Před odjezdem

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Pokud budete mít to štěstí a budete vybráni, dostanete všechny potřebné informace mailem. Také se na ně můžete podívat na web ČVUT.

Žádost o vízum

Vízum vyřídíte bez problémů v Praze v Taipei Economic and Cultural Office (www.taiwanembassy.org/cz). Celý proces netrvá déle než týden - od žádosti po vydání zhruba 2-3 pracovní dny. K žádosti o vízum je třeba předložit platný pas, zvací dopis od univerzity, finanční dohodu s domácí universitou, 2 pasové fotografie a kopii letenky. Multiple a single entry visa oficiálně stojí asi 2000,- Kč, pakliže dodáte veškeré dokumenty spjaté s výměnným pobytem, vízum bude vydáno bez poplatku. Je tady i druhá možnost, a to odjezd na Taiwan bez víza - o vízum si pak požádáte při příletu - obojí se vydává na dobu 90 dnů. Před uplynutím této lhůty musíte vízum obnovit. Obnovit vízum je možné na National Immigration Agency (info: http://www.immigration.gov.tw/, http://www.immigration.gov.tw/ct.asp?xItem=1092844&ctNode=32289&mp=2). Druhou možností je vycestování ze země před vypršením lhůty platnosti víza - po návratu obdržíte nové vízum, platné opět 90 dnů. Pakliže plánujete cestu trvající déle než 6 měsíců, budete po příjezdu muset vyřídit ARC - Alien Resident Certificate.


Taiwan v únoru 2015 změnil vízové podmínky a i za studentské vízum se musí platit asi 2000,- KČ!


Ja osobne jsem si vizum udelal, je na 180 dni, ale hodne lidi jelo bez nej a v prubehu semestru letela mimo, a tak dostali vizum pri vstupu na dalsich 90 dni (pri kazdem vstupu dostanete 90)


Já jsem jel úplně bez víza a dokonce i bez jakékoliv letenky zpět do Česka. Důležité je mít zvací dopis a naplánovat si minimálně jeden výlet někam mimo Taiwan - příležitostí je dostatek. Během semsetru jsem vyrazil do Hong Kongu, kde jsem měl problém, že mě nechtěli pustit do letadla, protože jsem neměl vízum na Taiwan a v tu dobu ani letenku do Česka nebo někam jinam z Taiwanu. Pokud se chcete pustit do podobné akce, doporučuji mít s sebou vždy kartičku studenta NSYSU a alespoň v telefonu pdf zvacího dopisu.

Formality na ČVUT

Nejprve potřebujete přihlášku potvrzenou od studijního proděkana své fakulty (studenti fakulty strojní musí mít na přihlášce ještě podpis pana Ing. Holmera, na MUVS je to v současné době pravděpodobně Mgr. Zvěřinová). K potvrzené přihlášce dálší potvrzení o znalosti angličtiny. Před odjezdem si sestavíte studijní plán – seznam předmětů, které chcete v zahraničí studovat, a za které je chcete po návratu uznat. Tento plán musí být podepsán studijním proděkanem vaší fakulty. To bylo v případě NSYSU komplikovanější, protože seznam předmětů, které na daný semestr škola vypsala, jsme se dozvěděli až těsně před začátkem semestru. Výběr předmětů a jejich schválení jsme pak museli řešit po emailu, což nebylo úplně bez komplikací.

Očkování

Na Taiwan jsou očkování pouze doporučená, a to břišní tyfus a hepatitis A+B, potom možná ještě vzteklina a meningokok. Záleží ale také na tom, kam se chystáte v JV Asii cestovat. Více viz http://www.medpharm.cz/ccm/tz.html

Precestoval som tu asi 6 krajín(o.i. Kambodžu a Thajsko) a žiadne očkovanie som nemal. Jedine ak chceš ísť do džungle niekde.

Ad. vzteklina: Všechny kdo nikdy nebyli v těchto končinách bych chtěl upozornit, že státy jihovýchodní Asie se volnými psy jen hemží. Na druhou stranu, za celých šest měsíců se nikomu z okolí nestalo, že by byl zvířaty přímo napaden…

Ad.2 Konkrétně na NSYSU se to ale hemží opicemi a čistě pro jistotu se očkování proti vzteklině určitě vyplatí.

Letenka, pojištění

Nákup letenky doporučuji realizovat přímo přes leteckou společnost. Pokud totiž zapoupíte zpáteční letenku přes zprostředkovatele, a budete nuceni let změnit, vystavíte se nepříjemným komplikacím (nejen co se komunikace týče, ale také značně přeplatíte). Zprostředkovatel vám naúčtuje penále za přebookování letu (odvíjející se z požadavků jednotlivých leteckých společností), administrativní poplatky, plusové rozdíly cen, tyto „příplatky“ se většinou rovnají ceně nové letenky. Konkrétně můžu doporučit China Airlines. China Airlines je členem Sky Teamu, stejně jako CSA, tudíž není problém vyřizovat defakto cokoliv přes jednu, či druhou stranu. Lety bohužel nejsou přímé a nevyhnete se ani delším prodlevám (zejména v Amsterdamu neni výjimkou desetihodinové čekání na navazující let), ceny jsou ale velice příznivé. Zpáteční letenka Praha-Amsterdam(-Bangkok-)Taipei stála kolem 18000,-Kč.

