Obecně doporučuji zkusit všechno co se jídla a pití týče. Ze začátku můžete mít problém s tím jak je všechno pálivé, ale až si na to zvyknete, tak si na knedlíky a vuřty ani nevzpomenete. Kromě toho, že je korejská kuchyně vynikající je taky velmi zdravá, což se počítá. Já si na ni zvykl tak moc, že po návratu jsem té naší dlouho nemohl přijít na chuť.

Z kulturních památek stojí za to vidět jeden či dva paláce, ale víc asi ne, protože jsou jeden jako druhý. To samé zřejmě platí o klášterech a chrámech. Soul samotný je plný moderní architektury, takže je na co koukat. Dobrým zážitkem je i návštěva tradičního trhu, kterých je v Soulu několik.

Vyplatí se taky vyrazit pryč z města. Jižní Korea je poměrně malá země a díky rychlým vlakům a levným autobusů se dá procestovat celkem levně a rychle. Já byl dvakrát v Busanu a taky v nějakém národním parku. Nejznámější destinací je ostrov Jeju, ale názory na něj se liší. Jedni říkají, jak je to tam skvělý, jiní zase, že to za tu cestu nestojí. Asi záleží na tom, co kdo od toho čeká.

Za zmínku stojí možnost dostat se do Japonska lodí. Ta odplouvá denně z Busanu, plavba trvá celou noc a je to nejlevnější možnost jak se do Japonska dopravit. Cesta je vcelku pohodlná, loď je vlastně takovým plovoucím hotelem se vším, co k tomu patří. Můžete si koupit i lístek na rychloloď, ale ten je dražší a přijdete o zajímavý zážitek.

Korejský účet jsem si nezřizoval, jelikož jsem ho nepotřeboval. Platit se dalo všude Visa kartou z ČS. Bankomat byl nejlepší co jsem našel u Dongdaemun brány v bance /taková zelená směrem „dokopce napravo“/ dal přes 1.000.000 W, bankomat v metru nedal víc, než 250.000 W, jinde v bankách okolo 500.000 W. Autobusy MHD a metro se platí tzv. T-money–platba za jednotlivou jízdu, dle délky cca 1.100 W–, je to kartička, na kterou se nabijou peníze a „pípne se“ při nástupu, dá se tim platit i za „zmrzlinu“. Nebo za taxíka, který není až tak drahý, jako u nás.

Na studentské vízum se legálně pracovat nedá a nelegálně to za to nestojí, ale zas tak draho tam není, takže stačí rozumně hospodařit s tím, co si přivezete.

Kousek od školy je HOME PLUS–společný projekt Samsungu a Tesca–takovej normální super_hyper obchod. Jinak všude všechno a nikde nic, třeba sýr :( ;( Na Itaewonu má pan MEILI (rakušan) obchůdek s rohlíkama :) a anglickou slaninou, v patře hospodu s knedlíkem, zelim a vepřovym–drahý ale dobrý, pak již zmíněný PRAGUE CASTLE - tam mají guláš a pivo :) a tak.


Petr Blšťák

Celkově si rozhodně nemžu stěžovat, že bych se nudil, možná kromě zimních prázdnin, když jsem zrovna nebyl na horách. Jinak toho je po Soulu a Koreji opravdu hodně co dělat.

Co na kampusu

Tak předně sport - je tu hřiště na basket, tenis, fotbal a baseball. Dá se sehnat i menší na nohejball (schválně jak sakra přeložit nohejbal do angličtiny …?). Jen sehnat lidi a můžete vyrazit kdykoli. Jen tu bohužel NIKDE nepůjčují sportovní vybavení, všechno si musíte vzít vlastní, od kamarádů, nebo vyškemrat od katedry tělocviku - na to si nejlíp ukecejte nějaké korejce co tam studují.

