4. ročník, fakulta stavební, obor E. Jeden nadšený cestovatel a první trip do Jižní Koreji a Asie jako takévé. Neuvěřitelně užito a prožito, vzpomínám i po roce na krásy jiné kultury. Jsem extrovert, neměla jsem problém navázat kontakt s novými lidmi. Ze začátku jsou trochu plaší a tišší, ale postupem času si zvyknou a vy taky. Inspiraci na tuto školu a zem mám od Hanze, který referuje v jiném odkazu výše nade mnou.
Pokud chcete poznat něco trochu jinak, ale pořád mít možnost domluvit se anglicky (což vcelku šlo), chcete si vycestovat i do nějaké jiné země, tak tohle je dělané právě pro vás.
Jižní Korea je ve 2. kole výjezdů (přihlášky okolo ledna). Stačí se přihlásit a jít na testy z angličtiny. Na formu testů jsem se koukla večer předtím a vše dobře dopadlo. Nic těžkého, pokud máte angličtinu trochu rádi. Výsledky ájiny byly 14.3.
Pak už začalo shánění daných dokladů. Dohodnutí finanční odměny, pojištění (roční od ISIC je supr, doporučuji), testy TBC, doporučující dopis.. vše je pěkně popsané v dokumentech, které jste dostali na začátku.
Jak se tu zmiňovalo, čeká se na zvací dopis. Ten rok se jim změnil zákon a zvací dopis se již neposílá. Místo toho dostanete visa number, na základě toho si zažádáte o víza do Jižní Koreji. To číslo mi poslali až 21.července (za měsíc jsem odlítala). Ale vše se stihlo, jen ten rok to měla INHA nějak špatně vypočítané. Postup na vyplnění víza najdete na stránkách Korejské ambasády. Letenky jsem kupovala až na základě „visa number“, abych měla opravdu jistotu, že mě vzali. Letěla jsem přímo, cena 24K přes Korean Air. Nejvíc příjemný, hlavně na cestě zpět jsem to ocenila (shon posledního týdne v Koreji mě fyzicky udolal).
Dále k ubytování na koleji potřebujete spolu se žádostí o ubytování na koleji odevzdat i výsledky z TBC testu. I to doporučuji si zařídit s předstihem. Pokud máte v plánu očkování, tak berte na vědomí, že test se smí dělat 14 dní až měsíc po provedení očkování.
Já se nechala očkovat meningitidu a břišní tyfus. Žloutenky jsem měla hotové z dětství.
Za mě mohu doporučit ubytování na koleji. Finančně to vyšlo na 17K, platí se to místě přes místní banku (HANNA bank, kde si vytvoříte účet).
Veškeré záležitosti se řeší přes International Office. Zlatá Jungmin (Mindy) Lee Ms. Tolik emailů ode mě ještě před odjezdem dostala! Ale na vše mi bylo vždy velmi mile odpovězeno. Přivezla jsem jí malou českou čokoládu a udělalo jí to velkou radoost. Vše, co jsem potřebovala, bylo bez problému vyřízeno. Doporučuji si tam pokaždé skočit osobně. Je to prostě rychlejší a příjemnější :).
Jakmile dorazíte do Koreje, je třeba si vyřídit studentské ID a Alien Card. Vše je organizováno univerzitou, takže stačí jen následovat pokyny v International Student Guide Booku, který dostanete během Orientation Weeku. Fakt na ten Orientatuon Week jděte! A pokud to nestihnete (jako moje spolubydlící), tak i tak se nic neděje a zvládne se to (do školy začala chodit až druhý týden a i tak se vše stihlo).
Dejte si pozor, aby vaše fotografie splňovala veškeré podmínky uvedené v pokynech, co dostanete. Korejci na pravidla dost lpí a když píšou, že na fotografii máte mít odkryté uši, čelo, nesmíte mít brýle ani náušnice, či dokonce řetízek na krku a vše na bílém pozadí, pak to tak opravdu musí být a nechají vás se klidně vyfotit několikrát, dokud fotografie nebude splňovat vše. Já jsem tam přijela s fotkou s trošku šedivým pozadím a opravdu, musela jsem se nechat přefotit. Naštěstí v Back Gatu (to bude vaše oblíbené místo), je hned foto obchod.
Jak jsem již psala, tak jsem měla přímou zpáteční letenku za 23K přes Korean Air (ale lítají s ním i ČSA) a kufr 23kg + příruční. Chtěla jsem být zpět na Vánoce, proto ta zpáteční letenka. Ale určitě doporučuji si pobyt prodložit, ze Seoulu lítají letadla za hubičku do všem okolních států.