Velice levné letenky Praha - Chengdu - Taipei (TSA) nabízí Sichuan Airlines. Nově renovovali stránky. Víc funkční mi přišla čínská mutace stránek, ale beztak je to akorát o tom zadat správně letiště a datum, což je dost intuitivní. Cestou zpátky jsem pak letěl s Hainan Airlines (TPE - Peking - Praha), kde mají možnost vzít si 2×23 kg zavazadla + příruční zavazadlo.

Další nezbytností před odjezdem je sjednání cestovního pojištění - jako nejlevnější variantu s dobrým rozsahem jsme našli cestovní pojištění České Pojišťovny (roční pojištění 5634,-Kč).

Pokud máte ISIC doporučuji využít jejich nabídky pojištění (roční pojištění za 2700 Kč).

Co s sebou - finance ...

Banky a bankomaty jsou na Taiwanu na každém rohu, takže není problém kdykoliv vybrat. Platební karty berou v každém větším obchodu. Začátek pobytu je samozřejmě nejnáročnější, kdy se platí různé poplatky ve škole, ubytování a tak. Platil jsem za internet na koleji, pojištění pro studenty a kolej dohromady cca 13600 TWD. Další investicí bude nejspíš nákup dopravního prostředku. Doporučuji skútr, který se dá pořídit od 8000-10000 TWD výše. Jízdní kolo se dá sehnat v půjčovně kol naproti nejbližší zastávce metra u školy, Je to obyčejná šunka, ale za 1000 dolarů na semestr stačí v pohodě.

Jinak nemá smysl brát si s sebou moc věcí. Většina jich je na Taiwanu stejně levnějších. Teploty v Kaohsiungu i v zimě málokdy klesnou pod 17ºC. A navíc si zpátky stejně povezete dvakrát víc věcí než tam, tak ať toho nemusíte moc posílat poštou :)

Nezapomeňte si vyřídit mezinárodní řidičský průkaz! Dá se vyjít i bez něj (na auto je ale nutností), ale pokud máte tu možnost, zařiďte si ho. Jinak, vlastnictví skútru je v této zemi téměř nutností a jeho zapůjčení je tedy povinnost, které nebudete ani na vteřinu litovat! Po příjezdu na Taiwan je nutné nechat si mezinárodní řidičský průkaz nechat potvrdit, jinak má pouze měsíční platnost. Velký pozor ale na nehody, spousta lidí v mém okolí nějakou měla…

Zvažte každou věc, kterou s sebou vezete! Počasí v Kaohsiungu je tropické, v zimě (prosinec, leden a únor) tam ručička teploměru neukáže méně než deset nebo spíše patnáct stupňů. Oblečení koupíte i když máte jako já skoro dva metry, takže nebojte, že budete litovat. Navíc čím prázdnější kufr přivezete, tím více věcí si můžete odvézt s sebou, a že jich bude!

Nákup elektroniky před cestou: Cena většiny elektroniky je srovnatelná s ČR a tak bych případnou koupi provedl před odletem, především kvůli delší záruce. A další rada je, kupte si kvalitní fotoaparát! Z toho co uvidíte vám mnohdy budou padat oči z důlků a tak je třeba je zaznamenat i na jiné medium…

Pro výběr v zahraničí můžu doporučit debetní kartu od UniCredit Bank. Banka nabízí bankovní účet do 26 let bez poplatků a jednou z výhod je právě výběr v zahraničí zdarma a to s velmi dobrým kurzem! Osobně jsem s ní procestoval nemalou část Asie a nesetkal jsem se s žádným problémem. Pro více informací koukněte na: https://www.unicreditbank.cz/files/download/konta/UCB_Osobni_Konta_produkt_list_U_KONTO.pdf

Já bych ještě mohl doporučit Equa bank - výběry všude po světě za 9 korun a mají výhodnější kurzy než Unicredit. Vedení účtu i karty zdarama, sám mám. Také bych dál mohl doporučit směnu deviz přes exchange.cz a nechat si poslat peníze na eurový účet. Díky tomu se dá ušetřit i pár tisíc oproti bance.

Dodatek 22/03/16: Za dopravní prostředek doporučuji půjčení skútru (spolehlivý je Louis Scooter Rent, 3 měsíce byly 7500 TWD, vč. helm, opravy a výměny v ceně), na celý rok by se vyplatilo pořízení (potřeba oběhat nějaké úřady). Nehody na skútru jsou časté a bez platného mezinárodního řidičáku vás nejspíš nemine drahá pokuta. Osobně preferuji mít dva účty a tedy dvě bankovní karty. Mě třeba v Hong Kongu jednu zkopírovali a musel jsem ji zablokovat, díky té druhé jsem neměl žádné další komplikace. /Vilda/

Ad. bankomaty: pozor, bankomaty na kampusu mi nefungovaly, ani jeden, nakonec jsem vzdy vybiral v bank of taiwan u stanice metra sizihwan (30min pesky, 5 na skutru). Nevim jestli to funguje i jinak, ale vybirejte checking account kdyz vam bankomat nabidne vic moznosti /vasek/

Ad. bankomaty2: Ve většine Family Martech je bankomat (nevím, co je to za banku) a se všemi kartami, co jsem měl (Unicredit, AirBank, Equa) nebyl naprosto žádný problém vybrat. A jeden Family Mart se nachází i přímo v kampusu. Nedoporučuji chodit do 7-11 a některých dalších bankomatů, kde je za výběr účtován poplatek 100NT.

 
taiwan/nsysu/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/09/03 20:04 autor: hanouto1Starší verze