Dál studentské kluby - na začátku každého semestru je přehlídka všech kampusáckých klubů a je tu všechno. Od anglické konverzace, přes počítače, cyklo, lezení po horách, ski club (tam jsem byl členem), několik studentských kapel,taneční hip hop klub a dokonce klub na pozorování hvězd. Do některých klubů nebude jednoduché se dostat, hlavně kvůli jazykové bariéře, někde vás naopak budou ukecávat abyste se k nim přidali, protože je to prestiž mít v klubu výměňáka! Jen se opravdu budete muset smířit s tím, že s většinou si moc nepokecáte, protože ačkoli anglicky tak nějak umí, stydí se mluvit. Ale pro mně to stálo za to - naučíte se o lidech a kultuře strašně moc!

A pak na kampusu a kolem kampusu nějaký ten piknik (na kampusu nejlépe u centrálního rybníčku), hospoda nebo karaoke (takzvaný Norebang). Jen pozor na dělání neplech kolem kolejí ve večerních a nočních hodinách, tam chodí sekurita a případně vás poměrne ostře vykáže.

Co v Soulu

Otázka není ani co, ale kam dřív. Při prvním oficiálním pokecu ve škole dostanete pěknou brožurku, která informuje o zajímavých částech Soulu a co tam vidět. Rozhodně doporučuju prostudovat a vybrat co je vašemu srdci blízké.

Z památek

  • Královský palác
  • Válečný memoriál (muzeum)
  • Královský park
  • Traditional housing (Bukchon Hanok) village
  • Budhistický klášter v Samsongu

jsou asi tak ty nejvyhlášenější.

Další obecné plížení po městě

  • Soul (Namsan) Tower a její park
  • Cheonggyecheon (malý přítok do Han river obklopený „zelení“)
  • Han River - spoustu míst okolo na pikniky a jiné, i oficiální, události. Případně krásné místo pro rande ;)
  • Myeong-dong Street, Nandaemun Market, Dongdaemun Center a Lotte world - pokud potřebujete nakoupit a podívat se po cetkách a suvenýrech
  • Lotte world zábavní park - prostě indoor zábavní park, menší, ale dá se tu třeba i bruslit
  • Dongdaemun desing plazza - parko-muzeum s novátorským designem. Za mě se ještě stále stavělo, ale podle návrhů to bude stát za to.
  • Itaewon - tahle čtvrť bude zmíněna ještě dále, ale celkově je to taková nejturističtější část Soulu ideální na potkání dalších cizinců.
  • Apgujeong-dong Rodeo - část Gangnamu, jedno z nejluxusnějších míst na nákupy s množstvím klubů a restaurací, taky bude ještě zmíněno dále.
  • Building 63 - mrakodrap u Han River u stanice Yeouinaru. V 60 patře je vyhlídková „terasa“. Když se tenhle mrakodrap dostavěl, býval nejvyšší budovou v Asii.
  • ASEM tower - „schodovitý“ mrakodrap ve čtvrti Samsong. Kolem 50. patra má vynikající a taky příšerně drahou restauraci s úžasným výhledem.

Noční život
Navečer a v noci to tu žije opravdu hodně a celý týden. Nejvíce pochopitelně v pátek a sobotu.
Kolem našeho kampusu je několik hospod (u hlavní brány), od „studentských“ až po bar typu Plan-B, což je opravdu bar jako u nás a je podle toho drahý. Kromě toho je tu spousta karaoke míst, a pokud půjdete ven s Korejci, tohle vás nemine. Karaoke, korejsky Norebang, určitě zkuste - za 10.000 KRW na hodinu dostanece pro celou bandu pokoj pro 4 až 10 lidí s vlastním karaoke setem, dvěma mikrofony, nějakým občerstvením a můžete si tam dělat bordel jak chcete!
Vřele ovšem doporučuji podívat se dál. V soulu jsou tři největší oblasti pro noční zábavu:

