení. Pro jeho získání musíte informovat kancelář parku, doručit jim itinerář vaší cesty (kde si zabukujete místo v horské chatě), seznam lidí apod. http://www.taroko.gov.tw/English/
  • Yilan - paragliding, surfing. Do Yilanu je nejlepší jet taxíkem. Pokud jsou v autě 4 lidi, liší se cena od vlaku asi o NTD 20 pro jednoho (vychází to asi na NTD 250 za osobu). Taxík se před nádražím vždycky najde.
  • Taichung - Sun Moon Lake: asi hodinu a pul od Taichungu ačkoli se to nezdá. Možnost pronajmout si kolo, lodičku nebo hiking.
    Museum of Earthquake: dosažitelné nejlépe na skútru. V době kdy jsem tam byl, tedy ani ne v době oběda ale dopoledne v listopadu jsem tam potkal překvapivě jen dva autobusy školáků a školaček. Více na blogu filanataiwanu: http://filanataiwanu.blogspot.com/2009/12/921-earthquake-museum-taichung-township.html Pro příznivce jazzové hudby se v Taichungu koná každý rok 9-denní festival. Více info na http://www.taichungjazzfestival.com.tw/_en/00index/index.html Taichung trip: http://www.tomaszavadil.eu/?page=trips/20100507 Sun Moon Lake trip: http://www.tomaszavadil.eu/?page=trips/20101204
  • Tainan: krásné historické město na Taiwanu, bývalé hlavní město. V podstatě jediný příklad zachovalé historické architektury na celém Taiwanu, pro zájemce o architekturu určitě jeden z nejhezčích výletů. Tainan trip: http://www.tomaszavadil.eu/?page=trips/20100430
  • Taitung(台東): Pohodové město na východě Taiwanu, mezi horama a oceánem. Žije tu hodně původních obyvatel a domorodců, a celkově tempo je pomalější a pohodovější. Skvělé na půjčení si kola a obdivování japonské architektury. Zkuste i typické prosové víno (Xiao Mi Jiu) anebo jedte do okolných surfařských městeček jako Dulan.
  • Kaohsiung: busem 5 hodin z Taipei Main Station. Jedná se o druhé největší město. Donedávna také místo s největším mrakodrapem na Taiwanu. Kaohsiung trip: http://www.tomaszavadil.eu/?page=trips/20100628
  • Kenting: v létě oblíbené místo turistů, i místních turistů. Perfektní podmínky pro koupání a surfování jako skoro všude na Taiwanu. Zde bych ale ještě doporučil závodění na motokárách. Hledal jsem je po celém Taiwanu a nakonec našel. http://tw.myblog.yahoo.com/ererer650217 Kenting trip: http://www.tomaszavadil.eu/?page=trips/20100625
  • Green island a Orchid island: bohužel nevyšel čas, ale doporučení bylo hodně. Příště určitě. /// Já byla na Green Island a naprosto mě nadchnul. Doporučuji na potápění i na šnorchlování. Je to jeden z nejkrásnějších korálových ostrovů na světě s nepřeberným množstvím exotických ryb. Na skútru ho sice objedete za 20 minut, ale pokud z něj na chvilku slezete, nebudete litovat. Zajímavost na Green Island je „Tábor přátelství“ pro odpůrce režimu Chiang Kai-sheka (důležtá součást historie Taiwanu).

