Po příjezdu

Ubytování

Od roku 2014 exchange studenti NEDOSTÁVAJÍ levné koleje v kampusu, pouze speciální koleje pro mezinárodní studenty mimo kampus.

POZOR NOVÉ- od 2016 zimního sem. NTUST nenabízí koleje vůbec kv;li rekonstrukci. Více info zde : http://www.oia.ntust.edu.tw/files/11-1017-3856.php?Lang=en

  • Výjimka - Double-degree studenti nárok na koleje stále mají. (2016)

Kolej

NTUST poskytovala 16 míst na „koleji“ 30 minut od kampusu: jedná se o 2 byty, v každém 4 pokoje po 2 lidech + velký obývák + koupelny + kuchyň. Měsíční nájem 6500-7000 NT + 2000 zálohy na el., plyn, vodu atd. (Platíte tedy stejnou částku za pokoj pro 2, za jakou se dá sehnat i samostatný pokoj v bytě blíže u školy.) Byt se nachází v rezidenci u stanice metra Xindian - daleko od centra, 30 minut autobusem od NTUST, takže musíte připočítat dopravu do a ze školy. V noci se tam dostanete jedině taxíkem nebo na kole.

Pokoj ve sdíleném bytě

Bytů i pokojů je v Taipei spoustu a cenově se liší i několikanásobně podle lokality:

  • Gongguan, Shida - studentské centrum města, velice blízko NTU i NTUST, skvělá vybavenost obchody, restauracemi, night markety. Samostatný pokoj najdete od 6 000 do 15 000 NT měsíčně (na těch 6 000 musíte mít velké štěstí a bude to ve starém bytě, ale podle mých zkušeností ten rozdíl v kvalitě není velký - i pokoje za 13 000 můžou být staré a cena je jen nadsazená pro zahraniční studenty. Zkrátka doporučuji nebrat pokoj nad 10 000). Většina studentů bydlí tady.
  • Wanlong - na jih od školy, velice blízko k NTUST. Méně prestižní čtvrť, takže ubytování je tady levnější 5 000 - 10 000 NT. Je to klidná rezidenční čtvrť, nejsou tam night markety, ale pořád dost restaurací a také levné supermarkety. Bydlí tu méně studentů.
  • centrum - tam ceny samozřejmě stoupají a nemá to moc výhod oproti Gongguanu. Snad jedině blízkost party klubů u Taipei 101 - můžete tedy zvážit ubytování u stanice MRT Liuzhangli.
  • New Taipei City - tak se nazývá celá část Taipeie na druhé straně řeky. Ubytování je tady výrazně levnější - už od 4000 NT. Nevýhodou může být vzdálenost, každodenní doprava, v noci se tam nedostanete jinak než taxíkem nebo na kole.

Kde byt hledat?

  • facebooková skupina https://www.facebook.com/groups/Taiwanapartmentsandroommates/ - doporučuji, nabídek je tam spoustu, komunikace je jednoduchá, protože to jsou také mladí lidé, co umějí anglicky
  • http://www.591.com.tw/ - taiwanský portál v čínštině. Nabídek je tam ještě víc a často levnější. Problém je ale komunikace v čínštině, protože byt většinou nabízejí starší majitelé, kteří po vás mohou chtít podepsat smlouvu v čínštině, nevíte, kdo budou vaši spolubydlící apod.
  • Já měla s ubytováním celkem štěstí. Můj Airbnb pronajímatel na první 2 týdny vedl zároveň firmu na pronájmy bytů, takže jsem sehnala byt 5 minut na kole od školy. Kdyby to náhodou někoho zajímalo, tak se to jmenuje 9thfloor. Kluci se pokouší byty pronajímat po pokojích a trochu na tom vydělat, takže to není nejlevnější.
  • Na rodíl od kolegů zde bych nedoporučoval anglické fb stránky na hledání bytů, které jsou hodně předražené. Zkuste poprosit buddyho či spolužáka, aby vám přeložil váš požadavek do čínštiny a hoďte to na taipeijskou fb skupinu ohledně hledání bytů, kde to hledají i Taiwanci. Do chvílky se mi začali ozývat potencionální spolubydlící: www.facebook.com/groups/481382605221218/?fref=ts

Kdy a jak byt hledat?