  • Hongdae - u stanice Hongik university. Studentská párty oblast. Je tu přehršel klubů a barů. Nejvíce centrovaných kolem dvou hlavních ulic a postupně se ztrácejících v menších a menších uličkách. Je tu ještě relativně levno. Za zmínku stojí určitě i „playground“ což je venkovní park, kde v teplejších měsících probíhá každý pátek a sobotu večer open air minikoncerty a vystoupení. V klubech kolikrát ani nezaplatíte vstupné, případně si koupíte lístek, který vás opravňuje ke vstupu do najednou. Za zmínku určitě stojí kluby Vent (D&B), Mama Gorrila, Cocoon, Harlem.
  • Itaewon - turistická oblast. Potkáte tu nejvíce lidí z jiných zemí na metr čtvereční. Kromě toho se tu výborně najíte a vyberete si tu z restaurací snad všech světových kuchyní. Kluby a bary jsou tu většinou spojeny do jednoho a všechno je centrováno kolem hlavní ulice a dvou soubežných přilehlých. Ceny jsou mírně vyšší, ale ještě slušné. K navštívení kluby Helios a Mystlik, z barů/hospod pak určitě Rocky Mountain (kanadský bar), Wolfhound a Sam Ryans (irský bar)
  • Gangnam - slavný a opěvovaný Gangnam, kde můžete za noc rozházet milion a nikdo ani nemrkne! Tak tohle je trochu nadsázka, ale zas ne tolik, záleží kam půjdete. V Gangnamu jsou kluby a bary poměrně roztroušené a přesouvat se mezi nimi budete nejspíše taxíkem. Více centrované jsou kolem stanice Apgujeong-Rodeo, kde ale zase nejsou ty nejvyhlášenější. Za zmínku tu stojí Monkey beach klub, kde je zadarmo vstup, ale zato je tu dost narváno. Jinak asi nejlepší, ale určitě nejslavnější a druhý nejdražší je klub Ellui u stejnojmeného hotelu. První nejdražší je klub Eden. Jinak jsem se v Gangnamu až tolik nepohyboval, takže při větším zájmu doporučuju proslídit internet.

Nakonec bych doporučil, vydejte se na nějakou seznamovací party (Languace cast, cheap party a podobně). Poznáte spoustu lidí, a navíc spoustu korejců, kteří mají noční život rádi a provedou vás jím daleko lépe než jakýkoli psaný tour guide. Dostanete se tak i zdarma do dražších klubů a vůbec, je to obecně výborný způsob jak v Koreji poznat nové lidi, co se nebojí cizinců ;)

Co jinak
Tak co ještě se dá dělat v Soulu. Moc pěkná věc jsou tu parky. Ačkoli jsou ve městě, je jich tu opravdu dost a jsou poměrně velké. Můžete si jít zaběhat, projít se, vlézt na prolejzačky nebo si udělat piknik.
Další populární věc je dostat se někam k řece Han a půjčit si tam na pár hodin kolo. Kolem řeky je spousta cyklostezek a projížďka je to moc hezká.
Je tu docela populární bowling, všichni korejci hrají s takovýma profi rukavicema a dobře se na to kouká - center je hodně, jen řekněte nějakému korejci ať vás tam vezme.
Jděte do kina - pokud tedy budete stíhat originální znění, titulky mají jen v korejštině ;)
Podívejte se na baseball - na koukání na živo je to asi nejoblíbenější sport v koreji a na stadion aspoň co jsem zkusil, byl vstup zdarma.
Jděte na večerní projížďku lodí po řece Han - moc to nestojí a podíváte se tam a zpátky několik kilometrů na svítící obrysy mrakodrapů.

Co mimo Soul

Až vás Soul omrzí, nebo si budete chtít trohu odpočinout, je tu sposta dalších možností kam se vypravit.

Města
Kam jet v první řadě jsou jiná města. Sám mám zkušenost pouze se dvěma a to byl Chungcheong - asi 100Km na východ, kam se dá dostat přes vlak napojený na metro. V podstatě plynule přejdete z podzemní jízdy na nadzemní a za dvě hodinky jste tam. Až vás omrzí ruch a stres Soulu, jeďte sem. Malé příjemné městečko na dva až tři dny - taková oddechovka.
Druhé město, které v podstatě musíte navštívit je Busan. Největší město na Jihu, slavné i v Korejské válce, okolo letního období celkem typické party plážové město a i jinak je tu dost co vidět. Trochu zmenšený Soul. A hlavně ty pláže stojí za to. Mraky korejců, turistů, klubů, restaurací, míst kam se podívat, kopců kam vylézt a tak.

