Tomáš Havránek ZS 2015

Vízum Korejské velvyslanectví v Čr a české velvylsnectví v Koreji většinou nejsou extra přetíženi žádostmi a tak vám vždy milerádi poradí. Vyřízení dokumentů trvá dva až tři týdny, pokud vám vše napoprvé vezmou. Požadované dokumenty: 1) žádost, 2) pas + kopie, 3) pasová fotografie, 4) doklad o rezervaci zpáteční letenky, (po dohodě se snad dá zanedbat - budou ale požadovat vyšší částku na účtě) 5) poplatek – (nad 90 dnů jednovstupové 60 USD /cca 1450 kČ, vícevstupové nelze - po obdržení Alien Card od Korejského úřadu je možné vyjíždět jak libo (kartu jsme dostali až během druhého měsíce, pří vycestování během prního měsice se raději obraťte na ambasádu), 6) potvrzení o studiu zde v ČR, student musí mít ukončený alespoň jeden semestr, 7) výpis z účtu potvrzený bankou - nelze použít nepotvrzený dokument či printscreen z elektronického bankovnictví, výpis nesmí být starší než 1 měsíc - požadovaná výše viz. dokument potvrzující přijetí na korejskou univerzitu (Certificate of Admission) - bod 7 nebo 8. Pokud student jede do Koreje na méně než jeden rok, je potřeba doložit minmálně součet částek na „Tuition and fees“ (bod 7.a) + 600 USD na každý měsíc strávený v Koreji. Lze použít i výpis z účtu rodičů, je potom ale nutné prokázat rodinné vztahy (kopie rodného listu). Na jeden semestr to bylo cca 80 tis.

Co dodá rektorát: 8) doporučující dopis od domovské univerzity s podpisem a razítkem rektora 9) v případě výměnného pobytu kopie smlouvy o spolupráci obou univerzit, + co dodá až to dodá korejská univerzita 10) originál potvrzení o přijetí („Certificate of Admission“) 11) kopie „Certification for Business Registration“ 12) originál zvacího dopisu, (více zde: http://cze.mofa.go.kr/worldlanguage/europe/cze/visa/issuance/index.jsp)

Pojištění, Očkování Údajně je požadováno povinné korejské pojištění, ale my, Češi, jsme měli vlastní a tak jsme to považovali za uzavřené, ikdyž koordinátorka z toho byla docela na nervy. Žádné očkování není nutné, ale pro ubytování na kolejích je nutné vyšetření na tuberkulózu, které vám doktor vyplní do formuláře, který vám pošlou z Koreji. A doporučen je břišní tyfus.

Předměty Asi kámen úrazu při výběru univerzit. Je velmi těžké se orientovat v korejské databázi a v jejich sylabusech (pokud se k ním dostanete). Zpětně bych doporučil, zatlačit na na někoho v Koreji, nejlépe si dohledat, kdo bude vaším buddym, a vše to s ním projít. Předměty se stejně jako u nás často ruší a mění a není na škodu mít i aktuální feedback o profesorech, které si hodláte vybrat. (+ spoustu korejských databází funguje lépe v Internet Exploreru!). V zimním semestru se neotvřel mgr. semestr, takže jsme museli lovit v bc. nabídce a ikdyž jsme si vybrali, kolikrát nám bylo oznámeno, že nás na předmětu nechtějí. Naštěstí jsme pak našli nějaké předměty a pedagogy, kteří byli natolik ochotní a přijali nás.

Letenky Vyplatí se nastavit si s předstihem zasílání nabídek na email od nějakého vyhledávače s výhodnými letenkami. Ceny by měly být kolem 14 tis.

Přes rektorát, bez problémů.

Na korejské ambasádě, do týdne, jednoznačně nejvýhodněji vyšla platba v 4$ –cca 80$. Lidé před námi měli problém s multiple entry vízem, kdy je korejská ambasáda šidila a vydávala obyčejné vízum. Nám se to nestalo, protože na to naše ambasáda v Korei mezičasem přišla. Ale pro jistotu si o ně zajděte požádat včas a dobře si pak skontrolujte, co vám do pasu dali a případně to hned reklamujte.

Návrh studovaných předmětů a jejich uznání za české předměty. Přihláška na zahr. univerzitu..

Očkování jsem neměl žádné speciální (asi to ale není správný přístup) –mám jen tetanus. V té době nebylo žádné očkování povinné, bylo jenom několik doporučených, mezi nimiž byla žlutá zimnice, tyfus a žloutenka. Pokud chcete příležitostně vycestovat z Korei do okolních zemí, ověřte si radši ještě doma, zdali nebudete nějaké očkování potřebovat.