Jak jsem se již zmiňovala, vše potřebné se vyřeší během Orientation Weeku. Škola také poskytuje Shuttle busy přímo z letiště. To fakt doporučuji! Máte možnost si to dopředu objednat (přijde email). Neváhejte, ušetříte pár stovek. Nebo můžete jet metrem a nebo taxíkem (taxi mě vyšlo při cestě domu na cca 700kč).
S mou buddy jsem se setkala až během orientation weeku. A vlastně to technicky vzato nebyla moje buddy. Holky si mě vyměnily. Ale já dostala skvělou holku, která mi věnovala svůj čas. Měla jsem možnost přespat u ní doma, seznámit se s rodiči, uvařit si s nimi. Tohle beru jako velmi vzácnou věc, ne každý měl takového buddy. Korejci obecně hodně pracovali na škole.
První den na koleji (ještě než začal orientation week), jsem se seznámila s korejským studentem a ten mi pomohl zařídit nějaké první věci. Koupila jsem si jejich MHD kartu (Tmoney nebo Cashbee - v nějakých obchodech si můžete vybrat nějakou hezkou s obrázkem :D..já tam měla včeličku a fakt mi to celý semestr dělalo radost). Hned si tam můžete nahrát peníze. Je to dost jednoduchý systém. Také jsem byla seznámena s Back Gatem - ráj obchodů, restaurací a všeho možného vyžití. Chybí mi!
Co se obchodů týče - Homeplus je největší, tam jsem si na začátku nakoupila polštář a peřinu (na koleji dostanete pouze prostěradlo, povlečení jsem si přivezla své). Ale na ostatní věci (co vás napadne za vybavení…ramínka, krabice atp.), tak doporučuji obchod v Back Gate DAISO. Je to japonský řetězec a má tam fakt super ceny! Já ho bohužel objevila později. Pak na jídlo dobrý Lotte Market 999. Někdy tam mají dobrý akce na jídlo. A pak sámošky CU, kde jsou ceny stejný a nebo trošku dražší a seženete tam všechno.
Studium je obor od oboru trochu jiné. Já jsem z FSv, SI obor E (Mnagement a ekonomika ve stavebnictví). Na INHA jsem byla na oboru Civil Engineering. Předmětů v angličtině jsem však měla jen pár. V nabídce jich z našeho oboru také moc není, takže doporučuji si před odjezdem řádně projít nabídku předmětů! Lze chodit i na předměty podobné našim, jen jsou pod jiných oborem. Nebyl s tím problém. A co jsem chtěla, to jsem si domluvila. Z technických předmětů jsem měla 3, z ekonomických 2 a jednu angličtinu (ta byla skoro nejtěžší, dala jsem si anglické psaní a fakt mě to naučilo). Náročnost bych dala srovnatelnou, nějaké předměty lehčí. Dosti úkolů a domácí přípravy nebo týmových projektů.
Doporučuji se také přihlásit pod bakalářský program. Předmětů je daleko víc.
Angličtina profesorů je jak kdy, záleží na daném kantorovi, já mě vcelku štěstí, člověk se na přízvuk navykne. Práce není málo, ale pokud vám nejde o nejlepší studijní výsledky, pak se dá cestovat bez problémů. A já zvládla díky dobře sestavenému rozvrhu oboje. Měla jsem školu PO a ST celý den. ČT jen jeden předmět dopoledne, pátky volný. Část známky je docházka. Já chyběla výjimečně (jen kvůli výletům) a vše jsem měla dopředu domluvené a omluvené. Je to na přístupu (tak jako u nás na fakultě). Na druhé straně jsem měla kamarády, kteří na docházku někdy docela kašlali a stejně to zvládli.
Výběr předmětů si můžete připravit dopředu, ale realita se pak liší (něco se neotevřelo). Ale dá se najít jak technika, ekonomie, architektura, IT, logistika. Tahle škola je zaměřena dosti široce.
Na registraci předmětů/kurzů byly dva dny ke konci srpna. Web zde http://sugang.inha.ac.kr/sugang/ Zkuste to co nejdříve, o nějaké předměty je litý boj. A až si je zapíšete, nezapomeňte to správně odkliknout. Já to nějak nevychytala, a pak jsem něco ještě řešila dodatečně. Ale vše se zvládlo. Když se kurz nebude líbit, je ještě týden, kdy se kurzy dají změnit (už si to 100x nepamatuji, ale ve škole vám vše řeknou).
Taky se mi stalo, že se daný kurz učený v angličtině učil v korejštině. Tak jsem si daného předmětu zařídila individuální výuku. Profesor jedenkrát týdně dával extra přednášku v angličtině. Kdybyste chtěla vědět víc, tak se mi ozvěte, ráda otázky ohledně studia zodpovím.
