Petr Blšťák + aktualizace ZS 2015

Veškeré informace dostanete na orientačním srazu pro výměnné studenty 1.-2. týden semestru. Pokud dorazíte dříve, asi vám toho řekne spoustu váš buddy, nebo ostatní výměňáci, co tu už jsou o semestr déle.
Pokud máte kdykoli během studia problémy s něčím na univerzitě, obraťte se buď na vašeho buddyho (který to většinou neví, ale rychle dovede zjistit + vyplatí se sehnat si kontakt (přes buddyho) na ochotné spolužáky vašeho oboru, kteří budou mít přehled o vašich předmětech a profesorech (jejich úroveň angličtiny, požadavky atd.) ), nebo rovnou na koordinátorku v International Office (IO) v Language centru. Postupně budete muset:

  • Zapsat si předměty a vytvořit rozvrh - s tím Vám pomůže váš buddy, protože školní systém je pouze v korejštině a prohlížitelný pouze v Internet Explorer 6!!! To druhé jmenované se už za můj roční pobyt zlepšilo, ale stále je to trochu boj.
  • Zařídit si korejský účet (pokud potřebujete) a nahlásit ho v kanceláři - s tím vám ochotně pomůže buddy, ne věichni pracovníci v bance (v kempusu jsou dvě) umí anglicky. Kreditní kartu ale dostanete až když získáte Alien Card (během druhého měsíce). Bez ní ale můžete vybírat a vkládat v hotovosti s takovou knížečkou s magnetickým páskem (u obchodníka s ní ale myslím nezaplatíte)
  • Zaplatit koleje - z účtu, nebo hotově na bance - platí se vždycky na začátku semestru za celý semestr. Můžete si i vybrat, jestli chcete bez jídla, s jídlem, nebo s jídlem bez snídaní. Pokud zůstáváte o prázdninách, platí se pak extra. Pro převádění peněz obecně doporučuji využívat výběr z bankomatu z české karty a následné okamžité vložení na korejskou kartu u toho samého bankomatu. Je to zdaleka nejrychlejší a nejlevnější. Většina bankomatů to podporuje a jen na kampusu jich je asi 8.
  • Zařídit si pojištění - je předepsané Korejským ministerstvem školství a stojí na semestr cca 80USD
  • Vyzvednout si dočasnou kartu pro vstup do knihovny a asi po týdny studentskou kartu - je potřeba mít u sebe pasovou fotografii (myslím, že se velikosti neliší) - dají se sehnat kousek od kempusu ve směru na metro (Gongneung)
  • Zařídit si Alien registration card - na to je organizovaný hromadný „výlet“ s ISC asi tři týdny po začátku semestru. Tahle karta tu funguje jako občanka. Můžete na ní pak cestovat i z Koreje a zpátky i s jednovstupovým vízem.

Štěpán Raška LS 2015

Tady bych asi jen doplnil, že od nového roku bylo (pokud se to opět nezrušilo) pro všechny přijíždějící zahraniční studenty povinné vstoupit i do korejského zdravotního pojištění, i když měli zařízené nějaké z domova. Myslím, že stálo kolem 500 CZK. O tomto budete informování koordinátorkou ze SeoulTechu.

Korejský účet jsem si také nezakládal, platit se dá všude českou kartou a zmíněné poplatky za ubytování, stravu atd. je možné zaplatit hotově v bance přímo v kampusu.

Ještě bych dodal, že i přes snahu všech zainteresovaných (hlavně lidí z místního ISC) občas stále při vyřizování administrativy mohou vzniknout zmatky a budete například několikrát přeposíláni z jednoho místa na druhé, než se vše vyřeší. Ale není to nic, co by člověka nějak položilo a mnohdy to bylo spíše úsměvné.

— Anna Fořtová ZS 2016

Nikdo z Čechů, co jsme tam byli jsme si korejské pojištění nezařídili. Nejen, že jsme měli svoje z domu, ale navíc nikdo z tamních nebyl schopen nám dát pokyny dříve než v Listopadu, což už by nemělo ani cenu.

ARC (Alien registration card) jsme dostali až v polovině Listopadu, ikdyž by měla být udělena 2 týdny po příjezdu, což někomu způsobilo potíže, protože bez ní nelze vyjet. Naštěstí mohla koordinátorka Mi-Ran vystavit dočasné potvrzení o studijním pobytu.

Začítek semestr byl opravdu hodně chaotický, protože jediní my, Češi, jsme přijeli jako studenti mgr. oboru, který se neotevřel. Museli jsme si proto relativně obtížně hledat bc. předměty, které by měli souvislost s naším oborem doma, což bylo mnohdy obtížné. Nakonec jsme ale něco našli a ikdyž předměty byly naneštěstí vypsané hodně kolizně, pár vyhovujících se našlo a hlavně jsme našli pár výborných pedagogů, kteří nás rádi přijali na hodinu.

Studenti FS, celá fakulta mechanical engineering má údajně nabízet většinu předmětů v aj, takže DOPORUČUJI jít přímo za šéfem katedry a říct mu, které předměty byste chtěli a on by vám měl pomoci.

— Michal Zeman ZS 2016

Začátek semestru byl opravdu velmi chaotický až katastrofální. Univerzita změnila systém ve kterém se přihlašujete na předměty, a nikomu z Čechů se nepodařilo přihlásit ani na jeden předmět. Všechno jsme museli řešit přes OIA (Office of International Affairs), což je na velmi dlouho. Každý den v průběhu září jsme strávili přibližně 3 - 4 hodiny čekáním v kanceláři OIA, abychom si mohli zapsat předměty. Když už jsme se dostali ke koordinátorce, bylo nám řečeno, že na tento předmět chodit nemůžeme, i přesto, že se vyučuje v angličtině. Jako důvod nám uvedli, že nás tam profesor nechce. Byli jsme velmi překvapeni, že je něco takového vůbec možné. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že nám neotevřou dostatečný počet předmětů, abychom splnili počet kreditů na ČVUT, a málem jsme letěli zpátky do ČR. Nakonec se vše nějak vyřešilo, měli jsme v systému zapsané 3 předměty plus na jeden jsme chodili na „černo“, na konci semestru nám profesor pouze vystavil doklad o tom, že jsme předmět absolvovali.

Pokud můžete, je dobré si najít předměty, které chcete studovat, dojít za profesory co je učí, a pak už jen dojít na OIA, a oznámit, že to máte domluvené ať vám to zapíšou.

Jak je již napsáno výše, Alien Registration Card jsme dostali až v půlce listopadu. Doporučuji proto si nedomlouvat ARC ve škole, ale zajet si do města a vyřídit si to sám, je to rychlejší a kupodivu i jednodušší.

 
south_korea/snut/administrativa_zahranicni_univerzity.txt · Poslední úprava: 2017/03/05 11:38 autor: zemanm23Starší verze