Už jsem někde psal kontakt na FB skupinu, která je aktivní. Jdou tam najít tipy na cestování, kamarády atd.:

http://www.facebook.com/groups/czsktw/

Můžete se podívat taky na můj blog:

http://studiumnataiwanu.blogspot.cz , kde mi můžete i napsat.

Ztraceni na cestách - náš blog o cestách po Taiwanu, Asii a okolí. Updaty na Facebooku.

http://ztraceninacestach.cz

https://www.facebook.com/ztraceninacestach

Exchange NTHU,2 semestry, 2013/2014

Hsinchu je hodinu a půl autobusem z Taipei, je tady obrovský Science park (místní Sillicon Valley) a pár zajímavých míst pro poznávání. Hned za městem se zvedají hory nad 3000 metrů, které jsou ideální pro hiking. Za celý rok jsem nenašel moc důvodů, proč studovat radši zde než v Taipei. Ve srovnání s Taipei jsou klady následující: kromě Indů a Jihoameričanů tady moc cizinců není a lidé se k vám chovají opravdu s úctou a respektem a velmi si vás váží. V Taipei je cizinců mnohem víc a nejste tam ta speciální bílá tvář. Někdy mi to otevřelo dveře, ale taky je to spojené s pozorností místních, která časem začne otravovat. Druhým kladem je jaderné inženýrství, kvůli kterému jsem sem přijel. Jinde na Taiwanu se nestuduje. Třetí je National Chiao Tung University, která je hned vedle NTHU. Obě univerzity jsou propojené a lze si zapsat předměty kdekoliv, chodit sportovat na jiná místa apod.

Na NTHU jde studovat téměř cokoliv, ale s vkalitou je to různé. V oblasti chemie, materiálů, strojírenství, fyziky a jádra je NTHU nejlepší na Taiwanu. Na sousední NCTU je zase nejlepší elektro a informatika, takže to lze se studiem na NTHU spojit. Ale například sociální nebo právní obory jsou proti Taipeiským univerzitám pozadu.

Psal jsem na NTHU svou diplomovou práci. Pro výzkumné práce je NTHU ideální. Můj tip je vyjet sem v magisterském studiu a pracovat tady na nějaké výzkumné práci (výzkumný úkol, diplomová práce…). Magisterští studenti mají podstatně lepší koleje po dvou lidech, na kteří bakaláři nemají nárok. Navíc mohou magisterští studenti dostávat i plat, stejně jako u nás doktorandi. Pokud si tedy dopředu domluvíte laboratoř a místního profesora, kteří pracují na podobném tématu, budeme mít pro výzkum určitě lepší podmínky než u nás. Koleje pro magisterské studenty jsou velmi nové a stojí 16000Ntd za semester. Starší koleje jsou levnější, ale na pokoji jsou 4 studenti a žádné místo. Lze najit i byt mimo kampus, je to zhruba o 20% drazsi a nekomu to za svobodu stoji. Ja jsem s kolejemi nemel nejmensi problem.

Stravování v kampusu je příjemné, jsou zde tři budovy plné stánků s jídlem, za +- 60NTD, je možné zajít taky na NCTU nebo ven z kampusu. Na kolejích je vaření zakázáno, ale není ani moc důvodů vařit, protože ceny jsou nízké a kvalita vysoká (hodne Indů na koleji i přes zákaz vaří, takže to jde).

Samotný kampus NTHU je velmi krásný a připomíná spíš park, ve kterém jsou naskládané fakulty, jsou tu jezera, krásná nová knihovna, od které se i naše NTK může v některých věcech hodně učit. V kampusu je taky krytý bazén, hřiště na fotbal, atletický ovál, haly na badminton a pingpong, posilovna, dále 2 nonstop večerky, banky, kadeřnictví… Pokud člověk nechce, nemusí z kampusu vůbec odejít.

Co mě hodně potěšilo je podpora univerzitního sportu. Taiwanci jsou hodně sportovně založení a sportují, kdykoliv je to možné. Přidal jsem se k fotbalovému a volejbalovému univerzitnímu týmu. Jezdili jsme na turnaje a zápasy po celém Taiwanu, propráceli nám vybavení, ubytování, jídlo a byly to spolky, ze kterých mám nejlepší zážitky. Pokud provozujete sport alespoň na průměrné úrovni, určitě se někam připojte. Kromě sportovních spolků je tady desítky studentských klubů jako hudební kluby, kapely, roztleskávačky, šermíři, taneční kluby, šachové, barmanský klub, hiking a další.