Letěl jsem z Mnichova, letenku koupil přes Student agency cca 1.5 měsíce předem. Celkově vyšel pobyt včetně cestování po okolních státech na ASI 80.000 CZK, z čehož polovinu zaplatilo stipendium. Pokud by člověk jedl jenom v menze a nikam nejel tak těch 40.000 CZK stačí – 17.000 letenka + 22.500 kolej. Japonsko asi 10.000CZK, čína asi 10.000CZK, cestování po Korei asi 10.000CZK, a zbytek jsem projedl.


Petr Blšťák

Zařizování ve škole - celkem bez problémů, akorát zapsání předmětů, které budu studovat byl trochu zádrhel, škola nám totiž dodala jen staré excely se soupisy názvů předmětů, které se učily poslední dva roky. Takže vám jednak neřeknou, jestli se ten předmět letos vypíše, a jednak co od něj můžete čekat. Pak je težší přesvědčit garanta předmětu, že to odpovídá něčemu na vaší fakultě.

Pojištění cestovní pojištění jsem na rok nenašel levnější než za cca 15000 v ČR, nakonec jsem se dozvěděl od kamarádky, že jde zařídit za necelých 6000 ve slovenské alianz. Ti s tím neměli problém a když jsem v koreji musel k zubaři, bez problémů online vyřídili proplacení nákladů.

Vízum - Zařídil jsem si vízum na multiple entry na rok (80$), bez problémů, pouze upozornění, že k žádosti o studentské vízum typ D2, musíte stejně přinést všechny náležitosti jako k tomu normálnímu, nejsou žádné úlevy - mají v tom na stránkách korejské ambasády trochu zmatek. Co si pamatuju, musel jsem dát: žádost, rezervaci zpáteční letenky, zvací dopis, pas, potvrzení o studiu, potvrzení o zařízeném ubytování (to si nějak vyčetli z těch zvacích archů) a výpisy z ůčtu dokazující, že na dobu deseti měsíců disponuji alespoň 600$ - pokryla to finanční dohoda, výpis z mého účtu a výpis z účtu rodičů.

Letenka - Zařizoval jsem přes agenturu Condor, přes doporučení známého, asi měsíc před odletem. Nakonec let s Turkish airlines, přestup v Istanbulu, možnost změny data odletu zpět cca 22,500 Kč, zpátky jsem ještě měnil datum odletu za 5000 (2000 fixní poplatek plus 3000 dorovnávací)

Peníze - Nepočítal jsem si to přesně, ale minimum na co by mně to vyšlo: 27,5k letenka, 46k za kolej za dva semestry, 10k za kolej přes prázdniny, 6k pojištění, 1500 vízum. Celkem tedy 91,000, což by tak akorát pokrylo studijní stipendium na 9,5 měsíce. To ale znamená, že byste akorát byli na kolejích, jedli ve školní katýně a nevystrčili paty z kampusu. 4k padnou na nezbytnou dopravu - letiště, nějaké zařizování apod. Co jsem si spočítal, 10 měsíců mně vyšlo se vším všudy asi na 210k, v čemž je spousta objevování Soulu, zábava, jídlo mimo kampus, doprava, cca 4 výlety do měst okolo a 3 týdny na horách. Neutrácel jsem nijak zbytečně a ani jsem se nedostal k cestování kolem mimo Koreu. Ale je to tu, v závislosti na tom co kupujete, asi o 30% dražší než ČR, tak je třeba s tím počítat.


Jirka Ptáček 2014

Letenku jsem kupoval s předstihem cca 1,5 měsíce u Finnair. Zpáteční s přestupem v Helsinkách za 16.000,-. Chtěl jsem kupovat ještě dříve, ale dlouho jsme čekali na zvací dopisy.

Univerzita od nás vyžadovala rentgenové vyšetření plic na tuberkulózu. Zprávu od lékaře v angličtině buďto zaslat z domu před odjezdem, nebo vyšetření absolvovat v Koreji. Bez tohoto dokumentu jsme nemohli být ubytováni na koleji.


Vojtěch Pimek ZS 2014

Spíš se pokusím opravit předchozí zprávy podle své zkušenosti.

Zařizování se SNUST: Nepříjemností je to, že přehled předmětů a všechny ostatní papíry nám SNUST poslalo velmi pozdě, tak čekejte, že se to může stát znovu.

Pojištění jsem měl od ISIC a vyšlo mě na 3150,-. Žádný úraz jsem v Koreji ale řešit nemusel a tak osobně nemůžu říct, jestli je to pojištění spolehlivé. Každopádně neslyšel jsem o něm nic špatného.