Další výlety najdete na http://www.tomaszavadil.eu/?page=taiwan/trips

Kam mimo Taiwan

  • Taiwan má jednu obrovskou výhodu: skoro všechno je relativně blízko a proto je dobrou základnou pro cestovatele. Za dvě hodinky jste v Hong Kongu, v Manile, nedaleko je Vietnam, Kambodža, Singapur a tak dále. Bohužel jsem neměl tolik času na to projet všechny tyto země, snad někdy příště. Zde alespoň uvedu některé z nich kam jsem zavítal.
  • Hong Kong a Macao: letecky asi hodinu a půl, cena se pohybuje kolem 3000,- CZK. Z letiště jezdí rychlovlak do centra, na letišti je vhodné si koupit Octopus Card pro hromadnou dopravu. Na město jako takové doporučuji dva dny, dále je možno trajektem nebo vlakem se přemístit na ostrov Lantau (největší ostrov HK) kde jsou krásné scenérie a ostrovem vede jeden 70 km round trail, šplhá se až do výšky jednoho kilometru, vede přes Giant Budhu. V HK jsem byl hned třikrát, zde jsou některé zápisky: http://filanataiwanu.blogspot.com/2009/11/hong-kong-prvni-dojmy.html
    Do Macaa se dá přejet trajektem z Hong Kongu a nebo vzít přímý let. Macao stejně jako Hong Kong jsou autonomní země, jsou tedy součástí Číny, ale veškerá správa je soustředěna lokálně. Historické centrum Macaa je kulturním dědictvím. Macao je nyní nazýváno také Los Angeles východu, to proto, že je plné kasín. Na jeho prohlídku by mělo stačit půl dne, ale pokud si budete chtít zkusit štěstí… mnoho štěstí.
  • Filipíny: ty obrázky s nádhernými bílými plážemi, na kterých se válí čerstvé kokosové ořechy, obrázky korálových útesů a velkých rybiček typu žralok, které jste pravděpodobně mohli vidět na plakátech cestovních kanceláří jsou přesně takové. Je to úžasná země s nádhernou přírodou, mořem. Běžně se Vám stane, že 50 metrů od břehu narazíte na mořskou hvězdici velikosti velkého frisbee … jen se k ní tak pls nechovejte. Několik významných turistických spotů je na ostrove Luzon (letecky do Manily) kolem busy, cestovaní autobusy Vám přinese neopakovatelný zážitek. Z nějakého důvodu, řidiči autobusů vždy spěchají. Možná mají zálibu v really a nebo prostě respektují rčení zákazníkův čas je drahý. Já strávil jeden týden na ostrově Cebu, úplně na severu na ostrově Malapascua. Doporučuji vyzkoušet potápění (cena je asi PHP 2500 (v přepočtu asi 1250,- CZK). Za přibližně 8000,- CZK můžete absolvovat výcvikový kurz na otevřenou vodu (takže se pak můžete potápět kdekoliv je to možné bez instruktora). Cena by měla být podobná jako v Thajsku.
  • China / mainland: kapitola sama pro sebe. Každý by tam měl zavítat. Já absolvoval 14 dní v okolí Shanghai. Okružní jízda: Shanghai-XiTang-Hanghzhou-Shaoxing-Shanghai-Suzhou-Shanghai. O Číně zde velmi podrobně povídají studenti, kteří tam studovali: http://reports.cvut.cz/doku.php/china/zu/start
  • I já jsem cestoval, podoběn jako Filip, všude, kde se dalo. Neboť ale všechyn zážitky nejdou popsat jen pár řádky a již jsem vše jednou celé sepisoval jinde, zde najdete odkazy na mé výlety, rozepsané do detailu:

