Volný čas a praktické

V bezprostředním okolí kampusu se nachází řada restaurací, karaoke barů, „internetových kaváren“ a obchůdků smíšeného zboží. Mnoho kampusů v Seoulu je obklopeno oblastí s restauracemi a obchůdky, protože studenti představují zajímavou kupní sílu. V případě UOS je situace skromnější, nedaleko kampusu je totiž velký obchodní dům a původní tržiště. Svojí lokalitou ale kampus vybízí k objevování Seoulu, jeho nočního života (Hongdae, Sinchon, Ewha- oblast tří velikých univerzit známá především nočním studentským životem a obchody), historie (paláce, chrámy,…), architektury, nákupních oblastí, sportu (baseball, fotbal, zábavních parků atd. Určitě také co nejdřív vyzkoušejte veřejné lázně (jjimjilbang), které jsou k nalezení po celém městě (zemi) v různých variantách dle výbavy a nabízených služeb jako je systém bazénů s různě teplou (studenou) vodou, sauny a chladírny, masáže, aromaterapie aj.

Celkově se v Seoulu pořád něco děje- festivaly, koncerty, jen se trochu pídit. Seoul stejně jakožto celá země intenzivně pracuje na své globální image, pořádá řadu akcí a programů pro cizince a výměnné studenty.

Podzim je v Koreji díky všudypřítomným rudým javorům, žlutým jinanům a dalším barvy měnícím listnáčům rozhodně úchvatný, není od věci podniknout v tuto dobu, jako mnoho Korejců, pěší túru po některém z národních parků či jen po kopcích v okolí Seoulu.

Svezte se na Hallyu! Tedy tzv. korejské vlně, pojem označuje značný nárůst obliby korejské populární kultury ve Východní a Jihovýchodní Asii (Čína, Japonsko, Taiwan, Vietnam, Thajsko, Malajsie…). Týká se především hudby (K-Pop, nejprve ho budete pravděpodobně nenávidět, ale časem…), také seriálů, telenovel, filmů.

Z praktických věcí. Před odjezdem si určitě pořiďte nějakého průvodce (doporučuji Lonely Planet, knížka o Koreji a samostatně o Seoulu), jedete-li jen na jeden semestr, rozhodně vám to ušetří mnoho času a potíží.

Naučte se číst Hangul, tedy korejské písmo, není to nic těžkého, je to jako učit se například azbuku, nejedná se o obrázkové písmo jako čínské znaky a rozhodně vám to přijde vhod, ale samozřejmě se dá přežít i bez toho. Dá se naučit i na místě za 2-3 dny číst, často pomůže youtube nebo váš buddy.

Za zmínku rozhodně stojí počasí, koncem srpna přijedete do horkého VELICE vlhkého léta s častými dešťovými průtržemi (záleží… 2014/2015 pršelo tak jednou dvakrát), chladno začne být někdy v listopadu a v prosinci se dočkáte stabilních až patnáctistupňových mrazů (opět záleží). V každém případě je ale potřeba připravit se na velké rozdíly teplot. Zatímco v ČR se v zimě teploty ve dne liší od nočních o pár stupňů, v Korei klidně o 10 a víc. Je proto vhodné se vždycky před tím než člověk někam na několik hodin odejde (např. do hospody) se podívat na předpověď (např. Yahoo aplikace, respektive nativní iPhone aplikace).

Jídlo

Standardně se stravuje ve školní menze, menzy jsou v kampusu 3 - jedna hned u koleje, druhá uprostřed kampusu a do třetí moc zahraňáků nechodilo, je podobná jako ta uprostřed. Jídlo okolo od 2500 do 4500W (asi 50-100Kč). V budově menzy uprostřed kampusu (Student Hall) je také WEB Burger (levný burger fastfood) a v druhém patře „menza“ s výběrem více západních jídel + kavárna s levným a dobrým kafem, dortíky, sendviči.