Kopce a národní parky
Jelikož je Korea v podstatě samý kopec, nemusíte se rozhlížet dlouho. Ať se vydáte kamkoli, za chvíli na nějaký ten kopec narazíte. Doporučuji park Bukhansan těsně u Soulu a potom jakýkoli park kolem centrální Koreje.
Značení celkově není úplně přehledné, ale všude vedou cestičky a neztratíte se. Hiking je doménou spíše starší generace, takže tolik nových kamarádů si tu neuděláte. Mladší korejci chození po horách prostě nemají nějak rádi.

DMZ
Když už jste tu, tak proč se nepodívat i do demilitarizované zóny. Ostatně oni vám tam nejspíše zorganizují výlet s ISC. Měli jsme k tomu i korejského průvodce, který neuměl ani slovo anglicky, což výlet značně obohatilo.
Nejel jsem tam s velkým očekáváním, ale docela se mi to líbilo. Zvláště zkusit si putovat několik set metrů podzemními tunely je docela zážitek. Bohužel byla zavřená vesnička nejblíže DMZ kvůli tehdejším napjatým vztahům, takže jsem neviděl úplně všechno.

Zábavní park Everland a vodní svět Carribean bay
Everland je obrovský zábavní park asi 50 Km jižně od soulu. Jezdí sem bus z Gangnamu za 2000KRW a když tu zkombinujete slevu pro cizince se slevou za zaplacení kartou KB banky, dostanete se na vstupné kolem 15.000KRW, což je prostě směšná cena, protože to je všechno co tu zaplatíte. Atrakce vevnitř už jsou zadarmo. Doporučuju, opravdu DŮRAZNĚ doporučuju, jeďte sem ve všední den ráno, kdy mají všichni spoustu práce a ani je nenapadne jít sem. A stejně tu bude narváno (ale v porovnání s víkendy …). Je to tu opravdu na celý den, užije si to tady každý a je tu pro zajímavost například nejrychlejší horská dráha v Asii.
Do Carribean bay jsme se bohužel nedostali, protože v době kdy bylo teplo nám nevyšel společný termín a počasí, ale je to podobně velký vodní park a slyšel jsem o něm jen to dobré.

East coast
Výlet na východní pobřeží je taky populární, hodně se sem jezdí koukat na východ slunce (třeba na Nový rok), na pláž párty a taky na rybí trhy, kde si koupíte živou rybu a rovnou tam si jí v restauraci necháte připravit (tohle je i v Soulu a Busanu).

Hory a ski areály
Jelikož jsem byl členem Ski Clubu na kampusu, dostal jsem se tu na hory poměrně dost. Dvakrát na jeden den s ISC do Oak Valley a Vivaldi parku. Jeli jsme linkovým busem přímo do areálu jen tak bez jakéhokoli vybavení, protože to si tady půjčíte komplet přímo u sjezdovky. Málokdo z korejců má vlastní oblečení nedej bože vybavení. Objednávali to tady korejci, takže nevím přesně jak to bylo, každopádně asi za 50.000 KRW jsme měli denní permici a komplet vybavení na prkno včetně oblečení. A takhle se dá celkem do každého ski areálu.
Pobyt se Ski Clubem už byl o něčem jiném, hodně lidí mělo svoje vybavení a trávili na horách celé zimní prázdniny - cca dva měsíce. Meli jsme pronajatý jeden velký pokoj v Phoenix Parku, což je taková místní základna pro všechny ski cluby na korejských univerzitách. Mají tu pak i hodně akcí dohromady, což je jen plus. Sezóní permice mě vyšla na 200.000 KRW, jelikož jsem si jí kupoval až 3 týdny před koncem sezóny. Původní cena byla asi 400.000 KRW. Je v tom ale i bus zdarma do areálu a zpátky, který si můžete kdykoli zarezervovat a jezdit tam třeba denně a vracet se pak do Soulu.
Poslední areál který jsem navštívil byl High1 resort. Je poměrně nejvyhlášenější a řekl bych že tu mají asi nejvíc „atrakcí“ co jsem viděl včetně boulí, snow parku a U-rampy. Pro mě to bylo srovnatelné Phoenix Parkem, kde toho bylo podle mého názoru podobně.

