Volný čas a praktické

Kam v Singapůru

Doporučuji se podívat na SkyPark na střeše hotelu Marina Bay Sands. Jen musíte předstírat že jste hosté, jinak vás tam nepustí:)

Zajímavé je pak také Night Safary, Bird Park a Zoo. Vstup je celkem drahý, ale dá se koupit výhodně kombinovaná vstupenka na všechny 3 parky.

Někteří rádi chodí popíjet a tančit po večerech. Tento druh zábavy je však docela nákladný v Singapuru. Určitě stojí za to prozkoumat i tuto kulturu, ale mějte na paměti, že se platí vstup cca 15 - 30 SGD, většinou první dvě občerstvení jsou v ceně. Ženy mohou úspěšně využít ladies night každou středu - vstup a občerstvení zradma.

Všeho všudy je aktivit v Singapuru asi tak na tři dny (pokud nepočítám čas strávený na party nebo nakupováním, což je něco jako singapurský národní sport). Doporučujeme navštívit singapurské parky, muzea atd., většinou poskytují studentské slevy a jsou velmi zajímavé.

Bára+Olí (2013): Obě jsme si tady koupily kola. Na http://www.gumtree.sg/ jedno za 100SGD v lepším stavu, 2. za 65 SGD se špatným středem.

Prodej proběhl dobře. Jen si musíte dát pozor z jaké vzdálenosti, kde kolo kupujete. Nesmíte s ním totiž ani do MRT ani do autobusu, pakliže nejde o kolo skládací. MHD má stanovaný maximální velikost přepravovaného předmětu. (Protože nám dojet nevadilo, tak jedna z nás jela skoro přes celý Singapur na kole, druhá přes víc jak půlku Singapuru. Hodí se mít blatníky a zvonek.)

Co se týče cyklostezek, Singapur je ve vývoji. Existuje zde síť Park Connectorů, která je ovšem na internetu zmapována velice lajdácky. Pro hrubou představu to však stačí. Propojená je většina parků, alespoň co se týče západního pobřeží. Nikde není psáno, že na silnici s kolem nesmíte, ale většinou se člověku do tak hustého provozu nechce, ač řidiči jsou poměrně opatrní. Po silnici je samozřejmě celá cesta výrazně rychlejší.

Pro opravu kol slouží malé soukromé opravny, které se nacházejí ve skoro každém větším shluku paneláků, hned vedle ostatních miniobchodů. Nejlepší je se někoho zeptat a on vás nasměruje nebo použít Google. Nafoukání kol je zdarma a další opravy jsou cenově srovnatelné s ČR. Zvonek 3 SGD, šlapky 10, střed okolo 20 SGD, výměna brzdového lanka 4SGD. Platíte jen za materiál práce je v ceně. Vše rychle a na počkání.

Kam na kole: Určitě bychom doporučili do nejbližších parků Bukit Town Park, Bukit Nature Park – chodníky, džungle, jezera, parková úprava džungle se spoustou laviček.

Bukit Timah – výživný mountain bike trail, nejvyšší „hora“ Singapuru, a skála na lezení (bohužel prý mokré a mechovaté).

MacRitchie reservoir – chodník v korunách stromů s desítkami makaků okolo, kteří dokáží být velmi nepříjemní, půjčovna lodiček.

Sungei Buloh wetland reserve – velice špatně dostupná autobusy, na kole se jede kolem rozlehlých hřbitovů všech náboženství, na které si lze vzpomenout. Pak přes nouzovou armádní přistávací plochu, kde vás ale neustále přesvědčují značkami Cyclist Ahead, že jste zde vítáni, neb v těch dalších čtyřech pruzích se vám auta hravě vyhnou. V této rezervaci je také velká spousta ještěrů z čeledi varanovitých (největší byl cca 2m dlouhý). Pohybují se naprosto volně, plavou a většinou jsou plaší. Díky své barvě kůži se dají na cestě i přehlédnout, takže bacha, kam šlapete. Sentosa – dá se tam dojet, ale po samotném ostrově lepší pěšky.

Pulau Ubin – na východě Sg, je lepší si tam udělat výlet a půjčit si kolo na místě. Velmi pěkné bike traily.

Prodání kola proběhlo přes stejný server velmi hladce do několika dnů bez finančních ztrát. (BO konec)

Botanická zahrada - jedná se atraktivní prostor plný zeleně. V létě jsem tam zastihl i živý koncert pod širým nebem, ku příležitosti výročí tamní filharmonie.