Nemáte-li rádi ryby, bude váš jídelníček rozhodně o mnohé ochuzen, nesnesete-li pálivé, bude ještě chudší. Dále se připravte na rýži (či nudle) od snídaně po večeři. Vyžadujete-li knedlíky a omáčku, snad ani nejezděte :) Knedlíky (mandu) tu ale taky mají, akorát je plní fazolovou pastou nebo masem se zeleninou. Západní vliv je zde samozřejmě zjevný, hamburger, hotdog, pizzu, smažené kuře seženete všude. Na kolejích v přízemí je společná kuchyňka, kde se dá vařit. Suroviny jsou ale docela drahý a ve velkejch baleních, takže je lepší se domluvit ve víc lidech. V přízemí je taky několik velkých ledniček, které jsou sdíleny celou kolejí. V podstatě ale evropani chodili na jídlo a nevařili si moc.

Není problém jíst v okolních restauracích za ceny okolo 5000W (okolo 100-110Kč podle aktuálního kurzu). Korejci jsou zvyklí jíst běžně mimo domov, mnoho restaurací domácího typu je tomuto uzpůsobeno (zejména v okolí kampusu) a dá se v nich najíst za ceny srovnatelné s menzou. Za sebe mohu korejskou kuchyni až na výjimky jen doporučit, naopak mám po příjezdu problém zvyknout si na těžkou českou stravu.

Určitě navštivte kousek od zadní brány tzv. „2nd floor“ restauraci (oficiální název Dukbegi - 뚝배기) - je ve stejným vchodu jako Red Fry ve druhým patře (zavřena v červnu 2016). Vařej tam na střídačku tak 3 starší paní typickou korejskou stravu (pálivý polívky jjigae, bibimbap nebo curry dobbap). Za 4-5k KRW dostanete výborný jídlo, banchany i neomezený doplňování rýže (není pravidlem). Kdyžtak se zeptejte někoho ze Seoulmateů, určitě budou vědět, kterou restauraci máte na mysli.

Na druhé straně stanice Hoegi, když dojdete na světelnou křižovatku a zatočíte doprava (souřadnice 37.590698, 127.056448) je Pizza Heaven - asi nejlepší pizzerie v okolí.

Pokud si chcete dát psa :D, tak to jde například tady: 37.591455, 127.053198 (přes výlohu je velkej obrázek tuším hor nebo vodopádů). Obecně rozhodně doporučuju prostě vyrazit směrem kde jsou restaurace a obchůdky a zkoušet, každej den zkusit jinou:)

Čísla a ostatní

Dále jen drobnosti, jako například že Korejci (potažmo i Číňani a Japonci) mají slovo pro 10 000 (man, například milion je tedy sto manů), čili dochází často ke zmatkům, je-li řeč o počtech (počet obyvatel, peníze atd.). Kdykoliv chtějí vyjádřit nějaké množství v angličtině, musí si nejprve představit, kolik má číslo vlastně cifer a přeložit do desítek, či stovek tisíc, potažmo milionů atd. Ze stovek milionů se nezřídka stanou miliardy apod.

Věk počítají poněkud jinak, v momentě narození je jim jeden rok a o rok starší jsou vždy na Nový rok, zároveň používají lunární kalendář. Rozlišují tedy mezinárodní a korejský věk. Takže někdy se liší váš český a korejský věk o 1 rok a někdy o 2 roky. Na věk budete ze začátku dotazováni často, kultura v Koreji na něj klade důraz, lidé pak mají jasno v jakési podřízenosti a nadřízenosti. Studenti běžně vykají a klaní se starším kolegům studentům. Dokonce na společným jídle někdy starší studenti kupují mladším studentům jídlo a takhle to je napříč ročníky.

