Před odjezdem

Budete-li vybráni, čeká vás řada formalit k vyřízení, celý postup dostanete zpracovaný po bodech z odboru mezinárodních vztahů a důležité je to přetrpět…

Začněte vše vyřizovat HNED JAK JEN MŮŽETE!!! Ceny letenek stoupají každým dnem a čas plyne velmi rychle! Jedete-li na zimní semestr, nenechávejte nic souvisejícího s ČVUT (potvrzení studijního plánu, podpis finanční dohody) na období letních prázdnin v domnění, že 2 měsíce je spousta času, lidé, které k tomuto potřebujete, nemusí být k zastižení a mohou mít dovolenou!!!

Přihlášky na zahraniční univerzitu

Zaprvé jde jde o přihlašování na UOS, toto se řeší přes internetové stránky univerzity. Nabídku předmětu najdete na : http://english.uos.ac.kr/ → Academics → Course list (ale buďte si jistí, že na místě budou předměty stejně asi trochu jiné. Všichni profesoři, i na studijním, jsou nesmírně ochotní a chtějí se dohodnout!) Po registraci budete čekat než přijde zvací dopis z UOS. Trvá to cca 2 měsíce. Bez něj nemůžete žádat o vízum! Vyřízení víza trvá mezi jedním a dvěma týdny, ale věřím, že pokud spěcháte je možné se domluvit na dřívějším termínu.

Dalším krokem je vízum

K získání potřebujete:

  • pas
  • kopie pasu
  • pasová fotografie
  • doklad o rezervaci zpáteční LETENKY! (u lidi, co jedou na rok, to výhradně nepožaduji, lze to udělat i bez toho). Zde je taky možnost pokud nevíte kdy domu pojedete, ale chcete ještě cestovat, koupit si letenku do jiné země např. Japonsko. S tím budou také spokojeni.
  • doklad o rezervaci ubytování v Koreji (nebo potvrzení o udělení koleje)- k nalezení ve zvacím dopise, že budete ubytováni v International house = velmi doporučuji oproti Student dormitory se nedá srovnat ten luxus, který zde dostanete!
  • Výpis z účtu s dostatečným počet finančních prostředků (je to částka, která odpovidá rozdílu častky, kterou vám UoS odhadne jako postačujicí (viz zvací dopis) a stipendia, které poskytuje ČVUT)
  • poplatek za vízum (viz stránky)
  • potvrzení o studiu
  • kopie „Certification for Business Registration“ které Vám pošlou z Koreje na Vaši žádost emailem (zažádejte o to co nejdříve)
  • kopii smlouvy o spolupráci obou univerzit (poskytne rektorát)
  • originál zvacího dopisu
  • originál potvrzení o přijetí (Certificate of Admission).
  • doporučujicí dopis od ČVUT (byl potřeba v roce 2015)

Žádost můžete podat na našem velvyslanectví ve Slavíčkově ulici 5 na Praze 6 od pondělí do pátku mezi 9:00-12:30 a 13:30-17:00. Vízum se vydává pro pobyt delší než 90 dní, je časově omezeno a zohledňuje předpokládanou délku pobytu uvedenou v žádosti (s jistou rezervou; délku pobytu je rovněž možné za poplatek prodloužit přímo v Koreji). Vízum se vydáva jednovstupové, ale po tom, co v Koreji získate Alien registration card, tak můžete směle cestovat vně a do Koreje.

Další nepovinné ale rozumné věci

  • registrace na ministerstvu zahraničí, jde to online a nikam nemusíte chodit - http://drozd.mzv.cz/
  • zařídit mezinárodní řidičský průkaz (nejde zařídit až v Koreji v LS 2016) - http://bit.ly/2c7XTFn

Formality na ČVUT

  • schválený seznam předmětů studijním proděkanem vaší fakulty (dejte si na to více času, je potřeba oběhat jak proděkana, tak vedoucí kateder, kteří vám uznání za daný předmět podepíší)
  • finanční dohoda (zjistit začátek a konec školního roku, pak pan Požár), až po získání víza, Podpisem získáte od MŠMT 10 000 Kč/měsíc K podpisu dohody přinesete: číslo účtu, studijní plán (rektorát od Vás bude požadovat min. 10 uznaných kreditů/semestr, fakulty od Vás budou chtít kreditů určitě více) a kopii pojištění na celou dobu pobytu. Veškeré informace jsou popsány na stránkách rektorátu.
  • Informujte své studijní oddělení na fakultě, že jste byli vybráni ke studiu v zahraničí (jsou jedni z prvních, komu se tím můžete pochlubit :-D) a zároveň s tím se zapište do dalšího roku. (Budete mít v KOSu předmět „zahraniční výjezd“)

Očkování

http://www.ockovacicentrum.cz/cz nebo http://www.centrumcestovnimediciny.cz/ Na této stránce naleznete, která očkování jsou v dané oblasti důležitá a na té první se můžete i objednat a oni Vám poradí co a jak. Žádné očkování není povinné, ale vysoce jej doporučuji. Já osobně měla obě Žloutenky (1500,-), Břišní tyfus (500,-), Meningokok (600,-) a Japonskou encephalitidu (2250,-).