  • Doporučuji hledat byt až po příjezdu na Taiwan. Je to opravdu jednoduché, protože začátkem semestru je spoustu volných místností (já jsem byt našla za 2 dny po 3 návštěvách díky té fb skupině). Stačí tedy přijet třeba o týden dřív - věřte, že stojí za to ten byt vidět i v reálu a potkat své spolubydlící. Pokud byste si něco rezervovali přes internet, vystavujete se riziku ztráty peněz nebo toho, že byt bude špinavý.
  • Na Taiwanu je běžná záloha ve výši dvou měsíčních nájmů. Ale pokud jste ve sdíleném bytě, může se stát, že se jen ústně dohodnete se spolubydlícími, zálohu neplatíte a smlouvu nepodepisujete - to je pro vás o mnoho jednodušší.
  • Pokud si s majitelem něco domluvíte a on to nedodržuje, musíte se ozvat. Taiwanci jsou obecně hodní a vstřícní, ale když se neozvete, tak máte smůlu.

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontakty

První den semestru je Orientation day, kde vám Office of International Affairs vysvětlí, co všechno si máte zařídit. Každému studentovi je také přidělen mentor (u nás takzvaný Buddy) z AIA, který Vám pomůže vyřídit všechny náležitosti.

  • Na zařazení do Buddy programu, je potřeba vyplnit online formulář na který dostanete odkaz. Pokud s Vámi buddy před příjezdem vůbec nekomunikuje, tak si doporučuji napsat o nového.
  • Registrační formulář - potřebujete několik razítek z různých kanceláří na NTUST
  • Studentská kartička, která funguje i jako kartička na MHD (EasyCard)
  • Ubytování, vstupní karta (pokud bydlíte na koleji)
  • ARC, resp. dočasné ID na Immigration Agency (potřebujete pouze k Resident Visa, pokud budete zůstávat 2 semestry)

Zápis předmětů

  • Předměty si vyberete v katalogu předmětů: http://140.118.31.215/querycourse/EngCourseQuery/QueryCond.aspx
  • První 2 týdny můžete libovolně chodit na všechny předměty a vybrat si, které si chcete zapsat. Doporučuji navštívit co nejvíce předmětů, ať můžete porovnat obsah, náročnost i učitele, a pak si vybrat jen těch 3-5 předmětů, které potřebujete.
  • Když se pro nějaký předmět definitivně rozhodnete, získáte na formulář podpis od učitele a následně razítko kanceláře příslušného Department. (To je takový dobrodružný sběr razítek, ve kterých si Taiwanci libují - vy si to ale už tolik užívat nebudete, až budete lítat po kampusu a shánět učitele nebo hledat správnou kancelář.)
  • Formulář odevzdáte na Department of Study Affairs.
  • Občas je kurz uvedený jako English nakonec v čínštině buď kvůli v chybě v systému nebo neboť je profesor líný přednášet anglicky jen kvůli Vám.
  • Někdy je možné navštěvovat cvičení (např. ateliér pro architekty), který je vedený v čínštině, pokud profesor mluví anglicky - což umí většina, jelikož studovali na zahraničních univerzitách. Doporučuji se poohlédnout i po těchto předmětech, nabídka se pak (zejména pro architekty) velmi rozšíří a dostanete možnost pracovat s místními studenty, což je vskutku zážitek!

AR 2016/17 (magisterské studium)

  • Na zápis většiny předmětů si vystačíte s online studentským portálem, a sbírání razítek vás čeká jen pokud se zvládnete domluvit s profesorem, aby Vás zapsal nad rámec kapacitního omezení v onom online systému. http://140.118.31.170/Exchange_Stu/Login.aspx - záložka course selection.
  • První dva týdny je tzv. ADD/DROP period kdy můžete navšťevovat libovolné předměty, a také si je volně zapisovat či odebírat v online registraci.
  • Důrazně doporučuji si na začátku zapsat co nejvíce předmětů o které máte případný zájem, a pak je odebírat. Pokud si budete zkoušet předmět zapsat později, tak na Vás již nemusí zbýt místo. Na druhou stranu, pokud je nějaký předmět plný, tak se průběžně zkoušejte zaregistrovat - vzhledem k tomu, že nebudete jediní, kdo bude výběr průběžně zužovat a tím uvolní některá místa.
  • Pokud zjistíte, že vám nějaký předmět nesedí, tak se dá odebrat ještě v půlce semestru. Nicméně, nezapomeňte na provázanost vašich studovaných předmětů a studijního plána na ČVUT.
  • V rámci studia na NTUST si můžete zapisovat i předměty ze dvou nedalekých partnerských škol - NTNU a NTU
  • Neotálejte se zápisem zajímavých MBA a BA předmětů. Mají tendenci se rychle zaplnit. Na druhou stranu, některé techničtěší mají místa i ke konci ADD/DROP period.
 
taiwan/ntust/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2017/08/21 13:25 autor: prosedanStarší verze