Před odjezdem

Když vám přijde dopis s potvrzením o přijetí, je třeba začít vyřizovat víza, pojištění, očkování, letenku. Získat víza nebyl až takový problém, ale musíte mít kompletní všechny dokumenty, které je k tomu třeba, ale myslím, že na internetu je neuvádí, takže jsme cestu na ambasádu absolvovaly několikrát (je v Dejvicích, tak to není tak daleko). Už si to přesně nepamatuju, ale byly třeba myslím 2 pasové fotografie, výpis z účtu, potvrzení o studiu, potvrzení o přijetí, poplatek za vízum (výhodnější bylo platit v dolarech). Doporučuji nejdřív na ambasádu zavolat a všechno si zjistit. Pojištění jsem měla nakombinované jako pojištění k platební kartě a online pojištění u Generalli (cca 6500Kč na 8 měsíců s promo kodem). Očkování je pro Jižní Koreu doporučené, ale třeba není. Pokud budete chtít cestovat po JV Asii, budete ho určitě potřebovat. Já jsem měla očkovanou žloutenku A+B, břišní tyfus a meningokok. Nechala jsem se očkovat v Očkovacím centru (jednoduše se objednáte na určitý čas na internetu, centra mají po celé ČR).

Cesta tam a zpět

Letěly jsme s KLM s přestupem v Amsterdamu (časově-cca 14 hodin i cenově vycházela nejvýhodněji). Letenku jsme kupovaly rovnou zpáteční měsíc před odletem cca za 17500Kč. Pokud se po stáži rozhodnete cestovat nebo si pobyt o něco prodloužit, doporučuji si pořádně prostudovat podmínky u letenky a možnosti změny odletů a rezervací. Naše letenka tuto možnost neměla, takže jsme si nakonec pobyt prodloužit nemohly.

Po příjezdu

Každý exchange student má přiděleného korejského buddyho, který ho po domluvě vyzvedne na letišti a pomůže se vším vyřizováním a zařizováním kolem školy, bydlení a běžného života, takže se člověk nemusí bát, že by se na univerzitě nevyznal a nikdo mu nepomohl (což by se ze začátku mohlo stát, protože většina dokumentů a to i pro školu byla psaná v korejštině). Jednou z prvních věcí po příjezdu bude stěhování na kolej. Kolej je nově zrekonstruovaná a je v rámci kampusu(do nejvzdálenější budovy pěšky cca 10 minut), platí se na celý semestr (kolem 14000Kč, včetně internetu a snídaní a večeří mimo víkendy). Bydlí se v pokojích po 4, každý má vlastní skříň, patrovou postel, stůl a nějaké poličky, takže i úložného prostoru je relativně dost. Většinou spolu bydlí dohromady exchange studenti. Koupelna, kuchyňka a lednice na patře. Z dalšího vybavení koleje: jídelna, prádelna, velká posilovna, společenská místnost s kulečníkem, obchod, PC room, studovna. Koleje jsou striktně rozděleny na ženskou a mužskou část bez možnosti se navštěvovat (hrozí za to docela těžké postihy) a mezi půlnocí a 5 ráno se kolej zamyká (pro člověka bydlícího na Strahově to bylo ze začátku hodně těžké si zvyknout :D).

Studium

Vyjížděly jsme jako studentky prvního ročníku v magisterském programu architektura a urbanismus z fsv. Na INHA mají magisterští studenti povoleno zapsat maximálně 9 kreditů, což se rovná 3 předmětům. Doporučuji si zjistit u studijního proděkana, jestli vám budou kredity a předměty stačit na uznání předmětů, zapsání dalšího předmětu navíc v rámci mgr. studia není možné! Pokud vám to stačit nebude, doporučuji se přihlásit na bakalářské studium, i když už studujete magisterské (povoleno zapsat 15 INHA kreditů=5 předmětů, což odpovídá 30ECTS). Předměty si stejně na universitě budete zapisovat jak mgr, tak bc, podle toho, co bude v nabídce předmětů v angličtině (my jsme nakonec taky zapisovaly z obojího a vzhledem k tomu, že jsme přijely na mgr bylo s tím hodně administrativních problémů, protože bakaláři si mohou zapsat mgr předměty, naopak to většinou možné není. My jsme neměly na vybranou, protože jinak bychom neměly dostatek předmětů z oboru). Většina kamarádů, kteří přijeli na mgr. studium to tak mělo, my jsme na INHA byly z ČVUT vůbec jako první, takže o tom dopředu nikdo nevěděl. Takže je asi lepší se přihlásit na bakaláře a potom si můžete ke studiu vybrat, co chcete.

