Volný čas a praktické

Kam v Taipei

Určitě na 101 :-) pak Temply, těch je spousta, památník Čankajška, Night Markety Taipei je metropole neomezených možností…

Pokud máte v Taipei víc dní, je možnost si udělat výlet do Yehliu geoparku (http://www.ylgeopark.org.tw/ENG/info/YlIntroduction_en.aspx). Autobus odjíždí přímo z centra Taipei. Jinak přímo v Taipei můžu doporučit Zoo. Je trochu větší než pražská, moc hezky udělaní a mají dvě pandy a několik koal.

Kam na Taiwanu

Záleží, co vás zajímá. Jestli upřednostňujete města, památky a nákupy, tak navštivte Tainan, Kaohsiung, Taitung, Taichung a Taipei. Proslulé pláže jsou pak na východním a jižním pobřeží. Doporučuji Kenting. Příroda je úžasná všude - údolí, kopce, hory, jezera, pralesy, vodopády…. Kenting National Park, Maolin valley… Množství informací najdete na http://eng.taiwan.net.tw/ Pocasi na vychodnim pobrezi je vesmes lepsi a je dobra alternativa na opalovani pokud do Kentingu uz nechcete. Stredni cast Taiwanu ma uzasne hory a schovane hotely s prameny a laznemi.

Co se pláží týče, moc hezký je ještě Little Liuchiu Island - malinký ostrůvek kousek od Kaohsiungu. Jako další můžu doporučit národní park Taroko, Alishan…

Kam mimo Taiwan

Je - li čas a peníze, tak se dá cestovat po Asii. Japonsko, Filipíny, Thajsko, Hong Kong… Já byl v Hong Kongu a můžu toto město doporučit. Určitě stojí za návštěvu. Letenky nejsou moc drahé, spíš jde o to si najít čas… Filipiny jsou taky uzasne! Suprove misto pro levny surfing a spousta mist pro potapeni.

Já jsem byla v Hong Kongu, kam jsme jeli na prodloužený víkend. Jeden den jsme ještě z Hong Kongu jeli do Macau, což je město plné casin, asi hodinu a půl cesty lodí z Hong Kongu. A po skončení semestru jsem cestovala během letních prázdnin. Vřele můžu doporučit Filipíny, to je místo, které určitě stojí za to vidět, pokud jste na Taiwanu. Letenky jsou levné a místo úžasné, skoro bez turistů, zvlášť pokud jedete mimo sezónu, tak jako já. Dál Singapur a Malajsii, Indonésii. Letenky po Asii se obecně dají sehnat hodně levně.

Sport, kultura

Sport v rámci NCKU: Můžete dělat množství sportů: basketbal, baseball, ragby, fotbal, volejbal, atletika, běhání, plavání, posilovna, street dance… Hřiště jsou stále otevřená a lehce najdete skupinku, ke které se můžete přidat. Také můžete sportovat za univerzitní týmy.

Kultura je široký pojem a zase záleží, co komu vyhovuje. Knihovna, multikino, koncerty (jazz, pop, rock…), tradiční čínské divadlo - Tainan Municipal Cultural Centre. Taiwanci jsou hodně společenští a žijí kulturně (nedělní koncerty a zábava v Ampingu a přístavu). Problém je, že většina akcí na ulici je v čínštině. Puby: Red Wolf, Armory, Tin Pan Alley (všechny v blízkosti Tainan Park cca 10 min. na kole) Tyto puby jsou nejvíce navštěvované mezinárodními studenty a cizinci žijícími v Tainan. Dobře si tu popovídáte anglicky a občas i zatančíte nebo zaskáčete na nějakým tom koncertu. Taneční kluby (diskotéka): Fusion, Orient, La Sight http://www.lasight.com.tw/index.asp Pořadí udávám schválně od nejhoršího k nejlepšímu. Do těchto klubů se platí vstupné. Na Taiwanské poměry je dost vysoké cca 450 NT, ale pak je po celou dobu pití zdarma :-)

Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty

Na Taiwanu se platí Taiwan New Dollars. Směnárny jsou hned na letišti. Jinde jsem je nehledal a ani nepotřeboval. Bankomaty jsou v každém obchodě 7-11, které jsou na Taiwanu na každém rohu.