-V Singapuru je toho spoustu co dělat, jen musíte trochu hledat a nedržet se jen průvodců. Jen muzeí je spousta a dozvíte se spoustu o celé Asii a její historii. Pak doporučuji Arab quarter, zajít k pitstopu furmule(pokud jste fandové a budete trochu drzí, dostanete se na startovací čáru), ION Orchard sky gallery(Zadara se dostanete do 55. patra), East coast park

ZS 2015: Doporučuji okolí Marina Bay, zajít si na večeři nebo drink na Clarke Quay + Boat Quay, Gardens by the Bay - každý večer lightshow, časy zjistíte na webu a potom si dejte večeři ve foodcourtu Satay by the Bay. Večerní lightshow jsou i před hotelem Marina Bay Sands. Dále Orchard Rd, Chinatown, Little India, MacRitchie Reservoir Park, Sungei Buloh Wetland Reserve, Botanic Gardens, ZOO + obě Safari, Haw Par Villa. Když bude hezky, zajeďte si na pláž na Sentosu nebo si zasportovat do East Coast Parku. Taky doporučuji zajít si na nějaký sportovní event do Singapore Sports Hub.

2016/17: Doporučuji night cycling! Krásný výhled na noční Singapur a ani takové vedro už v noci není. Kola si můžete zapůjčit za cca 16 SGD v East Coast Park a vrátit je můžete kdykoliv během noci. Doporučuju trasu East coast-Gardens by the Bay East-Marina Barrage-Bugis-Dakota a zpátky. Dále bych doporučila Henderson Wave (něco jako vyhlídka), Arab Street,Little India, Kallang Stadium,Marina Barrage, Marina South Pier nebo ostrovy St. John a Lazarus Island… Je toho poměrně dost, stačí hledat :)

Kam mimo Singapůr

Nejblíže je to do malaysie (do JB jezdí městská linka busu). Určitě si zajeťte na víkend na Tioman Island a pak tak týdení trip do Taman Negara a Cameron Highlands.

Jinak mi jsme cestovali skoro všude. Měsíc cestování po zkouškách je málo, takže doporučuji přiletět do sg s předstihem a pár zemí si švihnout ještě před začátkem semestru.

Velice snadno se dostanete do Malajsie, Thajska, Indonésie, Tchaj-wan, Hong Kong atd. Většinou se dají sehnat levné letenky, takže problém je jen čas. Výhodou je, že všude je levněji než v Singapuru, ale už ne tak čisto nebo bezpečno.

Jinam než do pevninské Malajsie, či jih Thajska je nejlepší cestovat letadlem. Doporučuji podívat se na nabídku Tiger Airways (velmi levné letenky, ale výsledná cena může být několikanásobkem té uváděné na začátku), Air Asia (létají snad všude) a do Indonésie létá Lion Air (snad nejlepší ceny do Indonésie).

Po Malajsii na pevnině se nejlépe cestuje autobusy (na autobusovou zastávku na malajské straně se dostanete linkovým autobusem ze Singapuru). Pokud jde o delší vzdálenosti (např. Kota Bharu, úplný sever, poblíž jsou překrásné ostrovy Pulau Perhentian), doporučuji vzít vlak s postelí. Taková cesta trvá 14 hodin, dá se absolvovat přes noc a v roce 2011 stála cca 350Kč.

Kdekoliv mimo Singapur je to zajímavější, proto doporučujeme tuto možnost využít. Je to však časově náročné a není možné to snadno skloubit se studiem. Doporučujeme tedy vyšetřit si na to čas před oficiálním příjezdem nebo po splnění všech povinností a závazků. Finančně vyjde jeden den mimo Singapur strávený cestováním stejně, jako jeden den v Singapuru strávený nicneděláním.

ZS 2015: Tipy, kam jet busem/vlakem na víkend: Kuala Lumpur

Tipy, kam letět na víkend: Langkawi (Malajsie), Phuket (Thajsko), Tioman (Malajsie) - bus + trajekt

Tipy, kam letět na týden a déle: Kambodža + Bangkok, Vietnam, Hong Kong, Taiwan, Austrálie, Srí Lanka, Indonésie (Bali + Lombok + Gili Islands, Jáva,…), Filipíny (Luzon, Palawan, Boracay, Cebu, Bohol,…) - přelety na Filipínách s Cebu Pacific

Doporučil bych alespoň na dva až tři dny zajet do Angkor Archaeological Park. Dá se to stihnout i za prodloužený víkend a určitě to stojí za to. Pokud máte víc času, vyjde levněji doletět to Phnom Penh nebo Bangkoku a následně do Siem Reap (nejbližší město u Angkoru i s letištěm) dojet autobusem. Při cestování autobusem po Kambodže nedoporučuji využívat společnosti Mekong Express, která má velmi špatnou pověst. Já cestoval s Giant Ibis a vše bez problému.