Kurzy korejštiny si zapisujete až na místě, nejde to přes webový systém. O kurzy byl obecně velký zájem.
Výuka - něco jako cvičení a přednáška dohromady 2x týdně 2 hodiny daného předmětu. 2 zkouškové (midterm a final). Průběžné úkoly a známkování. Výsledné známky jsem se dozvěděla až doma, poslali výsledky do školy. A nebo si na studijním můžete zařídit, že budete mít přístup ke známkám už před Vánocemi (mně to zařídil kamarád, na místě jsem o tom nevěděla).
Skoro veškeré info k předmětům je na jejich e-learningu. https://learn.inha.ac.kr/ Je na to i mobilní aplikace, kam vám chodí hodnocení a nebo zadání úkolů, poinformujte se na místě, mně to řekl můj korejský kamarád, žádný orientation week.
V Incheonu je spoustu míst kam se dá jít. Spoj do Seoulu je super. Hned u univerzity je nová zastávka metra, takže pohodka. A nebo autobusem a pak metrem, záleží, kam chcete. Je to jednoduché a rychle se zorientujete. Kousek od školy (10-15 min autobusem) je hlavní autobusové nádraží a odtud se dá jet prakticky kamkoliv. Do jiných měst atp. Taky na orientaci super a lístky se dají koupit online a nebo na autob.nádraží.
Navštivte - Songdo (ráj architektury), Chinatown v Incheonu, Wolmi park… a pak Seoul. Je to nekonečné množství, co vidět. Ptejte se lidí, sledujte akce, koukněte na Tripadvisor.
Škola má vlastní ISC club, je fajn tam chodit. Pro zahraňáky taktéž pořádají výlety. Taky si u školy objednejte školní bundu (informujte se hned na začátku, třeba bunda katedry Civil Engineering měla deadline ještě dřív, než jsem o tom věděla, takže mám „jen“ školní. A i tak je top).
Seoul - choďte na výstavy, jídlo, v zimě si zabruslit (top oslava narozek), jdetě na Namsan Tower, Myeong-dong street na nákupy, Insadong street, jejich stará zeď, chrámy, Dongdaemun Design Plaza…je toho nekonečně hodně.
Hory - choďte. Oni to milují a je to návykové. Bukhansan (Baegundae peak). Výhledy, příroda, Korejci :D. To chcete!
Škola má spoustu klubů, když se přihlásíte, seznámíte se se studenty a zažijete spoustu zábavy.
Jezděte na výlety. Leťte na Jeju ostrov…krása krás. Pokud máte rádi historii a chcete se dozvědět něco o dané kultuře - jasné Gyeongju (kolébka jejich historie). Dejte si párty Busan, město u moře, stojí za to. Já si ještě na 10 dní odcestovala do Japonska a to je kapitola sama o sobě. Dá se to i se školou. Kdybyste chtěli bližší info, napište mi. Letenky za hubičku a krásy staré kultury.
Určitě si zkuste Hanbok (tradiční oděv), je to sranda a člověk se cítí tak nějak slavnostně. Půjčte si ho v Seoulu a navštivte nějaký chrám, je to fotogenické.
Zajděte si do jimjillbang - to je něco jiného! Jejich lázně.
A cestujte během Chuseoku. Ale do zahraničí to pravděpodobně nepůjde, protože ještě nebudou hotové Alien Regitration Cards (trvalo to nějakou dobu a bez nich vás nepustí zpět do Koreji). Ale zrovna na Jeju ostrov to šlo :).
Letenky 23 K, dormitory 18K, vízum 1600, očkování 3500kč, pojištění 1900kč a pak život tam. Stipendium od školy na 4 měsíce - 40K. Celková útrata, když sečtu vše a odečtu stípko je cca 100 000 kč českých. Cestovala jsem, jedla pila a užívala si života tam. Určitě by to šlo levněji, a i dráž. Já ti to užila. Japonsko na 10 dní mě vyšlo 25K.
Menší přivýdělek jsem si tam zařídila přednáškou na tamní střední škole, kdy jsem mluvila o ČR a dostala jsem za to pár tisíc. Je to skvělá zkušenost, doporučuji.
A pokud máte nějaký dobrý cizí jazyk, tak jsou možnosti kurzů, které byste vedli a dostali za to peníze.
Co je tam dražší než u nás? Ovoce, mléčné produkty. Co levnější? Kimpap, rýže, jejich normální jídlo, zelenina… Alkohol SOJU (ochutnejte Sparkling Soju, super dobrý), je za cca 30 kč v shopu, takže na tom finančně nevykrvácíte. Když budete vychytávat akce v obchodech, tak tím líp.
