Po příjezdu

Na letišti vás bude čekat váš SeoulMate - osoba přidělená univerzitou, která vám pomůže s orientací a řešením problémů všeho druhu. Pokud váš buddy bydlí v okolí kampusu, zpravidla jej budete často vídat po celou dobu pobytu, ze začátku vám pomůže s rozvrhem, zapsáním předmětů do systému, nastavením hesel k účtům tiskáren, kampusové wifi apod. V podstatě celou dobu bude s čím radit (rezervace lístků, nákupy na internetu,…), nebo na co se ptát z hlediska kultury atd. Pokud nebude k dispozici váš buddy, určitě budou jiní buddyové vašich výměnných spolužáků či prostě Korejci, se kterými se určitě seznámíte, a budou nadmíru ochotni vám pomoci. Po příjezdu je dále potřeba zaplatit kolej a zařídit si cizineckou kartu (Alien Registration Card), vše potřebné se dozvíte během úvodní orientace pořádané IICE (Institute of International Cooperation and Education - obdoba odboru mezinárodních vztahů na ČVUT), která rovněž vše zprostředkovává a maximálně ulehčuje. S touto kartou můžete vycestovat z Korey a zase se vrtátit, přestože vaše vízum z ČR je jen jednovstupové. Pokud na vás SeoulMate čekat nebude je více možností jak se dostat z letiště do kampusu. Všechny podrobnější informace o cestě vám přijdou emailem od UOS ještě před vaším odjezdem. Mne se vyplatila nejjednodušší a nejlevnější varianta a to jet autobusem přímo do konečné stanice Cheongnyangni a pokud jste jen lehce mapově gramotní v kampusu budete ze stanice za 10 min pěšky (UOS doporučuje taxík, což mi však i přes jejich nízkou cenu přijde zbytečný).

Školní Wifi - existují dva způsoby jak se registrovat - první je na wifi zvanou „Student“ (hidden SSID) skrze nějakou šílenou webovou aplikaci, což nedoporučuju (pokud jste IT positivní, tak to zase není taková věda. Ale chce to mít rozchozený windows a přístup do školního WISE systému. Pak můžete pomoct i lidem okolo…). Mohou Vám to naklikat ale i pracovníci IT Helpdesk. Druhá a jednodušší možnost je zajít do budovy s bankou naproti budově architektury, vyjet výtahem do 5. patra a pak zajít do místnosti IT Helpdesk (všude jsou tam nápisy, nelze minout). Tam jim stačí říct, že chcete svoje zařízení zaregistrovat na wifi. Ideální tam vzít všechno najednou (respektive mohli by vám stačit MAC adresy). Budou po vás chtít vyplnit jeden krátkej papír/zařízení. Ajťák to pak zadá do počítače a v tu chvíli vám pojede Wifi - SSIDčko (název) je „MAC“.

Krom toho všude po Koreji (např. v metru) jsou k dispozici „free“ wifiny od operátorů např. „OllehWifi“. Abyste je mohli používat, tak si musíte od nich koupit SIMku, pak zavolat na infolinku 114 a říct, že chcete používat např. to OllehWifi. Budou chtít, abyste jim mailem poslali screenshot s MAC adresou. Infolinka je bohužel v korejštině, takže si sežeňte nějakýho korejce, aby vám to domluvil.

V prvním měsíci zimního semestru vás čeká svátek Chuseok. Během týdne, ve kterém je Chuseok, je výuka zredukována a tak nějak celkově se čeká, že studenti pojedou ke svým rodinám, je výhodné na toto období naplánovat výlet, pravděpodobně touto dobou ale ještě nebudete mít k dispozici svůj pas, který přikládáte k žádosti o cizineckou kartu. Doporučuji destinace v Koreji, které tak jako tak stojí za prozkoumání - vulkanický ostrov Jeju s nádechem Havaje (nejlépe cestovat vlakem a lodí, i když letenka vychází na srovnatelné peníze), historická města Jeonju (전주) a Gyeonju , demilitarizovaná zóna nebo například Seoraksan - jeden z mnoha národních parků okolo hor nabízející krásné túry.

Kdo má rád historii tak s originálními památkami staršími než 50 let moc nepočítejte, většina původních paláců nebo chrámů byla zničena pri invazi Japonců nebo za korejské války, vše je nově postaveno a často ani ne na původních místech (snaží se ale aby to vypadalo stejně jako dřív).Zahraniční studenti budou ubytováni v kampusu a hned dostanete přidělený pokoj. Můžete si vybrat mezi Dormitory, kde se spí v malinké místnosti po dvou, většinou s korejským spolubydlícím. A nebo International house, kde má každý svůj samostatný pokoj v „bytě“ o 2 - 5 spolubydlících. Osobně doporučuji International House, cenový rozdíl je minimální a pohodlí nesrovnatelné. Int'l House stojí tuším 800k KRW na semestr + 100k záloha (sedí i pro LS 2016). Na koleji nedostanete polštář ani peřinu, ale hned první den by s vámi SeoulMates měli zajít do LotteMallu na nákup. Nabízejí tež možnost nákupu celé soupravy rovnou v prostorach koleji, ale výjde to dráž a kvalita neni zrovna nic moc (polštář spoustu lidí nepoužilo, protože byl moc tvrdej). Zároveň vysoce doporučuji zažádat o International House, pokud ho chcete, co nejdříve, protože je po něm vyšší poptávka a ne všichni, co ho chtějí, ho dostanou.

SIM Karta

Jako každý budete asi co nejdříve chtít být online. Což je v Koreji docela problém, operátoři zde totiž potřebují k registraci pas nebo lépe Alien registration card. Já osobně jsem si pořídil EGSimCard, která funguje na síti Olleh a máte pak přísup k ollehWiFi. Výhodou je, že aktivace sim karty trvá jen pár desítek minut a stačí Vám pas vyfotit a poslat. Vše se dělá online bez komunikace s korejci, takže se nemusíte bát, že jim nebudete rozumnět. Co se týče cen, byl jsem relativně spokojen. Volání po koreji za cca 5W/min a hlavně 1GB dat za 16 500W/měsíc. Nebo 500 MB za 11k W/měsíc, což mi často stačilo vzhledem k pokrytí wifi na kampusu a v metru. Sim kartu je možno si koupit online nebo ve vybraných obchodech. Má i aplikaci (dost děsnou, kde si můžete dobíjet balíčky a kontrolovat stav). Více na http://www.egsimcard.co.kr

Pokud neplánujete moc volat či posílat sms (ty ceny nejsou nejak výrazně výhodné), tak si mužete zajít pro zdarma simkartu do Global centra, který je blízko zastávky metra Jonggak (vydavají se tam též alien kartičky). Budete mít wifi zdarma v metru a i různě po městě (a k posilání zprav a volaní stači využivat kakaotalk).

 
south_korea/uos/po_prijezdu.txt · Poslední úprava: 2016/09/08 15:51 autor: pecevadaStarší verze