ZS2016: většina výše zmíněná. Našetřete peníze a projezděte co se dá.

https://vimeo.com/197519793

Sport, kultura

V campuse sa nachadzaju posilovne, dva bazény, ihriská, športové haly, bežecký okruh. Aktívnych je vela športových klubov, od futbalu, cez badbinton až po dračie lode.

V prvních dnech zimního semestru se na univerzitě prezentovaly všelijaké zájmové kroužky včetně těch sportovních. Je tedy možné dostat se takto i ke sportům jako lukostřelba, taekwon-do atd. za malý peníz.

Bára+Olí (2013) Je zde ovál na běhání, 2 bazény a 2 posilovny (ačkoli nijak zvlášť vybavené, pro ty co používají ponejvíce stroje. Když víte jak cvičit s činkami a těžkými váhami je lepší menší posilovna v suterénu). Přístup do nich je po registraci zadarmo.

Dále jsou k dispozici squashové a tenisové kurty, rezervace přes internet, vybavení musíte mít svoje. Je možné jít na squash či tenis i na NIE – Nacionál Institute ov Edukativní, je též na kampusu. Tam nám jednou půjčili squashové rakety bez průtahů a podruhé sice taky, ale reptali, že je to jen na určené hodiny a ne na „leisure“. Tělocvičny na basket, squash nejsou klimatizované, pouze s větráky.

Ve druhém patře je boulderová stěna, na které je značeno celkem hodně cest. Půjčení vybavení není možné. Většinou je tam otevřeno a nikdy mě nikdo nevyhodil, klimatizace se dá zapnout.

Jinak pro lezce se v Singapuru nachází několik umělých stěn, na většině chtějí certifikát, který říká, že jste schopní jistit a lézt na prvního. Stojí od 60 SGD výš. Jsou stěny jako ClimbAsia nebo OnSight, které ho nevyžadují, ale z kampusu trvá minimálně hodinu se k nim dostat. Cena se pohybuje od 10 do 15 SGD za vstup, půjčovné se platí zvlášť.

Kdo by si chtěl kdekoli v Sg půjčit kajak, situace je podobná. Otevřený vám půjčí za 15 SGD na hodinu, uzavřený pouze pokud máte certifikát.

Co se týče sportovních klubů, můžete se zůčastnit pouze těch „leisure“, snažila jsem se dostat na canoe polo a vím o studentovi, který chtěl hrát water polo, ale tyto sporty zde patří do „competitive“, takže jsme byli zvdořile odmítnuti (nebo úplně ignorováni). (BO konec)

Jindra (ZS_2013) Sportovních klubů a jiných aktivit je na NTU opravdu velká spousta, všechny se vám představí během orientation week na začátku semestru. Stačí jim u stánku zanechat email, případně tel. číslo a oni vám pak dají vědět, kdy, co a jak. Zapsal jsem se na dračí lodě a silat. Dračí lodě jsou jedním z top sportů na NTU a treninky byly opravdu velmi intenzivní. Silat byl o něco více v pohodě, ale obecně se na NTU členství ve sportovních klubech bere poměrně vážně. Na obou sportech jsem se setkal s vlídným přijetím a režim jsem měl o něco volnější než místní, i když i po mě byla vyžadována jistá disciplína. S dračími loděmi jsem se pak dostal na závody Singapore River Regatta, které pro NTU dopadly vítězstvím takřka ve všech kategoriích.

Octopus Exchange - jedna z mých nejlepších zkušeností ze Singapuru. Skupina místních každých 14 dní pořádá tématické večeře u sebe doma. Vždy se jedná o spojení některého typického jídla, zpravidla i s DIY složkou, a podnětné diskuze. https://www.facebook.com/pages/Octopus-Exchange-Students-Singapore/341623979196954?fref=ts Vřele doporučuji

Začátkem semestru je na kampusu i veletrh školních spolků, kde najdete přehršel klubů, od milovníků koček, přes sportovní kluby, až po debatní klub.