Snídaně na koleji byly v ceně ubytka. Ale pouze přes všední den tam byla internation snídaně k té jejich korejské. Jinak korejská a ta je někdy náročná pro začátečníky. Taky se vyplatilo přijít na mezinárodní snídu včas, často byla relativně rychle pryč. Zbytek si člověk musel kupovat (buď každé jídlo zvlášť, nebo předplacená karta na délku pobytu). Záleží na vás, pro co se rozhodnete. Je to ale levná varianta. A někdy moc dobrý, někdy ne moc dobrý. Záleželo.
Pokud jste bydleli mimo kolej (off-campus, což je přes školu, ale na soukromých apartmánech, ne kolej a 4 lidi na malém pokojíku - neměnila bych, měla jsem top spolubydlící), tak si může vařit a všechno jídlo si zařizuje sám.
Koleje - jsou striktně rozděleny na kluky X holky, bez možností návštěv, také se na noc zamykají a když to nestihnete, tak smůla. Na víkendy jsou ale otevřené. Jsou tam prostě pravidla a musí se dodržovat. Ale necítila jsem se nijak omezovaná, prostě jiný kraj, jiný mrav a musí se trochu víc plánovat.
Na patře bylo x pokojů po 4, koupelny a záchody pro všechny pokoje společné. Taková zajímavost - korejci vyhazují toaleťák do koše, ne mísy. Ale uklízečka chodila pravidelně. Kuchyňka symbolická, vařit se tam nedalo, až na instantní polévky, horká voda tam byla. Taky velká lednička na celé patro.
Jídlo - je pálivé, ale buď si zvyknete a nebo to máte ráda a nebo najdete jídlo, co pálivé není. Hodně masa a zeleniny. Mají rádi vepřové a kuřecí a mořské plody. Od polívek po přílohy po brouky. Ochutnat je možné hodně. V každé restauraci zadarmo voda k pití (to mi chybí) a přílohy se doplňuji zadarmo. Jídlo co musíte zkusit - JJIMDAK se sýrem. Super jídlo. Korean BBQ, Kimchi - páááálí ale je všude a ke všemu. Vždy. Pokud nemáte ráda korejskou kuchyn, v Back Gatu spousta restaurací jiných kuchyní - japonská, činské, vietnamská, mexická, italská (jen pozor na pálivé těstoviny).
Ochutnávejte. Je to součást procesu a najde se tam spoustu chutného.
Jediné, co si před návratem musíte vyřešit pro naší školu, je dokument Confirmation of study period. V International Office mi ho bez problému podepsali na počkání. Taky je dobrý poslat scan předmětů, které jste si zapsali, pokud se liší od studijního plánu. To bych poslala hned ze začátku, aby o tom na naší fakultě věděli.
Taky si uzavřít účet v Hanna Bank a ostatní věci, pokud jste si tam něco zařizovali. Na koleji je potřeba odevzdat prostěradlo, abyste dostali zpět zálohu (tu jsem pak použila na taxi na letiště).
Po návratu je třeba si akorát vyzvednout na rektorátu transcripty a vyběhat si uznání předmětů na vaší fakultě, což zase nezabere tolik času a není to žádná hrozná administrativa. Uznáno mi bylo vše, jen ne vše padlo do studijního plánu (třeba tunely a podzemní stavby mám uznané, ale kreditově se mi nepočítaly do studijního plánu - splnění 40kreditů za rok). Tak si na to dejte pozor.
Vše co po vás budou chtít, vám stejně napíšou emailem, takže kein stress.
Jižní Koreu mohu jen doporučit. Já byla naprosto spokojená. Jen, když už se rozhodnete do Koreje jet (a nebo spíše, než se rozhodnete jet), projděte si nějaké články, průvodce, cokoliv, co by vám alespoň trochu nastínilo, kam že to vlastně chcete jet, abyste pak nebyli moc překvapení. Je to jiná kultura a není to jen pro vás, abyste nebyli v šoku, ale také pro Korejce, do jejichž země jedete a tím byste měli i respektovat jejich společenské zásady a zvyklosti.
Doufám, že se tam zas někdy kouknu. Hlavně na Jeju-do.
GL a HF! Je to pecka a neuvěřitelná příležitost.
Kdybyste měli jakékoliv otázky, pište na moslerova.katerina@seznam.cz
P.S. Zde jsem na začátku začala psát blog - http://katetokorea.blogspot.cz/, ale pak se to rozjelo tak moc, že už nebyl čas na počítač, ale na real life. A tak to má být :)