Po příjezdu

Na letišti

Na letišti si můžete vybrat nebo rozměnit peníze. Také je dobré si přímo na letišti koupit místní simkartu. Je to jednodužší a výhodnější, potřebujete na to jen pas a druhý doklad (řidičský nebo občanský průkaz). V případě, že to neuděláte, čeká vás mnohem složitější procedůra na pobočce operátora (většinou se anglicky moc nedomluvíte) a zřejmě se nevyhnete ani podepsání smlouvy s telefonní společností.

Pick up nebo samostatná cesta z letiště

Pick-up servis

O Pick-up servis si můžete požádat společně s žádostí o ubytování a dalšími dokumenty, které budete posílat koordinátorce NSYSU. Samotný Pick-up pak vypadá zhruba následovně (sama jsem službu nevyužila, takže bohužel neposkytnu detailní informace): po dohodě o servisu si sjednáte místo setkání s buddy či jiným zástupcem university, který vás doprovodí na kolej. Podílíte se pak na nákladech na dopravu osoby, která vás na nádraží či letišti vyzvedává.

Samostatná cesta

Pokud letíte přímo do Kaohsiungu - z letiště se můžete dostat metrem (stanice Sizihwan a poté dojít pěšky, či si vzít taxi do kampusu, tj. asi 120NTD), nebo využít taxi z letiště přímo na kolej je 350-450NTD.

Pokud letíte do Taipei, máte více možností, jak se dostat do Kaohsiungu. Můžete využít rychlovlak (asi 1400NTD/1,5hod.), vlak (asi 900NTD/5,5hod.), nebo autobus (asi 500NTD/5hod.). Osobně doporučuji autobusy společnosti UBus - jedná se o pohodlnou, levnou variantu dopravy přímo z terminálu letiště. Lístky na autobus koupíte v přízemí terminálu, kde je řada kanceláří dopravců. Autobus stojí 470NTD a dostanete se bezproblémově až do Kaohsiungu na Mainstation (cestou je jeden přestup, kde vás pracovníci UBusu takříkajíc přesadí z jednoho autobusu do druhého). Po příjezdu do Kaohsiungu můžete opět využít metro (stejně jako výše), nebo taxi (cena zhruba 200-250NTD).

Ubytování

Před odjezdem vás bude kontaktovat místní buddy, který vám pomůže se v začátku zorientovat. Navede vás z letiště, pokud se nedomluvíte na pick-upu, a většinou vám pomůže dopravit se na kolej. Mezinárodní studenti jsou většinou ubytováni v kampusu, na tzv. International Ville.

International Villa je na dobrém a hlavně krásném místě. Ubytování je zde sice dvakrát dražší než na koleji pro místní studenty (je to dáno mnohem větším komfortem a nižším počtem studentů na pokojích), ale i přesto je ubytování levné (13600NTD na celý semestr). Na jednom patře je pět pokojů (každý má klima) - bydlení po dvou, společná místnost s gauči a televizí, společná kuchyňka(vybavená mikrovlnou troubou, ledničkou a automatem na pitnou vodu), pračka a sušička (provoz na mince - 10NTD), koupelna. Samozřejmě je možné bydlet i mimo campus, ale osobně si myslím, že se International Villa vyplatí mnohem více.

Pro přístup na internet si musíte koupit kabel (pakliže na pokoji není), wifi tady sice je, ale zrovna dobře nefunguje. Dále potřebuje redukci na zásuvku. Postel - respektive její konstrukce je sice vybavením pokoje, ale matraci apod. tady nepotkáte. Musíte si koupit matraci, deku i polštář. Vše můžete koupit na jednom místě - v obchodě asi 100m od koleje, problém je, že zavírají ve 23:00, a pokud přijedete po této hodině, budete muset pravděpodobně spát první noc pouze na prknech. Později máte možnost nakoupit toto vybavení např. v Ikee.

Treba si dať pozor, ak vycestujete na 2-3 týždne preč z koleje, pretože izba začne vlhnúť a plesnieť. Väčšinou stačí potom len umyť izbu a vyprať, ale je to nepríjemnosť. - Doporučuji navštívit Carrefour, kde je možnost koupit za pár korun odvlhčovače vzduchu a nastrkat je do skříní a vůbec všude :D

Pozor na roztomilé opičky! Základní pravidlo, zejména v zimních měsících, je neustále zavírat dveře a neotvírat okna, která nemají zamykatelnou síťku. V opačném případě vám s jistotou rovnající se téměř jedné vleze na pokoj opičák-makak. Pokud si myslíte, že ty roztomilé opičky se vás bojí, jste na omylu a vy budete zírat na tvora cenícího jeho třícentimetrové špičáky a jasným cílem, dokud si něco neodnesu, ani se nehnu, ba naopak! Na druhou stranu pozorování dovádějících makaků a jejich malých je neobvyklá činnost, která nabízí příjemnou alternativu ke čtení novinek internetu při snídani či odpočinku na balkoně.

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontaky

Na Orientation Weeku se dozvíte vše podstatné a poznáte celou mezinárodní komunitu na NSYSU. Veškerou vaši agendu vyřizuje International Office na vaší fakultě a vždy velmi rádi pomůžou. Dostanete papír, na který musíte získat asi 5 různých razítek z různých koutů campusu, zaplatit poplatky za počítače, knihovnu a tak… a s tím pak dostanete studentskou kartičku.

Na Immigration Office ve městě si také musíte pravidelně prodlužovat platnost vašeho víza, nebo vyřídit ARC. Za prodloužení nic neplatíte, potřebujete pouze pasovou fotku. Pokud vyjedete z Taiwanu a máte vícevstupové vízum, při návratu vám ho automaticky prodlouží.

Zápis předmětů

Seznam předmětů dostanete při Orientation Weeku a zápis těch co si vyberete si vyřídíte na International Office. Moje zkušenost je, že vás nechají zapsat téměř cokoliv, neptají se, jestli jste to předtím studovali nebo tak, hlavně že s tím souhlasí váš profesor. Dokonce nebyl problém studovat předměty úplně z jiné fakulty.

 
taiwan/nsysu/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2017/09/03 20:07 autor: hanouto1Starší verze