Před odjezdem

Pokud jste byli vybrání můžete jásat. Většina lidí má z Taiwanu a konkrétně z NCHU velmi dobré zkušenosti.

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Na začátku je nutné vyplnit přihlášku pro PAX. Dále jsou zapotřebí 2 doporučení a další paperwork u nás na ČVUT. Všechny dokumenty i s postupem budou doručeny na email.

Na univerzitu je možné se přihlásit i na letní školu, která je plně hrazená Taiwanskou stranou (kromě letenky).

Žádost o vízum

O vízum se žádá v Taipejské kulturní kanceláři, která sídlí v Evropské ulici - www.taiwanembassy.org. Vystavení víza trvá přibližně 2 dny (mě to udělali přes večer). Jako budoucí studenti na Taiwanu (1 semestr) by jste měli mít víza zadarmo (po předložení všech dokumentů, hlavně zvacího dopisu). Protože se vízum neplatí, je dobré si navolit 90 days (nebo 180 days), multiple entry visa. Na Taiwanu se pak vízum prodlužuje o dalších 90 dnů na místní cizinecké policii nebo vycestováním ze země.

Pak jeste pocitejte s tim, ze behem prvniho tydne na Taiwanu si musite nechat vystavit ARC kartu(plati pouze pro studenty, kteri prijedou studovat na rok). Vystaveni ARC karty stoji dalsich 1000 NT = cca 740 Kc.

Studenti, kteri prijedou studovat pouze na semestr, si musi zaridit (NCHU studijní oddělení Vám pomůže) ROC number (není to to samé jako ARC karta), ktere slouzi k otevreni uctu v bance. Na váš taiwanský účet vám pak škola pošle stipendium, které bylo v akademickém roce 2014/15 6000TWD. Číslo pak potřebují i na cizinecké policii.

Studenti, kteri jedou na NCHU pouze na letni univerzitu, ktera trva dva tydny o prazdninach, vizum nepotrebuji.

zkušenost rok 2016: pokud jedete na jeden rok, mělo by stačit single entry visa, jelikož si i tak budete dělat ARC, díky které budete mít multiple entry zařízeno. Výhoda je ušetřených +- 1000 CZK za vízum, nevýhoda je naopak nemožnost opustit Taiwan před získáním ARC (trvá většinou 2-3 týdny). Další alternativou by mohlo být nezařizovat si vízum vůbec a využívat 3 měsíčního visitor visa a každé tři měsíce někam vycestovat a vízum si obnovit. Na Taiwanu tímto způsobem žije a pracuje nemálo lidí. Problém by pak mohlo být vyřizování ARC (v případě ročního pobytu), a tak bych se do toho raději nepouštěl :).

Formality na ČVUT

Tech je nejvíce během přihlašování se na program - application form, studijní plan, atd. Jejich kompletní seznam je na stránkách CVUT v sekci bilaterálních dohod. Nejdůležitější papír je studijní plan podepsaný od proděkana pro pedagogickou činnost - podle toho se pak odvíjí vase studium na Taiwanu. Pozor, po příjezdu pravděpodobně zjistíte, ze některé předměty ze studijního planu nelze zapsat, nicméně pan proděkan je s tímto obeznámen a je potřeba dbát pouze na to, abyste si zapsali alespoň 1 předmět z vašeho departmentu a potom, abyste splnili alespoň 10 kreditů na NCHU za semestr (NCHU požaduje 6 kreditů, ale ČVUT 20).

Očkování

Při cestě na Taiwan není žádné očkování povinné. Jsou jen očkování doporučená a to je břišní tyfus (500 Kč) a hepatitis A+B. Pozor v případě kombinované A+B vakcíny proti žloutence jsou potřeba 3 injekce (každá 1500 Kč). Dostanete jednu, pak za měsíc 2. a po půl roce poslední (to lze absolvovat až po příjezdu), tak si to dobře rozvrhněte, ať to stačíte a je to účinný. Pro aktualni informace je dobre kontaktovat Centrum cestovni mediciny:http://www.medpharm.cz/ccm/index.html. Na očkování se můžete objednat na https://www.ockovacicentrum.cz/. V případě dalších cest po asii je dobré si zjistit další potřebná očkování.

Letenka, pojištění

Já jsem letenku kupovala přes letuška.cz a stála cca 21000 Kč (červenec 2014). Přes prázdniny je to dražší, ale na podzim a v zimě se dá na Taiwan dostat i za 18000 Kč. Letěla jsem se společností Emirates a byla jsem velice spokojená. Na Taiwan létá spoustu společností přes různé země a s různým počtem přestupů, ale letí se dlouho a opravdu se vyplatí si připlatit za komforort. Pojistila jsem se u České spořitelny (celoroční komplexní na celý svět za 5 000 Kč) - naštěstí se mi nic vážného nestalo, ale pojistku se vyplatí mít opravdu dobrou!!

Variantou může být i akční letenka do Hongkongu (je třeba hlídat weby s chybnými tarify a extra výhodnými nabídkami, jde pak sehnat i za 10k Kč) a posléze letět z HK přímo do Taichungu s hkexpress.com od 1 000 Kč/cesta (šetříte pak i za dopravu z Taoyuanu - TPE). Jde si s tím pohrát, záleží na vás. Tuhle možnost jsem objevil až na Taiwanu, takže osobně jsem letěl také s Emirates viz výše.