Jinak, úroveň výuky je velmi vysoká. Většina profesorů, které jsme měli pobývalo/studovalo/učilo/pracovalo i v USA, Číně, Singapuru, Quataru, atd. Výuka byla zajímavá a musím říct, že nám to dalo opravdu hodně. Co se týče náročnosti, to záleželo předmět od předmětu. Ateliery byly nejnáročnější, co jsem kdy zažila, jak po časové stránce, tak po stránce pracnosti. Fakulta architektury je otevřená 24h denně, takže není problém v atelieru strávit noc(což jsme zjistily opravdu velmi brzy). Ostatní předměty většinou sestávaly z přednášek, nějakého assignmentu (prezentace, seminárka), mid-term exam a final-exam. Korejští studenti mají trochu problémy s angličtinou, takže náročnost na odborné výrazy není nikterak vysoká, obsah předmětů odpovídá náročnosti na ČVUT.

Je možné si taky zapsat hodiny jazyků, určitě si vezměte korejštinu, ale je třeba si vybrat dobrého pedagoga (v prvních dvou týdnech je možné měnit). Pak třeba budete zpívat i korejské písničky pro děti a hrát hry ;)

Volný čas a praktické

Ve volném čase je určitě fajn udělat si výlet do Seoulu. Univerzita je v Incheonu a cesta metrem trvá cca 1 hodinu a podobné výlety jsme podnikali docela často nejen za památkami, ale jezdili jsme do různých částí i na party (čtvrť Hongdae), nakupovat nebo třeba i za sportem a různými kulturními akcemi.

V rámci univerzity také fungují univerzitní kluby zaměřené na všechno možné (od sportů až po zpěv nebo angličtinu). My jsme se připojily k mountaineering clubu(pravděpodobně jsme byly jedny z prvních exchange :)), což se úplně vybízí, když je Seoul obehnán různě vysokými horami. O víkendech jsme právě jezdili na výšlapy do hor nebo jsme tam jeli na noc kempovat. Přes týden se potom jezdilo na stěnu nebo boulder, kdo lezl. Určitě můžu nějaký studentský klub doporučit, poznáte nové lidi a podíváte se po okolí. Jediný problém může být jazyková bariéra, protože Korejci moc anglicky nemluví.

Za kampusovou ‚Back gate‘ se nachází několik ulic plných restaurací, kaváren, hospod, karaoke, heren a vlastně všeho, co by vás jen mohlo napadnout, takže pokud večer chcete jít na pivo nebo soju, někam se pobavit, přes poledne na oběd nebo jenom na kafe, všechno je hned ‚za rohem‘.

Pokud rádi sportujete je dobré využívat kolejní posilovnu, přidat se k nějakému tomu studentskému klubu popř. v rámci kampusu je velké fotbalové hřiště, basketbalové koše a běžecké dráhy.

Vzhledem k tomu, že univerzita už není v Seoulu, tak většina věcí je o dost levnější. Orientační ceny (za nás byl kurz na koruny cca krát 0,017):

  • - oběd v menze 2000-3200W
  • - oběd v restauraci u back gate 3000-12000W
  • - káva v kavárně 2000-4500W
  • - pivo v hospodě 3000W
  • - soju 1500-2500W
  • - rýžové víno makgeolli 5000W

Obecně korejské potraviny byly levné, draho vycházelo ovoce a zelenina, tvrdý alkohol (ne soju). Finančně nás to vyšlo asi trošku dráž než v ČR.

Před návratem

Před návratem vcelku nic moc zařizovat nemusíte, transcript of records univerzita pošle na rektorát cca do měsíce po skončení semestru. Vzhledem k tomu, že jsme měly problémy se zápisem předmětů a s administrativou, tak jsme si akorát vyřizovaly několik potvrzení o absolvovaných předmětech. Každopádně pokud budete mít jakýkoliv problém nebo budete potřebovat s čímkoliv pomoct, v International centru je moc milý a vstřícný Jerry Kam, který kdykoliv se vším ochotně pomůže.

Po návratu

Po návratu je třeba si akorát vyzvednout na rektorátu transcripty a vyběhat si uznání předmětů na vaší fakultě, což zase nezabere tolik času a není to žádná hrozná administrativa.

Závěrem

Pokud jste open-minded a chcete poznat naprosto jiný svět, jinou kulturu s jinými zvyklostmi, můžeme Koreu jen doporučit. Je to země plná milých, úžasných a vstřícných lidí, nádherné a opečovávané přírody, výtečné kuchyně(pozor, korejské jídlo je hodně ostré, pokud to nemáte rádi, budete mít problém), úcty, slušnosti a pracovitosti.

Pokud ale nejste ochotni se přizpůsobit a bažíte spíše po západním způsobu života, jeďte raději jinam.

 
south_korea/inha/lenka_aligerova_katerina_luftova.txt · Poslední úprava: 2013/02/27 19:33 autor: aligelenStarší verze