Cesta tam a zpět

===== Cesta z ČR na Taiwan =====

Jak jsem již psala v sekci Letenky: Nákup letenky doporučuji realizovat přímo přes leteckou společnost. Pokud totiž zapoupíte zpáteční letenku přes zprostředkovatele, a budete nuceni let změnit, vystavíte se nepříjemným komplikacím (nejen co se komunikace týče, ale také značně přeplatíte). Zprostředkovatel vám naúčtuje penále za přebookování letu (odvíjející se z požadavků jednotlivých leteckých společností), administrativní poplatky, plusové rozdíly cen, tyto „příplatky“ se většinou rovnají ceně nové letenky. Konkrétně můžu doporučit China Airlines. China Airlines je členem Sky Teamu, stejně jako CSA, tudíž není problém vyřizovat defakto cokoliv přes jednu, či druhou stranu. Lety bohužel nejsou přímé a nevyhnete se ani delším prodlevám (zejména v Amsterdamu neni výjimkou desetihodinové čekání na navazující let), ceny jsou ale velice příznivé. Zpáteční letenka Praha-Amsterdam(-Bangkok-)Taipei stála kolem 18000,-Kč.


Já bych za sebe mohl vřele doporučit společnost China Southern Airlines, která má pro studenty co letí za dlouhodobějším studiem speciální nabídku (nutno označit, že jste student, již během bookingu u nich na webu) dalšího zavazadla zdarma, čímž se dostanete na příjemných 46kg. A další super věc je ta, že když čekáte na navazující let déle jak 8 hodin, dostanete zdarma hotel! A zavazadla si můžete poručit vyzvednout až v cílové destinaci. Já si takto například udělal cestou domů jednodenní zastávku v Pekingu.


Já využil agenturu East Sea, která mi zařídila letenku jakou jsem potřeboval (tedy Praha - Kaohsiung, Tokyo - Praha) asi za 19000. Pokud už máte na léto plán na cestování, můžete v agentuře akorát říct, kde chcete stopover na tolik a tolik dní a oni vám to zařídí.

===== Cesta z letiště =====

Pokud letíte přímo do Kaohsiungu - z letiště se můžete dostat metrem (stanice Sizihwan a poté dojít pěšky, či si vzít taxi do kampusu, tj. asi 120NTD), nebo využít taxi z letiště přímo na kolej je 350-450NTD. Ze Sizihwanu jezdí i bus přímo do kampusu, ale není tak jednoduché zjistit který a kde je zastávka.

Pokud letíte do Taipei, máte více možností, jak se dostat do Kaohsiungu. Můžete využít rychlovlak (asi 1400NTD/1,5hod.), vlak (asi 900NTD/5,5hod.), nebo autobus (asi 400NTD/5hod.). Osobně doporučuji autobusy společnosti UBus - jedná se o pohodlnou, levnou variantu dopravy přímo z terminálu letiště. Lístky na autobus koupíte v přízemí terminálu, kde je řada kanceláří dopravců. Autobus stojí 430NTD a dostanete se bezproblémově až do Kaohsiungu na Mainstation (cestou je jeden přestup, kde vás pracovníci UBusu takříkajíc přesadí z jednoho autobusu do druhého). Po příjezdu do Kaohsiungu můžete opět využít metro (stejně jako výše), nebo taxi (cena zhruba 200-250NTD).

Pokud bydlíte v International Dormitory doporučuji zvážit taxi a to buď přímo z Mainstation/letiště a nebo si popojet metrem na Sizihwan. Kolej je na kopci a z osobní zkušenosti vím, že táhnout se tam s kufrem opravdu není příjemné. Taxík vám zavolají z jakékoliv pobočky Family Mart/7 eleven/Hi-Life

A také bych doporučil dopředu si najít, kde přesně ta International dorm je, nejlépe ukázat přesnou pozici na mapě, respektive řidiče později navigovat. Řidiči neumí skoro vůbec anglicky.

Procedůra na hranicích - co mít u sebe

Do letadla si s sebou kromě foťáků a notebooků vezměte doklady o přijetí z NSYSU, zpáteční letenku a další dokumenty vysvětlující důvod cesty a dobu jejího trvání - tyto dokumenty po vás můžou chtít. Na Taiwanu platí bezvízový pobyt do 90 dní. Pokud plánujete na Taiwanu zůstat déle než 90 dní, musíte mít platný pas a Taiwanské vízum.

Pokud máte vízum a dostanete ARC, nechte si na letišti dát nálepku na ARC pro E-Gate. Potom můžete využívat E-Gate a váš přílet/odlet bude o mnoho rychlejší a vyhnete se frontám.

Co nemít u sebe

Zde je malé upozornění ohledně věcí, které se smí a nesmí dovážet na území Taiwanu. Několika přátelům se podařilo udělat pořádný trapas na letišti, když byli zastaveni policií se psy pro takříkajíc prkotinu - potraviny v zavazadlech. Řízečky od maminky se vám při vstupu na území státu skutečně nemusí vyplatit. Tato „prkotina“ je vnímána asi jako veřejné ohrožení (dodnes tomu pořádně nerozumím). Každopádně potraviny a další věci, jako je maso a cokoli z výrobků maso obsahující, ovoce, semena (ořechy, zrní, atd.), rostliny, apod., nesmíte importovat do země. Pokud budete zadrženi s některým výše jmenovaným, může vás to přijít i na několik tisíc dolarů.

Nevím proč, ale Taiwanci mají problém s většími stativy u příručních zavazadel. Konkrétně jsme byli svědky, kdy Japonce s klasickým stativem (ve složeném stavu něco okolo 50cm na výšku) prostě nepustili do letadla a musel si ho jít nechat odbavit do zavazadlového prostoru. Takže náruživý fotografové bacha…

Nečekané změny

Je nutné neustále kontrolovat všechny důležité zdroje a aktualizovat informace. Měnit se můžou jak lety a jejich časy, tak administrativní nároky vstupu do země, a další.

 
taiwan/nsysu/cesta_tam_a_zpet.txt · Poslední úprava: 2017/09/03 19:59 autor: hanouto1Starší verze