Ski centra v Koreji jsou na tom vybaveností a úrovní podobně jako Alpy. Velikostí ani výškou se jim nerovnají, takže je tu trochu víc lidí, ale zdaleka tu není taková tlačenice jako v Čechách.

Jídlo a pití

Začnu kampusem. Máte tu k dispozici 5 menz. Dvě jsou v budovách kolejí a pokud na kolejích bydlíte, stavujete se tam zadarmo. Ujde to a pokud to občas prostřídáte s nějakým jídlem venku, ani se to tolik nepřejí. Další tři menzy jsou rozmístěné po kampusu a za jídlo v nich zaplatíte kolem 2500 až 4000 KRW. Jídlo tam dostanete podobné.

V nejbližším okolí kampusu se toho dá najít spoustu, ale celkově platí, že čím lépe se dovedete orientovat v korejské nabídce bez obrázků, tím levněji pořídíte :) U zadního vstupu na kampus je malinká restauračka, která nabízí jídlo skoro stejně levně jako menzy a máte daleko větší výběr. Menu je ale pouze v korejštině bez obrázků a víceméně si musíte korejsky i obejdnat. Narazíte i na hodně restaurací se smaženým kuřetem, což rozhodně doporučuju vyzkoušet. Daleko lepší než KFC a větší výběr. Porce pro 2 vás vyjde na 10 - 15.000 KRW. Smažený kuře a pizza jsou nejčastěji objednávaná jídla na dovezení domů. Pokud chcete na pizzu venku, jděte od hlavní brány směrem ke stanici Gongenung. Alespoň dvě pizzerie potkáte - za jednu pizzu zaplatíte kole 7.000 KRW.

Co rozhodně musíte! vyzkoušet je korejské barbecue. Objednáte si maso, oni vám na stole rozpálí grilovací desku (nebo kotel s uhlím) a můžete se pustit do vaření. Máte k tomu spoustu příloh, které si můžete taktéž grilovat… je to prostě lahůdka. A výborně se k tomu hodí Soju. Jedno barbecue vás vyjde kolem 10.000 KRW.

Další na pořadí budou určitě nudle - dělají se na mnoho způsobů, obyčejně se spoustou zeleniny, sýrové nudle, s mořskými potvorami atd. Na stole vám opět rozpálí plynový hořák, na to dají velkou pánev s tím vším a jen co se vám to povaří, můžete se na to vrhnout. Jakmile sníte většinu, obyčejně se ještě doobjedná rýže, která se osmahne na zbytcích omáčky. Nudle vás v průměru vyjdou kolem 7.000 KRW za porci (ale porce pro jednoho dělají méně často)

Podobným stylem si můžete dát kuře, mořské potvory, nebo třeba hovězí maso - vždycky vám to přinesou ve velké pánvi, chvilku se s tím kuchtí a pak hurá na to. Pokud máte rádi mořské věci, budete mít korejskou kuchyni rádi. Dávají je tu určitě aspoň do půlky jídel - přímořský stát no.

Tohle jsou tak hlavní typy jídel, co v Soulu potkáte. Mají tu pochopitelně i exotičtější kuchyně, ale ty už nepotkáte v okolí kampusu. Pokud sháníte třeba italskou kuchyni, pořádný steak, německou klobásu, řízek, nebo sushi, nejvíce doporučuji vyrazit do Itaewonu. Tady je naprosto všechno co se restaurací týká. Bohužel je to tady i adekvátně dražší, takže zatímco v okolí kampusu dáte za porci pro sebe 5 - 10.000 KRW, tady zaplatíte 15 - 30.000 KRW.

A až si budete stýskat po českém jídle a pití, navštivte Prague castle. Je to vyhlášená česká restaurace s gulášem, bramboráky a českým pivem (v půlitru!). Hlavní budova je poblíž Hongdae. Další pobočka je v Itaewonu (bistro Praha) a ještě jedna myslím v Gangnamu. Je to tu akorát poměrně drahý - guláš stál 30.000 KRW, bramboráky asi 17, pivo tak 5 - 10 za půlitr.