Sport, kultura

  • NTUST má sportovní areál se 4mi basketbalovými hřišti, 5 volejbalovými hřišti, hřišti na petanque, běžecký ovál, 3 tenisovými kurty, tenisovou stěnou a 50 metrovým bazénem. K dispozici je také posilovna, zdarma. Basketbal a volejbal si můžete zahrát s kýmkoli kdykoli v campusu.
  • Národními sporty jsou basketbal a baseball, také volejbalová hřiště jsou stále v obležení. Basketbalová hřiště jsou v každém campusu, stejně tak volejbalová a jsou, pokud neprší plná studentů dokud se nezhasne. Rádi si s Vámi zahrají. Já měl možnost dokonce trénovat se školním týmem v poměrně dobře vybavené hale.
  • Rivertracing: Taiwan je proslulý sportem zvaný rivertracing - není to nic jiného, než že jdete, lezete nebo plavete směrem k prameni řeky. Pro takový sport jsou na Taiwanu více než vhodné podmínky. Na Taiwanu existuje řada agentur, která organizuje tento typ výletů různé úrovně obtížnosti. Doporučené lokality poblíž Taipei je Taroko nebo Wulai. Na tento sport potřebujete speciální obuv, která neklouže tolik na kamenech v řece, helmu a občas také horolezecké vybavení.
  • Hiking - Taiwan je plný horských masivů a parků. Zabírají téměř polovinu jeho povrchu. Nejvyšší vrcholky šplhají ke 4000m. Snadno tedy najdete 10 až 14 denní trasy, přechody hřebenů položených ve 3000m. Pro vstup do parku a velehor je v každém případě potřeba zažádat o permici - každý park má své turistické centrum. Ano, zřejmě se tam dá jít i bez povolení, otázka je, co se stane, když se něco stane. Zvláště během zimního období je potřeba také registrovat a ověřit si, že horské chaty, na kterých hodláte nocovat jsou volné. Na oblíbených trasách rozhodně nebudete sami, hiking je mezi Taiwanci velmi oblíbený.

doporučené Hiking výlety: Kniha Taipei Escapes (2 knihy, jedna Severovýchod, druhá jihozápad od Taipei na jednodenní výlety) Naleznete všechno od procházky po čajových plantážích až po šplhání po lanech a žebřících.

https://hikingtaiwan.wordpress.com/

http://www.taiwan-adventures.com/trips-and-tours/day-trips/

http://www.taiwanese-secrets.com/taiwan-travel.html

http://www.wanderlust.co.uk/planatrip/inspire-me/lists/taiwans-most-spectacular-hiking-trails?page=all

  • Kolo: Taiwan je jedním z největších vývozců a výrobců kol. Kolo a vůbec propagace cyklistiky je patrná na mnoha místech. V parcích v Taipei, Taichungu nebo Kaohsiungu si bez problému můžete půjčit kolo (okolo NTD 100 na hodinu nebo dvě). Všechna uvedená města disponují hustou sítí cyklostezek. Pokud jste náruživější cykloturisti, vřele doporučuji výlet kolem pobřeží. Silnice jsou totálně rovné, neřku-li vodorovné a poskytují krásné výhledy.
  • Surfing: na plážích kolem Yilanu (přibližně jednu hodinu autem z Taipei) nebo kolem Keelungu (podobná vzdálenost) nebo v Kentingu na jihu lze provozovat surfing. Je zde řada půjčoven i trenérů.
  • Paragliding: na Taiwanu je také mnoho příležitostí vyzkoušet paragliding. Je ale dobré si nejprve ověřit jak dlouho takový seskok trvá. Zážitek je to super, ale bohužel např. u Yilanu, kde jsem to zkoušel celý seskok trval asi 5 minut. Tato stránka http://www.flytaiwanpara.com/ resp.http://tw.myblog.yahoo.com/flytaiwan-paragliding patří Chrisovi. Většinou paraglajduje na jihu, ale dá se s ním domluvit co kde kde jak s kým.

Studentské kluby na NTUST

  • Krom výše uvedených sportovních aktivit ještě doplním, že na NTUST je celá jedna budova věnovaná studentským klubům. Studenti si organizují všechno sami. Najdete zde orchestr tradičních nástrojů, breakedance (v tom jsou Taiwanci poměrně silní - všude na každém volném plácku můžete vidět skupinky studentů, jak nacvičují taneční formace), swing a salsa dance, piano klub, je zde zkušebna pro kapely, kytarový klub. Po domluvě se můžete účastnit a navázat nové kontakty.
  • AIA organizuje spoustu akcí pro zahraniční studenty, kde máte skvělou příležitost seznámit se i s místními studenty. https://www.facebook.com/aia.ntust

