Před odjezdem

Dejme tomu, že už jste prošli testem z angličtiny a pohovorem (únor/březen). Mimochodem, když jste testem z AJ prošli při přihlášce na předchozí výjezd (Erasmus), výsledky se vám uznají a jdete jenom na pohovor.

Jako první musíte být přijatí na INHU. Přihláška se zakládá na jejich stránkách, kde kromě osobních informací uploadujete 5 dokumentů: doporučující dopis (INHA má vlastní formulář, takže si váš doporučovatel nemusí lámat hlavu s tím co napsat, jenom zaškrtne pár políček a podepíše se) transkript známek (dostanete na studijním) test na tuberkulózu (stojí 500,- na klinice na Národní Třídě) bankovní výpis o zůstatku nad 6000$ (musí být v angličtině, což bylo v případě České spořitelny problém; budete ho potřebovat i k vizu) nějaký slib studenta, co jenom podepíšete.

Pak jenom čekáte…

Až vás vezmou, dojde vám „acceptance letter“ a „certificate of business registration“, které potřebujete jako podklad k vízu. Postup u mě byl mnohem jednodušší, než u slečny Mosslerové - stačilo přinést zmíněné dokumenty spolu s bankovním výpisem a papíry, které vám dají včas na rektorátu. Standardní doba na vyřízení je 3 týdny, takže doporučuju na ambasádu zajít v půlce července nejpozději.

Letenka mě vyšla na 17 tis., dá se ale sehnat levnější pokud se nebojíte, že během pobytu zkrachuje Alitalia.

Administrativa zahraniční univerzity

Tady se odkážu na report slečny přede mnou, shrnula to všechno velmi hezky.

Pozor, zápisy do předmětů se dělají online před příletem. Dělá se stylem „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ a o předměty je opravdu rvačka, tak si připravte předem seznam těch, které chcete. Jestli to zmeškáte, jako já, je ještě jedno kolo zápisů v prvním týdnu školy. Nabídka je ale už mizerná.

Jinak ohledně Alien card - dostanete ho až koncem října a bez něj se z Koreje na výlety nedostanete. Krátké přelety do Číny a Japonska si plánujte až potom. Nebo líp, nechte si to na dobu před/po výjezdu.

Po příjezdu

Opět jenom rozšířím předchozí report. Na letišti si vás vyzvednou a zavezou přímo na koleje (nebo na vlastní ubytování, pokud jste si ho zvolili). Orientation Week(end) je kraťoučký, v podstatě jenom jde o to poznat všechny budovy školy a seznámit se buddíkem. Je to dost o štěstí, jakého dostanete, ale pokud schytáte vytíženého, jako já (viděl jsem ho jenom jednou), nezoufejte, můžete se nechat „adopotovat“ buddíkem někoho jiného a dělat věci s ním.

Studium

Pro mě jako pro FELáka bylo studium pohodové. Kamarádka z FSV ale měla podle jejích slov práce nad hlavu. Záleží tedy dost na oboru. Semestr mají rozdělený na midterm a finals. V obou případech je aspoň na týden přerušená výuka a studenti leží od rána do večera v knihovně. Během toho se píšou testy, které byste měli zvládnout relativně snadno.

Hodinová dotace předmětů je jako u nás, vyučující ale každý volí jinou formu výuky - někteří mají 2x týdně přednášku, někteří 2x týdně cvičení, a i model přednáška- cvičení se najde. Angličtinu mají profesoři srozumitelnou, narazíte i na řadu hostujících vyučujících z anglicky mluvících zemí.

Volný čas a praktické

Před odjezdem aspoň 2 týdny trénujte ostré jídlo - a i tak budete první měsíc trpět Holdujte doma ovoci dokud to jde - v Koreji se nedoplatíte, tady se vitamíny přijímají jedině přes kimči. Zapište si korejštinu - když už nic, naučíte se aspoň číst a poznáte další lidi. SIMka za ne-až-tak-zlodějské peníze se dá koupit až s Alien Card. Do té doby jste odkázaní na Wifi, kterých je v okolí naštěstí dost (iptime, seoulwifi,…). Otevřete si bankovní účet - banka je hned v kampusu, trvá to asi půl hodiny a získáte pohodlí plateb domestic kartou (česká nefunguje všude). Vzdejte se vyhlídek na vegetariánství a ekologii - maso je všude a třídí se minimálně (na jihu země to naopak hrotí přímo ukázkově). Mentálně se připravte na spoustu pravidel - dost z nich je přitažených za vlasy, dost z nich je nelogických, ale budou všude. Určitě zkuste „temple stay“ - pobyt s mnichy v chrámu, kde se s nimi účastníte obřadů a meditace. Dáte za to tolik, co za hostel a je to i se zážitkem. Na horách je to pak úplně jiná dimenze. Google má překlad přes fotku.

Závěrem

Korea je doslova jiný svět. Nejenom písmo, vzhled lidí, ale i jejich mentalita. Něco vám bude ze začátku vadit - jsou oproti západu uzavření, neosobní, skoro až plaší. Na něco si zase hodně rychle zvyknete - doslova neznají slovo arogance nebo hrubost. Korea má krásnou přírodu, kterou stojí za to prochodit. Ne náhodou má snad každý Korejec 60+ ve skříni pohorky a hůlky do kopců (pochopíte, až tam vyrazíte na hiking) O to víc, když města jsou dost ošklivá (podle jednoho učitele mají doslova neexistující architekturu).

 
south_korea/inha/anh_vu_le_fall_2018.txt · Poslední úprava: 2019/02/19 00:24 autor: lequyanhStarší verze