Přihláška na zahraniční univerzitu + výběr předmětů

Poté, co je student vybrán na Stellenbosch university, je nutné vyplnit dokumenty pro zahraniční univerzitu (dokumenty dostanete od Rektorátu) a odevzdat je na Rektorátu ČVUT. Součástí dokumentů je seznam předmětů, které byste chtěli na Stellenbosch university studovat. Tento seznam je předběžný a je dobré tam vyplnit co nejvíce předmětů, protože finální výběr předmětů, které budete studovat musí být z tohoto seznamu. (U IPSU courses to není tak striktní, můžete na místě požádat i o další, ale Mainstream course, který není na vašem seznamu už pak studovat nemůžete.) Já jsem žádal o 12 předmětů, i když jsem pak studoval 4 předměty (Univerzita má stanovenou hranici, že si můžete zapsat maximálně 60 jejich kreditů - to vychází přibližně na 4 předměty). Po odeslání dokumentů čekáte na odpověď - oficiální potvrzení, že budete studovat ve Stellenbosch. Od této chvíle můžete komunikovat přímo s koordinátorkou ve Stellenbosch - Alecia Erasmus (interchange@sun.ac.za), která vám odpoví na všechny vaše další dotazy. (Na E-maily odpovídá celkem rychle.) Současně dostanete E-mail, kde bude seznam vašich předmětů, o které jste žádali, a u každého bude, jestli ho můžete studovat nebo ne. (Je možné, že některý z předmětů se nebude konat.) Tento seznam však může být neúplný. Konečné rozhodnutí, které předměty můžete studovat, se dozvíte až po příjezdu do Stellenbosch.

Informace pro Exchange programmes, zde je možné nalézt základní iformace pro zahraniční studenty přijíždějící studovat na Stellenbosch university: http://www0.sun.ac.za/international/prospective-students/non-degree-seeking--short-term-students-1/i-want-to-enrol-at-su-1/exchange-programmes.html

Výběr předmětů

Předměty si můžete vybírat buď z běžných předmětů - Mainstream courses, kde studujete s místními studenty a nebo z IPSU courses, které jsou pouze pro zahraniční studenty.

Dále je možné se zapojit do LSCE programu, který je zaměřen na výuku malých dětí. Myslím, že to probíhalo 2 dny v týdnu. Jeden den vás učí, jak pracovat s dětmi a jak je učit a druhý den přímo vyučujete místní děti. Více o tomto programu nevím, ale jsou za něj normální kredity, jako byste studovali klasické předměty.

  • Mainstream courses

Tyto předměty si vybíráte z Engineering Calendar, na který naleznete odkaz zde http://www.sun.ac.za/english/faculty/eng/students vpravo dole. Předměty se učí buď anglicky, afrikánsky nebo afrikánsky s překládáním (T option). Jazyk v kterém se bude předmět učit, naleznete u popisu předmětu. T-option probíhá tak, že přednášející mluví afrikánsky. V místnosti sedí překladatelka s mikrofonem a simultánně překládá do angličtiny. U ní si můžete vypůjčit sluchátka s přijímačem a naladit si její překlad. Takže máte přednášku anglicky ve sluchátkách. Nejdříve jsem se toho obával, ale není třeba. Podklady, které jsou k těmto předmětům jsou ke stažení, jsou dvojjazyčné.

Na dalším odkazu naleznete seznam nabízených předmětů v angličtině a překládáných předmětů. Tento seznam je pro rok 2014, ale je zde vysvětleno jak rozumět kodům předmětů - jestli se vyučuje v letním nebo zimním semestru, kredity, v jakém je jazyce. http://www0.sun.ac.za/international/assets/files/1.Corrected_Mainstream%20course%20offerings%202014.pdf

Aby nedocházelo k překrývání předmětů, je možné se podívat na http://www.firga.sun.ac.za/timetables.htm, kde jsou uvedeny rozvrhy technických předmětů.