Poslední co bych tu určitě jmenoval je street food. Stánky se všemožnými smaženými a vařenými věcmi lemují každou druhou ulici a za 1 - 3.000 KRW tu koupíte rýžové rolky, špízy, sušené olihně, „rybu“ na špejli, polívku a mraky dalších věcí, který ani nemají český názvy. Zkuste třeba Pondegi - pražení Bourci Morušoví

Standardně se jí hůlkami a lžící a standardně korejci čekají, že to nebudete umět, což jim například v mém případě trochu nevyšlo (od malička miluju čínu :). Ale i naučit se to dá rychle. A pokud byste si zoufali, ve většině restaurací se po doptání dostanete i k noži a vidličce.

Poměrně důležitá připomínka jde k placení. Opravdu hodně zřídka se platí zvlášť. V tradiční kultuře platí ten nejstarší, případně ten na nejvyšší pozici. Ve studentské nebo podobné grupě většinou jeden zaplatí a ostatní mu dají peníze za svojí část. Ale opravdu hodně se tu na jídlo i pití zve. Platit každý zvlášť u kasy nebo u vrchního se prostě absolutně nedělá.

Pití je celá samostatná kapitola, ale nechám to na každém aby se v tom zorientoval podle své chuti, takže jen obecně. Nejvíce se pije Soju (20% vodka z rýže), Magekolli (cca 5% nápoj z kvašené rýže - podobá se to burčáku, má spousty příchutí takže doporučuji specializované bary) no a pivo. Pivo není zas tak špatné - můžu doporučit OB, MAX nebo Dry Finish, většinou se objedná džbánek a rozlévá se do třetinkových sklenic. A hodně se dělá takzvaný SoMek - Soju a pivo (korejsky Mekču).
Tohle je standardní nabídka téměř každé restaurace. Pokud chcete lepší pivo, vyražte do beer baru, kde je opravdu široká nabídka lahvových piv z celého světa. A pokud toužíte po jiném pití, v klubech a barech (bar jako opravdu náš klasický bar) je výběr drinků skoro stejně bohatý jako u nás.
Co se týče vína, to najdete v lepších restauracích a pak není rozhodně na škodu navštívit nějaký Jazz club. Tam mívají víno opravdu dobré.

Nakupování

Hlavní kde budete nakupovat jsou convenient stores - takové menší obchůdky hlavně s jídlem a pitím a nějakou tou nezbytnou drogerií. Na kampusu jsou asi 3, jinak jsou v podstatě na každém rohu. Nejčastěji ze sítě C&U a GS25.
Pokud se odvážíte dále od kampusu, u stanice Hayge je jednak SafeZone a jednak HomePlus. Oba poměrně větší obchoďáky, vetší část zabírá oblečení, obuv a nějaká parfumerie, ale každý má aspoň jedno podlaží potravin a drogerie, HomePlus má i elektroniku, hračky, papírnictví a domácí potřeby.
Na nákup suvenrů a obecně nákupy v centru je pěkné místo stanice Anguk. Je tu nákupní ulice se spoustou obchůdků se vším možným a jedno pěkné několikapatrové centrum na všechno od svíček, přes keramiku až po šály.
Nějaké trhy a větší centra jsou zmíněny v sekci „kam v Soulu“. Ještě mně napadá stanice Central Bus Terminal, kde je asi největší podzemní tržiště v soulu co se oblčení týče. 90% je tu toho pro holky, ale i kluci si tu něco snad vyberou.
Všude se dá platit kartou a doporučuju toho co možná nejvíc využívat, je to rychlý a neplní se vám pněženka drobnýma. Soul je o nějakých 20 - 30% dražší.

