Jestliže přiletíte na konci srpna jako já bude asi nejdůležitější si zvyknout na nesnesitelné teplo :-P

Po příjezdu

NCKU poskytuje pick up službu, ale né z mezinárodního letište v Taipei, ale z Kaohsiungu. Jela jsem tedy sama z letiště v Taipei. Na letišti, kde všichni mluví anglicky, si koupíte jizdenku na Taipei Main train station za 125 NT a z něho pak můžete jet UBUSem za 320 NT do Tainanu. Jezdí to každou půl hodinu jak z Tainanu do Taipei tak z Taipei do Tainanu. Já nabízím druhou možnost. Přímo z letiště pojedete UBUSem za 30 NT na zastávku THSR Taoyuan Station. Bus jezdí každých 10 min. Na THSR Taoyuan Station nastoupíte do rychlovlaku THSR za 1190 NT do Tainan. Jede to 300 km/h a za hodinku a půl jste v THSR Tainan Station, odkud jezdí zdarma kyvadlová doprava po městě Tainan. Linka č. 2 jede přímo do kampusu NCKU. Vřele doporučuji - rychlé a pohodlné. S angličtinou nebyl žádný problém se domluvit.

Pick up nebo samostatná cesta z letiště

Cesta z letiště Taoyuan do Tainanu je docela peklo. Když nevezmete HSR tak trvá kolem 6h. Pokud chcete jet autobusem, musíte buď „zpět“ do Taipei a pak teprve do Tainanu, nebo jet s přestupem v Taichungu. Nejlepší alternativa je jednoznačně stopování. Je to zadarmo, rychlejší než autobus a zábava. Jel jsem 5x Taipei-Tainan a vždycky super. Jen je otázka jestli se vám bude chtít stopovat s kufrem po příjezdu, spíš asi ne.

Když přijedete do Tainanu a najdete NCKU, není to složité NCKU je jediná universita v centru, dojděte se nahlásit na international office. Tak vám přidělí buddyho a ten vás odvede na kolej, kterou již budete mít zarezervovanou. Zaplatíte 2OO NT vratnou zálohu a bydlíte. Kolej kde jsem bydlela byla rozdělela na dívčí křídlo a chlapecké křídlo. Byli zakázány mužské návštěvi a přespávání kamarádu na koleji. Jinak kolej příjemná dvoulůžkové pokoje s vlastní sprchou a toaletou. Platila jsem za semestr 13 000 NT včetně internetu plus aktuální spotřebu za klimatizaci. Na chodbě byli zásobníky na pitnou studenou a teplou vodu, tyto zásobníky byli k nalezení i v celém kampusu.

Ubytování

Já jsem bydlel na nejstarší koleji Ching - Ye Dormitory, která připomínala Strahov. Na druhou stranu jsem neplatil žádnou zálohu, na koleji nebyl vrátný, takže můžete na pokoji mít koho chcete a můžete dělat co chcete. Bydleli tam jen kluci. Pokoje jsou pro dva, ale já bydlel celý semestr sám. Záchody a sprchy jsou společné pro celé patro. Za semestr jsem platil 8000 NT včetně elektriky.

Já jsem bydlela na stejné koleji, která je zmíněná ve vyšším příspěvku - rozdělená na dívčí křídlo a chlapecké křídlo, pokoje po dvou, s vlastním záchodem, umyvadlem, sprchou, ledničkou a balkonem. Do přihlášky na kolej můžete přímo vyplnit, jestli máte někoho, s kým byste chtěli bydlet. My jsme jeli z fakulty dvě a bydleli jsme spolu. Pokoj byl prostorný, s dostatečným množstvím úložných prostorů, na chodbě jsou již zmiňované automaty na horkou i studenou pitnou vodu, pračky a sušičky jsou v suterénu, k dispozici pro všechny za drobný poplatek (myslím, že 10 NT za použití). Bohužel chybí kuchyň, Taiwanci nejsou zvyklí si sami vařit.

Většina Exchange studentů (2016/2017) byla ubytována na Ching-Yeh Dorm n.3, případně na soukromé Prince Dorm. Já jsem zvolil Ching-Yeh Dorm n.3 a ubytování bylo naprosto v pořádku. Pokoje pro dva, poměrně prostorné a s vlastní koupelnou. Vše za cca 13 000,- NT za semestr + doplatek za klimatizaci (platí se podle skutečné spotřeby, my jsme platili okolo 1000NT za celý pokoj za semestr).

Pravda pravda. Prince Dorm je skoro 2x dražší a vypadá podobně jak CH-Y-3. Výhodou Prince je ale umístění, je to všude blízko a víc to tam žije. Všichni západňáci bydlí v Prince a pořád se tam něco dějě. (Ondra 2017)

Registrace na univerzitě, úřadech - poplatky, postupy, kontaky

Dorazíte na Office of International Affairs a nahlásíte, že jste přijeli. Vyplníte jeden formulář a dostanete číslo ID studenta a čínské jméno, pokud ho ještě nemáte. Taky vám přidělí Buddyho. A to je všechno.

Nám se vším pomohl buddy. Někdy je jednodušší, když úřednicím vysvětlí, co potřebujete, přímo v čínštině. Musíte totiž projít několika kancelářemi, aby jste vyplnili všechny dokumenty a nahlásili se do všech součástí školy, a kromě kanceláře pro zahraniční studenty ne všude anglicky umí. Například na studijním našeho oboru (Department of Architecture)paní neuměla anglicky skoro vůbec. My jsme si kromě všech dokumentů zařídili i taiwanskou sim kartu. Přímo u Office of International Affairs seděli u stolečku slečny, které vám s tím pomohli a sim kartu vám přímo dali.

Zápis předmětů

Vybrané předměty si zapíšete do formulářů, které dostanete na studijním. Předměty vám potvrdí vyučující podpisem, a pak formulář odevzdáte na studijním. Zápis do systému udělají za vás. Jen si nezapomeňte zkontrolovat, zda - li máte v systému zapsané všechny předměty. Mě se stalo, že mi zapsali jen půlku předmětů, pak jsem to musel dodatečně zařizovat. Problém s tím nebyl, ale stálo mě to 2 hodiny času.

V našem případě (2016/2017) zápis probíhal on-line. Přibližně 2 měsíce před začátkem semestru dostanete e-mail s instrukcemi. První kolo zápisu předmětů probíhalo už začátkem července. Na místě pak bylo možné vše bez problémů měnit a upravovat.

 
taiwan/ncku/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2017/06/18 15:13 autor: malyond5Starší verze