  • IPSU courses

Seznam IPSU courses naleznete na výše zmíněném odkazu Informace pro Exchange programmes pod záložkou Courses information. Já jsem měl Základy afrikánštiny a Kurz fotografování - ten doporučuji. Afrikánština taky není špatná volba. Potkáte se s dalšími zahraničními studenty a zároveň není špatné umět něco afrikánsky, když jste v kraji, kde se tímto jazykem mluví.

Ubytování

O ubytování na kolejích můžete žádat na této adrese http://www0.sun.ac.za/international/about/accommodation-in-stellenbosch/university-administered-housing/types-of-accommodation-3.html. Zde také naleznete všechny informace kolem ubytování. Dále můžete zaslat dotaz E-mailem - Grantu Leukesovi (interhouse@sun.ac.za). Grant Leukes je hlavní osoba přes ubytování na kolejích. Doporučuji žádat o ubytování co nejdříve (asi je to možné i před obdržením oficiální odpovědi, že tam budete studovat). Já jsem žádal o kolej celkem pozdě a už na mě nezbylo volné místo. I přes to jsem opět psal Grantu Leukesovi a dostal jsem odpověď, že někdo zrušil svoji žádost, takže jsem nakonec bydlel na koleji na kampusu.

Další možností jsou inzeráty nebo ubytovny pro studenty, které jsou soukromé:

1. http://www0.sun.ac.za/international/accommodation-3.html

2. http://www0.sun.ac.za/international/about/accommodation-in-stellenbosch/letting-agencies-in-stellenbosch.html

3. www.gumtree.co.za

Soukromé ubytování je levnější, ale nevím jak to je pak s potvrzením o ubytování, když jste s někým v pronajatém bytě. Potvrzení o ubytování je nutné pro žádost o víza.

Víza

Náležitosti k vízu

Mezi hlavni dokumenty potřebné k vízu patří Oficiální dopis od zahraniční univerzity, že tam budete studovat a dále potvrzení o ubytování. Ambasáda vám vydá automaticky víza s platností do konce studia + 1 nebo 2 týdny navíc. Pokud byste chtěli v JAR cestovat po konci školy musíte zažádat, že chcete víza na delší dobu. Je to možné, ale musíte k tomu sepsat motivační dopis, proč tam chcete zůstat déle, doložit ubytování (já jsem do dopisu uvedl, že budu ubytován v kempech a tudíž žádné potvrzení o ubytování po konci školy nemám), dále prokázat, že máte dostatek finančních prostředků (je možné předložit prohlášení někoho, kdo by vám finančně pomohl v případě problémů).

Zařizování víza je trochu komplikované. K získání víza budete potřebovat několik dokumentů. Mezi nimi jsou: Oficiální dopis o přijetí, potvrzení o ubytování, rentgen plic, prohlídka od doktora, výpis z rejstříku trestů, zpáteční letenka, doklad o zůstatku na účtu atd.. Vše samozřejmě v angličtině, takže bude potřeba například úřední překlad výpisu z rejstříku trestů.

Očkování

Já jsem měl následující očkování:

  • Tetanus
  • Žloutenka A, B
  • Břišní Tifus
  • Meningokok - byl mi doporučen v očkovacím centru, ale nevím jak moc je to nutné
  • Žlutá zimnice - kvůli cestě do Namibie
  • Antimalarika - pokud se vydáte do Kruger park, tak je nutné brát antimalarika, jsou i jiné oblasti, kde se doporučuje brát antimalarika. Musíte si to zjisti podle toho, kam se chystáte, jestli je musíte brát nebo ne. V okolí města Stellenbosch nejsou potřeba.

**Byl jsem očkován pouze proti žloutence A,B. Navštívil jsem několik zemí, pil i vodu z pramenů v horách atd. Po dobu pobytu v rizikové oblasti jsem ještě používal antimalarika.

Pojištění

Měl jsem celoroční pojištění ke kartě ISIC.

 
south_african_republic/us/pred_odjezdem.txt · Poslední úprava: 2016/10/16 20:24 autor: slegljanStarší verze