Finance

Určitě doporučuju založit si tu účet v bance. Škola to po vás asi stejně bude vyžadovat aby vám mohla na konci semestru vrátit zálohu za koleje nic a vás to nestojí. Navíc měl jsem zkušenost že mezinárodní karty ne všude fungovaly jak měly a občas to bylo složité. Korejské karty fungují rychle a spolehlivě a můžete jimi platit doslova všude! (kromě street food stánků). Za placení kartami některých bank můžete dokonce dostat i slušné slevy (30% v High1 parku na permici například). Já jsem pak vždycky nosil v peněžence tak 40.000 KRW a kartu a bylo vystaráno.

Abyste dostali peníze z Čech do koreje, rozhodně nepoužívejte bankovní převod. Na poplatcích zaplatíte kolem 30€. Za výběr z bankomatu na kartu Komerční banky, jsem zaplatil 100 Kč nehledě na částku a to bylo všechno. Takže jsem si pokaždé vybral milion KRW z bankomatu, který bral mezinárodní karty, okamžitě přes něj zase vložil peníze na korejskou kartu a bylo. Mezinárodní bankomaty poznáte podle toho, že vám po zvolení angličtiny nabídnou volbu místní nebo zahraniční karty.

Doprava

Jako u nás tu fungují autobusy, metro nebo taxíky. Doporučuji si okamžitě po příjezdu zařídit T-money kartu. Takovou naší tramvajenku s tím rozdílem, že na ní nahráváte peníze a platíte s pípnutím u čtečky za každou jízdu. Zařízení je primitivní - téměř v každém malém krámku vám jí asi za 5.000 KRW prodají a pak rovnou i nabijí. Dobíjet jí pak můžete jak v krámcích, tak v automatech v metru. Výhodou je, že jí můžete použít i v jiných městech než v Soulu a dá se s ní platit i Taxi.
Co se týče samotných dopravních prostředků:

  • Metro - využívat co nejvíce. Rychle se zorientujete, stáhněte si do mobilu interaktivní mapu nejlépe. Místních 10 linek poberete bez problémů. Dostanete se takhle městem kamkoli a nejrychleji, protože taxi i autobusy se zasekávají v dopravních zácpách, kterých je stejně jako u nás až moc. Metro jezdí cca do půlnoci a pak zas od pěti ráno. Jedna jízda vás vyjde na 1000 - 1800 KRW.
  • Autobusy - hodí se pro cestu na kratší vzálenost, nebo pro přiblížení k metru, protože stanice podzemky přece jen nejsou k sobě nejblíž. Je bohužel těžké se v nich orientovat. Nemají jízdní řády, takže nevíte kdy bus přijede a seznam stanic je jen v korejštině. Je jich více druhů, zelené jezdí v rámci menších městských částí, červené pak mezi městskými částmi - ty se vyplatí mimo dopravní špičky, kdy jsou dokonce rychlejší než metro, protože to vezmou po dálnici přímo (například bus 3100 z Gangnamu k nám ke škole na Gongneung). Ještě existují jiné busy, ale ty jsem snad nikdy nepoužil.
  • Taxi - daleko levnější než u nás. Na krátké vzdálenosti (pár stanic metrem) ve více lidech a mimo dopravní špičky se vyplatí. A korejci je také hojně využívají, jelikož jich je všude plno. Pokud nemáte s sebou korejce, mějte radši někde napsané korejsky kam chcete dovézt. Obecně na tom řidiči nejsou moc dobře s angličtinou a když na ně začnete mluvit korejsky, moc to nechápou, protože vaše výslovnost je asi nebere.Vyvarujte se černých taxi, která jsou zbytečně drahá. Žlutá a stříbrná jsou ok. Jinak se taxi hodně hodí mezi půlnocí a pátou ranní kdy sice mívají noční přirážku, ale nejezdí metro a ze čtvrtí dál od školy se k nám prostě nedostanete. Z centra ke škole zaplatíte mezi 12 - 20.000 KRW.

Práce

Studentské vízum na které tu budete neumožňuje legálně pracovat. Pokud byste mermomocí chtěli, můžete si pracovní povolení vyřídit, ale nevím jakou práci byste tu našli pokud nemluvíte plynně korejsky.
Pokud ale pracovat chcete a jste na tom dobře s angličtinou, dopuručuju angličtinu doučovat. Nejste sice rodilý mluvčí, ale zase máte zkušenosti jak jste se angličtinu učili vy a nepotřebujete na to nějaký učitelský kurs. Já jsem si přes inzerát a za pomocí kamaráda sehnal asi na tři měsíce doučování jednoho korejce za 20.000 KRW na hodinu. Což se hodilo.