Na NTHU totiž neexistuje noční život. Pokud nějaká organizace pořádá akci (Helloween, Gradation party) tak začíná v 6 a končí v 9. Pro nějakou mimoškolní zábavu tedy musíte chodit do studentských klubů. Bar je v okolí jeden, v Hsinchu je taky jeden noční klub, který nestojí za moc. V tomto ohledu jasně vyhrává Taipei, kde je hodně cizinců, koncerty, kultura, bary, kluby a západní způsob zábavy. Lze tam dojíždět a počkat do 6 do rána na první autobus, ale časem mě to přestalo bavit.

Pokud chcete na NTHU musíte se vybavit trpělivostí při vyřizování dokumentů. Na všechny taiwanské univerzitě je paperwork složitá, ale NTHU je ještě o něco horší.

Jeden z tipů, pokud jedete na rok, ČVUT požaduje pojištění na celý rok, na NTHU je předpis, že po půl roce pobytu musíte mít pojištění i místní. Po 2 týdnech argumentace mi nakonec nechali podepsat papír, že pojištění nechci a beru na sebe zodpovědnost a platit jsem nemusel. Jsou tady dvě organizace pro podporu zahraničních studentů, ale svými aktivitami za naším ISC hodně zaostávají. Něco jako buddyho nečekejte. Orientation week trval hodinu a půl a nic jsem se tam nedozvěděli, a akce, které tyhle organizace pořádají jsou spíše o nafocení tisíce fotek a likování na facebooku. Takže co si nezorganizujete sami, to není. Ale za celý rok, jsem byl na super akcích v Taipei nebo Kaohsiungu a projel většinu zajímavých míst po celém Taiwanu bez cizí pomoci. Taiwan je velký asi jako Morava a mají velmi kvalitní dopravní spojení. Do pár hodin se lze dostat kamkoliv. Před odjezdem si nezapomeňte vyřídit mezinárodní řidičák. Je potřeba k půjčování skůtrů, což je nejoblíbenější a nejpohodlnější způsob dopravy na ostrově.

Pokud máte dotazy, zeptejte na rektorátu na můj kontakt, rád s čímkoliv pomůžu.

Exchange NTHU, letní semestr, 2013/2014

Martinův příspěvek výše je pěkným shrnutím toho jak to na škole vypadá, vypíchnu proto pouze drobnosti, které zájemcům o studium na této škole mohou přijít zajímavé.

Na této škole nejsou „zápaďáci“. Byli jsme tady všeho všudy 3 Francouzi, 2 Češi a Švýcarka na exchange, plus pár dalších na regulérní studium. To je výhoda, pokud chcete trávit čas s místními, a třeba se naučit čínsky. Je tady jinak spousta „latinos“, dost Indů a pár Afričanů.

Jinak s výukou čínštiny jsem byl spokojen. Lekce gramatiky měly velmi dobrou úroveň, horší to bylo s konverzacemi. Všechno záleží na učiteli, který v daný semestr učí danou úroveň. Jinak co se jazyka týče, tak v Taipei spousta lidí mluví anglicky, a to i když je oslovíte v čínštině, na druhou stranu na jihu Taiwanu více lidí mluví taiwansky, nebo alespoň míchají taiwanštinu s čínštinou, docela bych si troufnul tvrdit, že Hsinchu je tak akorát mezi.

V Hsinchu je docela mrtvo co se mimoškolních aktivit týče, takže těm, co si chtějí užívat večery v hospodě doporučuju jet jinam.

Co se cestování týče, vzhledem k tomu jak je Taiwan malý, tak je to v pohodě, ale relativně je to tady spíše horší. Pokud chcete často na hory, tak i Taipei je lepší s velkým množstvím jednodenních tripů různé náročnosti v dosahu veřejné dopravy, doporučuju knihy http://taipeiescapes.wordpress.com/ a http://www.taiwan-adventures.com/. V Hsinchu potřebujete skútr pokud chcete na jednodenní výlet na hory. Pokud jedete dál, tak je doprava z Hsinchu docela pohodlná, byť na východní pobřeží se stejně jede přes Taipei, protože to vychází rychleji, než přes hory. U vlaků pozor, pokud si chcete sednout, je třeba rezervovat docela dlouho předem. Jinak bych doporučil spíše autobusy, je to rychlejší a snad i levnější.

