1. Údaje

Jméno: Pavel Krtička

Domácí univerzita: České Vysoké Učení Technické v Praze

Fakulta: FJFI

Zahraniční univerzita: Seoul National University of Science and Technology

Město a stát: Seoul, South Korea

Fakulta: -

Period of study: LS 2015

2. Příprava na cestu a příjezd

Nejprve je zapotřebí projít 2. kolem výběrového řízení pro Mimoevropské bilaterální smlouvy. V následujícím pořadí je třeba vyplnit formulář na https://mobility.cvut.cz/ (zde si můžete vybrat ze tří univerzit, pokud by se Vám v následujících testech z angličtiny oproti ostatním uchazečům o Vámi zvolené destinace tolik nedařilo, bude Vám případně nabídnuta jedna z alternativ) a především motivační dopis v angličtině. Následně se přihlásíte na písemný test z angličtiny a pokud splníte minimální počet bodů, což bývá standardně 50%, budete pozvání k ústní zkoušce z angličtiny, jenž probíhá v podobě pohovoru, který se odvíjí od Vašeho motivačního dopisu.

Po úspěšném zvládnutí těchto částí obdržíte od Vaší koordinátorky e-mail, máte-li zájem o studium na určité univerzitě dle Vašeho výběru, dle Vašich výsledků u testů a naplnění jednotlivých univerzit. Při kladné odpovědi budete pozvání na informační schůzku kde se dozvíte, co všechno je zapotřebí dodat na Vámi zvolenou univerzitu. Především se pro SNUST připravte na doporučující dopis v angličtině od někoho ze ČVUT. Může to být například vedoucí Vaší závěrečné práce.

Nejdříve 2 měsíce před odjezdem Vám přijde z Vámi zvolené zahraniční univerzity zvací dopis, na jehož základě si vyřídíte na konzulátu kousek od Hradčanské vízum (minimálně cca 2 týdny na vyřízení). Pak už jenom letenku, zabalit a vydat se na cestu.

Z letiště máte možnost jet se studenty ISC (International Student Club) autobusem přímo do kampusu, což je vskutku lebeda. Pro cestování do zahraničí Vám jednovstupové studijní vízum stačit nebude, nicméně si stejně budete (při pobytu delším 90 dní) muset zařídit Alien Card, která Vám umožní překračovat opakovaně hranice Jižní Korei (vyřízení minimálně 1 měsíc).

Jo a mimochodem, vezměte si s sebou i nějakou tu průkazovou fotografii navíc, bude se Vám určitě hodit.

3. Ubytování a „menza“

Budovy kolejí (1x dívčí, 2x chlapecké a 1x mezinárodní (dívčí i chlapecké)) se nacházejí přímo v kampusu. Návštěvy mezi dívčí a chlapeckou kolejí jsou během semestru zapovězeny. Jen v den otevřených dveří se můžete jít podívat, jak se bydlí Vašim kamarádům či kamarádkám opačného pohlaví. Pokud si zvolíte „čtyřpokoják“ v chlapeckých kolejích, bude Vás to stát nejméně a ve výsledku se pravděpodobně i lépe vyspíte, jelikož jen tyto mají oddělenu pracovnu a ložnici. Všechny pokoje jsou vybaveny vlastní koupelnou a záchodem a internetovým připojením. Kuchyňka a pračka je na každém pokoji pouze budovy mezinárodní koleje o kterou si budete muset speciálně zažádat (ne jen v přihlášce). Ostatní budovy kolejí vůbec nemají kuchyňky, nicméně v přízemí mají velké prádelny se vskutku spoustou praček. Praní je v ceně ubytování a internet též. Na každém patře koleje je automat s pitnou vodou.

V jídelně hned u koleje si můžete na celý semestr (čili buď všechny dny i s víkendy a nebo žádný) po příjezdu objednat obědy a večeře a případně i snídani. Cena jídla v jídelně je opravdu nízká i na české poměry, nicméně je to někdy znát na jeho chuti. Přesto obědy a večeře v jídelně stojí za to. Místo snídaní si pravděpodobně stejně raději více pospíte.

Koleje se platí první týden semestru dopředu na celý semestr. Pokud porušíte pravidla, například návštěva koleje opačného pohlaví, může to vést k Vašemu vyhazovu z koleje a zároveň tím přicházíte i o jídla v jídelně, pokud jste si je objednali.

Pro ubytování na kolejích po Vás zahraniční univerzita pravděpodobně bude vyžadovat zaslání zprávy v angličtině o rentgenu hrudníku potvrzené Vaším lékařem kvůli ověření, že nemáte tuberkulózu.

4. Univerzita a studium

Celá univerzita je situována do jednoho jediného kampusu. Do všech budov dojdete pěšky do 15 minut. Naleznete zde i anglickou knihovnu, spoustu studoven, které jsou plné věčně se „učících“ či pospávajících Korejců. Je tu i pošta (pohled do ČR vyjde na 400 KRW, asi 10 Kč), banka, spousta bankomatů, copycentra (tisk za 50 KRW (cca 1 Kč)), papírnictví, obchůdků s potravinami, restaurace, kavárny, hřiště, posilovna a studentské kluby. Všude je zeleň a uprostřed všeho rybník :-) Celý kampus je moc hezky zařízený a proto sem chodí i lidé z okolí. Při cestě do města sem zajíždí i autobus, který Vás rychle hodí na metro.