Práce

  • Pokud jste vyjeli na Taiwan za studiem, odpovídá tomu také vaše vízum, které neumožňuje legálně pracovat. Je ale možné pokusit se navázat kontakty a doučovat angličtinu.
  • Nabídky práce zasílá občas Česká ekonomická a kulturní kancelář Taipei (viz poslední odstavec stránky) ale i Office of International Affairs na NTUST

Co, jak a kde koupit

  • Okolí university (Gongguan): campus se nachází deset minut pěšky od stanice MRT Gongguan; zde najdete také malý nightmarket, ale hlavně obchody ve kterých seženete všechno na co si vzpomenete (pravda, stojan na pušky asi zrovna ne, ale většinu věcí jako je oblečení, boty, knihy, jídlo - hotpoty a jiné stylové restaurace, drogerie) bez problému.
  • Shida night market: lze dojít pěšky po Roosevelt road, asi 10 min. z Gongguanu. Poměrně větší night market vzhledem ke Gongguanu, najdete zde spousty delikates, můžete si vyzkoušet jaké to je stravovat se na night marketu. Osobně jsem si tady oblíbil hned několik jídel, jmenujme alespoň „Tang pin“ - placka s vajíčkem. Zní to jednoduše, ale je to taková bašta!
  • Shilin night market: pravděpodobně nejznámější a největší night market v Taipei. Najdete zde úplně vše.
  • convenient stores - 7/11 forever! Seven Eleven obchody jsou všude. Na Taiwanu je přes 4000 obchodů 7/11, to znamená, že jsou na každém rohu. Krom 7/11 je zde ještě konkurenční Family Mart, červený OK Mart a Hi-Life. V těchto krámcích seženete základní jídlo pro přežití: pivo, drinky, chipsy, čokoládičky…
  • supermarkety - čerstvé potraviny (ovoce, zelenine, pečivo, maso..) seženete buď na trhu (tam je to bez znalosti čínštiny poměrně komplikované) a nebo v supermarketech jako je Wellcome nebo levnější modro-červený supermarket s čínským znakem „domečku“ http://www.pxmart.com.tw/px/index.px. U MRT Wanlong se nachází obchod iVegan, kde mají opravdu levné a dobré ovoce i zeleninu. Carrefour: z NTUST jsou nejlépe dostupné jeden u MRT Xiaonanmen a druhý u MRT Qizhang (obojí asi 15 minut metrem od NTUST) V Carrefouru seženete všechno, včetně velkého výběru vín, tvrdého pití, Nutely a mléčných výrobků (ty v convenient storech nemají tak bohaté zastoupení a jsou dost drahé).

Pokud se Vám stýská po evropském obchodě, 'zápaďácké supermarkety' jsou dražší, ale v Taipei jich je celkem hodně- Carrefour, Jason's Market a City Super. Najdete v nich i chleba ;)

  • skoro český chleba, náhodou jsem našla německé pekařství, kde mají jiný než sladký chléb a normální preclíky… https://www.google.cz/maps/place/Oma+Ursel's+German+Bakery/@25.0205732,121.5301254,19z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xd95f68450a4d1d32!8m2!3d25.0201397!4d121.5303225

Praktické odkazy

  • Česká ekonomická a kulturní kancelář Taipei: http://www.mzv.cz/taipei/cz/index.html
    Doporučuji se zde zaregistrovat, kancelář občas pořádá vlastní akce jako setkání Čechů a Slováků, oslavy významných výročí (např. 17. listopadu apod.), kancelář také zasílá nabídky pracovních míst (ne příliš často, ale je to určitý potenciál).
  • Blog o hikingu na Taiwanu, osobně mi sloužil jako nejlepší zdroj inspirace: http://hikingtaiwan.wordpress.com/
 
taiwan/ntust/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2017/08/21 14:16 autor: prosedanStarší verze