Já jsem taky vybírala v 7-11. Obchody jsou opravdu všude a moje karty fungovaly v jejich bankomatech naprosto bez problému.

V obchodech 7-11 se platil poplatek (200 NTD v roce 2016) za každý výběr. Určitě jde najít i bankomat, ve kterém je poplatek menší, případně žádný. Já jsem nejčastěji vybíral v bankomatu na kraji Cheng-Kung kampusu, kde žádný poplatek nebyl. Bohužel si nepamatuji název banky.

Práce

Bez pracovního víza nemožná. Při studiu není čas pracovat a myslím si, že i platové ohodnocení není na Taiwanu nijak vysoké.

Co, jak a kde koupit

Doporučuji FB skupinu Tainan Market: Buy and Sell. Seženete tam kola, skútry, knížky a všechno možné. Co vám na konci zbyde tu zase prodáte. (Ondra 2017)

Jestli potřebujete něco zadarmo, církev rozdává nebo půjčuje věci. Mě půjčili kolo ale asi toho mají i víc, kdyby někdo chtěl. Na FB si přidejte 蔡居勳 a domluvte se s ním, je dost ochotnej a jeho telefon je 0921388748. Taky organizuje výlety se studenty do wild hot springs, do hor a tak. Je prostě dobrý ho znát.(Ondra 2017)

Koupit si můžete, co chcete. Můžete nakupovat na ulici, na Night Marketech nebo supermarketech a obchodních centrech. Sehnat se dá úplně všechno. Problém je s mléčnými výrobky - jsou nesmírně drahé a nabídka je omezená.

S mléčnými výrobky je to pravda. Sýry a jogurty jsou jen v malém výběru a jsou dražší než v ČR. S mlékem jsem problém neměla. Je sice dražší než v ČR, ale výběr je, od normálního až po čokoládové, jahodové, oříškové, mandlové atd… Pečivo je dražší. Na český chleba sice zapomeňte, ale seženete bagety, toastový chleba a výborné sladké zákusky. Další problém pro mě byl ale s čokoládou. Je také menší výběr a také je poměrně drahá. Záchranou je ale vždy Ikea, která na několika místech na Taiwanu je a prodávají stejně věci jako jsme zvyklí v Čechách, tedy i potraviny (a čokoládu). :) Dokonce i nabídku restaurace mají stejnou. Jinak jsem potraviny nejčastěji nakupovala v Carrefouru a v malých obchodech specializovaných na pečivo, ovoce nebo další. Co se hotového jídla týče, je blízko kampusu food street (viz. studium) a v okolí můžete najít i několik velmi dobrých restaurací, které jsou sice trošku dražší než zbytek, ale v porovnání s evropskými cenami pořád výhodné a pochutnáte si. Oblečení je levné a hezké, jen může být někdy problém s velikostí, často totiž mají jen jednu univerzální. Velikou výhodou je na Taiwanu (a konkrétně u NCKU) výborné papírnictví, umístěné přímo vedle kampusu a food street. Na dvou podlažích můžete najít opravdu všechno, o čem by se vám v Evropě ani nesnilo.

Pokud budete chtít jezdit na kole (což můžu jenom doporučit), určitě se optejte na možnost získat zabavené kolo. Vždy na začátku semestru se rozdávají zdarma kola, která se válela bez povšimnutí v kampusu. Univerzita vypíše přesný den a čas, kdy se kola budou rozdávat a postupně pak vpouští studenty. Pokud přijdete s dostatečným předstihem (doporučuji víc jak 30 minut před začátkem), tak se vám může podařit ulovit zdarma plně funkční kolo, které pak na konci pobytu můžete ještě prodat.

Praktické odkazy

Pokud máte v plánu někam vyrazit, nebo jen chcete vědět jaké bude počasí, doporučuji tuhle stránku v angličtině: http://www.cwb.gov.tw/V7e/forecast/

 
taiwan/ncku/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2017/08/11 11:10 autor: malyond5Starší verze