Přidat se k nějakému spolku či sportovnímu týmu vysoce doporučuji!!! Je to nejlepší způsob, jak rychle proniknout mezi domácí studenty

ZS 2015: SRC nabízí velmi kvalitní sportoviště, tak není problém se skupinou přátel jít si zahrát fotbal, basketbal nebo si zaplavat. Kolem kampusu je běžecká dráha. Slabší je posilovna, která je malá a není v ní moc posilovacích strojů.

ZS2016: Součástí kampusu je i obrovské sportovní centrum, které se, jako kampus samotný, rok co rok rozšiřuje. Na jednom místě najdete 50ti metrový venkovní bazén, sportovní centrum se několika velkými tělocvičnami, posilovny, 2 fotbalová hřiště, 4 tenisové kurty a několik basketbalových hřišť. Nejlepší na tom je, že za poplatek, který zaplatíte začátkem semestru, můžete využívat všechny sportoviště neomezeně a bez dalších poplatků. Rozmanitost školních spolků a klubů je opravdu neuvěřitelná. Začátkem semestru probíhá prezentace většiny klubů, kde se také můžete zapsat a zeptat se na bližší informace. Kromě všech obvyklých sportů si můžete vyzkoušet (za nějaký poplatek) i například windsurfing, sportovní šerm, potápění a spoustu dalších. Mimo sport také třeba dechový i symfonický orchestr (pokud na něco hrajete), kytaru pro začátečníky ale i třeba klub sommelierů :-)

Finance - měna, směnárny, bankomaty, banky, účty

1 SGD = cca 0,5 EUR 1 SGD = 18 CZK (2015)
Zmenáreň je samozrejme na letisku.
Najbližšie ku campusu su tri zmenárne v obchodnom dome Jurong point na zastavke Boon Lay.
Bankomaty sa hojne vyskytuju na celom území singapuru. V campuse je ich viacero v severnom aj južnom akademickom komlexe, potom ešte pri Canteen 2.

Práce

Jako exchange student na NTU můžete legálně pracovat 16 hodin týdně. Sehnat někoho kdo vás zaměstná bude ale těžké, většinou chtějí buďto pernament resident anebo pracovní povolení. Největší šance bude asi v některém z fast food řetězců, třeba Subway.

Ačkoli jsem měl sehnanou práci v S'poru, nemohl jsem nastoupit. Bylo to zamotané. Pokud bych pracoval a jel na NTU jako Work Experience Program (WEP) nemohl bych získat 20 kreditů pro splnění fakultní podmínky. Pokud bych si žádal o pracovní vízum, tak bych nemohl nastoupit, protože ta firma již někoho na takové pracovní vízum zaměstnávala. A ve chvíli kdy je student zapsán na NTU na Course Work, nemá šanci pracovat se studijním vízem. Takže pracovat na dálku přes internet je nejlepší varianta.

Bára+Olí (2013) Při žádání o studentské vízum podepisujete, že nebudete v Singapuru pracovat legálně ani nelegálně.

2014 - Exchnage studenti v Singapuru nesmějí, za normálních okolností, pracovat, a to ani na kampusu. Ptal jsem se i na stáže, ale i u nich mi napsali, že to standardně nejde. Teoreticky si můžete zažádat o work permit, ale to jsem nezkoušel, tak bližší detaily neznám.

Co, jak a kde koupit

V campuse NTU je malý supermarket, otvorený len počas pracovných dní. 15 minut autobusom, na zastavke Boon Lay je obchodné centrum s hypermarketom otvorenym non-stop. Jinak je shoping mall na každém rohu. Takže žádný problém koupit kdekoliv cokoliv.

ZS 2015: Supermarket Giant v kampusu byl otevřený každý den, ale jsou tam jen dvě kasy, takže se čekaly na zaplacení dlouhé fronty. Na větší nákupy potravin nebo na počáteční nákup polštáře, povlečení atd. je ideální Jurong Point na Boon Lay.

2016/17: V North Spine se nachází supermarket Prime(zavíra v 22) a pak vedle Canteen 2 supermarket Giant (do půlnoci) a 7-11, který je otevřený 24 hodin. Také doporučuji noční nákupy v Mustafa center. Mají tam opravdu vše a myslím, že je to někdy levnější než jinde. Cesta tam ale trvá asi hodinu a půl metrem, a počítejte s tím že poslední metro jede před půlnocí.

Praktické odkazy

 
singapore/ntu/volny_cas_a_prakticke.txt · Poslední úprava: 2017/08/23 17:06 autor: svititomStarší verze