Celkově je Korea dle mého názoru ideální zemí pro první kontakt s Východní Asií, je zde znatelný vliv západní kultury a křesťanství (přítomnost Američanů od II. světové války vliv během a po Korejské válce) a pobyt tedy nemusí nutně být nijak „traumatický. Kulturní šok jsem během celého pobytu zažil jednou a to paradoxně při nočním pobytu ve čtvtri Seoulu Itaewon, kde se soustřeďují cizinci (západní kultura). Přes naprosto zřejmý vliv Ameriky úplně všude moc nepočítejte s tím, že by Korejci uměli anglicky, ale se základem Korejštiny, kterou se bez roblémů naučíte za 2-3 měsíce na takové úrovni, že se o základních věcech domluvíte a jednoduchých slovíček v angličtině se dá docela dobře komunikovat i mimo Soul. Každopádně ale nebudete mít problém - vždy na někoho kdo anglicky umí narazíte nebo se dorozumíte frázemi/slovy. Doporučuju naučit se korejsky říct University of Seoul, protože je v Seoulu ještě Seoul university a může se to splést - hlavně pro taxi. http://english.uos.ac.kr/ http://jizni-korea.navajo.cz/

Cestování

Korea má výhodnou polohu pro cesty do Japonska či Číny, plánujete-li cestu do Číny, vízum si určitě zajistěte ještě u nás. Stalo se, že Čína například odmítla vydávat víza občanům Francie přebývajících na území Koreje nebo požadovala potvrzení, že žadatel bude pobývat na území Koreje ještě 6 měsíců po návratu z Číny. Situaci nakonec bylo možné vyřešit přes cestovní agentury, ale vyžadovalo to posílání pasu poštou, zkrátka zbytečné komplikace.

Doporučuji se podívat do okolních státu, jelikož Jižní Korea má celkem výhodnou polohu k cestování například do Japonska, Číny nebo jižněji na Tchajwan a Filipíny. Letenky nejsou nejlevnější, ale pořád to vychází výrazně levněji než letět pokaždé z ČR. Za sebe bych rozhodně doporučil Tchajwan, což je jedinečná příležitost poznat svobodnější Čínu, než se vydáte do opravdové Číny. A Filipíny jsou naprosto perfektní země pro někoho, kdo rád horko, krásné teplé moře, usmívající se lidi, a možnosti jako jsou potápění s bombou, jízda na motocyklech apod., aniž byste potřebovali nějaké k tomu povinné doklady, a přitom nechce za tyto věci utratit zbytečně moc peněz. Doporučuji ale jet tzv. „na blind“ na méně známé ostrovy (např. Palawan). Je to levnější a není tam tak velké riziko, že budete okrádáni lidmi, co z turistů chtějí vytáhnout poslední cent. Mrkněte ale před cestou jinam vždy co je tam za nemoci, abyste věděli že se máte třeba máznout krémem proti Dengue komárům.

V případě cestování po Koreji je výhodné používat korejské lázně (jjimjilbang) ke spaní. Jsou prakticky v každém městě a přespání v nich stojí od 7 do 15k wonů, což je oproti motelům za hubičku. Samozřejmě ale musíte cestovat jen např. s baťůžkem, protože v lázních máte většinou k dispozici jen typickou skříňku jako na koupališti do které se toho moc nevejde. V každém jjimjilbangu máte k dispozici bazénky s vařící (většinou několik různých teplot 39-44C) i studenou vodou, saunu, občas ledovou místnost, sprchy atd. Krom toho jsou v lázních vždycky spací místnosti, kde se spí na zemi (občas jsou někde matrace) + všude mají kvádrové „polštářky“. V Busanu se dá doporučit Vesta (na kopci směrem na východ od pláze Hauendae) - ráno je odtamtud krásný výhled na město/pláž/moře.

V Japonsku doporučuji využít capsule hotel - prakticky to je jjimjilbang s tím, že se spí v „kapslích“ (viz Google obrázky). Nenechte se ale odradit fotkama - kapsle jsou prostorné a hodně pohodlné. Snad jedině pokud trpíte klaustrofobií, tak se jim vyhněte. A je to asi nejlevnější přespání v Tokyu.

 
south_korea/uos/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2016/09/09 16:29 autor: pecevadaStarší verze