Zápis předmětů je nezbytné vyřešit do pátku prvního týdne semestru. Systém pro zápis předmětů šlape v pořádku jen na Internet Explorer. I když jsou některé předměty vypsány v angličtině, pravděpodobně se Vám stane, že nebudou otevřeny z důvodu nízkého zájmu. Případně se Vás vyučující v lepším případě na hodině zeptá, jestli je pro Vás v pořádku, když budou přednášky v korejštině (prezentace v angličtině), v horším případě Vás požádá o zápis jiného předmětu. Počítejte, že někteří vyučující budou z Vaší pouze anglicky hovořící maličkosti zaskočeni, nicméně se s tím někteří poperou bravurně a budou mít snahu Vám se studiem pomoci. Krytí předmětů v rozvrhu je zapovězeno, už z důvodu povinné školní docházky i na přednášky. Jednoduše se snažte nalézt nejlepší pro Vás vhodnou kombinaci předmětů co nejdříve, později se v univerzitním systému těžko doberete změn.

Zajímavostí však může být, že si po prvních testech v půlce semestru můžete libovolný předmět jednoduše zrušit ze svého studijního plánu tak, jako byste ho nikdy neměli. To dělají místní studenti pro zachování dobrého průměru.

Čeká vás spousta domácích úkolů a více memorování než pochopení dané látky. Ověřování Vašich znalostí probíhá v naprosté většině případů (i dle korejských kamarádů) pomocí písemných testů. Jediné ústní zkoušení, které jsem zažil bylo na předmětu anglického jazyka s názvem Discussion 6.

Jazyková bariéra je dost znatelná, především díky rozdílnému přízvuku. Po čase si zvyknete. Doporučuji si zapsat alespoň jednu angličtinu, čímž snadno poznáte dost Korejců, kteří umí anglicky i mluvit a nejen psát.

5. Strava (mimo kampus)

O vodu mít nouzi nebudete. Automaty s pitnou vodou jsou v každé restauraci.

Stravovací kultura v Jižní Korei je o sdílení. Odpovídají tomu i porce. Proto se snažte chodit do tradičních restaurací s někým dalším. Může se Vám jinak stát, že vzbudíte podivení, že jste se přišli jen sami nadlábnout. Tam kde servírují pouze celé slepice se nenajíte vůbec ;-D Jídlo obecně bývá obecně tak o polovinu dražší než v ČR, stojí však za to. Porce jsou obrovské, kvalita většinou vynikající. Může se hodit požádat si o méně kořeněné jídlo.

6. Doprava a cestování

K cestování městskými spoji (BUS, metro) v celé Jižní Korei Vám vystačí pořídit si magnetickou kartu za 2000 KRW (cca 50 Kč). Platí jednoduše v každém městě. Nabijete ji v metru a všech malých samoobsluhách (C&U a GS25), které naleznete téměř všude.

Autobusy většinou nemají přesný jízdní řád. Většinou je na nich uveden seznam zastávek, kdy autobus začíná a přestává jezdit a po jakých intervalech přijíždí další. V metru se nakonec zorientuje každý. Nápisy v latince a instrukce v angličtině jsou zde na každém kroku. Žluté taxíky se také často šiknou a jezdí za rozumnou cenu.

Pro levné ubytování na cestování oceníte korejské sauny (찜질방 čti čimčilbang). Za přibližně 200 Kč Vám zapůjčí čisté pyžamo a ručníky a můžete zde strávit 24 hodin, během kterých spěte, dobíjejte baterie a hlavně využívejte sauny dle libosti.

7. Finanční náklady

Ubytování, stravu a pojištění tak akorát pokryje stipendium od školy. Na další výdaje počítejte minimálně 10000 Kč na měsíc, ať nemusíte sedět jen v kampusu a čekat na další jídlo v místní „menze“.

Jižní Korea využívá pouze telekomunikační systém WCDMA. S telefony podporující pouze GSM zde máte smůlu. SIM karta, náklady na telefonování a data jsou srovnatelné s ČR. Nakonec stejně oceníte především data pro navigaci. Navíc se s nimi při jejich zakoupení můžete připojit kdekoli v metru na místní Wi-Fi.

8. Ohodnocení pobytu

Jižní Korea má skvělou dopravní síť, připojení k internetu a hlavně jejich způsob přípravy jídla má své kouzlo. Několikrát se mi stalo, že mě určité kulturní odlišnosti zaskočili a často i příjemně překvapili. Nicméně si myslím, že většinou se jedná o věci, které jsme u nás už skoro zapomněli a které mají mezi lidmi své právoplatné místo. Jedná se například o větší důraz na vzájemný respekt. Skvělá zkušenost byla potkat spoustu zajímavých lidí z mnoha kultur, kde navíc část z nás (zahraniční studenti) byla v novém prostředí. Je to neocenitelná zkušenost za kterou jsem vděčný, neboť nakopne o míle vpřed a otevře oči dokořán. Stálo to za to :-)

 
south_korea/snut/pavel_krticka_ls_2015.txt · Poslední úprava: 2015/09/05 20:31 autor: krticpa1Starší verze