Letenka

Letenku se vyplatí si zajistit dost dopředu, protože se ceny letenek zvedají čím se blíží k datu odletu (LS 2016 - u Turkish Airlines to tak nebylo, záleží na aerolince a na službách spojených s letenkou). Můžete využít přímé lety z Prahy do Soulu s Emirates (http://emirates.com/cz/english/) a nebo s ČSA. Nebo o něco levnější možnost s přestupem v Dubaji (což mě přišlo na necelých 19000,- a let trval 6 hodin do Dubaje a pak asi 9 do Prahy), či v Helsinkách (2 + 9 hodin) nebo v Istanbulu (Turkish Airlines). Dopředu si zjistěte možnosti týkající se přebookování letenky (místo a čas), abyste předešli případným problémům, kdy se vám z Koreje nebude chtít (ale věřte, že je to PECKA ZKUŠENOST) - fakt se hodí mít možnost změnit datum odletu. Nejlevnější letenka nebývá to nejlepší. Jako nejlepší se dají považovat výše uvedení Emirates, či přímý let s Korean air. LS 2016 ~ v mém případě jsem šel cestou nejnižší ceny. Kupoval jsem si pouze jednosměrnou letenku, která je obecně dražší, ale s vyhledávačem www.kiwi.com jsem našel jednosměrnou letenku asi za 400e. Stinnou stánkou bylo spaní na dvou letištích na lavičce a tři přestupy. Doporučuju taky www.skyscanner.cz

Pojištění

Záleží samozřejmě na Vás, já měla cestovní pojištění od Generali za 169 dní za 4896,-. (ještě na FB bylo možno si kliknout pro slevu) A nebo je možné využít pojištění k platební kartě, které se dá pořídit velice levně (někdy je maximální doba pobytu limitována na 90 dní s tím, že se člověk musí vrátit zpět do ČR, aby mohl čerpat dalších 90 dní) Pro ty, kteří by vyjeli na dva semestry, by se dle mého soudu vyplatilo i pojištění, co jsem měl /já/ - jednoroční od pojišťovny Uniqa a podmínkou je tedy vlastnictví ISIC karty (a několika jeho dalších odrůd, přes ISIC web se zároveň pojištění zřizuje), které je za cca 3000 Kč. Za celý pobyt jsem využil ošetření sice jen dvakrát, ale v Hanyang mezinárodní fakultní nemocnici (s níž měla, minimálně v té době - naposled květen 2014, Uniqa smlouvu na ošetření svých klientů, v LS 2016 mi na stejné pojištění řekli, že je jedno, do jaké nemocnice půjdu v Koreji) se mi v rámci plnění při ošetření nakřuplého nosu a natažených zádech poskytlo výborné péče. Rentgen, CT a vedoucí doktor oddělení plastické chirurgie si dokonce v případě onoho nosu vyčlenil čas, aby mi svojí lámavou angličtinou objasnil, proč na našich zápaďáckých obličejech vznikají nosy orlí :)). Také mohu doporučit toto pojištění, pojišťovna mi vše proplatila. Snažte se ale mít co nejvíc věcí v angličtině (pokud to nemocnice umožňuje, doptejte se tam) - popis problému, popis léků, podpis/razítko, datum. http://isic.cz/index.php/pojisteni/isic-rocni-pojisteni-s-dlouhodobymi-vyjezdy

Finance

Poctivě jsem si psal veškeré výdaje, které jsem měl spojené s celkovým výletem a zde je výsledek. Možná se to bude zdát jako přehnaná částka, ale je nutno si uvědomit, že je v ceně započítaná letenka, pojištění, ubytování v Koreji (4000 kč měsíčně), dva týdenní cestovací výlety(jeden letadlem na Jeju Island), denně kupovaná snídaně, oběd i večeře (ani jednou jsem si nevařil) a Vánoční dárky. Zároveň je také si uvědomit, kolik Vás asi tak stojí pobyt tady v Čechách. Celkově mi z účtu odteklo 110 000 kč. Rektorát mi zaslal 40 000 a tudíž z vlastních finančních prostředků jsem zaplatil 70 000. Nepatřil jsem mezi ty, kteří by každý den chodili na party, ale ani jsem nejedl každý den Ramon nudle za 30 korun. Zkrátka jsem žil s rozmyslem, ale neodpíral jsem si. (Pro rok 2014 to bylo cca 160tis. Kč, včetně letenky, očkovování, veškeré administrativy a hojného užívání si života v Seoulu.)

