Bezpečnost

Před odjezdem do JAR jsem slyšel mnoho příběhů o tom, co se v této zemi děje. Měl jsem celkem obavy, co vše mě tam potká, ale ve skutečnosti to není tak hrozné. V JAR je velká kriminalita, ale když člověk ví, kam jít a kam ne a dodržuje určitá pravidla, tak to tak nebezpečné není. Já jsem za celou dobu žádný problém neměl a ani jsem neslyšel o žádném dalším zahraničním studentovi, kterému by se něco stalo. Někteří místní lidé však říkali, že byli už někdy přepadeni a okradeni. Jedinou nemilou zkušenost jsem zažil, když mi bylo ukradeno kolo. Připoutal jsem ho řetězem se zámkem u stromu na okraji vesnice. Místní lidé mi radili příště si kolo uschovat přímo u majitele farmy nebo vinice. Někteří lídé považují za samozřejmost, že si můžou vzít opuštěné věci, i přes to, že jsou zamčené.

Během Orientation week budete mít jednu přednášku věnovánu bezpečnosti v JAR a dostanete rady podle jakých pravidel se řídit.

Bezpečnostní rady dle mých zkušeností

  • Nejlépe nechodit v noci po ulici (popřípadě chodit ve skupinách)
  • Nenosit u sebe velkou hotovost (na koleji měl každý na pokoji svůj trezor, kam mohl uložit peníze nebo cennosti, univerzita radí ani pas nenosit u sebe)
  • Neřídit v noci auto - hrozí prý přepadení + lidé řídí večer často opilí.
  • Nechodit do slumů
  • Nestopovat a ani nebrat stopaře
  • Necestovat sami - Po konci školy jsem zkusil cestovat i sám a nic se mi nestalo.
  • Když se s vámi chce bavit někdo podezdřelý, tak ho slušně odmítnout a nebavit se s ním. (Může se s vámi bavit, aby zjistil jestli máte něco, co by mohl ukrást)
  • Vždy vědět, kam jdete. Nevypadat jako že bloudíte nebo nemáte jasno kam jdete. (Je to známka toho, že budete asi cizinec = bohatý)
  • Vystupovat v pohodě a jistě.
  • Pokud by se náhodou stalo, že by vás někdo zastavil a chtěl okrást, tak je nejbezpečnější mu dát co chce a on vás pak nechá být.

Stellenbosch

Stellenbosch je celkem bezpečné město. Univerzita má svojí ochranku, která chodí po ulicích v noci i ve dne v kampusu (což je střed města). Také jsou po kampusu rozmístěné bezpečnostní kamery. Ulice jsou plné studentů, takže v centru města a okolí kampusu snad moc nebezpečí nehrozí.

Cestování

Při cestování po JARu je dobré nezastavovat jen tak někde u silnice (když jsem zastavil někde u silnice, tak přijela policie a řekli mi, že to tam není bezpečné). Přespávat je nutné vždy v placených kempech, které jsou obehnané zdí. Spát jen tak někde ve stanu je možné pouze v horách, kde chodí jen turisté. Všechny turistické oblasti jsou celkem bezpečné. Do národních parků se platí vstup a jede se přes bránu, takže uvnitř je bezpečno. Největší nebezpečí hrozí ve městech. Doporučuje se nejezdit do Johannesburgu (prý tam toho moc zajímavého není a je to nebezpečné město).

Závěrem

Po příjezdu můžete mít obavy, ale po čase vás opustí a bude vám to připadat jako v Evropě. Stejně je ale nutné mít stále na paměti, že se něco může stát a snažit se dodržovat bezpečnostní pravidla i kdyby se vám zdála zbytečná!

JAR je velice pěkná země, kde potkáte mnoho hodných a příjemných lidí a byla by škoda se do této země nepodívat kvůli velkým obavám z bezpečnosti. Pokud dodržujete pravidla a rady místních, tak vám pak hrozí asi tak podobné nebezpečí jako kdekoliv jinde na světě.

 
south_african_republic/us/bezpecnost.txt · Poslední úprava: 2015/02/20 16:55 autor: bemvaclaStarší verze