Štěpán Raška LS 2015

Tahle kapitola už je dokonale popsána výše, já bych jen dodal pár svých osobních zkušeností:

_At the pond_ Pokud vyjedete v LS a počkáte si na dobré počasí, máte rádi posezení s přáteli a vytvoří se vám na SeoulTechu tak jako nám skvělá parta lidí, určitě si oblíbíte posedávání u jezírka uprostřed kampusu, kde je k tomuto účelu vybudováno mnoho vhodných míst. My jsme takto trávili volný čas mnohokrát a párkrát jsme se sešli opravdu ve vysokém počtu. Jednou jsme se pak rozhodli vyzkoušet, prý jako první v historii, zda je jezírko vhodné i ke koupání. To nenašlo u Korejců (jelikož se z většiny bojí vody a neumí plavat) příliš pochopení a hodně z nich si nejspíš ještě dnes myslí, že z půl hodinové koupele budeme mít doživotní následky. Ačkoliv není nikde napsané, že koupání je zakázané, doporučuji pozdní večerní čas a nebýt příliš hlučný. Jinak Korejce takto posedávat u rybníka příliš neuvidíte. Jak nám bylo vysvětleno, posedávání a popíjení venku dle korejských zvyklostí značí, že jste chudý a nemáte dostatek prostředků na to jít do baru.. co dodat.

_K nočnímu životu_ Určitě doporučuji vyzkoušet si všechny 3 zmíněné lokality. Itaewon je rájem cizinců, tudíž není příliš určen pro ty, kdo chtějí potkávat především Korejce. Naopak v Hongdae se vám může stát, že ve velkém klubu budete jako cizinci jediní. Skvělé večerní posezení je pak ve zmíněném Hongdae Park, kde můžete vidět spontánní hudební představení mladých nadějných interpretů. Celkově atmosféra v Hongdae se mi zdála nejpříjemnější a nejuvolněnější. Gangnam je pak rájem snobů, dívek po plastikách a naleštěných sportovních aut. Určitě je nutnost ho vyzkoušet, ale ne každý si ho zamiluje.

Ke všem třem lokalitám pak v případě návštěvy klubu doporučuji jen vyzvednout pásku či razítko (jelikož mnohdy je vstup do 12hodin zlevněný či zdarma) a neobjednávat si v klubu, ale v případě příznivého počasí jít zpět ven, nakoupit si v nejbližším convenience store a před opětovným vstupem se posilnit venku. Takto to můžete opakovat několikrát za noc.

Pro ty, kdo chtějí potkávat ostatní cizince a zahraniční studenty v Soulu, pak doporučuji přidat si na FB stránku Explore Korea (https://www.facebook.com/exploresouthkorea?fref=ts) mladé korejské DJ Kiary Lee, která pořádá zahraniční party s dobrými deals ve všech třech lokalitách.

Mnoho možností k nočnímu životu je pak samozřejmě i v okolí kampusu či v blízkém Nuwonu, ale zde se jedná o bary, nikoliv kluby.

_Jeju Island_ V případě pobytu v měsících květen nebo červen doporučuji návštěvu sopečného ostrova Jeju Island, což je taková korejská riviéra. Zpáteční letenky z Gimpo Airport (blízko centra Soulu) se dají sehnat za cenu kolem 2500 CZK. Na návštěvu a poznání ostrova vám budou stačit cca 4 dny a je dobré sebou mít nějaké korejské přátele, kromě jejich pomoci s jazykovou bariérou v hostelech, restauracích apod. si z nich také můžete dělat legraci, že se koupají a čas na pláži tráví oblečeni, jelikož mají strach z opálení, a nebo je můžete naučit plavat.

 
south_korea/snut/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2015/07/16 16:12 autor: raskasteStarší verze