ZS 2014/2015 - náklady cca 110k s výletem do Tokya na 5 dní (2 noci v capsule hotelu, 2 noci couchsurfing) a trochou cestování po Korei. Bez letenky, očkování, víza atp. se dá počítat se zhruba 15-20k útratou za měsíc podle toho jak úsporně jíte/nejíte a chodíte pařit. Teď vzhledem k horšímu kurzu koruny vůči dolaru, euru i wonu to asi bude trochu víc. Počítal bych tak 25k.

ZS 2014/2015 - abych se tedy taky pochlubil, Korea (3.5 měsíce) včetně 5ti dní na Jeju Island (což je prostě nutnost) a 5ti dní v Japonsku (Hiroshima a Osaka) za cca 130k Kč. Musím říct, že jsem moc nešetřil a zažil co šlo. Plus pro Vás co chcete dále cestovat po Asii - 6 týdnů (prosinec + leden) cestování po Filipínách, Indonesii, Singapuru, Malajsii, Sri Lance, Thajsku a Hong Kongu, kde jsme bydleli v hotelech, jedli v restauracích a lítali převážně s AirAsia stálo ~70k Kč (což je vzhledem k ceně zájezdů do těchto destinací super).

LS 2016 ~ z mého pohledu jsou ceny v Koreji srovnatelné s Českou republikou možná jen o 10% vyšší. Při semestru jsem se nijak neomezoval a ani jsem takový pocit neměl. Oběd i večeře v restauracích, vařil jsem si vyjímečně nudle když jsem byl línej. Kluby, bary, památky a tři několikadenní výlety po koreji (Busan, Jeju, Seoraksan). Celkově jsem tedy bez letenek utratil okolo 70k. Já byl taky v LS 2016 a utratil jsem 90 tisíc se všim všudy (vše jsem pečlivě zaznamenával; včetně letenek; když nepočítam nakonec proplacenýho lékaře), takže 50 tisíc ze svýho na 4 měsíce a bylo to včetně 8 denního výletu na Filipíny a občasných víkendových výletů po Koreji, party každej víkend. Dost záleží jak šetříte - jestli pijete draze pivo v klubech nebo si skočíte 50 m vedle do 7eleven, jestli hledáte levný letenky na výlet a dáte tomu čas nebo berete první „normální“ a jak moc budete cestovat. Čistě život v Seoulu bych odhadl prostě na 15 až 25 tisíc na měsíc (včetně ubytování, stravy, pojištění, dopravy, formalit atd.; já osobně 19 tisíc). K tomu si přičtěte cenu letenky, ceny výletů do jiných zemí a popřípadě lékaře a máte odhad ceny na pobyt.

Platební karty

Nebyl problém s: Citi bank, mBank, Česká Spořitelna, ČSOB, Equa, FIO. V Koreji je jedna skvělá věc - téměř všude můžete platit kartou. Platí se kartou pomocí swajpnutí a „podepsání“ tužkou na displej, v reálu se všichni podepisujou čárou/smajlem, žádnej PIN, takže bacha - kdykoliv kartu ztratíte tak blokujte okamžitě.

FIO - doporučil bych kartu FIO banky, na jejimž účtu nemáte žádné poplatky za běžné transakce. Výběr z bankomatu z FIO karty je sice zpoplatněn, ale pokud budete vybírat více jak 2 tisíce, tak Vás to stejně vyjde lépe (s ohledem k lepšímu aplikovanému kurzu), než kolik by Vás to přišlo u mBank kde poplatek není.

AirBank - bez problémů, za výběr poplatek 100Kč, díky kurzu je to ale výhodnější než mBank a nedivil bych se kdyby i než ostatní banky.

Equa (LS 2016) - doporučuju, vše fungovalo, 9 Kč výběr kdekoliv na světě (ČR zdarma všechny bankomaty), platba kartou zdarma jako všude, vedení zdarma, kurzy v pohodě, odchozí a příchozí platby na korejské banky jsou problém u každé banky v ČR, ale ty vůbec nebudete potřebovat, takže pohoda.

Pozor pokud máte karty VISA Electron. Jsou s tím problemy při výberech z bankomatů. Normální VISA funguje.

 
south_korea/uos/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2016/09/08 15:30 autor: pecevadaStarší verze