Na vyšší hory, kde se chodí na vícedenní túry, je často potřeba povolení. V horách jsou chaty a povolení se udělují jen určitému počtu lidí, tak aby se do chat vešli. Nebojte se toho, je to otrava, ale dá se to zvládnout. Na nejvyšší horu Yushan probíhá slosování z přihlášených zhruba někdy měsíc před daným dnem, na druhou nejvyšší Xueshan je podstatně snažší se dostat. Jinak outdoor je na Taiwanu drahý, dovezte si věci z domu. Pár tipů, kde jsem byl: v Taroku - Zhuilu Old Road, v Sheipa national parku - Qilai, Xueshan.

No a co se počasí týče, tak v Hsinchu prší méně než v Taipei, ale více než na jihu Taiwanu, je tady taky častěji zataženo, než na jihu. V únoru a březnu jsou teploty mezi 10 - 20C, což v kombinaci s místní vlhkostí a neexistencí topení zadělává na hodně nepříjemný zážitek. Mimochodem, klimatizací se dá i topit, jen je to drahé, zjistil jsem to pozdě. Jinak zrovna během jara 2014 byl nejlepším měsícem jednoznačně duben, kdy nepršelo a ještě nebylo takové vedro, jinak je bohužel déšť docela častý a rád kazí plány na cestování v přírodě.

National Tsing Hua University, Hsin Chu, Taiwan

Jedná se o druhou nejlepší univerzitu na Taiwanu po National Taiwan University. Univerzita není pouze technická, ale lze studovat řadu dalších oborů. Leží ve městě Hsin Chu, které se nachází přibližně 100km jižně od hlavního města Taipei a 150km severně od Taichungu, které je třetím největším městem. Hsin Chu není moc velké a je zde orientovaný největší technologický park na Taiwanu. Sídlí zde tedy největší a nejlepší firmy z celého ostrova. Kulturní vyžití zde moc není, spíš cestování do přírody. Pokud ale potřebujete něco co zde není, autobusy do Taipei jezdí přibližně po 15 minutách za cenu kolem 80Kč. Oproti hlavnímu městu Taipei je to skutečná Asie, nicméně životní úroveň ve všech větších městech na Taiwanu je srovnatelná s ČR.

NTHU je hodnocená jako druhá nejlepší univerzita na Taiwanu a na kvalitě studia je to opravdu vidět. Mohu srovnávat s NCHU v Taichungu, na které jsem studoval minulý rok. Tam jsem měl 5 předmětů a i když studium bylo zajímavé, moc jsem pracovat nemusel. Tento rok jsem měl pouze 2 předměty a celý semestr jsem se skoro nezastavil.

Univerzita nabízí širokou paletu studijních kurzů. A o úrověn studia netřeba mít obavy. Většina profesorů studovala ve spojených státech a umí dobře anglicky. A s vaší angličtinou si není vůbec třeba dělat starosti, většina taiwanských studentů bude umět daleko míň než vy.

Mezinárodní studenti jsou zejména z Asie a proto se zde člověk dostane snáze do kontaktu se vzdálenějšími kulturami. Rozdíl je vidět, zejména oproti Taipei, kde studenti z Evropy drží spolu a místních nebo asijských studentů moc nepoznají.

Dobré studijní zkušenosti jsou se studiem elektrotechniky a počítačů, ale dle všeho lze studovat strojírenství, ekonomie, zemědelství, veterinární medicína a mnoho dalšího - univerzita je opravdu velká. Je možné tvrdit, že student každé fakulty CVUT si na této universitě najde své předměty.

A pokud má někdo zájem nejen studovat, ale i cestovat po Taiwanu leží tato universita na tom správném místě. Přímo ze středu Taiwanu lze cestovat na všechny strany.

 
taiwan/nthu/kontakty_blogy.txt · Poslední úprava: 2017/03/15 10:56 autor: bilovkatStarší verze