Předchozí příspěvek: Letenku jsem koupil pres kralovna.cz za cenu okolo 23000 CZK (cerven 2008). Pojisteni jsem si nezarizoval, protoze jsme meli National Health Insuance. Je ale dobre mit na nekolik pocatecnich dnu sve vlastni pojisteni (napriklad pojisteni k ISIC karte, plati na dobu kratsi nez jeden mesic)

Předchozí příspěvek: Já letenkku kupoval na poslední chvíli v lednu 2010 s odletem na začátku února přes www.asiana.cz za 21500 CZK.

Předchozí příspěvek: Já volil verzi dvou jednosměrných letenek, protože jsem věděl, že se zpět do ČR nebudu vracet z Taiwanu. První jednosměrná stála 11 000CZK Praha - Taipei. Zpáteční Bangkok - Kolín za 5500CZK. Obecně jde i nakombinovat týdenní dovolená na Filipínách nebo v Japonsku/Indonésii (zkrátka kam vychází nejlevněji letenka z ČR) s přeletem do Taiwanu v průměru do 2000CZK. Díky dvou jednosměrným letenkám jsem mohl odjet víceméně kdy se mi nejvíce hodilo a strávit ještě nějaký čas cestováním po SEA.

Co s sebou - finance ...

Na Taiwan jsem jela na zimní semestr a vzala jsem si s sebou oblečení tak akorát na obě sezóny. Do Listopadu bylo až nesnesitelné horko, takže jen trička, sukně, šaty, kraťasy a od listopadu se unosí jak manžestrové sako tak softshelka, občas i šála a čepice. Oblečení je levnější, ale nepříliš kvalitní a nepříliš uzpůsobené (velikostně) Evropanům. První měsíc je náročnější než ty ostatní (poplatky za bydlení, administrativní poplatky atd.) - musíte se zabydlet, určitě budete chtít cestovat a tak, takže první měsíc cca 20 000 Kč a každý další cca 12 000Kč.

_Nazor_ (2014/2015) Všechno oblečení atp. lze na Taiwanu / v Taichungu sehnat, ovšem ne vyloženě levněji. Omezený výběr větších velikostí platí. Co se týče nutných výdajů, tak za mě cca 10 000NT v průměru. Plus samozřejmě chcete cestovat, najíst se jinde než v nejlevnější restauraci (60 - 80 NT), koupit si skútr atd. V zimě teplota kolem 15°C, ale realfeel díky vlhkosti třeba 9°C - pokud jedete v téhle teplotě na skútru, tak je třeba být nabaleni jako v 0°C u nás, se mi zdálo. Mezinárodní řidičák určitě mít s sebou, je pak podle všeho potřeba jít p dvou měsících na taiwanu na přezkoušení, což jsem tedy osobně vynechal a naštěstí neměl problém.

_Nazor_ Doporucuji moc veci si s sebou na Taiwan nebrat. Na Taiwanu je oproti Cesku mnohem vetsi horko, takze obleceni neni moc treba. Pokud nahodou budete potrebovat dokoupit nejake drobnosti, tak se je vyplati koupit primo na Taiwanu, protoze mnoho veci je tam levnejsich nez c CR (elektronika, obleceni…).

Jiny nazor: Pokud jste nadrozmerni (ja mam 2 metry), vsechno s sebou, na miste nic nesezenete. Ja shanel pantofle tyden, velikosti koncily na 44… Kreditky berou vsude, bankomaty jsou na kazdem rohu. Co se tyce financi, prvni 2 tydny jsou skutecne HODNE financne narocne, zvlast pokud si planujete koupit skutr (coz doporucuju).

Další názor: Přikláním se k Jinému názoru. Byl jsem na Taiwanu zimní semestr a bývá celkem i chladno. Teploty mohou klesnou až na 10 stupnů. Snažil jsem se v té době koupit bundu, ale všude mají krátké rukávy! Vyzkoušel jsem opravdu všechno a nakonec jsem si musel koupit jednu, kde byly jen „trochu krátké“.

Další názor: Já na Taiwan dorazil v únoru, kdy je v ČR zima, ale po vystoupení z letadla jsem všechno shazoval - bylo asi 25°C. Doporučuji tedy vše nechat doma a jen si dokoupit za pár korun něco na Taiwanu.

Další: Ceny podobné jako u nás, něco bylo levnější (jídlo, doprava). Určitě s sebou min jedny dlouhé kalhoty a lehčí budnu, během „naší“ zimy tam bude určitě potřeba. Dlouhé kalhoty a určitý dresscode je vyžadován v některých večerních podnicích ;o) Řidičům pak doporučuji si zařídit mezinárodní řidičák, já jsem jezdil na černo a někdy byl problém si půjčit auto :op

Dodatečné info k příspěvkům z předešlých let: Ubytování v Taichungu je levnější než v Praze. Benzín je levnější. Pokud si chcete vařit, tak potraviny jsou dražší (největší problém evropské ovoce, zelenina, maso a mléko). Jinak není problém se živit street foodem (náklady cca 100-250 NTD / den za celodenní stravu). Jinak řidičák není nutností. K vlastnění skůtru ho nepotřebujete. V turističtějších oblastech (taroko, kenting) naopak bez mezinárodního řidičáku dělají problémy. Pokud budete půjčovat auto, tak je to beztak nejlepší (finančně i logisticky) udělat v Taichungu, kde to tolik nehrotí (alespoň ve dvou autopůjčovnách poblíž NCHU). Pokud vás zastaví policajti, tak by se řidičák hodil, ale osobně mě zastavili 4x a naštěstí řidičák nikdy nekontrolovali. Většinou neumí anglicky a mají cizince rádi, takže se stačí usmát, říct něco elementárního čínsky a odpustí vám i menší dopravní přestupky a max se s váma vyfotí nebo si vás přidají na facebooku.

 
taiwan/nchu/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/05/04 08:43 autor: vasakja3Starší verze