S vízem jsem neměl žádný problém. Je to studentské vízum D2, které jsem měl na rok. Chtěl jsem „multiple entry“, ale bylo mi řečeno, že tady v ČR nám ho nemůžou dát a musíme si pro něj až v Koreji na imigračním úřadě. Multiple entry je pak v Koreji zahrnuté v „Alien card“, což je něco jako vaše „přistěhovalecká občanka“, kterou pro nás zařídila škola, jen jsme na ni čekali asi měsíc.

Peníze: Ze své zkušenosti mohu říct, že jen za stipendium do Koreji nevycestujete. Korea je podle mně tak o třetinu až polovinu dražší než ČR. Celkově mě ZS stál cca 100 000,-


Štěpán Raška LS 2015

Předměty Jak již bylo řečeno, přístup do databáze skutečně vypsaných předmětů v aktuálním semestru dostanete až na místě, možnost nahlédnutí do jakéhosi pre seznamu v angličtině (který se ovšem nemusí plně shodovat) jsme dostali jen krátce před odjezdem. Ty staré excely, o kterých zde píše Petr B. už jsou podle mě úplně nepoužitelné. Z toho vyplývá, že sepsání Studijního plánu na zahraniční univerzitě může být trochu problémové a verze dokumentu se bude několikrát měnit, než si finálně zapíšete předměty. Záleží, jak ochotné jsou osoby zodpovědné za tuto oblast na vaší fakultě. Já jsem z MÚVSu a jak paní Mgr. Zvěrinová (koordinátorka pro zahraniční výjezdy) tak paní Mgr. Jankovská (vedoucí mého studijního programu) mi vyšly maximálně vstříc a finální verzi dokumentu jsem dodal až z místa.

_Pojištění_ Zdaleka nejlepší volbou, zvláště pak pokud jako já hodně cestujete, je celoroční pojištění s dlouhodobými výjezdy do celého světa od ISICu za 2700,-. http://www.isic.cz/pojisteni/isic-rocni-pojisteni-s-dlouhodobymi-vyjezdy/

_Vízum_ Na ambasádě nám nebylo dovoleno zařídit si Multiple Entry vízum, což ale nevadí, jelikož krátce po příjezdu si jdete vyřídit Alien Registration Card a na tu už můžete opakovaně opouštět a vracet se do Koreje. Poplatek za Single Entry Visa byl myslím kolem 1000,- ale přesně si nepamatuji - také se to mění podle aktuálního měnového kurzu. Dokumenty jsem dodával ty, které vyžadují podle internetových stránek ambasády k příslušnému druhu víza.

_Očkování_ Žloutenka A+B.

_Peníze_ Grant od školy (40000,-) vám přibližně pokryje ubytování a stravu v kampusu, pojištění a něco málo zbyde. Moje výdaje za semestr včetně letenek se blížili ke 100000,- ale zahrnovali několik výletů (Japonsko, Jeju, východní pobřeží), objevování Soulu, časté stravování mimo kampus a posezení s přáteli a samozřejmě nespočet nocí v Gangnamu, Itaewonu a Hongdae.


Ilya Parakhnich LS 2015

Předměty Před odjezdem jsme dostali seznam předmětů, na který byhc raděj nespolehal. Seznam je z předchozích let a už je opravdu skoro k ničemu. Jak už bylo několik krát řečeno, sepsání studijního plánu na zahraniční univerzitě bude problémové. Opravdu to bude záležet, jak ochotné jsou osoby zodpovědné za tuto oblast na vaší fakultě. Pokud jste z FITu, tak problém asi žadný nebude. Pan Balík se s tim problémem už setkaval poměrně hodně a ví o co vůbec jde.

Vízum Trvalo to asi dva tyndě než jsem dostal vízum. Dodával jsem všechno, co je napsano na stránckach korejské ambasády pro příslušný druh víza. Jak už zase bylo řečeno, po přijezdu si vyřidite Alien Registration Card, se kterým už můžete normálně cestovat.

Penize Taky jsem dostal školní grant (40000). Nepočital jsem, kolik jsem celkově utratil, ale bude to určitě vice než ten grant kvůli cestování a užití Koreje.


Doplnění k ARC Michal Zeman ZS 2016: Pozor na vyřízení Alien Registration Card od školy, trvá to nesnesitelně dlouho. My jsme dostali ARC až v půlce listopadu, pokud potřebujete opustit Koreu dřív, máte velký problém.

 
south_korea/snut/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2017/03/05 11:43 autor: zemanm23Starší verze